Jump to content
IGNORED

Smrt fašizmu!


Muwan

Smrt fašizmu!  

82 members have voted

  1. 1. Koliko je fašizam realna pretnja po Srbiju?

    • Nije realna pretnja, to kod nas ne može da bude
      4
    • Izdržaćemo u okviru standardnih 10% podrške biračkog tela raznoraznim fašistima
      30
    • Sad je malo izraženiji zbog sveopšte krize ali biće bolje čim ekonomija živne
      32
    • Kako bude drugima, biće i Srbiji
      25
    • Iza svega toga stoje Amerikanci
      3
    • Totalni mrak, nacistički marševi, logori, odredi smrti, i svi će se praviti da nemaju pojma šta se dešava
      10
  2. 2. ... a koliko po svet u globalu?

    • Nije realna pretnja, čovečanstvo ima dovoljno mozga da mu se odupre
      5
    • Svet će se uglavnom držati u okviru onih 10%, tu i tamo možda bude nekih ekstrema ali to je njihov problem
      24
    • Manje krize = manje fašizma
      32
    • Demokratija će opstati kao forma ali će njome na finjaka upravljati fašističke ideologije
      24
    • Kao i prethodne globalne pošasti, i ova će krenuti iz šatro "kolevke" tj. Evrope
      13
    • Globalno ludilo, domino fekat, masovna istrebljenja, a po završetku istih zvižduckanje uz "omaklo se, slučajno, niko nije kriv"
      9


Recommended Posts

pa pao berlinski zid. sve se stavilo u fioku komunizma, pa je sve postalo totalitarizam i na kraju dodjes do ove savindanove tvrdnje da je sve to isto. nista nije slucajno.
Није све исто, нису ни Франко, Мусолини и Хитлер исто, али као што рекох, два брата су слична и различита у исто време.PS, то што ће касније постати теорија потковице левог и десног тоталитаризма је детаљно разрадила Хана Арент давно пре пада Зида 1951. године. А пре ње Хајек 1943. док не само да није било Хладног рата него су комунисти били секси савезници Запада па су разноразни Ким Филбии слободно шетали Вашингтоном и Лондоном.PPS, што се тиче самоуправних православаца (Дверјана, Нашиста и 1389-оваца) несумњиво има рециклаже идеја Збора и сигурно имају чланове који (мисле да) симпатишу Љотића (марксистички метадон). Међутим, политички програм поменутих групација се у много чему не разликује од генеричке политичке понуде у Срба (70-85% исти програм). А ниједан од тих програма се не може упоредити с програмом просечне десне странке у Европи (или чак појединих центар-десних), Јобиколика десница је на неколико светлосних година. Прича о фашизму у држави коју СУБНОР зајебава 70 година након последњег добијеног рата (за дедињске виле) је смехотресна. But hey, knock yourselves out.
Link to comment
  • Replies 660
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    77

