Jump to content
IGNORED

SEKTE SU MEĐU NAMA!


Аврам Гојић

Mišljenje o malim verskim zajednicama  

49 members have voted

  1. 1. Regulativa spram malih vera

    • Treba ih strogo kontrolisati
      11
    • Treba zabraniti netradicionalne verske zajednice
      2
    • Neka rade slobodno
      36
  2. 2. Male verske zajednice, ili sekte su...

    • Opasne po društvo
      4
    • Zanimljive grupe bezopasnih ekscentrika
      11
    • Prevarantske organizacije
      13
    • Član sam jedne od njih
      1
    • Potpuno nebitne
      20
  3. 3. Verujete li u postojanje destruktivnih kultova?

    • Da
      32
    • Ne
      5
    • Ne znam
      12


Recommended Posts

Meni se govno smrzne od pojava poput one u pazovi 2007 ali i dalje nisam načisto je li u pitanju školski primer psihopate ili zasita postoje društvenokulturni okviri u kojima je našao prostor ili hrabrost da uradi šta je uradio.
Odličan post, kao i onaj Vasin uvodni. Ova tema kao da tera ljude da pišu kako odavno nisu - iskreno, nadugačko i naširoko, sa puno detalja, što je super!Ali što se tiče ovog iz Pazove, mislim da nema apsolutno nikakvog osnova da se veruje da je u pitanju bila bilo kakva "sekta", ili išta slično. To je bila samo ludačka moralna panika koju su širili tabloidi, sa argumentima tipa "imao je knjigu o vampirima". A ko nema knjigu o vampirima?
Bilo bi zanimljivo ispitati ko su sektolozi u Srbiji.Jedan koji se gotovo uvek pojavljuje u medijima kada je o sektama rec je Zoran Lukovic, inspektor MUP-a i "strucnjak za sekte".Na sajtu MUP-a, u sekciji, saveti / preventiva, Lukovic objasnjava da su sekte, a u njih ubraja sve MVZ, opasne po pojedince i drzavu.

Novi religijski pokreti-sekte, širom sveta, kroz zloupotrebu verskih prava i sloboda, šire paukovu mrežu u lovu na ljudske duše u koju se zapliće sve veći broj lakovernih. Vodje verskih sekti, "inžinjeri" ljudskih duša, suptilnim vodjenjem, uglavnom teže jednom cilju, a to je materijalno bogatstvo. Dok svojim manipulisanim vernicima, sugerišu slepu poslušnost i skromnost, oni se basnosnovno bogate. Druga kategorija harizmatskih lidera sugerišu bekstvo "iz ovog sveta" te svoje sledbenike podučavaju različitim tehnikama, kojima se izlazi iz "nesrećne" realnosti i dolazi u stanje blaženstva (razne vrste meditacije, vizuelizacije, diskrecije...). Neki ekstremni lideri, "iz nesrećne realnosti", svoje sledbenike odvode u smrt - činom samoubistva.Delovanje verskih sekti, u svakom slučaju, sve više uzima danak u psihičkom zdravlju svojih sledbenika, a često dovodi i do toliko visokog stepena destrukcije, koja uzrokuje brojne posledice, počev od asocijalnog ponašanja, ugrožavanja javnog reda i mira, skrnavljenja sakralnih objekata, svetilišta, groblja, pa zatim i autoagresije - samoranjavanja, samoubistva; seksualne izopačenosti i brojnih i raznovrsnih krivičnih dela, sve od onih najtežih kao što su ubistva, otmice, razbojništva i silovanja. Verske sekte novog doba, nisu samo, kao što definicija kaže jeretički pravci izdvojeni od matice religije, nego i komercijalno-profitabilne organizacije, grupe sa političkim, pseudo-naučnim i psihoterapeutskim, čak negde kriminalnim pa i vojnim pretenzijama. Sektama se više ne bave samo mesne, matične verske zajednice, nego i zdravstveni radnici, pedagozi, pripadnici organa bezbednosti, sociolozi... Pored novih pravnih normativa kojima se uredjuje ova materija, vodi se stalna briga o edukaciji gradjana kroz predavanja, tribine, radio i TV emisije, članke, knjige, časopise... Iskustvo Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije ukazuje na porast sektaškog delovanja u Srbiji. Osim registrovanih šezdesetak, najmanje još toliko organizacija prikrivenih pod različitim imenima, kao što su psihoterapeutske, humanitarne, sportske, zatim razna udruženja – misionara kod nas. Takodje je primetan povećan broj pojedinaca, samozvanih iscelitelja, proroka, vidovnjaka, čudotvoraca.Štetnost navedenih parareligijskih grupa i pojedinaca primarno se manifestuje kroz ugrožavanje psihičkog zdravlja gradjana. Po pravilu, posledično, strada i porodica člana sekte. Obzirom, da im se najčešće sugeriše da se izdvoje iz svog "demonskog" okruženja, članovi sekti sve svoje interese svode na interes sekte. Tako deca gube roditelje ili roditelji decu, u zavisnosti samo od toga ko je u sekti. Istvoremeno preduzeće gubi odgovornog radnika, škola pedagoga, institut stručnjaka, fakultet profesora..., a problem nije samo lični i porodični, već i šire društveni. Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije govore da nisu retki ni slučajevi narušavanja javnog reda i mira, kao i krivična dela izvršena direktno od strane članova sekti.U okviru svojih nadležnosti Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, deluje ne samo operativno, već pre svega preventivno, u cilju ublažavanja posledica dejstva verskih sekti, naravno nikako ne ugrožavajući verska prava i slobode gradjana, nego suzbijajući zloupotrebu istih.

