Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

Pre nego što počnete da kukate o tome šta sve nemate, razmislite: da li ste, zaista, zaslužili i ovo što imate?


Ovako nekako, citiran po sećanju, glasi jedan od bezbroj genijalnih aforizama Dušana Radovića. Pao mi je na pamet dok sam razmišljao o našem odnosu prema ovakvim kulturnim vrednostima. 


Dok ovo pišem,  na mom stolu leži originalno DVD izdanje "Pozorišta u kući" - još jednog blaga iz riznice stare Televizije Beograd. Dvanaest diskova u jeftinim, kartonskim omotima. Dizajn je ružan i neprimeren, ni po čemu ne asocira na sadržaj. U redosledu epizoda ima grešaka. Ne postoji, uz seriju, nikakav propratni materijal - bonus diskovi, dokumentarni film, razgovori sa autorima, foto galerije, knjižica, ništa.


Nikom nije bilo stalo da se potrudi oko tog izdanja, nikog nije bilo briga da zainteresuje nove generacije za tu lepu seriju. Ni "Vuk Karadžić" nema izdanje kakvo zaslužuje i ko zna da li će ga ikada imati.


Strašan je naš nemar prema nasleđenom, naši brzi i laki zaboravi. Mi smo lenji i razmaženi sinovi kojima nasleđena kuća pred očima propada, dok u kafani ogovaramo očeve da su nam malo ostavili. A rado bismo u većoj i lepšoj kući živeli - samo kada bi je neko drugi umesto nas sazidao. 


"Vuk" je, srećom, pod zaštitom daleko ozbiljnijih međunarodnih organizacija, pa će ostati sačuvan. Da od nas zavisi - propao bi, kao i mnogo tog.


(Da ne grešim dušu: postoji sjajna foto-monografija Ljubinka Kožula sa snimanja serije. Postoji i dvostruka LP ploča sa veličanstvenom muzikom Vojislava Kostića - vidim da tu muziku ovde još nismo pominjali, hajde da tu nepravdu ispravimo. Postoji i knjiga "Više od istine: Kadijević o Kadijeviću" Dejana Ognjanovića. Ali, sve su to samo usamljeni primeri koji ne menjaju opštu, sumornu sliku.)


Za kraj, ipak, malo optimizma (Božić je, najzad, i početak nove godine. Dosta više i moje kuknjave!). Za Aprila, mog starog forumskog prijatelja, i za sve forumaše dobre volje, ide jedna lepa pesma:

 

 

Link to comment
34 minutes ago, Borislav said:

Pre nego što počnete da kukate o tome šta sve nemate, razmislite: da li ste, zaista, zaslužili i ovo što imate?


Ovako nekako, citiran po sećanju, glasi jedan od bezbroj genijalnih aforizama Dušana Radovića. Pao mi je na pamet dok sam razmišljao o našem odnosu prema ovakvim kulturnim vrednostima. 

 

 

Zavisi da li se obracas forumasima ili nebeskom narodu.

Prvi mozda jesu kenjatori, ali sto sta znaju i umeju. Prosecan nebeski drzavljanin i dalje ne ume da izabere tacan od tri imbecilna ponudjena odgovora na osnovna pitanja iz srpske kulture. Ti, niti su videli epski spektakl, niti Nemanjice. Kamoli da diskutuju o tome. Mnogi ne znaju ni zasto slave...

Edited by hefaca
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...