Jump to content
IGNORED

velika ivanča


Ayatollah

Recommended Posts

  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Turnbull

    26

  • gagorder

    24

  • fonTelefon

    23

"Bolje da propadne selo nego u selu običaj"
Jbg, najlakse je reci da covek boluje od kurcobolje... Prosto, nekada je odlazak jedino resenje. Zajebano je boriti se sa zatucanoscu. Okolina je sklonija da te etiketira i prestane da slusa nego da promeni svoja shvatanja.Moj deda se kao pop borio protiv sujeverja i zatucanosti koliko god je mogao. Na kraju je priznao poraz i raspopio se.
Link to comment

Ma ne kritikujem što je otišao, naprotiv, već što se kod nas pridržavaju svakojakih gluposti, samo što su "običaj" ili se "valja", a običaji da ti se digne kosa na glavi :)

Link to comment
Ne i ovo pop ne bi smeo da priča, tj. nadležni episkop bi morao da reaguje i da ga kazni. Ali to je samo dobar pokazatelj stanja u narodu i toga kakav konformizam i kakvo praznoglavlje uglavnom vladaju kod sveštenstva Pričao mi je jedan drugar koji puno vremena provodi na selu (okolina Kruševca) kako je kod njih pre par godina došao mladi pop u službu, tek je završio Bogosloviju. Prvo im je lepo objašnavao da to ne može tako, da neće da baja, vrača i tera zle čini, pa je onda sam pre sahrane vadio čiode ispod noktiju i zlatnike iz ustiju pokojnika. Naravno, zaratio je celim selom i ubrzo je premešten. A bogato selo, asfaltirano, električno osvetljenje, svi završili bar osmoljetku, pola sela radi u Kruševcu...
Ovo može da bude tema nekog drugog topika ali baš sam na ovo ciljao - to "valja se" vrlo često ne korespondira sa pravoslavljem na koje se poziva. To mi je skroz zanimljiv fenomen. LJudi se povinuju nekim autoritetima iz zajednice i slede te običaje koji su, navodno, zasnovani na religijiskim normama, a zapravo su antipravoslavni, gotovo blasfemični.
Link to comment