  • kim_philby

    50

  • Otto Katz

    30

  • Прслин

    29

Trećeputaštvo i kembelovština su uništili socijalistički pokret u Evropi, stvorili su laburistički čušpajz koji su potom prihvatili svi evropski socijaldemokrati jer su tobož davali rezultate, tj. omogućili Bleru da pobeđuje na izborima. A šta je to donelo? Po čemu se Šreder razlikovao od Kola? Prodi od Berluskonija? Socijaldemokratija je danas jedno veliko ništa. Cela evropska socijaldemokratija je jedan veliki DS.
+1Mi u stvari kaskamo za tim događajima, tek sad nas je sve to stiglo (da se desnica ne razlikuje od levice), a što je najgore kod nas ni ne zna šta je levica, a šta desnica, kod njih se bar deklarativno zna.
Link to comment
Није све исто, нису ни Франко, Мусолини и Хитлер исто, али као што рекох, два брата су слична и различита у исто време.PS, то што ће касније постати теорија потковице левог и десног тоталитаризма је детаљно разрадила Хана Арент давно пре пада Зида 1951. године. А пре ње Хајек 1943. док не само да није било Хладног рата него су комунисти били секси савезници Запада па су разноразни Ким Филбии слободно шетали Вашингтоном и Лондоном.PPS, што се тиче самоуправних православаца (Дверјана, Нашиста и 1389-оваца) несумњиво има рециклаже идеја Збора и сигурно имају чланове који (мисле да) симпатишу Љотића (марксистички метадон). Међутим, политички програм поменутих групација се у много чему не разликује од генеричке политичке понуде у Срба (70-85% исти програм). А ниједан од тих програма се не може упоредити с програмом просечне десне странке у Европи (или чак појединих центар-десних), Јобиколика десница је на неколико светлосних година. Прича о фашизму у држави коју СУБНОР зајебава 70 година након последњег добијеног рата (за дедињске виле) је смехотресна. But hey, knock yourselves out.
ti si podeljena licnost?
Link to comment
ma daj. to je toliko suplja prica, da me iskreno mrzi i da ulazim u diskusiju. evo ti uzivo hrvatski slucaj.m. ćulić
Citat sadrži u svakom slučaju šupljiju priču. Đureković nije Luburić, Perković nije Sava Kovačević, Franko nije Helmut Kol itd...Oprosti ali ne znam šta nakon ove dve poruke da zaključim osim da su pad Berlinskog zida, demokratija, demokratska kontrola službi i sve tome slično zapravo elementarne nepogode. Ja nešto ne vidim da Brisel stoji iza Orbana, Dverjana, Zlatne Zore, Nacional-boljševika, a to što naša borba još traje (1941. - ) tamo ipak ne mora nikoga da zanima.
Link to comment
Citat sadrži u svakom slučaju šupljiju priču. Đureković nije Luburić, Perković nije Sava Kovačević, Franko nije Helmut Kol itd...Oprosti ali ne znam šta nakon ove dve poruke da zaključim osim da su pad Berlinskog zida, demokratija, demokratska kontrola službi i sve tome slično zapravo elementarne nepogode. Ja nešto ne vidim da Brisel stoji iza Orbana, Dverjana, Zlatne Zore, Nacional-boljševika, a to što naša borba još traje (1941. - ) tamo ipak ne mora nikoga da zanima.
ma mislim, ako bi ti da sve svalis na komunizam, pri tom ne praveci razlike u sistemima kao sto je na primer nas koji za divno cudo nije bio komunizam nego socijalizam, i pritom prenebregavas cinjenicu da je istocni blok zatvorio poglavlje od 45-90 i vratio se u staaare demokratije kao inspiraciju novih nacionalizama, ko sam ja da ti ista objasnjavam. jednostavno drugacije posmatramo procese. Edited by bergasa19
Link to comment
Међутим, политички програм поменутих групација се у много чему не разликује од генеричке политичке понуде у Срба (70-85% исти програм).
True. Samo sto vecina drugih stranaka u tih 15-30% nema istrebljivanje Roma, Jevreja, pedera, te druge pogani koja se ne uklapa u pastoralnu sliku porodicne Srbije.
Link to comment
ma mislim, ako bi ti da sve svalis na komunizam, pri tom ne praveci razlike u sistemima kao sto je na primer nas koji za divno cudo nije bio komunizam nego socijalizam, i pritom prenebregavas cinjenicu da je istocni blok zatvorio poglavlje od 45-90 i vratio se u staaare demokratije kao inspiraciju novih nacionalizama, ko sam ja da ti ista objasnjavam. jednostavno drugacije posmatramo procese.
Da, naš diktator je ipak bio veći hedonista. Jbga, izgleda da ne praviš ni ti razliku između Milana Stojadinovića i BarosaNe svaljujem ''sve'' na komunizam. Ako to ''sve'' obuhvata i slučaj kad fašista razbije glavu nekom strancu, homoseksualcu ili Romu. Tad, barem sa moje strane nema razvodvanja. Komunizam je dobrim delom kriv za, ponavaljam, čistinu na levici.
Link to comment

buden:

Staljinizam“Staljinizam” je danas povijesno potrošen pojam. Svojedobno je odigrao ključnu ulogu u razvoju onoga što zovemo historijskim komunizmom, dakle ideologijom i političkom praksom komunističkog pokreta od njegovih povijesnih početaka u devetnaestom stoljeću, do njegova sloma u takozvanim demokratskim revolucijama 1989/90. godine. “Staljinizam” je pojam njegove unutarnje dinamike, historijske, ideološke i frakcijske diferencijacije.U liku staljinizma, komunistički pokret je otkrio svoju imanentnu negaciju od koje se ne samo pokušao historijski razgraničiti i udaljiti kao od epohe svoje devijacije i dekadencije, nego je upravo u toj negaciji svoje negacije, u razgraničenju od staljinizma, potražio šansu svoje imanentne obnove. Bez pojma staljinizma nemoguće je razumjeti jugoslavenski slučaj, posebni jugoslavenski put u socijalizam, Titoizam, politiku nesvrstavanja, samoupravljanje, uključujući i neponovljiva dostignuća kulturne proizvodnje, pa i poseban jugoslavenski vid disidentstva, onu danas zaboravljenu lijevu, demokratsku kritiku totalitarnih praksi jugoslavenskog socijalističkog sistema. U negaciji staljinizma nije samojugoslavenski komunistički pokret ponovo otkrio svoju autentičnu demokratsku i emancipacijsku legitimaciju koju je naslijedio iz razdoblja antifašističke borbe i socijalne revolucije, svoje pravo na posebnost, na politički, ideološki i historijski eksperiment; i njegovi kritičari, unutarpartijski i izvanpartijski, otvoreni negatori njegova birokratskog, totalitarnog izopačenja, kulta ličnosti na koji se oslanjao kao invalid na štaku, borci za slobodu umjetničkog stvaranja, kulturnog i intelektualnog rada, oni također našli su svoju legitimaciju u otvorenoj negacijistaljinizma.Bez pojma staljinizma, jugoslavenska prošlost nema nikakva smisla. S takozvanim padom komunizma, ova unutarnja diferencijacija komunističkog pokreta postala je irelevantna. Pojam staljinizma izgubio je svaku uporabnu vrijednost, svaku konkretnu referencijalnost. Postao je prazan i suvišan. Prošlost se ukazala u svojoj trivijalnoj jednoobraznosti, jednoznačnosti i prozirnosti, ili, što je isto, u svojoj ahistoričnosti i apolitičnosti. Čak i ona najbanalnija razlika između socijalizma i komunizma, razlika nekad bjelodano jasna svakom pučkoškolcu bivših socijalističkih zemalja, kao razlika između ideje same, komunizma, i njezine konkretne historijske realizacije, socijalizma kao posebnog društvenog uređenja, političkog sistema, oblika vlasništva, itd., izgubila je nakon 1989/90. godine svako značenje. Sve, bez razlike, zaokruženo je pojmom komunizma da bi kao takvo bilo bačeno u ropotarnicu povijesti. Tako je, već na nominalnoj razini, izbrisano golemo iskustvo društvenih sukoba, frakcijskih borbi, otvorenih međudržavnih konflikata koji su uključivali i prave ratove, kao i iskustvo teških ideoloških i kulturnih sporova, ukratko, čitava politička dinamika historijskog komunizma.Pojam komunizma danas implicira zaborav pojma staljinizma. Ali, ni on sam nije dugo odolijevao zaboravu. Uskoro ga je progutao pojam totalitarizma. Sada je i razlika između komunizma i fašizma postala irelevantna. Kao što je i iskustvo sukoba između ta “dva oblika totalitarizma” postalo historijski beznačajno i bezvrijedno. Svi oni pusti milijuni ljudi izginuli u sukobu na život i smrt između tih dviju ideologija i političkih pokreta, u njihovu međusobnom ratu do istrebljenja, danas nam se ukazuju kao slučajne žrtve jedne zabune, tragičnog nesporazuma među prijateljima, braćom, kao nesretni stradalnici jednog u osnovi bratoubilačkog rata.U ovoj pojmovnoj transformaciji mnogi vide napredak u svijesti o pravoj istini prošlosti. Jedino, međutim, što je napredovalo na putu od staljinizma preko komunizma do totalitarizma je zaborav.
Link to comment

Govori se o fasizmu, malo o EU koja popusta fasistima, UKIP se proglasava fasistima, i tako..., "neloliberalizam" je spomenut, sve je tu.A odsustvo demokratije u EU i SAD se ne spominje kao razlog.EU koja ponistava referendume kad joj se ne svidja.I SAD gde gde sef Goldman Sachsa, sa kolegama iz JP organa juce drzi vakelu Obami kako SAD dug mora da se poveca.Dok god gradjanska levica i desnica ne raskrsti sa EU kakva je sada, i dok god ne nauci da postuje narodnu volju iskazanu na referendumima nepoverenje u sistem ce rasti, a zna se ko tu profitira: UKIP, FN i Tea Party. Ne dovoljno da dobiju jer je establishment, i levi i desni, jos uvek dovoljno jak da ovi medijsku tu ne mogu da se izbore, ali jak da bude primecen i da raste na frustracijama.Stoga, ja ne mislim da su neprijatelj fasovi i "realno zelje malogradjana", vec globalna korporativisticka, a ponajmanje liberalna i kapitalisticka, Superhik ekonomija koja podize realno zelje malgoradjana na lestvici zelje umesto da je to negde na stotom mestu.

