Jump to content
IGNORED

velika ivanča


Ayatollah

Recommended Posts

popovske propovedi, bilo zvanicne, apokrifnih izvora ili ove -'alternativne' madjijske, ne treba da se cuju van crkveNE popovi u medijimasamo onima koji odu u crkvu da ih slusaju

Edited by InvisibleLight
Link to comment
  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Turnbull

    26

  • gagorder

    24

  • fonTelefon

    23

surogat (suicid)...od trenutka kada sam čuo za tragičmu vest, bio sam u velikom šoku i sada polako počinjem da razmišljam...ceo dogadjaj posmatram kao suicid. poruku koju otac ostavlja svom trinaestogodišnjem sinu (Ljubiša) je suicid, nemoj da postojiš*. na tako tešku i tragičnu poruku, koja u psihološkom smislu ima karakter skriptne zabrane usledila je reakcija, kontra skript (bori se budi vredan). ceo život Ljubišin je zasnovan na imperativu, ne znajući da on ima svoj vek trajanja (Ljubiša, 60 godina). Tog jutra on ponovo ima '13 godina' i svoju tragičnu poruku, suicid. (u tom trenutku za njega 13 meštana, sela Velika Ivanča, nisu realni ljudi u fizičkom smislu, oni su surogat i strukturni delovi njegove patološke ličnosti- strukturna isključenja, psihoza).tužan sam.

Link to comment
strukturni delovi njegove patološke ličnosti- strukturna isključenja, psihoza).
uff, tužan sam i ja...nego, pošto vidim da si verziran: ne poseduje li svaka, ali baš svaka ličnost, strukturnu patologiju, ili pežorativno rabiš tu definiciju?
Link to comment
Mislim da je to ono što se zove crkveni običaji (Vasa će već znati tačan termin). Tu može svašta da se nađe, sasvim mirno u koegzistenciji sa oficijelnom teologijom.
jedina, uslovno, kletva koja se nasledjuje je teret prvobitnog greha, tj gresna ljudska priroda - i u ispovednoj praksi ovo je olaksavajuca okolnost za vernika koji gresi, jer se racuna da dobar vernik svojim delima stremi da se izdigne iznad svoje gresne prirode.kletve spadaju u korpus narodne religije, cesto na samoj granici crne magije, i nemaju dodirnih tacaka sa kanonom, dogmom i praksom SPC, za razliku od nekih drugih obicaja koje crkva tolerise i nekako uspeva da inkorporira u liturgijsku praksu (litije, zapisno drvece i ostalo). ovaj pop je jednostavno neki mutan lik, lesinar, koji pritom moze da zaboravi da ce tamo u Velikoj Ivanci vise ikada biti pozvan da sveti vodicu.
Link to comment
...od trenutka kada sam čuo za tragičmu vest, bio sam u velikom šoku i sada polako počinjem da razmišljam...
otprilike ovako. nisam htela da iscitavam vesti o tome do juce (nasi mediji mi hronicno idu na nerve i prilicno mi se gade).tek juce iscitala kod prijatelja neke clanke koji opisuju tog coveka, kakvim su ga videli ljudi oko njega (dobar, miran, od pomoci). procitala sam i opis njegovog poslednjeg dana.prvi osecaj koji sam imala je kao kada verni pas napadne svog gospodara pred sopstvenu smrt ne bi li ga zastitio... kao da je ubijao te ljude da bi ih zastitio od neceg sto je zamislio da ce da se desi. kataklizme u njegovoj glavi.izvinjavam se ako je neko o ovome pricao, izvinjavam se sto kao laik verovatno lupetam.nisam imala snage ni vremena da citam celu temu. tesko se nosim sa ovim dogadjajem i samo ga potiskujem iz svesti.
Link to comment
jedno smisleno pitanje je sta sve moze dovesti (bilo kog) coveka do toga da prsne, ne na ovaj nacin nego uopste.
beti sta moze? je l' bi mogla da skiciras neki presek sta se smatra da ulazi u taj krug?
Link to comment

jos pitanja za beti

** primera radi, moja prva komsinica u beogradu ima sizofreniju i povremeno prestane da pije lekove i pogorsa joj se stanje. zna da tada moze da pozvoni kod nas, zna da cemo pozvati njenu rodbinu (ovo smo se dogovorili s njom jednom ranije), i zna da ce oni doci, dati joj lekove i sve ce biti ok. posle se zeza na svoj racun, 'ja malo poludela, haha', mi se nasmejemo, i to je to. a mogli smo i da stavimo dodatni katanac na vrata, da se zastitimo od ludace jer ko zna sta moze da nam uradi tako poremecena.
muz jedne moje pokojne prijateljice je sizofrenik. i on povremeno smisli da je zdrav, i prestane da pije lekove. sizofrenija se razmahala kada je svoju majku nasao obesenu u kupatilu.bila sam svedok i pomoc u nekim takvim situacijama, ali ne pisem ovo zbog svega toga, nego sledeceg sto su lekari za njega rekli: srecom je izvorno jako dobar covek, jako blag covek, imao je licnost koju je cak i sizofreniaj tesko mogla da unakazi. to mi je bilo zanimljivo opazanje, i zanima me sta beti misli o toj izjavi.
Link to comment

