Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Smrt fašizmu!

Smrt fašizmu! 82 members have voted

  1. 1. Koliko je fašizam realna pretnja po Srbiju?

    • Nije realna pretnja, to kod nas ne može da bude
      3%
      4
    • Izdržaćemo u okviru standardnih 10% podrške biračkog tela raznoraznim fašistima
      28%
      30
    • Sad je malo izraženiji zbog sveopšte krize ali biće bolje čim ekonomija živne
      30%
      32
    • Kako bude drugima, biće i Srbiji
      24%
      25
    • Iza svega toga stoje Amerikanci
      2%
      3
    • Totalni mrak, nacistički marševi, logori, odredi smrti, i svi će se praviti da nemaju pojma šta se dešava
      9%
      10
  2. 2. ... a koliko po svet u globalu?

    • Nije realna pretnja, čovečanstvo ima dovoljno mozga da mu se odupre
      4%
      5
    • Svet će se uglavnom držati u okviru onih 10%, tu i tamo možda bude nekih ekstrema ali to je njihov problem
      22%
      24
    • Manje krize = manje fašizma
      29%
      32
    • Demokratija će opstati kao forma ali će njome na finjaka upravljati fašističke ideologije
      22%
      24
    • Kao i prethodne globalne pošasti, i ova će krenuti iz šatro "kolevke" tj. Evrope
      12%
      13
    • Globalno ludilo, domino fekat, masovna istrebljenja, a po završetku istih zvižduckanje uz "omaklo se, slučajno, niko nije kriv"
      8%
      9

Please sign in or register to vote in this poll.

Featured Replies

.

  • Replies 660
  • Views 51k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

- Ausvic i logori smrti su posebni pre svega po technologiji, industrijalizaciji i efikasnosti ubijanja. No, sa stanovista ljudskih prava mislim da je veoma diskutabilno povlaciti veliku kvalitativnu razliku izmedju namernog izgladnjivanja (Holodomor), teranja da radis do smrti (gulazi) ili namernog bacanja zapaljivih ili nuklearnih bombi na civile i njihovo masovno przenje u agoniji.
Polako sa Holodomorom, sem ako necemo da se ukljucimo u sveopstu dvodecenijsku kampanju, gde je to jedan od jacih stihova za izjednacanje komunizma i fasizma/nacizma.
Fasizam naravno nije uporediv sa marksizmom ili mnogim drugim levicarskim ideologijama ali jeste sa lenjinizmom a posebno sa staljinizmom gde su jasno podeljene drustvene uloge.
Па то и ја говорим отприлике. Другови Маркс и Енгелс чине битну разлику кад се крене у та поређења.
Polako sa Holodomorom, sem ako necemo da se ukljucimo u sveopstu dvodecenijsku kampanju, gde je to jedan od jacih stihova za izjednacanje komunizma i fasizma/nacizma.
Na prethodnoj strani imas napisano da je besmisleno izjednacavati komunizam i fasizam. Lenjinizam i staljinizam su nesto drugacija prica - oni prvo streljaju "prave" komuniste i marksiste.
Па то и ја говорим отприлике. Другови Маркс и Енгелс чине битну разлику кад се крене у та поређења.
Naravno. Drugovi Marks i Engels recimo uopste nisu predvideli vodjstvo KP ili Ceku. Porede se babe i zabe iz sasvim razlicitih istorijskih perioda. Fasizam je kao i lenjinizam/staljinizam izrod pocetka 20. veka i 1. Svetskog rata sa mnostvo uzajamnih uticaja gde je technologija osvajanja i zadrzavanja apsolutne vlasti postajala mnogo vaznija od ideoloskih sanjarenja 19. veka.
Polako sa Holodomorom, sem ako necemo da se ukljucimo u sveopstu dvodecenijsku kampanju, gde je to jedan od jacih stihova za izjednacanje komunizma i fasizma/nacizma.
Tačno i nije holodomor, nego golodomor ... ustvari nije tačno ni jedno ni drugo, jer nikavog mora nije bilo - bila je jednostavno glad.
Na prethodnoj strani imas napisano da je besmisleno izjednacavati komunizam i fasizam. Lenjinizam i staljinizam su nesto drugacija prica - oni prvo streljaju "prave" komuniste i marksiste.
Vidi, govorim o komunizmu u svojoj epohi, o onome sto se zove njegovi pojavni oblici. Mozda je onaj Roze Luksemburg i Karla Libknehta bio emancipovaniji™ komunizam, ali za razliku od dva pomenuta sovjetska modela - on je istorijski gubitnik.@ Kajzer Julijan: Da, Golodomor, prepisao samo iz citiranog posta. Lako se zaboravlja cinjenica da su 1988.(!) Ameri uzeli pod skute Ukrajince tvrdeci da im je Koba spakovao genocid.