Link to comment

Fašizam

Beskućnici u Mađarskoj ponovo na meti zakonaBeskućnicima u Mađarskoj je najpre zabranjeno da kopaju po smeću i traže nešto jestivo, a zatim i da sakupljaju glomazni otpad. Izmenom zakona im se sada zabranjuje i duži boravak na određenim javnim mestima.
Lokalni sveštenik
Poznati budimpeštanski sveštenik Gabor Ivanji već dve decenije se bavi beskućnicima. Njegova crkva svakodnevno deli obroke, a u sklopu crkve se nalazi i prihvatilište koje je svake noći prepuno. "Nova vlada sebe eksplicitno naziva hrišćanskom, ali novi zakon je neljudski i nesolidaran", kaže on.
I još malo fašizma
Međutim, vlada Viktora Orbana prošlogodišnji poraz pred Ustavnim sudom rešava jednostavno - promenom Ustava. Posle promena, kojima vlada dobija veća ovlašćenja, Ustavni sud više neće moći tako lako da proglasi neustavnim novi oblik zakona protiv beskućnika.
Link to comment
Govori se o fasizmu, malo o EU koja popusta fasistima, UKIP se proglasava fasistima, i tako..., "neloliberalizam" je spomenut, sve je tu.A odsustvo demokratije u EU i SAD se ne spominje kao razlog.EU koja ponistava referendume kad joj se ne svidja.I SAD gde gde sef Goldman Sachsa, sa kolegama iz JP organa juce drzi vakelu Obami kako SAD dug mora da se poveca.Dok god gradjanska levica i desnica ne raskrsti sa EU kakva je sada, i dok god ne nauci da postuje narodnu volju iskazanu na referendumima nepoverenje u sistem ce rasti, a zna se ko tu profitira: UKIP, FN i Tea Party. Ne dovoljno da dobiju jer je establishment, i levi i desni, jos uvek dovoljno jak da ovi medijsku tu ne mogu da se izbore, ali jak da bude primecen i da raste na frustracijama.Stoga, ja ne mislim da su neprijatelj fasovi i "realno zelje malogradjana", vec globalna korporativisticka, a ponajmanje liberalna i kapitalisticka, Superhik ekonomija koja podize realno zelje malgoradjana na lestvici zelje umesto da je to negde na stotom mestu.
pazi budjo, ukoliko 'superhik' ekonomija (sto jeste kapitalizam danas kao sto je imperijalni kolonijalizam bio kapitalizam od sredine XIX do prvog svetskog rata) daje materijalnu bazu fasizaciji drustva, konkretne forme tog procesa imaju zapravo formu nadgradnje koja mozda i jeste svodiva na svoju materijalnost u nekoj krajnjoj instanci samo je ona od nas tako udaljena da moramo da se bavimo i nadgradnjom u obliku neke ekonomije zelje fasizma danas, nacina na koji desni pokreti formiraju svoju ideologiju i cinjenicom da cak i ukoliko nije na vlasti ona jeste vladajuca. to znaci da ona nije svedena na desne ekstremiste vec je zapravo potpuno nametnula svoj jezik kao jezik problema i svoje prioritete kao one najsirih slojeva. sto se u evropi vidi prvenstveno na pitanju emigracije. time se, kao malo manji ili malo veci fasisti bave sve evropske stranke.ili ono sto imamo ovde. savindan ti je primer kako se moderni fasizam, koji je ovde svoj porodjajni trzaj doziveo u ratovima u hrvatskoj i bosni a zatim i na kosovu, moze da se krije i iza burkovskog konzervativizma. nas forumski hindenburg skace na kolektivizam, kritiku organizovane religije u njenoj ulozi promotera nehriscanskog nasilja i hvata se hane arent i hajeka a zapravo su mu na srcu ratko, radovan i dveri. objasnice ti kako je za najvise standarde prava ali zapravo je apologeta svakog etnickog nasilja koje su ovde inicirali ili pocinili rezimi u beogradu i na palama. mrzi dveri kao 'samoupravljace' ali ne da da se govori o njihovom fasizmu sve svaljujuci na politicki sistem koji vec 24 godine zapravo ne stanuje ovde (otprilike od trenutka kada se pojavio prvi stand cetnicke parafernalije na knezu). i na kraju, kao pravi hindenburg, svugde vidi levicare koji su pretnja ali ne vidi jasne znake porasta ekstremne desnice.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Citat sadrži u svakom slučaju šupljiju priču. Đureković nije Luburić, Perković nije Sava Kovačević, Franko nije Helmut Kol itd...Oprosti ali ne znam šta nakon ove dve poruke da zaključim osim da su pad Berlinskog zida, demokratija, demokratska kontrola službi i sve tome slično zapravo elementarne nepogode. Ja nešto ne vidim da Brisel stoji iza Orbana, Dverjana, Zlatne Zore, Nacional-boljševika, a to što naša borba još traje (1941. - ) tamo ipak ne mora nikoga da zanima.
