Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

Zato sto se mozda krsi, ali onaj ko krsi za toga se nikako ne moze reci da je u stvari "jasno" da se on "brani" to uopste nije "jasno". To je samo jedna od teorija.

Nije možda, nego se krši. Ako se onaj ko prekrši dogovor ili ugovor (btw u pravu je to isto) posle poziva na takve dogovore i ugovore kad mu odgovaraju, tome se ne veruje jer je licimur. Imaš jedan članak u LA Timesu o tome, ne mogu sad da nađem, da je Jeljcin devedesetih više puta slao abere i podsećao na dogovor o neširenju NATA, ali je s druge strane telefon bio gluh. Jer sila boga ne moli, jel tako?

 

Ergo, naravno da je jasno ko dan ko se brani, i aj nemojmo da se pravimo naivni i pozivamo na kršenja sporazuma.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Ne. Za tako nesto, za zemlju siromasniju i od Srbije ali od 40 miiona ljudi nema trika da bi se to desilo. 

 

Ovo gore - to je upravo poenta, pokazali su nervozu i debeli manjak samopouzdanja. Na svom pragu.

Loše sam se "odrazio" - ne mislim da bi bili u EU za 5-6 godina, ali bi bili debelo (bespovratno) na putu i, što je važnije, u NATO bi stigli prije nego u EU.

 

I ne vidim u svemu neku nervozu - rušenjem Janukoviča jedna era (soft power) je završena, počinjala je druga (not so soft) pa su odigrali u skladu sa tim. Nervoza bi uslovila pogrešne, na brzinu donijete odluke, a meni se čini da bi oni uradili isto i da su imali mnogo više vremena za razmišljanje. Ovako uzeše Krim, zaustaviše NATO proširenje u startu, a približavanje Ukrajine EU nisu ni mogli da zaustave, ne nakon 2014.

 

Kako bi Ukrajina izgledala za 10 godina da nisu reagovali - pa s obzirom da su na kraju jedva i Janukoviča prebacili na svoju stranu ne vjerujem da su imali čemu da se nadaju.

Link to comment

Loše sam se "odrazio" - ne mislim da bi bili u EU za 5-6 godina, ali bi bili debelo (bespovratno) na putu i, što je važnije, u NATO bi stigli prije nego u EU.

 

I ne vidim u svemu neku nervozu - rušenjem Janukoviča jedna era (soft power) je završena, počinjala je druga (not so soft) pa su odigrali u skladu sa tim. Nervoza bi uslovila pogrešne, na brzinu donijete odluke, a meni se čini da bi oni uradili isto i da su imali mnogo više vremena za razmišljanje. Ovako uzeše Krim, zaustaviše NATO proširenje u startu, a približavanje Ukrajine EU nisu ni mogli da zaustave, ne nakon 2014.

 

Kako bi Ukrajina izgledala za 10 godina da nisu reagovali - pa s obzirom da su na kraju jedva i Janukoviča prebacili na svoju stranu ne vjerujem da su imali čemu da se nadaju.

 

Vidis, upravo je to najveci problem koji se ne resava, nego uvecava vojnim akcijama. 

 

Za ovo gore - nemam sta da dodam. I Narandzasta revolucija je potpomognuta spolja pa se nije nesto pokazala. Ko zna kako bi ovo ispalo. Do ulaska u EU ili NATO imalo je jos ohoho da se igra. U svakom slucau, ovo stio su uradili je jedan klasicam preventivni napad, s tim sto je prevencija bila u odnosu na nesto sto je udaljeno dobar niz godina. Time su otudjili od sebe ogroman, rekao bih presudan deo Ukrajinaca koji pre toga nije bio jasno ni tamo ni ovamo. 

Link to comment

Nije možda, nego se krši. Ako se onaj ko prekrši dogovor ili ugovor (btw u pravu je to isto) posle poziva na takve dogovore i ugovore kad mu odgovaraju, tome se ne veruje jer je licimur. Imaš jedan članak u LA Timesu o tome, ne mogu sad da nađem, da je Jeljcin devedesetih više puta slao abere i podsećao na dogovor o neširenju NATA, ali je s druge strane telefon bio gluh. Jer sila boga ne moli, jel tako?

 

Ergo, naravno da je jasno ko dan ko se brani, i aj nemojmo da se pravimo naivni i pozivamo na kršenja sporazuma.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

 

Ma dobro, tebi moze biti "jasno" sta god zelis, nemam nameru da te ubedjujem, napisao sam gore sta mislim i to je to. Mislim, mene bas briga, al zanimljivo bi bilo objasnjavanje nekom u Kijevu kako se Rusija samo "branila" i sve braneci se zavrsili sa par delova njihove zemlje. Vrhunsko "crno je belo" razmisljanje. 

Link to comment

Vidis, upravo je to najveci problem koji se ne resava, nego uvecava vojnim akcijama. 

