Jump to content
IGNORED

srpska nauka - problematika stapa i kanapa


Prospero

Recommended Posts

mi šaljemo xls tabelu, po kategoriji radova. abitno šta se radilo da bi se to postiglo.neko na posao dođe 1 u 6 meseci, neko visi 10 sati dnevno, neko žulja dupe u arhivu/biblioteci, neko se oslanja na internet. daj bato/seko spisak i vozdra.results-oriented project evilsmile.gif

Link to comment
  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    66

  • gospa buba

    48

  • Dr Arslanagić

    32

  • Indy

    21

mi šaljemo xls tabelu, po kategoriji radova. abitno šta se radilo da bi se to postiglo.neko na posao dođe 1 u 6 meseci, neko visi 10 sati dnevno, neko žulja dupe u arhivu/biblioteci, neko se oslanja na internet. daj bato/seko spisak i vozdra.results-oriented project evilsmile.gif
pa jeste pisali faze i aktivnosti? mi bre imamo sve po mesecima kad shta treba da se desi, plus ochekivani autput. mi smo prokleta industrija, kakav crni eksel ^_^sve po logici: el ocesh birokratiju? ja mogu da proizvedem tone birokratije za vrlo kratko vreme. pa da vidim ko ce da chita, batice! <_<a pri tome ne moram nishta da lazem :s_w: Edited by thermal bug
Link to comment

ma kakve faze i aktivnosti. mi smo konfederacija nezavisnih istraživača koji u skladu sa samoupravnim interesima dogovaraju zajedničku saradnju, kada se baš mora. :s_p:sam proces je 100% nebitan, kako za ministarstvo tako i za nas. na 1 NV se dogovorimo da izdamo 2 zbornika, 1 tematski i 1 opšti u sledećoj godini, i tu je cela kohezija projekta. tema projekta je ionako široko postavljena, ljudi se nalaze gde mogu (a to je nekako ustupak starijim kolegama koji nema teorije da se prešaltaju na "aj napiši nešto o tome" sistem), preda se na kraju godine šta je objavljeno grand total, spakuje u xls i to je to.min i ne traži ništa drugo do sumarnog godišnjeg izveštaja.edit: šta treba da vodim, starship log? "dragi dnevniče, prošle nedelje pročitao 2 knjige i 3 rasprave; napisao 6 strana rada koji će biti objavljen u xyz časopisu u 3. kvartalu" - ko je lud da to čita? šef bi me gledao ispod oka i razmišljao "kako da se ratosiljam smaračke budale?" :lol:

Edited by buffalo bill
Link to comment
  • 1 month later...

ukinut pristup proquestu preko kobsona

Onemogućen je pristup ProQuest servisu Obaveštavamo korisnike da su u toku intenzivni pregovori o obnavljanju pretplata za ovu godinu, ali konačna odluka nije donesena. Za najveći broj servisa (nadamo se - za sve) pretplata će biti obnovljena. ProQuest je jedini servis koji nam je privremeno ukinuo pristup, dok se ostalim servisima pristupa nesmetano. Ubuduće ćemo vas redovno obaveštavati o toku i ishodu pregovora sa izdavačima.(objavljeno 14.02.2013.)
Link to comment

ambrozija...

