Jump to content
IGNORED

Ravna Gora - TV serija


Filipenko

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    275

  • Singer

    160

  • Filipenko

    123

  • Otto Katz

    123

Top Posters In This Topic

Posted Images

zato sto je najskuplji film u istoriji jugoslovenske kinematografije a gotovo da nije doziveo nikakav uspeh, miljama daleko od Bulajiceve Neretve koja je usla u uzi krug za dobitnika oskara za najbolji evropski film . Po priznanju Bulajica kome je takodje nudjeno da radi Sutjesku, on je to odbio jer je verovao da ne moze da ponovi uspeh Neretve pa je utrapio njegovom asistentu Stipi Delicu.Glumacka ekipa standardna kad su u pitanju domaci glumci ali daleko manje stranih zvezda, samo Barton i Irena Papas...itd daleko vise uspeha imali su Neretva, Kozara, Valter brani Sarajevo, Most, to je i neka moja lista najboljih partizanskih filmova
Pa dobro, ako gledamo po kriterijumima bioskopskih blagajni i festivalskih priznanja, onda je Neretva daleko ispred, ali Sutjeska je što se mene tiče sve samo ne fijasko. Sutjeska je odličan film, možda i najbolji i najrealističniji od svih tih partizanskih epopeja (tj. filmova koje nije snimao Šiba Krvavac, već filmova koji su imali zadatak da govore o velikim ofanzivama neprijatelja). OK, nije bio kandidat za oskara, ali svakako nije fijasko.Dosta toga zavisi i od ugla gledanja, meni je Neretva vazda delovala kao film koji mora stavku po stavku da odradi i sve neprijatelje i sve elemente tog rata (dobro, i bitka je bila takva da se tuklo i sa Nemcima i sa Italijanima i sa ustašama i sa četnicima), ali svaki od tih elemenata je za mene nedovoljno obrađen. Film počinje ofanzivom vaskolikog fašizma na bihaćku republiku, o kojoj se zapravo u filmu ne kaže baš ništa. Sledi odvajanje Tita sa glavnim štabom i najboljim trupama, o čemu se u filmu ne zna ništa. Napad na Prozor, što je možda poznato nama ludacima za WW2, ali otkud čovek danas da zna što je bio značajan napad na Prozor. Ustaše checked, Nemci checked, Italijani i to nikakvi vojnici žabari checked, četnici checked.Ima i Sutjeska tih momenata, gde mora da se prikaže Sava Kovačević i sve to, ali mi je mnogo bolji kao ratni film koji govori o velikoj bici kao celina. Nema možda brutalno emotivnih momenata kao što ima Neretva kada ranjenici pevaju Padaj silo i nepravdo, ali ima itekakvih referenci, poput Ljubin groba, Vučeva, 2. dalmatinske, računajte na nas kao da smo u punom sastavu. Ne znam, jednostavno ne priznajem da je Sutjeska fijasko, posebno sa današnje istorijske distance. Danas je Sutjeska može daleko bolje razumeti nego Neretva. Plus su scene borbi fenomenalne, izuzev one glupe borbe prsa u prsa na Ljubinom grobu na početku.Vidim da i king louie ne voli Sutjesku. Jebiga, kapiram da mu ni Neretva ne bi bila nešto da obračun sa četnicima nije na kraju kao kulminacija, nego da je na početku, a da se završava borbom sa Handžar divizijom ili nekom sličnom nacitvorevinom.
Ne zaboravimo da je partizanske filmove snimao još jedan Žika, Pavlović. Samo tu su Bata Životinja i Paja Vujisić bili vojvode. E to je istina&pomirenje.
"Hajka", jel da? Sjajan film :)
Link to comment
Neretva, URepublika su drzavni i ideoloski projekti, praceni enormnim parama i logistikom, Brozovim svakodnevnim skenom. Propaganda.Siba je cist zanr, zanat, bez suvisnog zakukuljivanja u raljama fragmentarnih faktografskih poluistina.
i Bulajic i Zika Mitrovic su bili "Titovi" reziseri mada ovaj prvi vise.Obojica su snimali drzavne projekte a Zikin Mars na Drinu cak je smatran nacionalistickim filmom jer jbg govori o Srbiji o WW1 mada je ipak osvojio mnogobrojne nagrade.Ipak oba filma su prava remek dela bez obzira na ogroman budzet koji su imali. A za Sibu sta reci osim da se u svemu apsolutno slazem, genije.
Link to comment