Zoran Luković

Lukovic je takodje objavio knjigu Verske sekte: Prirucnik za odbranu, u kojoj detaljnije izlaze svoja saznanja o toj posasti. O tome koliko njegov je pristup strucan i naucno utemeljen dovoljno govori nacin na koji definise razliku izmedju Crkve i sekti. Dakle, ovo su za Lukovica osnovne karakteristike Crkve: "1. Crkva je produzetak Hristovog prisustva na zemlji... 2. Crkva je apostolska... 3. Crkva je stub i tvrdjava istine i ladja spasenja... 4. Crkva Hriscanska je jedna... Crkva je sveta... Da ne nabrajam dalje, poenta je jasna. Sa druge, strane osnovna karakteristika (pseudohriscanskih) sekti je odstupanje od crkvenih tumacenja Svetog pisma i to sto "nemaju apostolsku vezu sa osnivacem Crkve, Gospodom nasim Isusom Hristom."Eto odlicnog primera fashizacije Srbije: jedan polupismeni balvan pravoslavno-talibanskih svetonazora sebi dozvoljava da vredja pripadnike MVZ u celini, kako lupetajuci po medijima u svojstvu predstavnika MUP-a tako i na sajtu te institucije, i umesto da ga se ukloni iz sluzbe i medija, on postaje maltene medijska zvezda i "najveci strucnjak za sekte" u zemlji.

