Jump to content
IGNORED

Silikonska nelagodnost


svashtabezneshto

Recommended Posts

  • Replies 560
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    50

  • Aineko

    46

  • Indy

    39

  • Dagmar

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne uspevam da nadjem nekakvu suštinsku razliku izmedju šminkanja i estetskih (plastičnih i sl.) operacija.Kako bi lekar plastičar mogao da bude odgovoran za moje estetske preferencije?Naravno, mogao bi da odgovara na profesionalnom nivou, ako, kao kod sailormanine prijateljice, nije dobro uradio ono za šta je plaćen.
+1odgovornost bi bila objasniti posledice po zdravstveno stanje if any, i obaviti ono sto je u granicama eventualnog rizika. subjektivne estetke kriterijume ipak nije moguce pretociti u pravne norme, a ne znam ni cemu bi to sluzilo. koliko god bile nakazne cak i vecini, ove dve nikog ne ugrozavaju time sto mu nisu praznik za oci
Link to comment
Ne uspevam da nadjem nekakvu suštinsku razliku izmedju šminkanja i estetskih (plastičnih i sl.) operacija.Kako bi lekar plastičar mogao da bude odgovoran za moje estetske preferencije?Naravno, mogao bi da odgovara na profesionalnom nivou, ako, kao kod sailormanine prijateljice, nije dobro uradio ono za šta je plaćen.

tri su potencijalna osnova odgovornosti ovde. o krivičnoj ne bih, mislim da je ovde out of reach. građanska (za skrivljeno prouzrokovanu štetu) podrazumevala bi da lekar svojim nedovoljno pažljivim postupanjem prouzrokuje štetu pacijentu (gde je merilo pažnje - pažnja dobrog stručnjaka, a nepažljivo postupanje može da bude i omisija - propuštanje da se dela ...). uslov svih uslova je šteta - materijalna ili moralna, ova potonja bila bi nekakav bol - telesni ili psihički, ili strah. i naravno, bilo bi potrebno da tužbeni zahtev postavi neka od ovih žena, a one su zadovoljne. na kraju, disciplinska odgovornost - u upravnom postupku, sankcionisana privremenim oduzimanjem licence. to bi moglo ako postoji stručna greška, a to je opet povreda pravila medicinske struke koja je dovela do štetnog ishoda (pogoršanje ili narušavanje zdravlja ...). e tu se otvara prostor za odgovornost. lekar nije tu da ispunjava želje kao frizer (uostalom, ni frizer ne sme sve što je moguće). ima nekih stvari na koje se ne može punovažno pristati, ni kod frizera. elem, lekar može da uvaži želje pacijenta, ali samo dok postupajući u skladu sa tim željama ne vređa pravila medicinske struke. ima nekih stvari koje on, da tako laički kažem, ne sme da proda, iako de facto može da ih izvede. drugim rečima, ne može želja pacijenta da legitimiše svaki zahvat. lekar je u crvenom ako se upusti u nešto u šta se u istim okolnostima ne bi upustio hipotetički razuman i pažljiv stručnjak iste specijalizacije - to je formula. da ne davim. to što je nešto moguće, ne znači da tako treba, a kada se lekar pita šta treba, on ne sme da se rukovodi samo onim što pacijent želi. to polje stručnjačkog odlučivanja nije divlji zapad. uostalom, zato je on stručnjak, licenciran je da postavi granice željama ovakvih pacijenata. izvinjavam se ako udavih.

Edited by gagorder
Link to comment

jos nesto, postavlja se pitanje koliko je uopste medicinska etika primenjiva na polje medicine gde razlog za zahvat koji je medicinske prirode - ne postoji, i gde pacijent by default iz svog dzepa placa debele pare da izgleda kako je sam zamislio?svaki doktor pojedinacno moze odbiti da izvede transformaciju u slutty zombija ako se kosi sa njegovim licnim moralnim nacelima, ali optuzivanje kolega kao sto to radi ovaj indisponirani shockirani dr je jedan prilicno neprofesionalan gest, i u krajnjoj liniji jedno provincijalno razmisljanje. nikakvu utemeljenu poentu on nema osim dobrog starog holier than thou.na kraju krajeva u danasnje vreme mnogi estetski zahvati se obavljaju po kozmetickim salonima, botox moze covek i sam sebi da zabode onoliko koliko je spreman da plati, nebo je granica. da li bismo imali diskusiju da su umesto upumpavanja silikona izbusile 75 pirsinga na tom istom licu? ni to verovatno nije bas najzdravije za kozu. (ozbiljno) osudjivanje bilo koga sto izgleda kako hoce je nista drugo do isprazno moralisanje.

