Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

3 hours ago, steins said:

tjah, kad ti Stefana Nemanju glumi crnogorski radikal bolje i ne može da ispadne.

 

https://www.youtube.com/watch?v=jV7uP87NeqI

 

 

 

Quote

Producent i novinar Darko Šuković rekao je da je bio srećan kad je čuo da se priprema snimanje ove serije.

"Nijednog momenta nisam razmišljao kad sam čuo da mogu da pomognem. Čini mi se da će ovo zaista biti nešto što je neophodno Crnoj Gori", rekao je on.

 

ovo čisto da namamim bradilka.

 

Link to comment
  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

14 hours ago, Borislav said:

(........)

 

 

 

Odlično :) 

 

Ja baš volim tu seriju. I mogu reći, kao redak slučaj onih koji su pročitali sve što u našim bibliotekama može da se nadje u pretrazi: Vuk Karadžić, prepiska, da  serija, osim kinematografskih, ima i istoriografske kvalitete.

Mladi Vuk koji ide sa bratom u šumu da gledaju devojke a tad sam se baš ložio na Grevsa i Belu Biginju, to je bilo predivno i uzbudjujuće.

I sve scene sa Knjazom Milošem, odlično.

No, sigurno sam subjektivan. Kad su, početkom devedesetih, da bi gradili stanicu, sklonili spomenik, ja sam plakao i doživeo sam to kao ličnu uvredu :D 

 

 

Link to comment

Случајно угледах на Јутјубу да РТС има одличан серијал "Српски јунаци средњег века". Додуше, примјетих и да је производ клана Бајић.

Link to comment
4 hours ago, Cane Vukic Prebranac said:

Случајно угледах на Јутјубу да РТС има одличан серијал "Српски јунаци средњег века". Додуше, примјетих и да је производ клана Бајић.

 

Ako nisam nešto pomešao ima dva odlična serijala - jedan je o tim junacima a drugi je valjda Putevima srpskih vladara, ili tako nešto. 

Link to comment
 

Ako nisam nešto pomešao ima dva odlična serijala - jedan je o tim junacima a drugi je valjda Putevima srpskih vladara, ili tako nešto. 

ako je to ovaj marko kraljevic shto je bio jutros ili juche, to je sasvim solidno, chak shokantno dobro i svecki za nas.

plus makedonski i turski istorichar, i zanemarljivo nacionalno petljanje, vishe poetski sentimentalno. pohvaljujem, rado sam gledala.

 

sent from bubamoto

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

ako je to ovaj marko kraljevic shto je bio jutros ili juche, to je sasvim solidno, chak shokantno dobro i svecki za nas.

plus makedonski i turski istorichar, i zanemarljivo nacionalno petljanje, vishe poetski sentimentalno. pohvaljujem, rado sam gledala.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

To :)

Edited by Cane Vukic Prebranac
Link to comment
On 1/4/2018 at 7:47 AM, Borislav said:

Ja sam laik za filmsku fotografiju, ali znam da su u radu na seriji "Vuk Karadžić" Kadijević i Petković osmislili dva potpuno različita pristupa, koje bismo - veoma uslovno i obazrivo - mogli da nazovemo "gotski" i "vizantijski".


Sve što se dešava severno od Save i Dunava rađeno je u tamnijim tonovima, sa puno senki, prevashodno u enterijeru, pod veštačkim svetlom. Scene južno od pomenute granice rađene su na otvorenom, sa mnogo prirodnog svetla i plavetnila i sa intenzivnijim bojama.  


Ovim postupkom su uspeli da i na vizuelnom planu naglase različitost između Germana i Slovena, između dve civilizacije, dva sveta među kojima je Vuk spona.   


Takođe, mnogi kadrovi u "Vuku" su promišljani i komponovani po uzoru na naše slikarstvo 19. veka. Nedovoljno znam o tome, ali Kadijevićeva estetika (kao i tematika) uvek je duboko ukorenjena u našoj tradiciji i folkloru, što je, siguran sam, velika prednost. Danas režiseri pokušavaju da naprave kopiju HBO hitova ili Holivuda, što je em nepotrebno, em nemoguće, jer se radi o potpuno drugim finansijskim i tehničkim okolnostima.


Još malo mojih naklapanja: prva, inicijalna scena u "Vuku" pokazuje guslara na pragu vodenice. Gusle se, svi to znamo, vezuju za veliko, epsko, pričanje, za usmeno prenošenje istorije. Vodenica je kod Srba, opet, mitološko mesto koje nije sasvim od ovoga sveta; ona je polje demonskih sila, prostor gde se mrtvi sastaju sa živima. Već ta jaka simbolika uvodnih kadrova kao da pažljivom gledaocu želi da nagovesti: Sačekaj! Čeka te nešto važno, videćeš strašnu, neskavidašnju, veliku Priču. 


I zaista: čitav jedan narod izroniće, pred našim očima, iz gustih, istorijskih magli, iz paganstva i vradžbina, iz magije i iz poludivljaštva; probudiće se i ustati da sa sebe zbaci davno nametnute lance. Serija jeste nazvana po Vuku, ali ona je grupni portret Vuka sa epohom; široka, mnogoljudna freska srpske borbe za samostalnost. Jedan mali narod, priklješten između velikih sila i njihovih interesa, osvaja svoju slobodu, korak po korak, plaćajući za nju strašnu cenu. A ispod te velike, istorijske borbe teku - često još krvaviji - unutrašnji sukobi oko podele plena i vlasti. 


"Vuk" započinje veštičijim bajanjima i magijom, a završava se osnivanjem univerziteta i pozorišta. Pametan gledalac će vrlo jasno u strukturi serije uočiti taj veličanstveni uspon, taj veliki korak kojim Srbija prelazi iz ropstva i zaostalosti u porodicu slobodnih, razvijenih evropskih država. (U međuvremenu smo se, znam, opet vratili na početak.)


O mnogim glumačkim kreacijama u "Vuku" (Berček, iznad svih) pisani su čitavi eseji, i tek ih treba pisati.


"Vuk Karadžić" je serija kojom bi se i BBC ponosio, a "Nemanjići" - jasno je to već po ovom uzorku - ne mogu ni štulu da mu očiste. 

 

Šta reći...upravo jurim download Vuka da pustim ćerki za vreme božićnih praznika. Mnogo hvala Borislave.

Link to comment
8 hours ago, ToniAdams said:

probao da gledam, ovo ko buks of knjige samo za nijansu manje smesno.

da nije belinih sjenki, ovo bi bila nasa najgora serija.

 

6 hours ago, James Marshall said:

opet ti sa dobrim komentarom, više mi muka da se slažem s tobom 

mora da si bosanac nekim dijelom :fantom:

Veliki umovi....

 

Link to comment

Zna li neko pristojan snimak Vuka Karadžića za download ili online gledanje? Ovo na You Tube je skoro negledljivo.

 

Kad su onako dobro digitalizovali Skupljače perja, mogli bi i Vuka.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...