Jump to content
IGNORED

Westerni


Verterdegete

Recommended Posts

Kad smo kod vestern predloga, ja cu ponoviti svoju preporuku koju sam davnih dana ovde negde ostavio za rediteljski prvenac Petera Fonde The Hired Hand

 

spacer.png

 

Iz recenzije Kim Morgan:

 

"Peter Fonda and Warren Oates looking at each other – it’s an achingly beautiful thing. You feel the depth and concern of these two men, their friendship, lived-in and real, their faces, one blonde and stoic, sometimes dreamy eyed and languid, a little lost, mysterious; the other dark-haired and soulful, but wily, and with a toothy grin and crinkly smile that can veer from loving laughter to murder ballad darkness – as Oates put it himself, a face like, “two miles of country road.” Captain America and Bennie. Iconic oddballs. Gorgeous in their own way and so deeply American. You see them together, take in their natural chemistry, and think, of course they love each other."

 

"The Hired Hand was a first for quite a few people, a movie made with love and vision and the care to be quiet and reflective, something that came off both hippie dippy to some, and simple and sincere to others. Or both. Or perhaps it’s really a unique alchemy of many things. A revisionist western, or a hippie western, or just a different kind of western, the way Monte Hellman’s masterful The Shooting and Ride in the Whirlwind are so spare and existential, showing the west as a place full of mystery – mythic, yes, but the mythic almost looming over characters as a reminder of what once was, or who they should be, but also confusing; a place full of rough absurdities. Fonda’s reflection (from a lovely script by Scottish novelist and screenwriter Alan Sharp who wrote Ulzana’s Raid and Night Moves) was spare, if that is even the right word considering how visually stunning and scored the picture is. It also played with mythic ideas – what one should be or is required to be or was thought to be back then as a roaming man – but it was also bound to family and friendship and the struggle to come to terms with … a woman. Not just duty to a woman in a traditional sense, but a woman’s needs. It asks, what happened when he left? This is and was a refreshing question and Peter’s sister, Jane was pleased that it was what one would call something you don’t hear much of – a “feminist” western. His father, Henry, a western hero, reportedly admired it as well. Surely this made Peter happy, particularly with family at the core of this movie. "

 

Jedan od prvih americkih filmova Vilmosa Zsigmonda, a muziku potpisuje Bruce Langhorne, cuveni Mr. Tambourine Man iz Dylanove pesme..

 

 

 

Edited by Jimmy Kowalski
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 3.6.2023. at 7:50, MocaVukotic said:

Ima filmova o gradjanskom ratu, ali vrlo malo po meni, uglavnom su samo smesteni u taj milje gde je rat pozadina, kao gorepomenuti gone with the wind, pa recimo cold mountain, cak i dances with wolves... 

Pa i Dobar, loš, zao ima za pozadinsku priču građanski rat i spoil of war za kojim tragaju. Meni jedna od omiljenih scena ikad je kad se Klint i Ilaj voze na onim kolima obučeni u vojnike Juga, pa nailaze na kontigent sive vojske koju Ilaj razdragano pozdravlja dobacujući kojekakve parole, da bi komandir “sivih” samo ćutke otresao prašinu sa plave uniforme. Faca Ilaja Valaha - nešto neprocenjivo :lolol:

 

 

Edited by Valkyrie
  • +1 6
  • Wub 1
Link to comment
15 hours ago, Valkyrie said:

Pa i Dobar, loš, zao ima za pozadinsku priču građanski rat i spoil of war za kojim tragaju. Meni jedna od omiljenih scena ikad je kad se Klint i Ilaj voze na onim kolima obučeni u vojnike Juga, pa nailaze na kontigent sive vojske koju Ilaj razdragano pozdravlja dobacujući kojekakve parole, da bi komandir “sivih” samo ćutke otresao prašinu sa plave uniforme. Faca Ilaja Valaha - nešto neprocenjivo :lolol:

 

 

 

jedna od jacih scena u jednom od najboljih filmova ikada. gledao sam ga opet pre par meseci i u nekom trenutku saljem sms drugaru ljubitelju stripova i vesterna: kakav film, jbn antologija.

 

i kakve su njuske van cleef, wallach i eastwood, sa sve leoneovim krupnim kadriranjem.

Edited by Sundance Kid
  • Wub 1
Link to comment
15 hours ago, Valkyrie said:

Pa i Dobar, loš, zao ima za pozadinsku priču građanski rat i spoil of war za kojim tragaju. Meni jedna od omiljenih scena ikad je kad se Klint i Ilaj voze na onim kolima obučeni u vojnike Juga, pa nailaze na kontigent sive vojske koju Ilaj razdragano pozdravlja dobacujući kojekakve parole, da bi komandir “sivih” samo ćutke otresao prašinu sa plave uniforme. Faca Ilaja Valaha - nešto neprocenjivo :lolol:

 

 

Sad si mi jos draza:blush:

  • Wub 1
Link to comment
15 hours ago, Valkyrie said:

Pa i Dobar, loš, zao ima za pozadinsku priču građanski rat i spoil of war za kojim tragaju. Meni jedna od omiljenih scena ikad je kad se Klint i Ilaj voze na onim kolima obučeni u vojnike Juga, pa nailaze na kontigent sive vojske koju Ilaj razdragano pozdravlja dobacujući kojekakve parole, da bi komandir “sivih” samo ćutke otresao prašinu sa plave uniforme. Faca Ilaja Valaha - nešto neprocenjivo :lolol:

 

 

najbolja replika iz tog dela

 99890ed3-13fa-4746-8b0a-7b5abcc9d987_tex

Edited by Misko
  • Haha 1
Link to comment
On 2. 6. 2023. at 23:26, Sundance Kid said:

je l snimljen uopste neki dobar film o americkom gradjanskom ratu, sever - jug i to?

 

koje je to razocarenje bilo za jednog fana teksa vilera u osnovnoj skoli kad sam skontao da se ta tema uopste ne radi na casovima istorije.



DLZ,  bitka za most, zarobljenički logor. dovoljno za tri filma.  


Potraži i Mrmkov Andersonvil - Logor smrti. Bilo ga je nekad i na YT.

:)

spacer.png





 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, fikret selimbašić said:



DLZ,  bitka za most, zarobljenički logor. dovoljno za tri filma.  


Potraži i Mrmkov Andersonvil - Logor smrti. Bilo ga je nekad i na YT.

:)

spacer.png





 

 

ovo mi je jedan od omiljenih stripova, mislim da sagu o braci walcott iz richmonda znam napamet.  ;)

 

ratni pozar, bekstvo iz andervila i lik izdajnika. jos je nacrtao i giovanni ticci, moj omiljeni crtac iz texovog staffa.

Link to comment

Lično preferiram "For a few dollars more"  iz dolarske trilogije u odnosu na  "The good , the bad and the ugly". Završni obračun iz tog filma plus ono kad ih Klint skuplja u kola na samom kraju mi je nešto najbolje u celoj trilogiji. 

 

 

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

Lično preferiram "For a few dollars more"  iz dolarske trilogije u odnosu na  "The good , the bad and the ugly". Završni obračun iz tog filma plus ono kad ih Klint skuplja u kola na samom kraju mi je nešto najbolje u celoj trilogiji. 

 

 

Now we start..

Link to comment

Ja mislim da tu nekog kontinuiteta i nema..hronolski, Good Bad ugly je u stvari prvi deo, i Bezimeni na kraju bogat, da bi oba sledeca filma zapoceo bez filera..za prva dva ni ne znam koji ide prvi hronolski

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...