Jump to content
IGNORED

Posao


borris_

Recommended Posts

Posted (edited)

Da, neko je pomenuo i to. Gazda Žika mindset je i dalje prisutan, dobro je što se takve stvari menjaju. Internet je zlato kada se upotrebljava kako treba.

@Ayatollah

Edited by ragasto
  • +1 1
Link to comment

Prenosim sa brackog Burundija. U nizu se pominje i Brazilactm koji je bio inicijator ovih poslovnih poduhvata :lolol:

Mogu samo da se nadam da će Nepalci, Šrilančani i ostali pre odlaska napraviti i poneko sranje poslodavcima, da bi se odustalo od ovakvih ideja.

Link to comment
On 18. 5. 2024. at 8:59, Ayatollah said:

 

Stvar kod pravnika je u tome da je Pravni mnogo manje atraktivan fakultet nego što je bio pre 20-30 godina. Klinci sada uglavnom gravitiraju ka IT-ju i drugim školama sa kojima mogu jednostavno da idu van Srbije ili rade za strance, dok je sa pravom vrlo teško naći neki posao u struci napolju i podrazumeva dugačak put (i) sa nekim masterom u inostranstvu, i onda mnogo sreće da ubodeš neki angažman dok si tamo; ili (ii) prolazak kroz hijerarhiju neke multi kompanije dok ti ne ponude posao van Srbije, a što ima priliku možda 2% ljudi koji završe pravo kod nas. Stoga, Pravni izbacuje sve manje mladog kadra, a posebno kvalitetnog mladog kadra (oni bolji idu ka drugim školama), a onda taj mladi kadar vrlo razmišlja kako da materijalizuje svoju diplomu i druge kvalitete - u prevodu, klinci nemaju nameru da rade za džabe, a posebno kvalitetni klinci.

 

Pričao sam pre par dana na nekom događaju sa kolegama iz drugih korpo kancelarija, i zaključak je bio da ako naletiš na kvalitetnog mladog pravnika na razgovoru za pripravnika, da ga angažuješ bez razmišljanja, osim ako nema baš skroz nerazumne zahteve. Ne mogu baš da isključim da ponegde još uvek ima pripravnika volontera, ima sigurno, naročito u manjim kancelarijama i u unutrašnjosti, ali ta priča je u izumiranju, i ako hoćeš da nađeš nekog dobrog klinca sa potencijalom, onda moraš da ga platiš od početka - ne baš kao u IT-ju recimo, ali nešto svakako.

cini mi se da u Srbiji medju mladima ima sve manje entuzijazma,i da se ovo ne odnosi samo na pravnike. Klinci nisu ni nasta napaljeni,nemaju energiju. Javna je tajna da su tehnicki fakulteti odavno snizili kriterijume i da je svugde opao nivo. I nismo zemlja jeftine radne snage,to je cinjenica.U IT su plate na nivou evropskih*seniori*.

Link to comment

Klinci imaju energiju za sve samo ne za skolu. Osnovni izgovor im je tačan, ili tačni, gledaju roditelje i rodbinu kako se muce sa skolom bez nekih velikih para uglavnom, plus Internet zivot gdje se zivot od yt i slicnih kanala predstavlja sasvim upecatljivo. 

  • +1 1
Link to comment

Mislim, ja gledam moje roditelje i zavidim im - kad si upisao faks, znao si tacno kako ce ceo tvoj zivot da izgleda. Sad dok zavrsis faks ili pokrenes biznis, svet se promenio tri puta. Plus su krize na svakih 10 godina (za sada, mozda ce i cesce) pa ti uzimaj kredit na 30 godina i gledaj u pasulj dal ces tokom krize imati dovoljno da nastavis da isplacujes kredit ili ces da prodajes stvari budzasto za koje si crncio. Na kraju, najbitnije, mozes da se razvaljujes od posla i vrlo verovatno neces nista bitnije postici sa viskom para jer - jednostavno taj visak vise ne vredi nesto mnogo.