S lažnom američkom diplomom predaje na univerzitetima u Srbiji, BiH i Hrvatskojwww.nezavisne.com | 21. 02. 2013. - 12:19h | Komentara: 62BANJALUKA - Šaban Nurić iz Gračanice uspeo je da prevari desetine privatnih univerziteta u BiH, Hrvatskoj i Srbiji na kojima predaje, iako je diploma jednog od najuglednijih američkih univerziteta Mičigen Stejt Univerziteta koju je imao - lažna.315917_untitled1_f.jpg?ver=1361445522Šaban Nurić - lažni profesorKako pišu Nezavisne novine, uspeo je da prevari čak i Ministarstvo prosvete i kulture RS, koje mu je priznalo diplomu doktora ustavnog prava. Na osnovu ove diplome Nurić je držao predavanja na više privatnih univerziteta u regionu. Celi slučaj, pak, izbio je na videlo nakon što su "Nezavisne novine" dobile mejl nezadovoljnih studenata iz Smederevske Palanke, koji su ubrzo nakon što su započeli predavanja na jednom fakultetu u Srbiji na kojem je Nurić predavao uputili protestno pismo i žalili se na loš kvalitet nastave i neusklađenost gradiva s bolonjskim procesom.MA-468x60-zelite.jpg"Nezavisne" su nakon dobijanja ove informacije uputile dopis Univerzitetu Mičigen, na kojem nam je potvrđeno da "se sa stopostotnom sigurnošću radi o falsifikatu". U Studentskoj službi te ustanove nam je potvrđeno da je i potpis dekana Konela Alsupa falsifikovan, te da je i Alsup potvrdio da je u pitanju lažna diploma.315874_diploma1_hf.jpg?ver=1361445418Kliknite za uvećanje (+)Saznali smo, takođe, da je proverom registra studenata u američkoj državi Mičigen utvrđeno da Nurić nije stekao nikakvo znanje ni na jednom univerzitetu u toj državi, te da su o falsifikatu diplome obavestili i nadležnu agenciju za visoko školstvo u SAD, kao i američku federalnu policiju FBI.Komisija Ministarstva prosvete i kulture RS za priznavanje diploma je, prema dopisu koji je u posjedu "Nezavisnih", Nuriću diplomu priznala 17. februara 2009. godine. Na čelu Komisije bio je profesor Mile Dmičić, a članovi Komisije su profesori Mirjana Rađenović i Ivanka Marković.Dmičić je rekao da njegova komisija nije osposobljena da se bavi ispitivanjem validnosti diplome, već da na osnovu dokumenata koje dobije od sekretara Komisije utvrdi da li postoji univerzitet koji je naveden i da li su podneseni dokumenti dovoljni da se izda rešenje.315875_diploma2_hf.jpg?ver=1361445442Kliknite za uvećanje (+)- Ako je on to falsifikovao, naravno, onda je učinio krivično delo na osnovu podnošenja lažnog dokumenta i treba da odgovara - rekao je Dmičić.Jelena Starčević, sekretar Komisije, koja je, kako je rekla, u trenutku kad je ovo rešenje izdato bila na trudničkom bolovanju, istakla je da je Ministarstvo pokrenulo postupak provere diplome čim je od "Nezavisnih" dobilo informaciju.U Komisiji za priznavanje diploma Ministarstva obrazovanja FBiH nam je rečeno da oni nemaju nadležnost za priznavanje stranih diploma visokoškolskih ustanova. I u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije nam je rečeno da se priznavanje diploma obavlja na nivou univerziteta.Na privatnom Pravnom fakultetu u Kiseljaku nam je potvrđeno da je Nurić njihov redovni profesor, ali su istakli da nemaju nikakva saznanja o neispravnosti njegove diplome na osnovu koje predaje.Iz Akademije za poslovnu ekonomiju u Čačku, na kojoj je Nurić takođe redovni profesor, nam je rečeno da se s pitanjima o Nurićevoj diplomi obratimo vlasniku.- Profesor Nurić jeste zaposlen kao redovan profesor na našem fakultetu, ali ne znam ništa o toj diplomi, to pitajte vlasnika - rečeno nam je u Sekretarijatu škole.O kakvom se profesoru radi, svedoče pisma njegovih studenata. "Nezavisne" su u posedu mejla jednog studenta kojem je Nurić mentor. Zbog zaštite njegovog identiteta navešćemo samo da se student žali da mu Nurić nije dostavio nikakve materijale iz kojih bi učio, i to nekoliko sedmica pred diplomski rad, zbog čega je student posumnjao u ozbiljnost Nurića kao profesora.Evo kako glasi mejl između profesora i jednog privatnog fakulteta.- Mi ćemo tražiti da razvuku nastavu od desetak časova po tri iz jednog predmeta, tri iz drugog za ovu subotu i tako i za nedelju, čime ćemo dobiti na vremenu da rešimo do kraja sve u vezi s programom, pokriti njihovo (studentsko) nezadovoljstvo, privući druge da upišu, privući zaposlene i moći da tražimo uplatu rate jer oklevaju. Naši u centrima su uplašeni, nervozni i nestrpljivi jer studenti i ovi iz bolnice vrše pritisak na njih, a oni na nas - stoji u mejlu.Nurić nam je juče u telefonskom razgovoru rekao da se radi o nesporazumu.- Šta je vama ljudi, pobogu, brate? Ne znam otkud to, šta je to? Niste vi ništa mogli dobiti s Univerziteta bez moje saglasnosti. Nije to to. Ovo što sam ja je Law School. Vi ste nešto levo, vidim ja da mi je to skroz nepoznato. To što ste spomenuli je nešto drugo, a ovo moje je School of Law. Ne znam šta je, ko to čačka i zašto? Ali nema veze, samo vi radite svoj posao - rekao je Nurić.Saznajemo da je Nurić bio mentor i nekim poznatim ljudima iz javnog života u Srbiji, ali da navodno niko nije znao da se radi o lažnom profesoru.
Edited by buffalo bill
Link to comment
  • 1 month later...
peticija drzavi da plati pristup naucnim casopisima. sramim se podeliti s kolegama ovde koliko je nepismeno i histericno sroceno. :(KoBSON is one of the most important and valuable resource available to Serbian scientific and academic community. It's lost now. Without it our students, professors, scientists and industry are isolated from the rest of the World. Without KoBSON these groups of people, who are our future, lost most basic tool needed to do their job (imagine yourself without internet, mobile phone, TV, radio and everything else that helps you stay connected). We put our progress on hold which in ever-changing world means we're going backwards.To:Serbian Goverment and Ministry of ScienceExtend KoBSON subscription, regain access to scientific papers. This is something of fundamental importance!Поштовани,Молимо Вас да урадите све што је у Вашој моћи да обезбедите обнављање KoBSON претплате и наставак приступа иностраним радовима. Ово је од суштинске националне важности!С поштовањем,Sincerely,[Your name]
Link to comment