Filipe, ja sam citavu ovu raspravu i zapoceo sa stanovista da su ogromne pare utrosene u filmske drzavne projekte. Neretva je bila kandidat za Oskara za najbolji evropski film, Pikaso je radio omot za film, Tito je bio na premijeri u Sarajevu, u filmu su ucestvovali najbolji domaci glumci uz pomoc nekoliko stranih zvezda kao sto su Orson Vels, Jul Briner, Silva Koscina, Franko Nero, Sergej Bondarcuk, Kurd Jirgens. S druge strane u Sutjesku je ulozeno mnogo vise novca a film nije dobio neka priznanja, iako je Tito licno trazio da ga igra Ricard Barton, jako je bio nezadovoljan njegovim ponasanjem jer se ovaj gotovo stalno opijao, pored njega epizodnu ulogu ima i Irena Papas i to je to.Sto se tvojih opservacija u vezi samih filmova tice, slazem se mada je meni najrealisticniji film Kozara a cak i on ima dobitnika oskara za epizodnu ulogu (cenim da znas ko je bez google-a) A sto se tice tacnih istorijskih podataka u vezi samih filmova, ja sebe uvek nateram da nase domace ratne filmove posmatram kao filmove,bez trazenja istorijskih gresaka, jbg bavim se time i onda nikada ih ne bi gledao a stvarno volim.A za poslednji post jeste u pitanju HAJKA, jedan od retkih filmova u kojima Bata igra negativca, padaju mi na pamet filmovi Operacija Beograd i Povratak otpisanih i Pajin -DR Mladen

Edited by darkonet
Link to comment

Hajka je ekstra film. A verovatno i u najvećem zaboravu ako bi se gledao odnos kvaliteta filma i pažnje/pamćenja u današnje vreme. Mislim da mi niko nikada van ovog foruma nije rekao da zna taj film ili da ga pamti po odličnosti™ koja ga karakteriše. Što je najcrnje, film je brutalno realističan.

Komentar na Radošev tekst u Politici:
Pratim i podižem :fantom:
mile,јадна ти мајка испраног омунистичког мозга знаш шта блебечеш,ај ти нама реци где су то Четници убијали Србе сем они који су отишли сотонским комунистичким злим путем.Знам да је већина Личана било у том ђаволском строју који су и рођенг брата убијали зарад те болесне идеје комунизма и јуогсловенства,али то незначи да су сви личани НЕСрби као ти који се нажалост декларишеш Србином,има једна непобитна истина да су у том наметнутом зверском другом светском рату Срби морали да треже спас од подивљали усташки и балијски кољача било то у Четницима или партизанима само да би се спасили од твоје браће павелићови усташа.Могао би ти написати један скроман роман о злочинима које су твоји партизани починили баш Србима али невреди неког саветовати да иде доктору ако нежели сам себи добро.Сами ти знаш да су партизани били паравојна формација које је предводио највећи злотвор и убица Срба тај ваш шепави јозо…
Inače, počeli su da se vide rezultati pomirenja.
Sve u svemu, spremte se spremte, uskoro će tzv. antifašisti biti vijani po ulicama :fantom:
Link to comment

