Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

To je sve tačno i to je jedna od stvari na koju sam mislio kada sam rekao da jednostavno imao manje iskustva u tom poslu. No ja ni lud ne koristim RT da se informišem o ruskoj unutarpolitičkoj situaciji npr., jasno mi je kako oni izveštavaju o tome, otvorim RT kada hoću da vidim neki drugi ugao gledanja na Siriju, Irak, Venecuelu ili Ukrajinu. Znam da nisu objektivni ali znam da nisu ni ovi drugi pa čitam, i shodno motivima obe strane procenjujem šta je i kako je. OK možda sam ja specifičan slučaj jer sam zbog toga odakle sam i šta sam gledao u svojim formativnim godinama automatski nepoverljiv prema medijima kao takvim i uvek razmišljam o tome šta je ,,iza kulisa" i čiji je to interes u pitanju.

 

Ti, ni ja, ni slični, nismo ciljna grupa bilo koga. Međutim, ima tu još nešto. BBC-iju (ili nekim sličnim američkim medijima) prevashodno je cilj da, projektuju, ono što sam napisao, britansku, ili američku, ili DW nemačku tzv meku moć. Ako za potrebe te moći ili potrebe kombinacije te i tvrde moći je neophodno okomiti se na nekog, onda se u određenoj meri to i dogodi. RT je prevashodno cilj da širi razdor i smutnju (zato i kažem "Smutnjik"), u najboljem slučaju propagandu ruske tvrde moći, jer Rusija meke moći - nema (izuzev eventualno u pravoslavnim zemljama, ali to je ništa na globalnom, ili kontinentalnom nivou). Tako da je njihova poruku u 90% slučajeva suštinski negativna, a to će se vremenom prosto "isprati". A ako budu nastavili Turcima da prodaju stvari kao što su S-400 ispraće im se meka moć i to malo što imaju Grčkoj ili malo više u Bugarskoj. 

Link to comment

rusija nema toliku "meku moc" kakvom je na zapadu predstavljaju ali je idealan faktor za pomeranje fokusa. pa otud idu razna saslusavanja u kongresu, istrage o tome ko je koliko tviter reklama platio... kao ono jocicevo "zar sada dok hilandar gori", necemo valjda o rasnim problemima u americi dok nas napadaju komunisti. 

Edited by Takeshi
Link to comment

rusija nema toliku "meku moc" kakvom je na zapadu predstavljaju ali je idealan faktor za pomeranje fokusa. pa otud idu razna saslusavanja u kongresu, istrage o tome ko je koliko tviter reklama platio... kao ono jocicevo "zar sada dok hilandar gori", necemo valjda o rasnim problemima u americi dok nas napadaju komunisti. 

Spektakularni Jens Stoltenberg  :kralj:

 

NATO tells Europe to prepare for Russian invasion: Defence chiefs say roads, bridges and rail links must be improved in case tanks and heavy vehicles need to be rapidly mobilised

 

 http://www.dailymail.co.uk/news/article-5062019/NATO-tells-Europe-prepare-Russian-invasion.html#ixzz4xwBwb1oX 

 

Link to comment

rusija nema toliku "meku moc" kakvom je na zapadu predstavljaju ali je idealan faktor za pomeranje fokusa. pa otud idu razna saslusavanja u kongresu, istrage o tome ko je koliko tviter reklama platio... kao ono jocicevo "zar sada dok hilandar gori", necemo valjda o rasnim problemima u americi dok nas napadaju komunisti. 

 

ok, ali to je sve diverzija, pri tom to je mač sa dve oštrice. Tojest, to je mač sa dve oštrice OSIM  ako cilj nije unutra (u Rusiji) davanje sebi argumenata na za dalju antagonizaciju, "siege mentality" i time lakši ostanak na vlasti, ali to onda nisu državni ciljevi, nego lično-režimski.

Link to comment

Spektakularni Jens Stoltenberg  :kralj:

 

NATO tells Europe to prepare for Russian invasion: Defence chiefs say roads, bridges and rail links must be improved in case tanks and heavy vehicles need to be rapidly mobilised

 

 http://www.dailymail.co.uk/news/article-5062019/NATO-tells-Europe-prepare-Russian-invasion.html#ixzz4xwBwb1oX 

 

 

DM lupa gluposti

Edited by MancMellow
Link to comment

ok, ali to je sve diverzija, pri tom to je mač sa dve oštrice. Tojest, to je mač sa dve oštrice OSIM  ako cilj nije unutra (u Rusiji) davanje sebi argumenata na za dalju antagonizaciju, "siege mentality" i time lakši ostanak na vlasti, ali to onda nisu državni ciljevi, nego lično-režimski.