Mislim da ti je promakla najbitnija stvar u vezi te knjige - a to su recenzenti i stručni saradnici (na prvoj strani):312764_18-3.jpgprof.Vladimir_Dimitrijevi%C4%87_thumb.jpg Edited by Syme
Link to comment
Ali što se tiče ovog iz Pazove, mislim da nema apsolutno nikakvog osnova da se veruje da je u pitanju bila bilo kakva "sekta", ili išta slično. To je bila samo ludačka moralna panika koju su širili tabloidi, sa argumentima tipa "imao je knjigu o vampirima". A ko nema knjigu o vampirima?
Dobro se secam da su u medijima pisali da je u podrumu imao crvene i crne komade namestaja, pa su objasnjavali da su to boje koje se koriste u satanistickim hramovima. Isisavanje iz malog prsta.
Link to comment
Moja baba je bila član, ima ih još pomalo po Vojvodini, ali uglavnom stariji ljudi, 70 ili 80+, možda u većim gradovima ako ima neko mlađi. Da, uglavnom su konzervativni, ako se ne varam za vreme SFRJ su odbijali da uzmu oružje/idu u vojsku pa je dosta njih emigriralo i/ili završilo u zatvoru.
ja znam i mlađe :)da, oni koji bi ostali su išli po 3 godine u zatvor.al ono, zato imam gde da spavam širom s. amerike :D
Link to comment
a kako se uopšte zna ko je sekta a ko je mala verska zajednica? pošto, evo, ja za adventiste nikad ne bih rekla da su sekta.
ma to su tehnicki termini, jedino sto je prvi usput zaradio negativne konotacije.sekta je vera koja je odvojena od matice. Ordo Templi Orientis ne moze biti sekta, niti je mala verska zajednica, to je okultna grupa.Hare Krisna ne mogu biti sekta, posto ne postoji nikakvo centralno telo hinduizma od koga se mogu odvojiti..,
Link to comment

realno, kod sajentologa treba biti na oprezu. sudeci po svedocanstvima bivsih clanova - ako neko odgovara onom tabloidskom poimanju sekte, to su oni.

Link to comment
Zato što mi fali taj ugao u celoj priči oko sekti. Trenutno su mi informacije, odnosno "informacije", dostupne samo iz nastupa profesionalnih sektologa, will someone think of the children histeričnih roditelja i direktora škola, psihologa, debeovaca, senzacionalističkih novinara, itd,
sta ce ti taj ugao? jel mislis da mozda nece brbljati neke gluposti i ludarije? el tako ides i u lazu da saslusas i stranu price ludaka?takodje, pod pojmom sekte se ovde smatraju protestanti, krisne, satanisti, sajentolozi, etc, uglavnom nemaju mnogo veze jedni sa drugima. ako bas hoces da se objektivno informises morao bi da pricas sa svima njima pa bi ti glava eksplodirala.
Link to comment
vaso, čija je beše crkva na početku ulice radoja dakića u zemunu - to je neka kuća, sasvim lepo održavana, mislim da se subotom sastaju? par puta sam popričala sa njima, ali sam bila klinka i ne sećam se šta su tačno hteli.
Nisam Vasa, al znam. Proveo sam detinjstvo u njihovom komsiluku u paviljonima. To je bila kuca, prva do pruge sa Zemunske strane u kojoj su se okupljali Jehovini svedoci. Kao sto kazes. kuca je bila veoma uredna, i subotom su imali svoje verske obrede, cesto i u dvoristu kuce. Nikoga nisu ugrozavali i niko ih nije dirao. Mi klinici smo malo zazirali od njih, i naravno, stalno izmisljali neke budalaste price o kuci i desavanjima oko nje. Mislim da su se odatle preselili u veliku kucerinu u Tosinom bunaru.
Link to comment
a sekte. ja ne vidim razliku između njih i 'tradicionalnih' religija. samo imaju manje pacijenata.
tako i ja. mala verska zajednica malo zlo, velika verska zajednica veliko zlo.
Link to comment
realno, kod sajentologa treba biti na oprezu. sudeci po svedocanstvima bivsih clanova - ako neko odgovara onom tabloidskom poimanju sekte, to su oni.
ne trebaju mi svedočanstva.dovoljno je da bacim pogled na nji'ov sikometar:http://en.wikipedia.org/wiki/E-meter
tako i ja. mala verska zajednica malo zlo, velika verska zajednica veliko zlo.
upravo.
Link to comment

Bio je kod jedne moje prijateljice na dijalizi jedan Jehovin svedok, tj njegova dijagnoza je zahtevala dijalizu ali mu je vera branila. On je u principu hteo tu terapiju, ali izgleda da ga je neko sa klinike cinkario da li ce da je primi. Tako da je prvo on sam trazio dijalizu iskljucivo nocu, a posle od jednog trenutka se nije usudjivao ni nocu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...