samo se redjaju pitanja :Dbitno mi je da naglasim da o ljudima s problemima znam samo povrsno, a da se strucno nisam ni u kom momentu usmeravala ka toj tematici. mama mi je psihoterapeut pa cujem i procitam ponesto tu i tamo ali to je otprilike sve sto mi je ostalo od kontakta posle osnovnih studija. dakle, uzeti sve s rezervom, ovo je moje misljenje™, literatura mi je mozda bila zastarela, i tako to.@pt, za pocetak, ne lupetas, i jedan psihijatar je izjavio nesto slicno. sasvim je moguce. mislim da se samo jedna stvar moze sa izvesnoscu zakljuciti, a to je da je doslo do psihickog sloma. u tom trenutku je moglo bilo sta da mu bude u glavi, pa i ovo. apokalipticni scenario se zapravo dobro uklapa u cinjenicu da je ubio sebi najblize. ono sa cime se struka medjutim slaze, i sto meni spada u strasnije momente ove price, je da se ova vrsta sloma ne desava preko noci i da je pod nekim drugacijim okolnostima mozda i bilo moguce primetiti da coveku treba pomoc. rado bih uperila prst u onog svestenika koji je izjavio da je bogdanovic imao cudan pogled i pokrete.@gagorder, mislim da je dosta toga vec navedeno ovde: u principu kombinacija predispozicije i razlicitih izvora stresa. u ovom slucaju ih je bilo koliko volis, a vecina njih nece od vecine ljudi napraviti hronicnog ili bar ne teskog dusevnog bolesnika. osim mozda ratnog iskustva, mislim da je ptsd jako rasiren kod veterana ali ne znam procenat, posebno ne ovoliko godina kasnije.ono sto mozda nije receno na temi je da medju dusevnim bolesnicima ima vise samoubica nego medju ostatkom sveta. i moja komsinica sa sizofrenijom je imala samoubistvo u porodici (kasnije u zivotu), kao i covek kog pt spominje. ja licno kad cujem da je neko imao vise samoubistava u porodici, gurnem to u mentalnu fioku pod imenom 'predispozicija', mnogo vise nego 'trauma' (iako je naravno ogromna trauma).a o ocuvanju bazicne strukture licnosti kod dusevnih bolesti zbilja ne znam nista. mogu da verujem da je za sve bolje ako se radi o nekom ko je bazicno saradljiv. inace, imam druga koji je zdrav ali je pod dejstvom droge jednom upao u apokalipticni trip u kom je neko ubijao sve njegove prijatelje. njegov nagon je bio da se izvuce iz te situacije tako sto ce se ubiti (nije uspeo, izbo se vilama po stomaku, nista kljucno nije probusio, danas je ziv i zdrav i radi kao predavac na fakultetu). ovih dana se cesto zapitam da li bi nas lik iz ivance postupio isto tako da je bio drugacija licnost, uz uslov da mu je apokalipsa zbilja bila u glavi.