 

Za ovo gore - nemam sta da dodam. I Narandzasta revolucija je potpomognuta spolja pa se nije nesto pokazala. Ko zna kako bi ovo ispalo. Do ulaska u EU ili NATO imalo je jos ohoho da se igra. U svakom slucau, ovo stio su uradili je jedan klasicam preventivni napad, s tim sto je prevencija bila u odnosu na nesto sto je udaljeno dobar niz godina. Time su otudjili od sebe ogroman, rekao bih presudan deo Ukrajinaca koji pre toga nije bio jasno ni tamo ni ovamo. 

 

Pad vlasti u Otavi, vidiš Strelkova Rogozina i Zjuganova na centralnom trgu - ne zanima te sigurno datum ulaska Kanade u EAU, već vidiš momentalno S400 na tvojim severnim granicama, i nuklearne podmornice kraj Nove Škotske - dakle ko prvi uzme njegovo je znači jeste vreme za akciju.

 

I Zapad i Rusija su na srednji rok nešto dobili, izgubila je Ukrajina. Bez Majdana Rusi bi brzo pustili pipke do Peloponeza, i to mekom silom. 

Link to comment

Pad vlasti u Otavi, vidiš Strelkova Rogozina i Zjuganova na centralnom trgu - ne zanima te sigurno datum ulaska Kanade u EAU, već vidiš momentalno S400 na tvojim severnim granicama, i nuklearne podmornice kraj Nove Škotske - dakle ko prvi uzme njegovo je znači jeste vreme za akciju.

 

S tim sto ja to ne bih zvao "branili se". Dopustio bih, kao i sada, da oni "misle" da se "brane", ali ne pada mi na pamet da to prihvatam kao neku neupitnu i "naucnu" istinu. 

Edited by MancMellow
Link to comment

S tim sto ja to ne bih zvao "branili se". Dopustio bih, kao i sada, da oni "misle" da se "brane", ali ne pada mi na pamet da to prihvatam kao neku neupitnu i "naucnu" istinu. 

 

Ne kažem ni ja da su se branili. 

 

A glede nervoze može se postaviti i kontra pitanje: zašto opozicija i tzv međunarodna zajednica nisu mogli sačekati čitavu 1 godinu i oboriti Janukoviča posve legalno, na izborima? Već je unleashovan Desni sektor i zaigralo se na sve ili ništa.

 

Mislim, znali su da dugoročno gube po više osnova, prvi put je Putin ne samo vojno već i ekonomski mogao poraziti EU što je nedopustivo i što bi uzdrmalo uniju do temelja, poljuljavši joj ugled u čitavom tom istočnom lageru. Kad se stvar okrenula sa uspehom Majdana onda se naravno nad Rusima nadvila ogromna opasnost

Edited by dillinger
Link to comment

Ne kažem ni ja da su se branili. 

 

A glede nervoze može se postaviti i kontra pitanje: zašto opozicija i tzv međunarodna zajednica nisu mogli sačekati čitavu 1 godinu i oboriti Janukoviča posve legalno, na izborima? Već je unleashovan Desni sektor i zaigralo se na sve ili ništa.

 

Mislim, znali su da dugoročno gube po više osnova, prvi put je Putin ne samo vojno već i ekonomski mogao poraziti EU što je nedopustivo i što bi uzdrmalo uniju do temelja, poljuljavši joj ugled u čitavom tom istočnom lageru. Kad se stvar okrenula sa uspehom Majdana onda se naravno nad Rusima nadvila ogromna opasnost

 

pa ja uopste ne tvrdim da je zapad igrao pametno u ukrajini, a i za posteno je pitanje. 

 

medjutim rusija bi morala, zato sto se na njenim granicama to desava, dobro da razmisli zasto drzave (i to jako bliske) u vezi sa njom skoro jedino zanimaju koristi od energentskog sektora. mislim, ako im je stalo do drzave, a ne samo i iskljucivo do rezima. kakav soft power do peloponeza, grci znaju odlicno ko vlada morima, rumuni ih uopste ne mirisu, srbima trebaju zbog kosova i rs tj nikada im se ne bi ni ovi koji jesu ovako okrenuli da nije raspad jugoslavije ovako prosao kako je prosao, realno, jedini pravi rusofili zive u bugarskoj :D

Edited by MancMellow
Link to comment

pa ja uopste ne tvrdim da je zapad igrao pametno u ukrajini, a i za posteno je pitanje. 

 

medjutim rusija bi morala, zato sto se na njenim granicama to desava, dobro da razmisli zasto drzave (i to jako bliske) u vezi sa njom skoro jedino zanimaju koristi od energentskog sektora. mislim, ako im je stalo do drzave, a ne samo i iskljucivo do rezima. kakav soft power do peloponeza, grci znaju odlicno ko vlada morima, rumuni ih uopste ne mirisu, srbima trebaju zbog kosova i rs tj nikada im se ne bi ni ovi koji jesu ovako okrenuli da nije raspad jugoslavije ovako prosao kako je prosao, realno, jedini pravi rusofili zive u bugarskoj :D

 

U alternativnoj istoriji u kojoj bi prošao dil Janukoviča i Putina, sledeći bi bili Kipar, Grčka, Bugarska, tim redom. Putin bi šakom i kapom finansirao bailoute po Evropi.Ne zaboravimo da je imao prilično keša koji je do 2014 rastao kao kvasac. A onda drastičan pad, sa ukrajinskom krizom. U tom smislu je zapadu kriza trebala i zapad je tu dobio na više polja.