izašlo se iz tunela? Kako stojimo? Priprema ugovora sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za 2013. godinu se ubrzano odvija i privodi srećnom završetku. Obezbeđena su novčana sredstva u visini od 100 miliona dinara. Planirano je da se za KoBSON izvore potroši još toliko, ali će ugovor o tome biti potpisan nakon završetka višemesečnih pregovora sa Elsevierom (najveći izdavač, najviše časopisa, pa i najduži pregovori). Mi sada intenzivno kontaktiramo strane izdavače i obnavljamo pretplatu.(objavljeno 15.04.2013.)Srećan završetak. Ugovor potpisan. Po okončanju pregovora za Elsevier-om, obavestićemo korisnike o ukupno izdvojenim sredstvima. Svima zahvaljujemo na trudu i podršci.(objavljeno 15.04.2013.)

Link to comment

nasa drzava ima sistem - aj da ne platimo, pa ako prodje, prodje. kad ne prodje, nadju se pare.edit: podseca me na vreme kad sam honorarno radila na uciteljskom fakultetu. tadasnji dekan je imao foru da ti ne isplati platu (mora je da potpise nesto svakog meseca da bi kinta stigla na racun), pa onda ti cekas, proveravas, cekas... na kraju odes kod njega, a glupo ti - dekan je to, sto bi se baktao s administracijom - a onda ti on velikodusno udeli tvoju platu.

Edited by betty
Link to comment

ostavljanje prostora ličnoj arbitrarnosti - to je klasično stvaranje klijentelizma tamo gde bi morao funkcionisati automatizam odnosa, iliti zlatna žila birokratije.

Link to comment
  • 1 month later...

