Jump to content
IGNORED

aleksandar tijanic


ficfiric

Recommended Posts

Najbolja naslovnica Ferala mi je ona kad se Tudjman i Susak (?) kao vracaju iz posete Ausvicu i sokirani konstatuju: Ausvic uopce ne radi?! Samo, jebem li ga, ne mogu to na nadjem na netu, mozda i nije bila naslovnica nego tek naslov nekog clanka.

Link to comment
  • Replies 445
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • beatakeshi

    31

  • dragance

    29

  • kim_philby

    28

  • Аврам Гојић

    27

Hm, poredite babe i žabe. Novinari 70-ih, 80-ih 90-ih i kasnije su radili u sasvim drugačijim okolnostima, kontekst je bio drugačiji. 70-ih postojala su samio 2 programa na TV-u koji su trajala jako kratko u toku dana, vesti, drama i sport ili političke emisije, Karavan i tako to. Nije tu ni bilo mesta za autore, a broj štampanih medija za razbarušeni stil je bio ograničen.Od 90-ih kad su cvale televizije i novine sasvim jme logično da izbije eksplozija tekstova i emisija, a sadašnji novinari imaju sasvim druge uslove, beskonačne informacije, podmitljive izvore, tupave političare - dakle nema poređenja
Da li je baš tako? Šta bi tih godina mogli da rade Drecun i Žika Seljak? O čemu bi pisao Jovanović iz Telegrafa ili Dragan J. Vučićević? Nema to veze s uslovima rada, već profilom osoba koje se bave tom delatnošću. Osamdesetih je bilo podosta nedeljnika koji su dozvoljavali "razbarušenost", ali je apsolutno svaki tekst imao glavu i rep. Od 1992. godine su širom otvorena vrata da se marva razmaše.
Link to comment

Pa to ti i kažem nijedan od današnjih tzv vedeta ne bi mogao da prismrdi nekadašnjem novinaru NIN-a ili Politike, ni po pismenosti ni po zanatu. Kad doktori nauka skidaju sa neta disertacije, šta mislite da danas novinari upotrebe za par stubaca?Otprilike kao moj drugar pecaroš objavi u jednom hobi časopisu kako je pecao džinovske grgeče na Nilu, a znam da nije išao dalje od Sutomora

Link to comment

Da je prosečan novinar iz 70-ih i 80-ih bio pismeniji od većine "novinara" iz današnjih redakcija to je činjenica aksiomatske čvrstine. Da je tadašnji novinar ipak znao više o novinarskom zanatu, i to bi moglo da se prihvati. Ali tada je bila ipak malo izraženija autocenzura, koja je najveći neprijatelj novinarskom zanatu ... Mada, možda je i autocenzura bolja od današnjeg pljuvanja bez pardona, argumenata i mere ...

Link to comment

Vidiš, ima tu jedna finesa koju nije moguće baš tako jednostavno objasniti. U ondašnjim novinama se moglo pročitati da je neki film loš, predstava promašena i objavljuju se besmislene knjige. Pogledajmo sadašnje tzv. Kulturne rubrike - sve sam panegirik. OK, jasno mi je da društvance na taj način obezbeđuje besplatan ufur svuda i koje piće džabalesku. Ali, ima li govnjivije autocenzure od takve?S druge strane, svedoci smo u kojoj meri se značaj pridaje banalnim "novostima iz života estradnih ličnosti", a svesno zaobilazi bilo koji suštinski problem. Ima tu dosta i do kvaliteta neposrednih izvršilaca u redakcijama, ali biće i da na uredničkim mestima već dve decenije sede razni Tijanići. Niz dlaku moćnicima, šilji patku na gologuziji i dežurnim budalama...

Edited by Marathonman
Link to comment

nije baš fora u besplatnim ufurima, već u tome da ne može novinar opšte prakse da kritikuje Frljića ili štajaznam Oktobarski salon, za to je potreban školovani kritičar. današnji mediji to nemaju.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

S time se u potpunosti slažem. Ne rastu po parkovima novi Ivan Hetrich ili Duško Radović, nema dileme. Ali, čemu onda potreba da se objavljuju hvalospevi KV/VKV novinara svemu i svačemu što se objavi, snimi, promoviše ili šta već? Bolje nemati takve tekstove, staviti ukrštenicu ili karikaturu na stranicu...Hajde da banalizujemo - može li novinar opšte prakse da na stranicama namenjenim tzv. Kulturi napiše&objavi argumentovan tekst o apsolutnom nepostojanju potrebe da armija mediokriteta svakog meseca prima sasvim solidne plate na ime toga što su zaposleni u brojnim pozorištima? Živim u gradu koji ima na budžetskoj sisi više zaposlenih u JU Narodno pozorište, nego što ima posetilaca godišnje. Ranije je dolazio ko im je rod i ko im je lud, sada i oni sve manje. Nije naročito drugačije ni u Beogradu.Ako su najavili restruktuiranje u "Kolubari", možel to i u tzv. ustanovama kulture? Znaš kad će to neko u Srbistanu da napiše u novinama... Tijanićevština, at all.