 

A mozes umesto svog tog mucenja i gledanja u pasulj jednostavno da zivis zivot u svojim najboljim godinama - radis koliko moras i koristis jeftine aviokarte i smestaje da vidis svet. Ja mislim da su klinci vrlo svesni sveta oko sebe i da pametno biraju dok su bumeri ti koji ne kapiraju da su se stvari promenile.

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Ja mislim da su klinci vrlo svesni sveta oko sebe i da pametno biraju dok su bumeri ti koji ne kapiraju da su se stvari promenile.

 

Samo nemoj u ruke tim pametnim klincima kad ti bude trebalo neshto od medicinskih 'usluga', da ne zavrshih ko ja i moj sin kao kolateralna steta tih mladih snaga. Odluci se ipak za nekog bumera sa preporukom.

 

Mozda su klinci pametni kad 'biraju' da nece da rade, ali takodje su i kadar niskog kvaliteta. Ako nekad izaberu da dobro rade, nece umeti. Ja sam iz druge ruke od nekog ko je profesor na medicini (BG) chula da daju prelazne ocene tamo gde bi se nekad padalo bez razmisljanja, jer moraju da imaju neki stepen prolaza. Oni im sad svesno daju diplome jer prosto ne mozes da budes fakutet a da ti ne izlaze ljudi sa diplomama sa njega.

  • +1 1
Link to comment

To mi zvuci kao logicna posledica ovog stanja. Ja znam (najcesce bumere) koji razvaljuju svoj posao i ljude kojima ne bih dao da cuvaju dve nacrtane ovce i cesto im se zivot ne razlikuje mnogo. Koliko si uspesan cesto zavisi od toga koliko se nekom uvlacis u dupe, koliko dobro lazes a i kada ljudi znaju ko koliko vredi, opet toliko kapitalisti gledaju da te plate sto manje mogu da razlike u platama nisu vredne truda. Ima izuzetaka naravno (posebno kod onih koji pokrenu svoj biznis) ali mi se cini da je sve to jedno veliko sranje i buckuris u odnosu na staaaara vremena kad su diplome, iskustvo i tezak rad znacili nesto.

 

Bas juce mi je ovo iskocilo na youtube:

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

To mi zvuci kao logicna posledica ovog stanja.

 

 

Svakako, nego just saying. Ti sto 'biraju' da rade traljavo i nekvalitetno, i da profitiraju od uvlachenja u guzice shefovima i hvalite me usta moja i kradjom- kad uzmogne- tudjih zasluga, takodje taj svoj posao i ne znaju, jer su sate koje je trebalo da provedu prvo na shkolskim i domacim aktivnostima za stvaranje starog sistema sinapsi, a posle na studijama i na poslu u uchenju skilla, satrli na te neke neo aktivnosti. I sve 5 i nije me briga dok im nisam nasela na selfpromotion na najgori nachin. Manje me dotiche za neke druge stvari, ajd da ne bude da je samo medicina recimo isto je bitno kad izdizajniraju iskljuchenje sa autoputa da svaki treci put kad naidjemo ima saobracajka tu, ili kad sudare dva voza itd such stuff. Inache samo napred.

  • +1 1
Link to comment

Ma sve se slazem, nego i ja se nerviram sto trosim zivce i energiju da stvari uradim kako treba dok lik pored mene koji non stop zaserava zaradjuje vise i napreduje jer je ortak nekom gore a drugi koji ladi jaja zivi stress free life jer je ukapirao da uz minimum truda ce imati i dalje dovoljna primanja a uzivace u zivotu 5 puta vise. I onda sam i ja u fazonu - kad vec sve ide u q slasni, nek bar ljudi piju mohito dok cekaju apokalipsu.