Link to comment

pa to je sve otud sto se sa polja estetike, koje je diskutabilno od neandertalca naovamo, loptica po svaku cenu gura na druge terene, da li je moralno i jadna im majka i kakvu su to ljudi, od kojih smo mi onoliko bolji. valjda zato sto je biti lepshi postalo jednostavnije ^_^chitala komentare pa mi nije dobro...

Link to comment

tri su potencijalna osnova odgovornosti ovde. o krivičnoj ne bih, mislim da je ovde out of reach. građanska (za skrivljeno prouzrokovanu štetu) podrazumevala bi da lekar svojim nedovoljno pažljivim postupanjem prouzrokuje štetu pacijentu (gde je merilo pažnje - pažnja dobrog stručnjaka, a nepažljivo postupanje može da bude i omisija - propuštanje da se dela ...). uslov svih uslova je šteta - materijalna ili moralna, ova potonja bila bi nekakav bol - telesni ili psihički, ili strah. i naravno, bilo bi potrebno da tužbeni zahtev postavi neka od ovih žena, a one su zadovoljne. na kraju, disciplinska odgovornost - u upravnom postupku, sankcionisana privremenim oduzimanjem licence. to bi moglo ako postoji stručna greška, a to je opet povreda pravila medicinske struke koja je dovela do štetnog ishoda (pogoršanje ili narušavanje zdravlja ...). e tu se otvara prostor za odgovornost. lekar nije tu da ispunjava želje kao frizer (uostalom, ni frizer ne sme sve što je moguće). ima nekih stvari na koje se ne može punovažno pristati, ni kod frizera. elem, lekar može da uvaži želje pacijenta, ali samo dok postupajući u skladu sa tim željama ne vređa pravila medicinske struke. ima nekih stvari koje on, da tako laički kažem, ne sme da proda, iako de facto može da ih izvede. drugim rečima, ne može želja pacijenta da legitimiše svaki zahvat. lekar je u crvenom ako se upusti u nešto u šta se u istim okolnostima ne bi upustio hipotetički razuman i pažljiv stručnjak iste specijalizacije - to je formula. da ne davim. to što je nešto moguće, ne znači da tako treba, a kada se lekar pita šta treba, on ne sme da se rukovodi samo onim što pacijent želi. to polje stručnjačkog odlučivanja nije divlji zapad. uostalom, zato je on stručnjak, licenciran je da postavi granice željama ovakvih pacijenata. izvinjavam se ako udavih.

Ako mi zakon ne brani da izgledam kako hoću, gde je odgovornost hirurga kojeg sam platio da mi na čelu namontira nos? Naravno, podrazumeva se da je operaciju dobro sproveo i da me nije slagao o mogućim posledicama.S druge strane, da li plastičar treba da se bavi mojom psihom, da li treba da temeljno proverava da li ja zaista želim nos posred čela?Ovde ima psihologa :) , šta oni misle o tvrdnjama silikonskih kraljica da su potpuno srećne i zadovoljne svojim izgledom.Uostalom, kako bih ja ubedio bilo koga da zaista želim nos nasred čela? Zar neće svako ko to smatra neprihvatljivim ostati u ubedjenju da ja samog sebe zavaravam i da sam, prosto, glup/lud.Estetski hirurg je k'o frizer; nema tu prostora za medicinsku etiku, što reče Leia, samo za socio-kulturološku analizu i, naravno, za palanačko sablažnjivanje.
Link to comment
jos nesto, postavlja se pitanje koliko je uopste medicinska etika primenjiva na polje medicine gde razlog za zahvat koji je medicinske prirode - ne postoji, i gde pacijent by default iz svog dzepa placa debele pare da izgleda kako je sam zamislio?
... si cula za trzisnu ekonomiju?Oces kitu umesto nosa, moze, al kosta toliko i toliko. Kraj. Ko s' pa ti da zabranjujes ovim curama da "izgledaju lepo"
Link to comment

Izgleda da niko nije ravnodušan kad je izgled u pitanju. Neki su i uznemireni. No, ima li ičeg neprirodnog u primeni tehnologije e da bismo se u drugačijem svetlu pokazali drugima?Dakle(m), da li biste, sada, izmenili/ulepšali neki deo svog tela? Koji deo?Trenutno su cene estetskih intervencija prilično visoke, no, da li biste se silikonirali kad bi te usluge bile svima pristupačne/besplatne?Mož' i obrazloženje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...