Link to comment

Mislim da može, ali to je višednevni posao jednog ili dva novinara, plus angažovanje par dopisnika. Samo Blic i Novosti mogu da dopuste sebi tu vrstu angažmana jer imaju dovoljno ljudi na platnom spisku.Primetićeš da ovde ne ulazim u politički aspekt priče: ako neko kaže da to ne može, onda ne može, mada se to u kulturnim rubrikama dešava redje nego što ljudi misle. Samo ukazujem da ono što se percipira kao neprofesionalizam samih novinara u praksi često biva nešto sasvim drugo: racionalno (ne i dobro) upravljanje nedovoljnim resursima. Kada imaš 3 sata da napraviš tekst, i da to još smatraš komocijom, ne možeš se baviti istraživanjem. Vidjao sam šta se desi kada dve mlade novinarke dobiju tri dana da čeprkaju neku temu. Otvore im se tragovi, ljudi počnu da im pričaju stvari iz dubokog bekgraunda, devojke se pretvore u terijere, ponese ih strast. Onda, dodje prvi talas otpuštanja, ostane samo jedna novinarka na tom sektoru, pa otpuste kolegu iz drugog sektora pa ova mučenica zaduži i pozorište i knjige i film i koncerte, i na kraju se ne može više ničemu posvetiti osim dnevnoj normi. Novine opstaju, iako ne bi smele, objavljuju se tekstovi napisani zbrda zdola, pametniji urednici fokusiraju sve svoje trupe u oblast intervjua, i tako prave rezerve i štite se od prevelikih gluposti u tekstovima i generalno se improvizuje na sve strane.Tijanićizam plus globalna kriza štampanih medija. Recept za katastrofu. Ja sam deo sistema koji je samleo desetine, stotine mladih talenata i pretvorio ih u mediokritetske udarnike izveštaja i banalnih intervjua, pripremanih 30 minuta, i radjenih 15 minuta, koliko ti PR dozvoli. Tuga.

Link to comment

meni je danasnja blicova naslovna urnebesna. ceo dan se kliberim kako je se setim. i jucerasnja je smesna. ne poznam novinarski svet i odnose, tek ponesto, i nikako ne mogu da dokucim jesu ozbiljni il se zjbvaju.

Link to comment

umetnicka kritika je jedno cudno polje. ti ljudi nisu novinari vec neko ko pise kritiku koja se objavljuje u novinama. ne vidim kako novinar opste prakse moze time da se bavi uspesno. veci je problem sto su svoje neznanje profesionalizovali ljudi poput dlakic i teofila.

Link to comment
Nemam ja ništa protiv Dlakićke već tog beskrajnog niza urednika Politike koji to potiču i stimulišu. I "prodaju" Politiku kao "ozbiljnu" novinu.
ne znam koliko znas o odnosima u toj kuci ali malo su i bespomocni/kukavice.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
ne znam koliko znas o odnosima u toj kuci ali malo su i bespomocni/kukavice.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Ne znam ništa, ali se da za pretpostaviti.off topic Da li si negde komentarisao poslednje događaje u MSU?
Link to comment
umetnicka kritika je jedno cudno polje. ti ljudi nisu novinari vec neko ko pise kritiku koja se objavljuje u novinama. ne vidim kako novinar opste prakse moze time da se bavi uspesno. veci je problem sto su svoje neznanje profesionalizovali ljudi poput dlakic i teofila.
Meščini da sam bio nedovoljno precizan, pa me se pogrešno tumači. Ne mislim da je gnjidarstvo na stranicama posvećenim kulturi uzrokovano nepostojanjem kadra, već ogoljenim kalkulantstvom. Ako je iz kase Ministarstva kulture skrcano ohoho para da se snimi gnojivo poput "Zone Zamfirove", nema potrebe da kalibar Nebojše Đukelića secira rediteljske gafove. Dovoljno je da se pogonski novinar opšte prakse argumentovano zapita čiji je tal da se u to slupaju milijarde, a posle još i proglašava najgledanijim filmom svih vremena u nas (rezultat ostvaren tzv. sindikalnim organizovanim uteravanjem učenika u salu).Još detaljčić o Tijaniću: užasno me nervira što ga bilo ko posmatra kao autora. On je samo činio sve da ostvari svoj dugogodišnji stav i postane silnik. Kao što svaka vlast ima svoju Zoricu Brunclik (za DOS je to bio Bajaga, DSS/NS su imali Boru), tako je Tijanić bio Milorad Vučelić volume two. Samo, Vučela je bio hulja s iole manira i pristojnosti a Tijanić uličarsko-vašarska džukela.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...