Vraćamo se u 20. vek: Srpskoj nauci preti bankrotMiljana Leskovac | 03. 06. 2013. - 23:03h cat_icn_more.png 16:59h | Foto: RAS | Komentara: 45Država će zbog restriktivnog budžeta za nauku početi da štedi na pojedinim aktivnostima naučnika poput štampanja monografija, putovanja i naučnih skupova. Novca nema ni za troškove novih objekata, a istraživači upozoravaju da stanje u nauci nikada nije bilo lošije.347770_naucno-tehnoloski-park01rasfoto-mitar-mitrovic_f.jpg?ver=1370271650Naučno-tehnološki park "Zvezdara" probio sve rokove izgradnje i otvaranjaEvropska investiciona banka zapretila je zamrzavanjem novca za neke od projekata u nauci koje finansira, jer kasne ili su loše urađeni. To je poslednji u nizu problema koji se u našoj nauci gomilaju od početka godine. Prvo se zbog manje novca u budžetu kasnilo s uplatom godišnje članarine u CERN-u, pa sa novcem za ovogodišnje naučne projekte, a onda je bio blokiran i pristup „Oksford juniversiti presu“, jednoj od najuticajnijih elektronskih baza naučnih časopisa, jer nije bila plaćena članarina.Pojedini projekti poput naučno-tehnološkog parka „Zvezdara” i izgradnje stanova za naučnike, probili su rokove izgradnje i otvaranja. Zbog toga je, kako tvrde izvori „Blica”, Evropska investiciona banka koja je dala kredit za pojedine projekte zapretila zamrzavanjem sredstava do daljnjeg.Aleksandar Simonović, direktor Jedinice za upravljanje projektima, poriče ove tvrdnje i odgovara da će sa bankom uskoro voditi pregovore oko daljeg poslovanja. On navodi da će zgrada za mlade naučnike, čija izgradnja kasni, biti završena u septembru. Što se tiče drugih projekata, Simonović kaže da se uskoro očekuje odluka ko će upravljati ovim prirodnjačkim centrom u Svilajncu, da je centralna zgrada Univerziteta u Novom Sadu pri kraju, da je završena prva faza Naučno-tehnološkog parka u Novom Sadu, te da će uskoro biti obavljen tehnički pregled i primopredaja novog prostora u Istraživačkoj stanici Petnica.- Da je Vlada pokrenula NTP „Zvezdaru”, premijer bi imao šta da ponudi investitorima iz Silicijumske doline koje je pozvao. Ovako, sve ostaje na praznim parolama. Investicije u naučnu infrastrukturu su obustavljene, mada su sredstva odavno obezbeđena. To je ogromna šteta za našu zemlju - kaže Božidar Đelić, nekadašnji ministar za nauku. Vigor Majić: Petnica nema novca ni za nedelju dana 282339_20120521blicnebojsa-markovicvaljevodi003524201_f.jpg?ver=1370271257 Vigor Majić, direktor Istraživačke stanice Petnica Najveći broj razvijenih zemalja u krizi takođe je stegao kaiš, ali su povećali ulaganje u nauku i obrazovanje, jer znaju da je to dugoročni izlaz iz krize. Kod nas to kao da niko ne razume, pa se uvek režu budžeti za istraživanja i tehnološki razvoj. Problemima u funkcionisanju nauke prilazi se populistički i neselektivno. Srbija ima previše profesionalnih istraživača u odnosu na produkciju rezultata. Taj problem postoji odavno i posledica je snižavanja kriterijuma u dodeli naučnih zvanja. Petnici je ove godine država obećala sedminu sredstava u odnosu na 2010. U međuvremenu smo se uselili u tri puta veći prostor kao deo projekta Vlade Srbije i sada bi trebalo da sav novac od donatora utrošimo samo da taj prostor minimalno održavamo. Nemamo novca ni za nedelju dana normalnog rada i trenutno stojimo u mestu. U stvari, jurimo još nekog sponzora da bismo skrpili nešto para za letnje programe. Takođe očekujemo da dobijemo opremu, jer je to deo projekta koji je podržala Evropska investiciona banka i bez nje polovina novih kabineta i laboratorija gubi smisao. Radivoje Mitrović: Ulagaćemo u opremu umesto u zgrade 270778_radivoje-mitrovic_f.jpg?ver=1370271297Radivoje Mitrović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete Koliko god je moguće redukovaćemo finansiranje izgradnje novog poslovnog prostora da bismo novac uložili u nabavku savremene laboratorijske opreme i obnovu instituta i fakulteta. U ovom periodu prihvaćeno je finansiranje članstva u CERN-u, povećani su troškovi za nabavku inostranih naučnih časopisa i bazu podataka KOBSON i uvećane su članarine u međunarodnim naučnoistraživačkim telima. Privodimo kraju projekte Naučno-tehnološki park (NTP) „Zvezdara“ i gradnju stanova za naučnike. U toku je osnivanje preduzeća za rukovođenje NTP „Zvezdare“ u kojem će biti predstavnici Ministarstva prosvete, Ministarstva finansija, Ministarstva telekomunikacija, Beogradskog univerziteta i Grada Beograda. Uprkos svim problemima, naša nauka je načinila veliki iskorak. Srbija se diči s 12.000 istraživača, a samo u 2012. broj naučnih radova dostigao je 5.356, hiljadu više nego 2011. Beogradski univerzitet je uvršćen na Šangajsku listu 500 odabranih univerziteta. Međutim, iako je broj istraživača porastao, budžet je ostao isti. Zato i želimo da novac za izgradnju poslovnog prostora preusmerimo u nabavku opreme i poboljšanje uslova za istraživanje i obrazovanje u institutima i fakultetima kojim je to najpotrebnije.