Ne bih se složio da je Sutjeska bila baš fijasko, premda nije u potpunosti opravdala očekivanja, prvenstveno na međunarodnom planu. Pravi fijasko je bio tekl Veliki transport, posle koga više nisu ni snimani NOB spektakli. Neretva je osjetno bolji film, ali ima i Sutjeska jakih scena i dobrih glumačkih kreacija. Zapravo je pijani Barton i najslabija tačka u podjeli. Titova želja je ustvari bila da ga igra Kirk Daglas, ali ovaj je bio zauzet na duže staze. Od stranaca bili su tu i vječiti zli nacista Ginter Mesner, a muziku je komponovao čuveni Mikos Teodorakis. I da, Sutjeska je nagrađena Zlatnom Arenom u Puli za najbolji domaći film, a Neretva nije, što je veoma čudno.Za Šibu se slažem, pa nemam puno da dodam. Diverzanti, Most i Valter su svakako na nivou tadašnjeg Holivuda, u najboljem smislu te riječi. Jedino je Partizanska eskadrila nešto slabija, sa dosta pretjerivanja a djeluje i pomalo pamfletski.I Žika Mitrović je bio dobar reditelj, a odličan zanatlija (uostalom, to je bio i Veljko Bulajić). Vrhunci njegove karijere su pomenuti Marš na Drinu (i iz sadašnje perspektive ovo je odličan film, naročito dijalozi i razrada likova) te tzv kosovski ciklus (Kapetan Leši i nastavci, Ešalon doktora M, te vrlo zanimljivi Brat doktora Homera) koji ima. Tu su i urbane ratne akcije Signali nad gradom i Operacija Beograd (preteča Otpisanih), ali i par žanrovskih filmova, prvenstveno krimići Nož i Ubistvo na svirep i podmukao način i iz niskih pobuda (kakav naslov!). Užička republika je solidan film, ali sa dosta propagande, znatno više nego u Neretvi i Sutjesci. Bez obzira na sve nerealno mi izgleda scena u kojoj četnici zajedno sa Nijemcima pale seosku crkvu sa svim mještanima u njoj (mislim da je Emerih prekopirao tu scenu u Patriotu). Jedino Šerbedžija pritom gleda i lomi se iznutra (kao i Adam Boldvin u Patriotu). Njegov major Barac je možda i najmisteriozniji lik domaćih ratnih filmova, jer se čitav film lomi iznutra, a kad dođe u priliku da prelomi on gine, pa ne saznajemo šta je prelomio. Kasniji Mitrovićevi filmovi su dosta slabiji.I da, odlična ideja za NG specijal Ravne Gore. Draža i Dražina družina produžavaju boravak kod Bode i sina Dragana. Okreću se prase i jagnje (ili dva pragnjeta). Tito koji izgleda ipak stiže u narednoj 8. epizodi im se pridružuje zajedno sa Davorjankom i Krcunom, koji stalno nešto zanovijeta i predstavlja comic releaf momente u sceni. Taralići su svi na okupu, uključujući i Stanoja koga su Nijemci pustili. S njima su i pop i učitelj komunista, koji se prepucavaju, ali se na kraju pomire. Treća scena prilkazuje proslavu u Londonu. Tamo su naravno, NJKV sa batlerom i ađutantom, đenerali Simović i Mirković (u invalidskim kolicima?) i ostala ekipa koja prisutne Engleze upućuje u srpske običaje. Jedino je kod Nedića doček skroman i tih, uz klavir i vino, dok ne dođe pijani Aćimović sa sekretaricom...