 

Bas pre nedelju dana mi prica sef da moramo da pratimo sta kaze "strucnjak" iako se svi slazu da nema pojma, i kao "znam da te ovo pogadja i da nije u redu ali radimo zbog para, jbg, tough life..." a ja u fazonu ma do jaja, vise me i zabole, firma ce izgubiti par meseci rada u prazno, na kraju ce sve opet da bude kako smo mi ostali predlozili. Imam dovoljno za zivot a kad useru ovu kompaniju precicu u drugu. Na kraju neko mora da zavrsi posao...

Link to comment
6 minutes ago, Shan Jan said:

Ma sve se slazem, nego i ja se nerviram sto trosim zivce i energiju da stvari uradim kako treba dok lik pored mene koji non stop zaserava zaradjuje vise i napreduje jer je ortak nekom gore a drugi koji ladi jaja zivi stress free life jer je ukapirao da uz minimum truda ce imati i dalje dovoljna primanja a uzivace u zivotu 5 puta vise. I onda sam i ja u fazonu - kad vec sve ide u q slasni, nek bar ljudi piju mohito dok cekaju apokalipsu.

 

Bas pre nedelju dana mi prica sef da moramo da pratimo sta kaze "strucnjak" iako se svi slazu da nema pojma, i kao "znam da te ovo pogadja i da nije u redu ali radimo zbog para, jbg, tough life..." a ja u fazonu ma do jaja, vise me i zabole, firma ce izgubiti par meseci rada u prazno, na kraju ce sve opet da bude kako smo mi ostali predlozili. Imam dovoljno za zivot a kad useru ovu kompaniju precicu u drugu. Na kraju neko mora da zavrsi posao...

 

Sve to prepoznajem. Zvuchish mi malo ako smem da kazem da si na korak od burnouta.

Link to comment
Just now, Mel said:

Sve to prepoznajem. Zvuchish mi malo ako smem da kazem da si na korak od burnouta.

Nadam se da ne. Bio vec u istom prosle godine i pomirio se sa sudbom, ovo je valjda samo rant :D 

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, ragasto said:

Prenosim sa brackog Burundija. U nizu se pominje i Brazilactm koji je bio inicijator ovih poslovnih poduhvata :lolol:

Mogu samo da se nadam da će Nepalci, Šrilančani i ostali pre odlaska napraviti i poneko sranje poslodavcima, da bi se odustalo od ovakvih ideja.

I tako, kad ostanemo bez ovaca, teladi, i generalno poljoprivrede, pa uvozimo plastiku iz Holandije i Brazila, bice bolje.

Isto i za majstore, zanatlije i gradjevinske radnike, nove generacije nece to da rade, nevezano sto se dobro placa.

Danas je trend IT i digitalna ekonomija, po mogucstvu na pausal i bog da te vidi.

A kad se zapusi klonja, ili ce ostati tako, ili ce zvati Nepalce.

Link to comment
38 minutes ago, brusli said:

I tako, kad ostanemo bez ovaca, teladi, i generalno poljoprivrede, pa uvozimo plastiku iz Holandije i Brazila, bice bolje.

Isto i za majstore, zanatlije i gradjevinske radnike, nove generacije nece to da rade, nevezano sto se dobro placa.

Danas je trend IT i digitalna ekonomija, po mogucstvu na pausal i bog da te vidi.

A kad se zapusi klonja, ili ce ostati tako, ili ce zvati Nepalce.

 

Otpusavanje klonje je 8000. Pozovesh sluzbu da otpuse, oni posalju kombi, dodju dvojica i kazu ah sto nam niste rekli da treba da se otpusava poneli bismo sajlu. Ovako bas steta sto ne mozemo nista da uradimo, sad plati 8000 dinara (da ne dobijes batine) - mom ocu, ju sto je sladak mali koliko ima - meni i Luki, i odu. Ti malo nadrndan malo srecan jer te nisu mlatnuli nechim od onog klozetskog alata sto su ipak poneli.

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...