Link to comment
  • 3 weeks later...

kolega uspeo da baci pogled na rebalans budžeta, deo za minprosveteinauke. kaže da se predviđa skoro-pa-zamrzavanje plata do kraja 2015. (povećanja tipa 0,5% dvaput godišnje) uz fantastičnu stavku da izbor u više zvanje u istom tom periodu neće vući i veću platu.

Link to comment

historičari i ostali mrsimudi humano-društvene provenijencije po institutima za lezileb, ste primili ld? više nisam pri odborima tako da neam pojma, a čujem da nisu još dobijene pare, te da će, najverovatnije, kao i prošlog meseca, leći tek oko 28./29.

Link to comment
historičari i ostali mrsimudi humano-društvene provenijencije po institutima za lezileb, ste primili ld? više nisam pri odborima tako da neam pojma, a čujem da nisu još dobijene pare, te da će, najverovatnije, kao i prošlog meseca, leći tek oko 28./29.
el mogu ja, histerichna iz druge oblasti? zaglavljeni smo na trezoru, bilo je spremno za isplatu, ali su morali da daju nekim socijalcima. tako da smo na prioritetu za ld (sto ce reci mi, kojima je nauka osnovna djelatnost, ne drzimo studente ni drugu zivinu!), chim bude, navodno ce isplacivati, za to vreme se svi drze u stilu vrste kozanostra. pominje se sve u opsegu od svaki dan je u igri, preko posle rebalansa budzeta (ne vidim kako prihod za proshli mesec moze da se rebalansira, ali radikali su to, chudotvorci koji sede na stiroporu i shtrajkuju zedju; ako neko kaze da to nisu radikali, napominjacu mu se svega. meni su svi radikali <_<) do moze da kasni i mesec dana.a znano je, dovoljno je da promaknu 1 mesec, i ostadosmo bez, ko polovine, ko cele, srecnici.ja sam obustavila placanja prema drzavi. placam samo ono sto moze da se seche :ph34r:edip. takodje zelim da konstatujem da se spremam da smanjivanje broja projekata, ukidanje kategorija i svih ostalih shminkerskih zajebavanja ozbiljnih ljudi, pod barjakom "tako je svuda u svetu", kao i ukidanje svega ostalog, pozdravim kao najlepshi moguci dogadjaj kod shkolovanih srba! pa da lepo pochnemo da se besplatno bavimo onim sto smatramo da je jeste nauka, a ne onim sto burazeri u sjajnim odelima misle da mogu da prodaju burkini faso za sitan kikiriki! cela ova vratolomija nije doprinela smanjivanju broja prepisivacha, proizvodjacha kobasica i ostalih olosha, ama ni malo. naprotiv, drugari su se snashli i lepshe im je nego ikad. tako da apelujem na drzavu da nam izadje u susret i mane se corava posla, bez veze nas muchi... Edited by thermal bug
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...