Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

A šta je to UMO?

 

Edit, je l' Ubice mog oca?

 

Nesam gled'o. Al' Kostića sam redovno vidjao u pozorištu, u Velikoj drami, i on stvarno jeste loš.

Edited by Bujodrag
Link to comment
  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

nikakav, naravno. bila neka prepiska izmedju bujoševića i gage antonijevića tu se pljuvali. a poredjenje sa prvovenčanim je samo umanjivanje štete

Link to comment

Dok pratimo prvu sezonu afera i javnih polemika, pravdanja nestručnosti i arčenja našeg novca, hajde da se podsetimo jednog sasvim drugačijeg vremena. 


Pioniri istog ovog javnog servisa pravili su, uz pomoć "štapa i kanapa", dela koja su skromno zamišljena kao jednokratna zabava, ali su - gle! - s lakoćom opstala do danas. Nije sve u budžetu, nešto je i u glavi. 


Evo, dakle, digitalnog legata Radivoja Đukića, za sve one koje to zanima:

 

http://dlib.me/zbirka.php?z=legat-radivoje-lola-djukic&p_tip=o_p&p_naz=grupa&p_v=pocetna


(Ukoliko nadležni misle da ovom linku ovde nije mesto, neka ga slobodno uklone. Meni se čini da vrlo lepo pristaje, kao kontrast. A Nemanjići nek mi oproste ovo sagrešenije - ako u njima ima svetosavskog duha.)
 

Link to comment

Kakvo blago.

 

Bolje rečeno, ostatak ostataka Lolinog blaga(ono što nije presnimljeno tokom progona liberala). Ima jedna divna Lolina priča na tu temu(parafraziram: bio je srećan što će te serije ostati da žive samo u sećanjima ljudi, jer su pravljene baš za te ljude, baš u tom trenutku).

Link to comment

Neki snimci su na ivici gledljivosti, ali boljih, verovatno, nema. 

 

Taj rani period Televizije Beograd je velika uvertira u ono veličanstveno "zlatno doba" koje si pominjao (Vukosovo vreme). "Diplomci", "Pozorište u kući", "Grlom u jagode", "OtpisanI", "Vruć vetar", "Vuk Karadžić",.... a uporedo sa tim fantastični obrazovni program, program za decu (Bajford!), drame koje pišu Borislav Pekić, Mirko Kovač, Danilo KIš, pa hronike "FEST"-a , Kino-oko, i još puno tog.

 

 

Link to comment

Naš veliki reditelj Đorđe Kadijević, autor legendarne serije “Vuk Karadžić” koja je do danas jedna od najsvetlijih tačaka i najviših dometa serijske produkcije naše televizije, principijelno nikada ne bi mogao biti za to da se prikazivanje ma koje serije obustavi. Praksa da se emitovanje serije obustavlja posle prve epizode nije postojala ni onda kada su se emitovale serije koje su po ozbiljnim kriterijumima bile ispod nivoa “Nemanjića”, smatra Kadijević, i dodaje: - Sa druge strane, ne osećam nikakav optimizam da će se u nastavku popraviti utisak. Naprotiv, istorijska materija koja tek dolazi na red da bude obrađena po sebi je još “jača”, u dramaturškom i istorijskom smislu zahtevnija... A po jutru se dan poznaje, i jaki su razlozi za podozrenje da će ono što predstoji biti, u najmanju ruku, ravno prvobitnom negativnom utisku. Iskreno žalim, pre svega kao gledalac, što je načeta jedna tako grandiozna tema, te će morati da protekne bar još 50 godina da bi neko ponovo odlučio da je se prihvati na neki bolji način. 

Prema Kadijevićevom mišljenju, od kako smo od države velikog značaja i potencijala svedeni na jedan od poligona kvazinacionalnih enklava neuporedivo manjih dometa - mi patimo od nedostatka kadrova koji bi bili kadri da izvedu ovako zahtevan poduhvat, poput “Nemanjića”, na zadovoljavajući način: imamo, kaže, "vrlo dobre glumce, kostimografe, scenografe, snimatelje pa i vešte režisere, ali ne i intelektualnu i duhovnu podlogu."

Link to comment
6 hours ago, April said:

Kakvo blago.