 

to je kao u fizici akcija-reakcija. putin bi se najradije vratio u doba busa mladjeg, umerena politicka i poslovna saradnja, niko se onom drugom ne mesa u unutrasnje stvari i slicno. al onda i jedni i drugi dobiju pitanje od svojih gradjana, gde su pare? i svi se okrenu ka kinezima  ^_^

Link to comment

Ima neke duboke simbolike u tome što je zategnutost najveća na 38 severnoj paraleli (nisam niotkuda prepisao, ne kažem, možda je još nekom palo na pamet). Uz određena odstupanja 200km gore dole, ovo je, globalno, (lakše je na engleskom) Above 38th North Crisis, i tu ulazi i Rusija naravno.

 

38th_parallel_map.jpg

 

pesimizam vs optimizam (kažem plus minus 200km). a jako je loše kad jedno 80% svetskog naoružanja obitava u pesimizmu. 

Link to comment

Pa to je da je sever (tj sever severa) u relativnom padu (relativnom, ali psiholoski to drugacije izgleda) je jasno odavno, a 38 north se sam nametnuo. Nista spec.

Link to comment

Problem sa RT nije što troluje Zapad, ni BBC u realnosti ne vodi skroz samostalnu uređivačku politiku kad je reč o spoljnopolitičkim temama (mada daleko je to pametnije od RT-a) Problem je što ćeš na BBC-iju čuti nešto objektivno o samoj Britaniji, a na RT malo sutra o samoj Rusiji, o Putinu da ne pričam. Ali to je generalno problem RT-a, jer tako se gubi poverenje, ali to je šire gledano problem autokratskih režima. Zato im je soft power daleko manji, osim ako ne mogu kao Kinezi da ga projektuju kamarama para, a Rusi to više ne mogu. 

 

To je tacno, ali ne znam koliko je BBC dobar primer.

 

BBC World Service, otkako su presli na komercijalu, je negledljiv a na tom kablu nema Newsnight i Laure Kuensberg, ili QUestion Time (ako se ne varam).

 

S druge strane, CNN i FOX i MSNBC su takodja teska partianstina u unutranjoj politici te su sa te strane blizi RT nego BBC.

Link to comment

To je tacno, ali ne znam koliko je BBC dobar primer.

 

BBC World Service, otkako su presli na komercijalu, je negledljiv a na tom kablu nema Newsnight i Laure Kuensberg, ili QUestion Time (ako se ne varam).

 

S druge strane, CNN i FOX i MSNBC su takodja teska partianstina u unutranjoj politici te su sa te strane blizi RT nego BBC.

 

kako jbt, kad ces na njima naci kolko hoces kritike predsednika i vlade, samo ako li su iz suprotnog tabora. Nije to isto

Link to comment

kako jbt, kad ces na njima naci kolko hoces kritike predsednika i vlade, samo ako li su iz suprotnog tabora. Nije to isto

 

U boldovanom je kljuc za percepciju,

 

Davnih devedesetih CNN jeste projektovao soft power. Danas je globalno irelevantan a lokalno igra za deo US publike a ne celu US publiku. Rat CNN-RT se stoga, siguran sam, ne percipira kod inteligentnih kao CNN good RT bad, vec kao sukob dva pola moci. Kod partizana se tako ne percipira, ali to su partizani.

 

 

 

Sto se ruske meke moci tice, cini mi se da je pogresno porediti ciljeve ruske meke moci sa americkom jer su ruski ciljevi prilicno uzi i ograniceni na kontrolu susedstva. Da li trolovanje Amera putem RTa, kredita Maduru i sl. vrsi funckiju zarad tog cilja, nisam siguran. Tj. trolovanje jeste uspesno u smislu urusavanja US soft power, ali kako to koristi samim ruskim interesima ne mogu da povezem.

 

Mislim, mozda je Rusima bolje da koriste kinesku taktiku - govori tiho i nosi psa sa sobom (nezavisno od kolicine para) - kako je Jingping zaveo Tramparu, to je jedno ludilo.

Edited by Budja
Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...