hajde da budem apologeta udbaskog nasilja kada se ovde vec brane savremeni fasisti. djurekovic nije luburic ali je ukradenim novcem finansirao organizacije koje su nastale iz luburiceve ili s njom odrzavale zive kontakte, perkovic nije sava kovacevic ali je radio u sluzbi drzave za koju je partizanski komandant poginuo, franko nije helmut ali je operacija gladio bila projekat nato-a na podruciju cele zapadne evrope. dobro pitanje za nemacku je ko je davao utociste i omogucavao trening i naoruzavanje desnih (da ne kazem fasistickih) paramilitaraca na teritoriji te drzave tokom hladnog rata sto je rezultiralo, izmedju ostalog i brojnim protestnim notama tadasnjih jugoslovenskih vlasti? super je sto bi se sudilo socijalistickim asasinima ali sta cemo da radimo sa vezama zapadnih tajnih sluzbi i ekstremne desnice? pa jebiga o tome je pisao i muceni le kare ako vec nismo citali dosadne izvestaje ljudskopravaskih i drugih fringe grupa iz zapadne evrope.Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment
Govori se o fasizmu, malo o EU koja popusta fasistima, UKIP se proglasava fasistima, i tako..., "neloliberalizam" je spomenut, sve je tu.A odsustvo demokratije u EU i SAD se ne spominje kao razlog.EU koja ponistava referendume kad joj se ne svidja.I SAD gde gde sef Goldman Sachsa, sa kolegama iz JP organa juce drzi vakelu Obami kako SAD dug mora da se poveca.Dok god gradjanska levica i desnica ne raskrsti sa EU kakva je sada, i dok god ne nauci da postuje narodnu volju iskazanu na referendumima nepoverenje u sistem ce rasti, a zna se ko tu profitira: UKIP, FN i Tea Party. Ne dovoljno da dobiju jer je establishment, i levi i desni, jos uvek dovoljno jak da ovi medijsku tu ne mogu da se izbore, ali jak da bude primecen i da raste na frustracijama.Stoga, ja ne mislim da su neprijatelj fasovi i "realno zelje malogradjana", vec globalna korporativisticka, a ponajmanje liberalna i kapitalisticka, Superhik ekonomija koja podize realno zelje malgoradjana na lestvici zelje umesto da je to negde na stotom mestu.
Ma daj Buđo, pa ako ne vidiš vezu između aktuelne EU politike i neoliberalizma, onda stvarno ne znam šta da ti kažem.Naravno da je demokratski deficit EU ogroman problem, ali kako da ti kažem, put iz njega ide preko solidarnosti, odnosno preko levice, a ne preko UKIP-a, koji možda nije nije baš pravi fašizam, ali je svakako deo evropskog zaokreta u desno.Uostalom, Habermas objasnio.
Link to comment
Ne zameri, ali ostaćeš uskraćen za odgovore sa moje strane. Ne mogu na bilo kakav način da polemišem sa nekim ko tvrdi ovako nešto - ne zbog toga što mi je komunizam nešto prirastao za srce nego zbog toga što se treba baš žestoko rastaviti sa realnošću pa uspostaviti ovakvu jednakost u Srbiji. Odvratno je kad to rade one baltičke budaletine a kad to rade Srbi u pitanju je čisto, nepatvoreno ludilo. O drugim stvarima mogu da raspravljam ali ovo uzimam kao aksiom koji uopšte ne želim da obrazlažem.
Steta, jer slicnosti i direktna veza zaista postoji.Problem je vise sto se ovde po ko zna koji put govori pogresno samo o desnici i levici pa onda recimo Lenjin, Staljin ili Tito zavrse u istom taboru sa recimo Orvelom ili SD.Kljuc je uvesti u igru i liberalno-autoritarnu skalu pored levo-desne pa mnoge slicnosti i razlike postaju jasnije.Slicnosti su definitivno u metodologiji vlasti, tj. upravo na toj autoritarno-liberalnoj skali koja je u politici verovatno i vaznija od ideoloske jer predstavlja ono sto ljudi masovno osete na svojoj kozi.http://www.politicalcompass.org/music
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...