Edited by colonelo
Link to comment
I da, odlična ideja za NG specijal Ravne Gore. Draža i Dražina družina produžavaju boravak kod Bode i sina Dragana. Okreću se prase i jagnje (ili dva pragnjeta). Tito koji izgleda ipak stiže u narednoj 8. epizodi im se pridružuje zajedno sa Davorjankom i Krcunom, koji stalno nešto zanovijeta i predstavlja comic releaf momente u sceni. Taralići su svi na okupu, uključujući i Stanoja koga su Nijemci pustili. S njima su i pop i učitelj komunista, koji se prepucavaju, ali se na kraju pomire. Treća scena prilkazuje proslavu u Londonu. Tamo su naravno, NJKV sa batlerom i ađutantom, đenerali Simović i Mirković (u invalidskim kolicima?) i ostala ekipa koja prisutne Engleze upućuje u srpske običaje. Jedino je kod Nedića doček skroman i tih, uz klavir i vino, dok ne dođe pijani Aćimović sa sekretaricom...
:0.6:
Link to comment
Ne bih se složio da je Sutjeska bila baš fijasko, premda nije u potpunosti opravdala očekivanja, prvenstveno na međunarodnom planu. Pravi fijasko je bio tekl Veliki transport, posle koga više nisu ni snimani NOB spektakli. Neretva je osjetno bolji film, ali ima i Sutjeska jakih scena i dobrih glumačkih kreacija. Zapravo je pijani Barton i najslabija tačka u podjeli. Titova želja je ustvari bila da ga igra Kirk Daglas, ali ovaj je bio zauzet na duže staze. Od stranaca bili su tu i vječiti zli nacista Ginter Mesner, a muziku je komponovao čuveni Mikos Teodorakis. I da, Sutjeska je nagrađena Zlatnom Arenom u Puli za najbolji domaći film, a Neretva nije, što je veoma čudno.Za Šibu se slažem, pa nemam puno da dodam. Diverzanti, Most i Valter su svakako na nivou tadašnjeg Holivuda, u najboljem smislu te riječi. Jedino je Partizanska eskadrila nešto slabija, sa dosta pretjerivanja a djeluje i pomalo pamfletski.I Žika Mitrović je bio dobar reditelj, a odličan zanatlija (uostalom, to je bio i Veljko Bulajić). Vrhunci njegove karijere su pomenuti Marš na Drinu (i iz sadašnje perspektive ovo je odličan film, naročito dijalozi i razrada likova) te tzv kosovski ciklus (Kapetan Leši i nastavci, Ešalon doktora M, te vrlo zanimljivi Brat doktora Homera) koji ima. Tu su i urbane ratne akcije Signali nad gradom i Operacija Beograd (preteča Otpisanih), ali i par žanrovskih filmova, prvenstveno krimići Nož i Ubistvo na svirep i podmukao način i iz niskih pobuda (kakav naslov!). Užička republika je solidan film, ali sa dosta propagande, znatno više nego u Neretvi i Sutjesci. Bez obzira na sve nerealno mi izgleda scena u kojoj četnici zajedno sa Nijemcima pale seosku crkvu sa svim mještanima u njoj (mislim da je Emerih prekopirao tu scenu u Patriotu). Jedino Šerbedžija pritom gleda i lomi se iznutra (kao i Adam Boldvin u Patriotu). Njegov major Barac je možda i najmisteriozniji lik domaćih ratnih filmova, jer se čitav film lomi iznutra, a kad dođe u priliku da prelomi on gine, pa ne saznajemo šta je prelomio. Kasniji Mitrovićevi filmovi su dosta slabiji.
+1ponovo se vracamo na neku drugu pricu, ja sam rekao da je Sutjeska bila veliki fijasko jer je realno bilo da pomuti slavu Neretvi a nije joj bila ni blizu a utroseno je mnogo vise sredstava.Filmski gledano imam zamerke na pojedine scene ali je u principu dobar film.Slazem se da je tu najslabija karika sam Barton a s obzirom da je glumio pijan nije ni bilo sanse da makar njegove replike nauci na srpskom, ne bi se onda videle razlike u njegovoj i Banicevicevoj sinhronizaciji. Npr mnogo vise mi se svidelo kako je Orson Vels odglumio cetnickog senatora i sinhronizacija Cige Jerinica, gotovo da se i ne primecuje razlika.U relaciji fijaska po utrosenim sredstvima i samog filma, Veliki transport je nenadjebiv.Vidim da svi ovde generalno vole Sibu, stvarno je bio legenda, odgledah sinoc Most, kakav film, zaplet, dijalozi, akcija, sveee...Prva zvezda partizanskih filmova bio je Aleksandar Gavric, tesko da bi Bata dostigao slavu koju je imao da ovaj nije prerano poginuo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...