 

Ono gde nije dobio, naravno, jeste globalni plan tj savez Moskve i Pekinga, al da ne širimo priču.

Link to comment

Ok, necu da sirim, ali Grcka je mnogo komplikovanije od toga

 

 

Jeste, užasno su pragmatični, traže samo partnere sa dubokim džepom. Mrze Turke, Angelu Merkel a ni Uncle Sam im nije baš tako drag, još od 1974.

 

Ako uz pare ide i Konstantinopolj, de ćeš bolje

Link to comment

Vidis, upravo je to najveci problem koji se ne resava, nego uvecava vojnim akcijama. 

 

Za ovo gore - nemam sta da dodam. I Narandzasta revolucija je potpomognuta spolja pa se nije nesto pokazala. Ko zna kako bi ovo ispalo. Do ulaska u EU ili NATO imalo je jos ohoho da se igra. U svakom slucau, ovo stio su uradili je jedan klasicam preventivni napad, s tim sto je prevencija bila u odnosu na nesto sto je udaljeno dobar niz godina. Time su otudjili od sebe ogroman, rekao bih presudan deo Ukrajinaca koji pre toga nije bio jasno ni tamo ni ovamo.

Dok su ga oni rješavali parama drugi su krenuli da ga rješavaju silom. Da su iz čista mira uletjeli pa da kažeš - možda bi pametnije bilo boriti se za hearts & minds, ali u onoj situaciji ta priča je bila završena. Potpuno je nebitno koliko ima da se igra do ulaska u NATO i EU - upravo su imali priliku da vide kako će proći oni koji ne budu igrali u tom smjeru.

Link to comment

Erase, Ukrajina je veštačka tvorevina kao i Crna Gora. Dok se ne vrate veri prađedovskoj i u okrilje majke Rusije i majke Srbije kriza će potrajati. Samo Putin se neće zadovoljiti delom Ukrajine kao što je Milošević bio zadovoljan sa saoizacijom i podelama. Tražiće sve i bez ostatka. U toj priči za zelenaše sa Cetinja i majdanovce iz Lavova ima malo mesta.

Edited by slow
Link to comment

Aj legalisto pređi na ostalo

Btw vidim sad da je Tuđmanu za referendum 1991 trebalo nepune 4 nedelje, Kučanu dve i po :o

Eto de su škole učili ovi sa Krima.

 

Prvo nauci sta je puc i sta je hunta. Drugo, jel u Sloveniju i Hrvatsku umarsirala Italija pa posle 2 nedelje organizovala referendum? Ili su mozda tome prethodile godine trvenja i izbori gde je upravo to bila tema? Na kojoj su platformi izabrani Kucan ili Tudjman? Plus, to je jos 1991. sasvim drugo vreme od 2014. Skotska je 1991. mogla samo da sanja o referendumu. Ali, svejetoisto.

 

Pa, ovaj, vidim da paralelno vodis raspravu u vezi Ukrajine.

I vidim da je tvoje tumacenje zakona vrlo fleksibilno. Ono, prvi amandman, nema to veze, kada je RT u pitanju, zaboga, "drzavni medij" ali je zato "krsenje izborne platforme" veeeeeliki zakonski faul koji opravdava krenje zakona.

Znam, relativizator sam i "nije to isto" ali kada nista nije isto onda o cemu razgovaramo i kojih se kriterijuma drzimo?

Mislim, vise je fer onaj Steins koji se divi sili i priznaje samo argument "jaci tlaci" u kom kontekstu je sve dozvoljeno i sve je real poliika nego ovaj kontekst gde se mesaju raziicite pozicije da bi se uvek nekako opravdale akcije samo jedne strane u medjunarodnim odnosima a druga strana uvek nekako ispadne grbava radeci to isto.

 

Smaras svojim podmetanjima sa kojima onda sam diskutujes i ne odgovaras na prethodne lazi koje si plasirao. Janukovic je prvi sam prekrsio gomilu zakona masovnim prebijanjem ljudi (o porodicnim poslovima da pricamo) koji su prvo mirno demonstrirali i time eskalirao - zato je svrgnut a ne iz cista mira. To je dokumentovana hronologija. Ako imas neki izvor koji dokazuje drugacije, izvoli...

Kako izgleda propagandno mesanje strane sile kao metod za destabilizaciju smo upravo videli na primeru Ukrajine - jos je to hvaljeno na PPP kao odlicno pripremljeno. Zato ce svaka demokratska zemlja da gleda tacno sta RT radi a pogotovo ako se Rusija mesa u izbore. Jel ti ozbiljno mislis da prvi amandman vazi za organizacije koje krse ostale zakone? Isto vazi i za US, pogotovo sa Trampom - posto i oni imaju podebelu istoriju mesanja, da se sutra mesaju u izbore po Evropi naravno da bi to dovelo do zahladjenja i ko zna kakvih posledica po americke drzavne institucije tamo.

Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...