Link to comment
surogat (suicid)...od trenutka kada sam čuo za tragičmu vest, bio sam u velikom šoku i sada polako počinjem da razmišljam...ceo dogadjaj posmatram kao suicid. poruku koju otac ostavlja svom trinaestogodišnjem sinu (Ljubiša) je suicid, nemoj da postojiš*. na tako tešku i tragičnu poruku, koja u psihološkom smislu ima karakter skriptne zabrane usledila je reakcija, kontra skript (bori se budi vredan). ceo život Ljubišin je zasnovan na imperativu, ne znajući da on ima svoj vek trajanja (Ljubiša, 60 godina). Tog jutra on ponovo ima '13 godina' i svoju tragičnu poruku, suicid. (u tom trenutku za njega 13 meštana, sela Velika Ivanča, nisu realni ljudi u fizičkom smislu, oni su surogat i strukturni delovi njegove patološke ličnosti- strukturna isključenja, psihoza).tužan sam.
Ovo za strukturne delove licnosti nisam strucan, jedva da razumem.I slazem se da ceo dogadjaj treba posmatrati kao suicid.Ali ono o mehanizmu na koji je uticalo samobuistvo oca, moze biti tako ali sumnjam, moja pretpostavka je savim drugacija.Bitan podatak je da je samoubistvo oca bilo u trinaestoj godini.To da bude vredan i da se bori se usvaja mnogo ranije.Na primer mozda pored prestrogog(*) dede i verovatno istog takvog oca je u najranijim godinama formirano dete koje je otkrilo da poslusnoscu i vrednocom moze da se kupi paznja (i drugi surogati za ljubav). U takvoj sredini detetu nije dozvoljeno da ispoljava nezadovoljstvo, ono nikad ne nauci da ispoljava nezadovoljstvo, i tako nastaje osoba potisnute i nagomilane agresivnosti, osoba koja nezadovoljstvo ispoljava na neprimeren nacin.Samoubistvo oca u 13. godini, i reakcija najblize okoline na to, moze (ne mora uopste, ovo je samo jedan moguc scenario) da proizvede pitanja i strah da "sam i ja kao moj otac", osudjen da tako zavrsi zivot, da izgubi razum. Covek moze na kraju da poveruje u to, da tako mora biti. Sudbina strica je samo dolila ulje na vatru.Kako je tacno bilo i kako je samoubistvo oca uticalo necemo nikad znati.Novost za mene je ovo burazerovo objasnjenje kako i zasto nije ubio samo sebe (ili sebe i najblizu familiju), nego je povukao sa sobom i celo selo.(*)prestrog deda... to je samo jedna blaga rec za takvog coveka... mislim da je on je krivac i za sudbinu oca i strica i za sve sto se kasnije dogodilo... deca koja se formiraju pod uticajem takvih ljudi vuku kroz ceo zivot posledice tog loseg vaspitanja Edited by Frile
Link to comment
Aj da mi neko objasni da li u pravoslavlju postoji uporište za te stavove o kletvama i činima.
Ne i ovo pop ne bi smeo da priča, tj. nadležni episkop bi morao da reaguje i da ga kazni. Ali to je samo dobar pokazatelj stanja u narodu i toga kakav konformizam i kakvo praznoglavlje uglavnom vladaju kod sveštenstva Pričao mi je jedan drugar koji puno vremena provodi na selu (okolina Kruševca) kako je kod njih pre par godina došao mladi pop u službu, tek je završio Bogosloviju. Prvo im je lepo objašnavao da to ne može tako, da neće da baja, vrača i tera zle čini, pa je onda sam pre sahrane vadio čiode ispod noktiju i zlatnike iz ustiju pokojnika. Naravno, zaratio je celim selom i ubrzo je premešten. A bogato selo, asfaltirano, električno osvetljenje, svi završili bar osmoljetku, pola sela radi u Kruševcu...
Link to comment
@gagorder, mislim da je dosta toga vec navedeno ovde: u principu kombinacija predispozicije i razlicitih izvora stresa.
pokusavam da reinterpretiram dimitrijevica, odnosno da shvatim sta se to moze - za razliku od svega drugog sto se ne moze, tipa ne moze se znati sta se desilo u konkretnom slucaju, pa hajde da bar postavimo teze za ubuduce.i onda su te teze razocaravajuce generalne, svode se na to da ljude s predispozicijom treba zastititi od stresa, pri cemu o predispoziciji sudimo na osnovu rizika koji su se ostvarili u proslosti (kod srodnika), a stres je pretty much everything - pogotovo za ranjive.za mene se tu zatvara krug - sve sto imas je podozrenje prema markiranim. a to necu.
Link to comment
i onda su te teze razocaravajuce generalne, svode se na to da ljude s predispozicijom treba zastititi od stresa
ne, nego poslati kod psihoterapeuta da ga nauci kako da se sto bolje nosi sa stresom, i da proceni da li mu treba jos neka vrsta pomoci (recimo lekovi). ali tu dolazimo do problema stigme sa jedne strane, i manjka sistemske podrske s druge strane. a to su dve stvari na kojima se moze raditi.
Link to comment
Naravno, zaratio je celim selom i ubrzo je premešten. A bogato selo, asfaltirano, električno osvetljenje, svi završili bar osmoljetku, pola sela radi u Kruševcu...
"Bolje da propadne selo nego u selu običaj"
ne, nego poslati kod psihoterapeuta da ga nauci kako da se sto bolje nosi sa stresom, i da proceni da li mu treba jos neka vrsta pomoci (recimo lekovi). ali tu dolazimo do problema stigme sa jedne strane, i manjka sistemske podrske s druge strane. a to su dve stvari na kojima se moze raditi.
Ne znam... imam jednog komšiju koji pije (manje-više) još od tinejdžerskih dana (sad već ima 60-ak godina), koji je pasionirani lovac-puna kuća oružja i koji rado voli da kaže "sad ću da idem po pušku" čim se s nekim posvađa. Tako to traje već godinama, ako ne i decenijama, ali teško mi je da zamislim njega kod nekog terapeuta, osim ako ga policija ne veže i sprovede tamo. Edited by Time Crisis
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...