Jump to content
IGNORED

Posao


borris_

Recommended Posts

12 minutes ago, brusli said:

Sto niste zvali Nepalce :s_d:

 

da se ne digne kuka i motika

 

Link to comment
Posted (edited)
On 18. 5. 2024. at 9:59, Ayatollah said:

 

Stvar kod pravnika je u tome da je Pravni mnogo manje atraktivan fakultet nego što je bio pre 20-30 godina. Klinci sada uglavnom gravitiraju ka IT-ju i drugim školama sa kojima mogu jednostavno da idu van Srbije ili rade za strance, dok je sa pravom vrlo teško naći neki posao u struci napolju i podrazumeva dugačak put (i) sa nekim masterom u inostranstvu, i onda mnogo sreće da ubodeš neki angažman dok si tamo; ili (ii) prolazak kroz hijerarhiju neke multi kompanije dok ti ne ponude posao van Srbije, a što ima priliku možda 2% ljudi koji završe pravo kod nas. Stoga, Pravni izbacuje sve manje mladog kadra, a posebno kvalitetnog mladog kadra (oni bolji idu ka drugim školama), a onda taj mladi kadar vrlo razmišlja kako da materijalizuje svoju diplomu i druge kvalitete - u prevodu, klinci nemaju nameru da rade za džabe, a posebno kvalitetni klinci.

 

Pričao sam pre par dana na nekom događaju sa kolegama iz drugih korpo kancelarija, i zaključak je bio da ako naletiš na kvalitetnog mladog pravnika na razgovoru za pripravnika, da ga angažuješ bez razmišljanja, osim ako nema baš skroz nerazumne zahteve. Ne mogu baš da isključim da ponegde još uvek ima pripravnika volontera, ima sigurno, naročito u manjim kancelarijama i u unutrašnjosti, ali ta priča je u izumiranju, i ako hoćeš da nađeš nekog dobrog klinca sa potencijalom, onda moraš da ga platiš od početka - ne baš kao u IT-ju recimo, ali nešto svakako.

Kao neko ko je pravnik, bio advokatski pripravnik, imattu više problema. Naime, jedan od glavnih problema je što se Pravni fakultet nije prilagodio vremenu. Modernizovanje gradiva i reagovanje na promene na tržištu idu pre svega jako sporo. Druga stvar gomila pravnika nema specijalizaciju - kada kažem specijalizaciju mislim pre svega na odredjeni master koji će im pomoći da se specijalizuju recimo za stvarno pravo, privredno i slično. Kada imate gomilu ljudi koji se ne ističu po bilo čemu i kvalitet nije na nivou.

 

Onda jedna od najštetnijih stvari koji dan danas postoje: Pravnik mora da ima pravosudni. Ovaj stereotip je napravio mnogo štete imajući u vidu da ispada da pravnik kada završi Pravni je totalno nesposoban po toj logici. Broj praksi u privredi meri se u promilima upravo zahvaljujući ovakvom narativu koji se promoviše godinama. Za većinu pravnih poslova i njihovo obavljanje, pravosudni nije potreban. Potrebno je napraviti pre svega distinkciju da je pravosudni jedino potreban u advokaturi i pravosuđu. Npr. sa kadrovskim poslovima se radi izmišljanje kroz zapošljavanje nepotrebnog kadra sa X fakulteta i zatim angažovanje advokatskih kancelarija da pokriju manjke. Recimo to je npr. isto pucanj u noge struci.

 

Što se tiče same advokature i rada u sudu to je skup posao. Za one koji budu advokatski pripravnici, danas mogu da očekuju naknadu od 500-600 evra, u moje vreme je to bilo 18.000 dinara u isto 18.000 što dražva da pre nepunih 5 godina. Pripravnik volonter u sudu mora da 2 godine stažira besplatno. 

 

I onda kad se završi pravosudni, položi advokatski ispit oni koji hoće da se bave advokaturom, moraju minimum da izdvoje barem 1500 evra mesečno - što za porez, redovne troškove, zakup kancelarije. Danas smo došli do toga da jednostavno ima previše advokata i onda ljudi odlaze u kancelarije gde ih plaćaju od 700-800 evra, kao što bi u normalnoj firmi bila plata diplomiranog/master pravnika.  Advokatura je skupa rabota, i za one koji nemaju oba roditelja koji su redovno zaposleni, mogu samo da sanjaju o samostalnom radu na početku karijere. Koja je poenta raditi za nekog ako celog fakultetskog života te uče da je advokatura nezavisnost?

 

Kapiram da je sa lekarima slična situacija.

 

 

Edited by Oniks
Link to comment
Posted (edited)

Ne mešaj te dve profesije, molim te!

Rasplakaće me sudbina pravnika.

 

Lekari nisu pisali Ustave, Zakone, Propise .... Lekari mogu da odu da budu makar med.tehničari .... bilo gde. 

I odlaze. (oni koji se ne trte oko vlasti i vlasnika ove zemlje).

 

 

Edited by zmanic
Link to comment
3 hours ago, zmanic said:

Ne mešaj te dve profesije, molim te!

Rasplakaće me sudbina pravnika.

 

Lekari nisu pisali Ustave, Zakone, Propise .... Lekari mogu da odu da budu makar med.tehničari .... bilo gde. 

I odlaze. (oni koji se ne trte oko vlasti i vlasnika ove zemlje).

 

 

Istina. Kako se god okrene mi smo zaključani što se tiče odlaska i rada bilo gde. Drugi pravni sistem, plus sve ostalo što čini prilagođavanje težim. 

Link to comment
Posted (edited)

 

1 hour ago, Oniks said:

Istina. Kako se god okrene mi smo zaključani što se tiče odlaska i rada bilo gde. Drugi pravni sistem, plus sve ostalo što čini prilagođavanje težim. 

 

Apropo odlaska pravnika, krenuo sam da gledam opcije u Kanadi. Od ljudi koje poznajem, a koji su u Kanadi upisali redovne studije prava, sam čuo da postoje programi za strance pravnike koji traju kraće i prilagođeni su u pogledu vremena (predavanja nakon posla, vikendima) kao i u pogledu materije (predmeti veoma slični korpusu predmeta koji se polaže na pravosudnom).


 

Quote

 

Become an accredited lawyer in Canada

 

The Foreign Trained Lawyers Program (FTLP) is a 12-month Post-bachelor’s Certificate offered by the Faculty of Law at the University of Calgary for internationally trained lawyers who wish to become accredited to practice common law in Canada.

 

The FTP covers the five core NCA common law subjects in which internationally trained lawyers must demonstrate competence: Canadian Criminal Law, Canadian Constitutional Law, Canadian Administrative Law, Foundations of Canadian Law, and Ethical Lawyering/Professional Responsibility.

 

 

Naravno, sam završen program nije dovoljan, potrebno je da se prođe procena koju vrši Nacionalna komisija za akreditaciju Federacije pravnih društava Kanade, ali u svakom slučaju je kraće i jednostavnije od ponovnog trogodišnjeg studiranja uz obavezno pripravništvo između semestara.

 

Edited by reg
ubacio link
Link to comment
17 hours ago, Oniks said:

Koja je poenta raditi za nekog ako celog fakultetskog života te uče da je advokatura nezavisnost?

 

:rolleyes:
Trunčicu nadobudno ako uzmemo u obzir o kom fakultetu se radi.

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...