Jump to content
IGNORED

SEKTE SU MEĐU NAMA!


Аврам Гојић

Mišljenje o malim verskim zajednicama  

49 members have voted

  1. 1. Regulativa spram malih vera

    • Treba ih strogo kontrolisati
      11
    • Treba zabraniti netradicionalne verske zajednice
      2
    • Neka rade slobodno
      36
  2. 2. Male verske zajednice, ili sekte su...

    • Opasne po društvo
      4
    • Zanimljive grupe bezopasnih ekscentrika
      11
    • Prevarantske organizacije
      13
    • Član sam jedne od njih
      1
    • Potpuno nebitne
      20
  3. 3. Verujete li u postojanje destruktivnih kultova?

    • Da
      32
    • Ne
      5
    • Ne znam
      12


Recommended Posts

Mislim da ti je promakla najbitnija stvar u vezi te knjige - a to su recenzenti i stručni saradnici (na prvoj strani):312764_18-3.jpgprof.Vladimir_Dimitrijevi%C4%87_thumb.jpg
Vidi stvarno, Obrazovci. I to nikome ne smeta (sto je jedan takav lik strucnjak za sekte u MUP i sto lupeta po novinama)?
Link to comment
Dobro se secam da su u medijima pisali da je u podrumu imao crvene i crne komade namestaja, pa su objasnjavali da su to boje koje se koriste u satanistickim hramovima. Isisavanje iz malog prsta.
Secam se ja i dramskih rekonstrukcija ubistva povezanih sa sektama na Prvoj. Bilo to sa namestajem, pa onda i onaj vojnik sto je hteo da se digne u vazduh, jos neki sto je pucao po kasarni, one dve klinke iz XI sto su izbole babu i jos par slucajeva.Inace bas sam hteo da pitam sta je onaj zuti sator kod Usca.
Link to comment
Malo je inače klince na početku uvlačio u priču i davao im neke knjige ali su ga brzo iskulirali. Meni je dokazivao da se preko rimskih brojeva iz imena svakog pape dobija 666.
v - 5i - 1c -100ari -1v - 5sfi - 1l - 50i - 1i - 1d - 500ei -15+1+100+1+5+1+50+1+1+500+1=666 :evil:
Link to comment

Za razliku od velikih religija kultovi, sekte i MVZ su mi potpuno nezanimljivi. Dočim etablirani bizmisi u branši sažimaju nezamjenjljivo kolektivno iskustvo kultura, kod kultova zjapi dosada proizvoljnosti, tu i tamo potisnuta manje ili više pikantnom prorokovom biografijom. Jebo to. U mladosti zpratio jedno popodne kod pentekostalaca. Šef parade bio bivši komunjara i liječeni alkoholik. Poklonili mi Novi zavjet.

Link to comment
tako i ja. mala verska zajednica malo zlo, velika verska zajednica veliko zlo.
ja nemam ništa protiv ni malih ni velikih verskih zajednica. jedino što me tangira je njihov pravni položaj i mera njihovog uticaja na državu. dok god je taj uticaj pod kontrolom i javlja se samo incidentno - ili sistemski ali po jednom jako usko definisanom krugu pitanja - a zapravo u društvu postoji načelna odvojenost to dvoje, ja sam zadovoljna. VVZ po prirodi stvari imaju kapacitet da naruše opisanu granicu i da se petljaju u donošenje odluka na koje ne bi trebalo da imaju uticaja, pa sam prema njima podozriva. MVZ mi u tom kontekstu ostaju u domenu individualne slobode i tu vidim prostor za paternalizam u meri u kojoj inače pravni poredak zadire u individualne odluke (recimo, neko je primoran na članstvo, ucenjen, trpi nasilje, isuviše je mlad da bi uopšte samostalno donosio odluke a onaj ko za njega treba da donese određenu odluku dužan je se rukovodi interesima tog mladog (ili mentalno obolelog) čoveka - a ne svojim verskim tripovima, i slično). ako tako postaviš stvar, nema ničeg nedoslednog u tome što neki ljudi ovde gledaju na MVZ kao na nešto interesantno, fenomenološki (u mom slučaju), ili na drugi način, a nemaju takvu vrstu "simpatije" za VVZ. to je ujedno moj odgovor toniju na opasku s početka, mada je on izgleda odustao od diskusije. Edited by gagorder
Link to comment

ha, nisam odustao, cekam nesto sa cim se ne slazem pa da skacem za grkljan.pa ne znam, verujem duboko da opravdanje za delovanje bilo koje od verskih zajednica moze imata ili neko ko u celu pricu veruje, ili neko ko manipulise ovima koji veruju. ok, interesuju te u fenomenoloskom smislu, ono, ko da gledas seriju ili citas sf, buduci da nisi na bilo koji nacin ugrozena (ajmo sad jos jedan krug o tome kako oni nikoga ne ugrozavaju), to je jasno, ali nisam mislio na to.ajte malo o dokazano destruktivnim sektama i kultovima, koja vam je omiljena?

Link to comment
ok, interesuju te u fenomenoloskom smislu, ono, ko da gledas seriju ili citas sf, buduci da nisi na bilo koji nacin ugrozena (ajmo sad jos jedan krug o tome kako oni nikoga ne ugrozavaju), to je jasno, ali nisam mislio na to.
znaš kako, ja mislim da sam ti dala formulu za ovo: ako je neko ugrožen na neki od indikativno (a ne iscrpno) gore pomenutih načina (tipa, mama ne dopušta da njeno dete primi transfuziju, MVZ koja manipuliše maloletnicima, prisile i ucene, etc) onda su mi dovoljna postojeća pravna sredstva, klasična, da se to rešava. ne mislim da je potreban onaj mupovski klovn ili ne daj bože čitava jedinica takvih ili zakon o tome i slično. a kada je reč o kontentu, o sadržini verovanja i izgledu tih njihovih praksi, ako nema ovog nasilnog i/ili prislinog elementa, mislim da to ostaje u domenu slobode.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...