 

Bolje rečeno, ostatak ostataka Lolinog blaga(ono što nije presnimljeno tokom progona liberala). Ima jedna divna Lolina priča na tu temu(parafraziram: bio je srećan što će te serije ostati da žive samo u sećanjima ljudi, jer su pravljene baš za te ljude, baš u tom trenutku).

+1

Sumnjam da se iko danas bavi, a trebalo bi, onovremenom ogromnom i danas nezamislivom popularnoscu Djukicevih serija: nije urbana legenda da nije bilo fudbalske utakmice koja je toliko efikasno mogla da isprazni ulice, na stranu cinjenica da su kod Djukica mogli da se pronadju mnogi elementi drustvene kritike.

 

5 hours ago, Borislav said:

Neki snimci su na ivici gledljivosti, ali boljih, verovatno, nema. 

 

Taj rani period Televizije Beograd je velika uvertira u ono veličanstveno "zlatno doba" koje si pominjao (Vukosovo vreme). "Diplomci", "Pozorište u kući", "Grlom u jagode", "OtpisanI", "Vruć vetar", "Vuk Karadžić",.... a uporedo sa tim fantastični obrazovni program, program za decu (Bajford!), drame koje pišu Borislav Pekić, Mirko Kovač, Danilo KIš, pa hronike "FEST"-a , Kino-oko, i još puno tog.

 

 

Borislave svaka cast i vise od toga :) 

Onako, podsecanja radi, mislim i da su (verovatno nepovratno izgubljena) Dzumhur/Idrizoviceva Hodoljublja, to je doduse RT Sarajevo, jedno od remek dela tadasnje ex-Yu TV produkcije...

I - aj neku, ako stignes i ako je vredno pisanja, o dokumentarnim (?!) serijama/dramama Save Mrmka: na prvi pogled i laicki, cini se da su radjene i uradjene vrlo profesinalno, naravno sve politicko-ideoloske konotacije na stranu.

Link to comment
7 hours ago, Borislav said:

Neki snimci su na ivici gledljivosti, ali boljih, verovatno, nema. 

 

Taj rani period Televizije Beograd je velika uvertira u ono veličanstveno "zlatno doba" koje si pominjao (Vukosovo vreme). "Diplomci", "Pozorište u kući", "Grlom u jagode", "OtpisanI", "Vruć vetar", "Vuk Karadžić",.... a uporedo sa tim fantastični obrazovni program, program za decu (Bajford!), drame koje pišu Borislav Pekić, Mirko Kovač, Danilo KIš, pa hronike "FEST"-a , Kino-oko, i još puno tog.

 

 

Realno je TVB u svim segmentima (izuzev mučene sportske redakcije) pre vlastititog strmospizda devedestih krajem osamdesetih bio avangarda za ostale JRT centre, sve sa naknadnim desničarima Vladetom i Aleksandrom Janković, Brankom Milićevićem, Milićem, Gutovićem, Crnčevićem (petkom u 22)...itd. Gledo sam u Trezoru i Minimaksa u crno beloj tehnici kako intervjuiše svetske zvezde na Festu, skroz kul.

Edited by francuski sobar
Link to comment

rts je bio avangarda u dramskom i serijskom programu. tvz je imao primat u zabavnom i sportskom. ostali centri sem nekih izleta nisu bili vredni pomena, tvsa je krenuo sa uzletom posle oi kada im je grunula ozbiljna tehnika i kad su stali na noge. 

 

naravno, sve ovo je vrlo uslovno i tvb je imao dobrih trenutaka u zabavnom programu kao i tvz u serijsko/dramskom

 

meni lično, tvz je bio upeglaniji. išli su na italijanski look što se videlo na slici i u scenografiji, dok je uzor tvb-u bio bbc tj “jaki” autori

Link to comment
12 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

meni lično, tvz je bio upeglaniji. išli su na italijanski look što se videlo na slici i u scenografiji,

Anton Marti škola :) ... TVB je pravo kazes bio skroz na BBC.

Link to comment

tv beograd je i dobila od BBC neku neku neviđeno modernu opremu, dal beše osamdesetih, ali je tu bio valjda i problem što nisu znali da povežu/uključe sve to. ne sećam se detalja, gledao sam neki intervju gde je neko pričao o tome, dal neko zna tačno šta je tu bilo?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...