Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

ovo je jako ozbiljna stvar. AmCham je odobrio zakon, i to se smatra dovoljnim.

 

Ja sam delom učestvovao u radu AmCham-ove radne grupe za komentarisanje izmena Zakona o radu, i odustao sam kada sam video da je moje učešće i učešće drugih kolega samo pro forme. Oni postave koordinatora Radne grupe, pozovu te da daš komentare, ti i druge kolege pošaljete komentare, a u završnom dokumentu 60 % tih komentara ne bude ni spomenuto, ali zato bude nekih predloga koje niko nije izneo. To mi je ostavilo jak utisak da se sam dokument priprema nezavisno od uticaja članova, i da je uloženi trud uzaludan.

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja sam delom učestvovao u radu AmCham-ove radne grupe za komentarisanje izmena Zakona o radu, i odustao sam kada sam video da je moje učešće i učešće drugih kolega samo pro forme. Oni postave koordinatora Radne grupe, pozovu te da daš komentare, ti i druge kolege pošaljete komentare, a u završnom dokumentu 60 % tih komentara ne bude ni spomenuto, ali zato bude nekih predloga koje niko nije izneo. To mi je ostavilo jak utisak da se sam dokument priprema nezavisno od uticaja članova, i da je uloženi trud uzaludan.

Ovako izgleda i rad radnih grupa koje oforme vlada i ministarstva. 

 

Zakon koji je vrlo bitan za rad moje firme je usvojen u parlamentu pre par meseci. Dogodilo se to da je radna grupa radila par godina, bilo je tu dobrih i loših predloga rešenja, da bi na kraju u skupštinsku proceduru ušlo nešto što skroz drugo. Do te mere drugo, da su iz predloga zakona izbačena rešenja iz radne verzije koja niko, apsolutno niko nije dovodio u pitanje, ni na samoj radnoj grupi, ni kasnije u široj javnoj raspravi.

 

Ovi sve rade ispod žita. 

Link to comment

 

Upitan zašto je smanjen broj slobdnih dana sa sedam na pet koje su radnici koristili za rođenje deteta, selidbu, on ja kazao da to "nikome neće promeniti život".

Ova izjava, osim sto prevazilazi sve okvire moguce pokvarenosti, oslikava jadnu priliku danasnje Srbije. Toliko smo zglajzali, da se sve sto se ne svodi na puko prezivljavanje prevodi u kategoriju sekundarnih potreba, o kojima cemo "misliti kasnije".

 

Uzgred, otkud ovih 5-7 dana, nesto propustam? U mojoj se firmi stalno neko seli i nikad niko nije dobio ni dan odmora, svi to odrade preko vikenda. A za raodjenje deteta se dobija 3 dana, koliko mi je poznato. E, sad, mi ne ustupamo mnogo od zakona o radu, navnodno se trudimo da se sve ispostuje. Ovo sumnjam da bi ispustili.

 

edit: zaboravih, izjavu je dao presveti Aleksandar Vulin

Edited by Fins fleet
Link to comment

kad je nezaposlenost 30% a depresija ili recesija traje od 1980., zakon o radu treba da ima samo 1 clan ili 1 preambulu umesto zakona - radite sta hocete ili kako hocete

Link to comment

Nemaču pojma, to nije rekao Rojs već Stipe Gabrić Jambo, legenda Metkovića i cilog Neretvanskog polja.

 

EDIT

 

Moja greška, ipak je Rojs.

 

:isuse:

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Nemaču pojma, to nije rekao Rojs već Stipe Gabrić Jambo, legenda Metkovića i cilog Neretvanskog polja.

 

EDIT

 

Moja greška, ipak je Rojs.

 

:isuse:

naravno da je rojs.

 

realno, gledala sam te u chudu :lolol:

Link to comment

Измене закона о раду су само одраз пропасти целог система - шатро представници радника, потпуно отуђени се као буне и , с друге стране, група грађана који себе називају представницима послодаваца, и једни и други морали су да изроде дно од прописа. То је и било за очекивати кад нама што је грђе то је квалитетније печење по првомајским уранцима. Идеална ситуација за сервирање нацији да је само то оно што фали да нам коначно крене и то се заиста прима уз кукњаву на паразите™.

Link to comment

Ja bih pre pitala ko su "ljudi iz inostranstva" i kako se to raspituju, jel obrnu telefon ministarstva i kazu e care, a dokle je stigao zakon o stecaju, aha, a o radu?" ili ide zvanicnijim kanalima u kom slucaju bi bilo lepo da malo formalnije prezentuje o kojim ljudima iz inostranstva se radi i kakve informacije traze i kakve odgovore dobijaju. Ovako nekako, sumnjam da je izmislio te ljude iz inostranstva :(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...