Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

pa pouka je dvostruka, tj neko od slicnih mozda shvati da je to inicijalno Janukovicevo okretanje ka EU ono sto ga je dovelo u poziciju da izgubi vlast. druga stvar, kao sto rekoh, za velike sile (bar bi trebalo, ako rusija vidi sebe kao veliku silu, a na tom prostoru je to itekako slucaj), vreme malo drugacije tece, odnosno drugacije ga mere. Ali oni su prosto izgubili zivce sa Ukrajinom i tako, osim Krima i onih delica u Donbasu, realno na duzi rok izgubili.

 

Da li su ih izgubili na duži rok zavisi od još ponekog faktora a ne samo pale krvi. Inače bi mogao da kažeš da je i Zapad trajno izgubio Srbiju '99 ali ipak nije, odnos je vrlo dinamičan do dana današnjeg jer je Srbija i ekonomski vezana za okruženje i zapadne zemlje prvenstveno Austriju Italiju i Nemačku. Politički, nameće se zaključak da se mora pokoriti volji Brisela i Vašingtona da bi se uopšte preživelo. Dakle ako Ukrajinci ne nađu na drugoj strani alternativu za nekad veliku ekonomsku razmenu sa Rusijom, i ako ne budu se mogli nositi oružano sa (pro)Rusima ni na kom polju - mogu se vratiti pod skute velikog brata i brže no što misliš.

Edited by dillinger
Link to comment

Da li su ih izgubili na duži rok zavisi od još ponekog faktora a ne samo pale krvi. Inače bi mogao da kažeš da je i Zapad trajno izgubio Srbiju '99 ali ipak nije, odnos je vrlo dinamičan do dana današnjeg jer je Srbija i ekonomski vezana za okruženje i zapadne zemlje prvenstveno Austriju Italiju i Nemačku. Dakle ako Ukrajinci ne nađu na drugoj strani alternativu za nekad veliku ekonomsku razmenu sa Rusijom - mogu se vratiti pod skute velikog brata i brže no što misliš.

 

tacno. al to vise ne zavisi od Rusije (u bilo kakvoj smislenoj meri). drugo, sad ce se potruditi jos mnogo vise oko toga. na kraju, da li ce se u nekom duzem roku pomiriti sa gubirkom krima zavisi samo od kijeva, a u tom slucaju sve su opcije na stolu. 

Link to comment

Pa zavisi pomalo, ako im reše dodatno zagorčati život sankcijama, naoružavanjem Donbasa itd..tj dodatno im poskupeti to okretanje ka novim saveznicima.

Ali naravno da najviše zavisi od dobre volje EU i ne kažem da neće uspeti. Nemam pojma šta se tamo dešava ali može se tu i tamo pročitati barem da je daljnje propadanje zaustavljeno. E sad da l će doći do uzleta..

Link to comment

Mislim, ako pitas mene licno, meni licno se ne svidja veliko angazovanje EU u Ukrajini, jer to znaci proporcionalno manje angazovanje na Balkanu i nervozniju i agresivniju Rusiju, sto mi se takodje ne svidja (ponovo i iz sebicnih razloga)

Link to comment

 

 

Prebijanje ide uz onaj mali detalj da je zatvorio i glavnom politickog protivnika, ali, i za tebe i za RT je to normalno. Kako se to slaze sa 1. amandmanom? Ti si bese bio u GS? Nije ni cudo sto je 5. oktobar propao.

 

 

Pa i tu imas skorasnji slucaj.

Jebi ga, katalonski ministri i potpredsednik krsili zakon, moraju u zatvor.

Link to comment

Branila je svoju interesnu sferu kako je ona vidi i za koju zeli da joj se prizna "pravo preceg interesa". To nije nelegitimno u jednoj od teorija medjunarodnih odnosa, imenom "neo" ili "strukturni" realizam, ali to je, kao sto rekoh, jedna od teorija, plus to bitno drugacije zvuci u odnosu na "svi znamo da se Rusija tu branila" sto je "far stretched" jer zvuci kao da je neko Rusiju napao. Sto, naravno, nije. "Napao" je njene interese, a to je nesto drugo.