Edited by Yoda

Голодомор се на руском каже "Голодомор" а на украјинском "Холодомор", иако се исто пише.

Tačno i nije holodomor, nego golodomor ... ustvari nije tačno ni jedno ni drugo, jer nikavog mora nije bilo - bila je jednostavno glad.
Pa da, masovna glad nicim izazvana i sasvim uobicajena u to vreme.
Vidi, govorim o komunizmu u svojoj epohi, o onome sto se zove njegovi pojavni oblici. Mozda je onaj Roze Luksemburg i Karla Libknehta bio emancipovaniji™ komunizam, ali za razliku od dva pomenuta sovjetska modela - on je istorijski gubitnik.
U to doba, dakle izmedju dva rata, su postojale razne komunisticke/marksisticke struje sirom Evrope a neke sljakaju i do danas. Ne bih njih sve nazvao staljinistickim i ne bi generalizovao sa situacije u SSSR-u na celu Evropu i ceo levicarsko-marksisticki pokret. Komunisticka i marksisticka krila su bila uobicajena u mnogim evropskim SD partijama sve do osamdesetih tako da nisam siguran ko je pobedio.
@ Kajzer Julijan: Da, Golodomor, prepisao samo iz citiranog posta. Lako se zaboravlja cinjenica da su 1988.(!) Ameri uzeli pod skute Ukrajince tvrdeci da im je Koba spakovao genocid.
Ne ulazim toliko u pitanje da li je to bio genocid ali se zato definitivno radilo o zlocinu protiv covecnosti. Sa humanistickog stanovista sasvim dovoljno gde genocidometrija nije uopste potrebna. Btw. genocid je spomenut mnogo ranije, jos pedesetih na samom zasedanju u UN.
Polako sa Holodomorom, sem ako necemo da se ukljucimo u sveopstu dvodecenijsku kampanju, gde je to jedan od jacih stihova za izjednacanje komunizma i fasizma/nacizma.
a, pa ja sam jednom ovde na forumu ispao teska budala i komunisticki zlikovac kada sam pokusao da objasnim da ne postoji nista ni priblizno konsenzusu da je to bio planiran zlocin. to je bila lepa lekcija i o sagovornicima i o drustvenoj klimi.

Edited by Marko M. Dabovic

Staljin je imao problema sa tvrdokornim ukrajinskim nacionalizmom, kao i slobodarskim tradicijama ukrajinskog seljastva koje je pruzalo zestok otpor kolhoskom sistemu. Visoki procenti zahtevanog zita iz Ukrajine i drugih rodnih teritorija (dolina Volge, Kazanj, Kazahstan) bili su u vezi sa ogromnom industrijalizacijom i obezbedjivanjem hrane za radnike, ali i prodajom hrane u inostranstvu, kako bi se obezbedile nove masine i tehnologije. Staljin nije imao milosti i svaki otpor planovima je resavao tvrdom represijom.Hvatanje koraka sa "imperijalistickim Zapadom" u tehnoloskom i vojnom smislu bio je osnovna ideja vodilja.

Edited by Yoda

Pa da, masovna glad nicim izazvana i sasvim uobicajena u to vreme.
Ovi članci dole (dva iz ukrajinske emigrantske štampe) govore o gladi i pobunama u Zapadnoj Ukrajini '32-33:4pt7gx.jpg15chnr8.jpg2r450fq.jpgsigurno je i za tu glad krivo staljinističko rukovodstvo i ona je vjerovatno bila generalna proba za onu pravu glad u USSR.

Занимљиво вас је читати. Човек не зна да ли да се смеје или плаче. А прича о некаквом фашизму је делпасирана у 21. веку, магла и химера скоро онолико колико је биотермин социјал-демократски фашизам којим су шпански комунисти частили своје нешто идеолошки умереније колеге . Термин се користи само за дисквалификацију после које демонизовани политички противник постаје непријатељ који има право на живот колико бубашваба.

Moze li ova tema da nastavi svoj zivot kao razgovor o fasizmu, a ne komunizmu?

Potreban je split za fašizam vs. komunizam, a nek ovo ostane tema o fašizaciji Srbije

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.