Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

to je nespojivo sa Bernskom konvencijom. Fotografija je autorsko delo od trenutka škljocanja.

+1

 

Malo ce to teze progurati jer se kosi sa milion i po zakona koji u Srbiji stite intelektualnu i autorsku svojinu.

Edited by Caligula
Link to comment

vaso, verovatno si vec video na fb, jel ovo tacno?

 

 

prije 3-4 godine je direktor velike novinske kompanije poslao pismo ministru pravde i zalio mu se da ne mogu da rade od brojnih tuzbi, da je ugrozeno njihovo uobicajeno poslovanje, da ce mu poslati brojeve predmeta da to rijesi... I to je to...
Link to comment

Искрено говорећи, тренутно стање је такво да је далеко лакше тужбама за ауторска права позатварати ситније медије него велике новинске куће. И то на начин да се не види директно ко их је напао. Истраживање и тужбу организује нека адвокатска канцеларија, изабере се медиј који се напада, и не може да се види да ли има неког иза тога јер све изгледа легално.

Велике куће имају своје фоторепортере, архиву, уговоре са агенцијама. Ако нешто и пусте на дивље, често имају рачуницу да им се исплати.

 

Ситнији медији, попут Е-новина које смо помињали, па све до овог форума, или медија са слабијом продукцијом, врло лако могу да се нађу на удару јер пиратерије има доста, и свега пар тужби може да их доведе до затварања.

 

Зато тренутно стање за слободу медија јесте неодрживо и мора да се мења, али ово што раде свакако није начин.

Link to comment

U čemu je problem ako se potpiše fotografija i na sajtu objavi u veb-rezoluciji, neupotrebljivoj za štampanje i dalje publikovanje?

 

Проблем је што се и тако крши закон. Објављивање на нету исто спада под објављивање.

Објавио преко дуплерице у новинама или као сличицу на сајту свеједно је по овом закону.

Чак је и лакше да се нађе слика преко гугла.

 

Link to comment

Pre 2-3 godine je uz gašenje fizičke štampe i prelazak na digitalne verzije tj. web-portale bilo otpuštanja po nekim američkim novinama kompletnih foto-odeljenja uz obazloženje da novinari/dopisnici ionako imaju svi moderne mobilne telefone sa dobrim kamerama pa mogu sami da uslikaju slike uz tekst... Pored toga su svi počeli intenzivno da pozivaju svoje čitaoce/gledaoce da im šalju zanimljive i aktelne slike i snimke, npr. CNN sa onim iReportom.

 

Ne znam koliko to ima veze, al' mi palo na pamet :)

Link to comment

Bez zezanja, ali šta će fotograf sa novinarom na radnom zadatku kada sam novinar može da napravi par sasvim pristojnih fotki svojom 10 megapikselnom kamerom na telefonu?

 

Mi ovde ne govorimo o umetničkoj fotografiji, već o običnom portretu ili slikanju neke situacije, objekta ...

Edited by stoka
Link to comment

Bez zezanja, ali šta će fotograf sa novinarom na radnom zadatku kada sam novinar može da napravi par sasvim pristojnih fotki svojom 10 megapikselnom kamerom na telefonu?

 

Mi ovde ne govorimo o umetničkoj fotografiji, već o običnom portretu ili slikanju neke situacije, objekta ...

:lolol: ma da, pičkin dim...

 

gty_migrant_mother_ll_120320_vblog.jpg

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Jeste brutalno, ali fotografi su sve manje potrebni medijskim redakcijama. Čak, štaviše, njihov posao je pomalo besmislen u eri inflacije fotografija na svakom koraku (preko interneta, samostalnih fotografija mobilnim i slično) ...

Link to comment

Ne znam u kakvoj je to vezi sa ovim.

 

Nego, obratio sam se narodnom poslaniku Janku Veselinoviću, rekao je da je vrlo zainteresovan za ovo pitanje.

Link to comment

ljudi, ovo je ozbiljno.

 

u petak će sledeća formulacija dobiti snagu zakona.

 

"Obična fotografija a posebno one koje su u sastavu novinarskog članka kao ilustracija teksta, su rezultati isključivo mehaničke, rutinske, odnosno fizičke radnje".

 

kopiraću svoj post sa fejsbuka.  molim svakoga ko ima ikakve veze sa medijima da ovo pročita izuzetno pažljivo.

 

Pera Luković pobedijo!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...