 

Potpuno nevezano za to, sto se tice "bafer zona", bilo ko iz Srbije (ili Crne Gore) ko o tome razmislja bi morao u vezi sa tim da bude veoma oprezan, jer ima naznaka istorijski veoma dugog trajanja da je ta uloga (tj da bi tek bila u nekim malo drugacijim spoljnopolitickim okolnostima) u ruskoj strateskoj misli namenjena Srbiji. A to je uloga iz koje mora da se bezi glavom bez obzira, jer Ukrajina, a narocito Srbija, nisu Finska i Estonija/Letonija. Polozaj je mnogo drugaciji

Ruska interesna sfera se do pre 30 godina protezala na 50 km od Beča. Danas je to samo obuhvat ex SSSRa/imperijalne Rusije. Elaborirali smo na više tema do sada da veliki ne dozvoljavaju uljeze u susedstvu tj. da je to uglavnom njihov zabran, bez učitavanja ličnih vrednosnih sudova. Skroz realpolitički. Amerika je rešila da tu uđe, u ruski zabran. Neko tu „napada“ a neko se „brani“, logično da je to onaj kome se interesna sfera smanjuje tj. gubi bitke.

 

A ti vidi u okviru koje teorije ćeš to da umetneš, ja te igrice ne bih da igram.

 

Plot twist: Srbija je ruska bafer zona od 1991. Ništa mi novo nisi rekao.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Novi plan Kremlja.

 

 

In tweet in Polish sent on Sunday, the former Polish prime minister offered a litany of charges against his political rivals in the ruling right-wing Law and Justice government, likening them to Vladimir Putin’s Russia.

“Alarm! Harsh dispute with Ukraine, isolation in the European Union, departure from the rule of law and courts independence, attack on the NGO sector and free media — is this a Law and Justice strategy or the Kremlin’s plan? Too similar to sleep peacefully,”

 

1. Namestili SAD izbore.

2. Doveli do Brexita.

3. Uveli neonaciste u nemacki parlament.

4. Odgovorni za katalonske separatiste.

5. Kontrolisu poljsku Vladu.

 

Jedino su se Francuzi uspesno odbranili.

 

Jesam li nesto propustio?

Edited by Budja
Link to comment

Ruska interesna sfera se do pre 30 godina protezala na 50 km od Beča. Danas je to samo obuhvat ex SSSRa/imperijalne Rusije. Elaborirali smo na više tema do sada da veliki ne dozvoljavaju uljeze u susedstvu tj. da je to uglavnom njihov zabran, bez učitavanja ličnih vrednosnih sudova. Skroz realpolitički. Amerika je rešila da tu uđe, u ruski zabran. Neko tu „napada“ a neko se „brani“, logično da je to onaj kome se interesna sfera smanjuje tj. gubi bitke.

A ti vidi u okviru koje teorije ćeš to da umetneš, ja te igrice ne bih da igram.

Plot twist: Srbija je ruska bafer zona od 1991. Ništa mi novo nisi rekao.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Nisu to igrice, samo kazem da je u pitanju jedan od mogucih pogleda na stvar. Drugi moguci pogled je da su okupirali deo druge drzave.

 

Sto se Srbije danas tice "bafer" ne moze da "lebdi", tako da je Srbija danas nesto drugo, no mozda je bolje da ovaj razgovor privedemo kraju

Link to comment

Ruska interesna sfera se do pre 30 godina protezala na 50 km od Beča. Danas je to samo obuhvat ex SSSRa/imperijalne Rusije. Elaborirali smo na više tema do sada da veliki ne dozvoljavaju uljeze u susedstvu tj. da je to uglavnom njihov zabran, bez učitavanja ličnih vrednosnih sudova. Skroz realpolitički. Amerika je rešila da tu uđe, u ruski zabran. Neko tu „napada“ a neko se „brani“, logično da je to onaj kome se interesna sfera smanjuje tj. gubi bitke.

A ti vidi u okviru koje teorije ćeš to da umetneš, ja te igrice ne bih da igram.

Plot twist: Srbija je ruska bafer zona od 1991. Ništa mi novo nisi rekao.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Zaboravio si EU. I to je veliki politicko-ekonomski cinilac koji vremenom isto tako nece tolerisati uljeze u susedstvu i to sa dobrim razlogom kao i Rusija. NATO je tu samo prelazna forma - posebno ako se odnosi sa US budu dalje pogorsavali.

Link to comment

bez kosova ne bi bilo ni krima.

ukraijna je ogromna drzava, prevelika za eksperimente na ruskoj granici plus veliki broj rusa koji zive. balticke zemlje su mogle, drugaciji geografski polozaj i velicina.

Link to comment

bez kosova ne bi bilo ni krima.

 

 

Zanimljivo kako se prenebregava ta veza. Ko je otvorio pandorinu kutiju.....? A sad kuknjava na zle Ruje što su otele Krim...

Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...