Nego, vidim da ste pominjali primere iz RL-a, kako treba razgovarati sa bolesnikom. Hajd' i ja da bacim koju rec:Imam komsiju psihickog bolesnika. Ne znam koja je dijagnoza. Kao klinci smo cesto igrali fudbala a cesto sam i dolazio kod njegovog brata kuci. Krajem devedesetih imao je ceste epi napade sto je verovatno uzrokovano i tabletama koje je rokao. Tukao je sve vise i vise tablete, malo one koje mu je lekar prepisao, malo trodona, bromova, itd, a cesto je sve to znao da zalije i alkoholom (vutra se podrazumeva).Pocetkom 2003. poceo je da pravi bas teska sranja. Bilo je tu i napadanja komsinica da mu daju pare (uletao je babama u stan drzeci noz pod svojim grlom i preteci da ce se zaklati ako mu ona ne da 50 dinara), a bilo je i razbijanja apoteka.I svi su ga napusavali. U trenucima kada se moglo razgovarati sa njim svi su mu pricali da ce tako umreti, majka je pretila da ce se ubiti, itd... Naslusao se grdnji i pretnji ali nista nije pomagalo.Negde u januaru-februaru lekar je rekao da mora da se smesti u Palmoticevu (ako se ne varam). On za to nije hteo ni da cuje. Nije bilo sanse ubediti ga da ode na lecenje.[...]Onog dana kad je ubijen Djindjic mene je uhvatila zesca prehlada. Imao sam preko 39. Nikad ne lezim kad sam bolestan, ali tih dva-tri dana sam morao. Bilo je tri dana zalosti i na tv-u su isli neki dokumentarci. Jedan je bio o sizofreniji, ili tako necem, zaboravio sam vec, ali simptomi bolesnika su bili slicni ovim komsijinim...Posle dva dana lezanja nisam mogao izdrzati vise u krevetu i skoknuo sam preko puta kod ortaka (bolesnikovog brata) da ga razvalim na Sony-ju, medjutim ortak nije bio kuci pa sam seo sa ovim likom. On je bio zacudjujuce miran i stvarno se moglo pricati sa njim. O cemu da pricam? Hajd' da pricam o emisiji koju sam upravo odgledao. I onda sam poceo da kenjam kako je ta emisija bas o njegovoj bolesti i kako je bolesnik u filmu dozivljavao iste stvari kao i on. Kad sam video da me slusa, poceo sam da pricu dosoljavam sa detaljima koje sam cuo od njegove keve, da su se njemu desavali. Onda sam pricao kako doktori liku u filmu nikako nisu mogli da pogode terapiju, i da mu je bilo sve gore i gore (kao i komsiji). I kad je izgubio nadu, lekari su pogodili terapiju i pacijent sa filma je poceo da zivi normalan zivot. Tu sam poceo da pricam kako covek ima sve ono sto bi on voleo da ima, nakenjao sam se za medalju...I sta se desilo na kraju?Komsija je u ponedeljak otisao u bolnicu i trazio je od lekara da ga posalje na lecenje. Odlazak mu je definitivno prijao posto nakon toga vise nikada nije pravio ona sranja. Nazalost, on nikad nece biti zdrav, ali barem sad ne predstavlja pretnju ni sebi ni okolini, i sto je najvaznije - ziv je.Sta je bio kljuc kod njega? Nada. Covek je svaki dan slusao grdnje i pretnje. Svaki dan je gledao zabrinuta lica koja mu govore nesto, a onda je prvi put cuo da postoji jos neki slucaj "kao on" i da je normalan zivot moguc.Naravoucenije: Samo optimizam Srbina spasava :)

Link to comment

Kurir:

Drekavac najavio masakrMeštani Velike Ivanče tvrde da se u selu nekoliko dana pre tragedije pojavio drekavac, misteriozno stvorenje koje liči na čoveka, ali je prekriveno dlakama! Seljani veruju da je baš to stvorenje najavilo tragediju koja je u crno zavila celu Veliku Ivanču, ali i Srbiju.- Čula sam od svoje prababe da je i ranije bilo slučajeva da je drekom uznemiravao meštane. Nikad ga nisam videla, ali nekoliko noći pre Ljubišinog krvavog pohoda čuli smo ga kako zavija u gluvo doba noći - kaže jedna meštanka.
I onda se još neko pita zašto problem nije uočen, terapija itd... ovo nije ni srednji vek, kameno doba.
Link to comment

My 2 cents iz psihoanaliticko-psihijatrijsko-lekarskog ugla:Razumevanje motivacije/uzroka u ovom slucaju nije moguce bez nekog dubljeg razumevanja strukture licnosti ovog coveka, koja zbog vrlo porsnih obzervacija onih koji su ga poznavali i cinjenice da je covek mrtav tj. ne moze sam da doprinese razjasnjavanju nije jasna. Poznati podaci iz biografije ukazuju na to da je vrlo moguce da su ta rana traumaticna iskustva (samoubistva, telesno i psihicko nasilje) u svrhu "prezivljavanja" doveli do izgradnje jedne vrlo rigidne strukture licnosti odnosno strukturalnih poremecaja, zbog cega nije bilo zdravih mehanizama odbrane. Moguce je da se neka vrsta retraumatizacije dogodila '91, a moguce je i da su postojeci mehanizmi odbrane, tj. za njega moguci ("dozvoljeni") nacini "obrade podataka" doveli do razvoja psihoze, koja ili nije prepoznata ili je namerno (zbog straha od ogovaranja, osude okolide, stida, sopstvenih poremecaja licnosti porodice ili porodicne dinamike itd.) zataskavana ili bagatelizovana. A mozda je zaista imao neki akutni organski poremecaj. Ne postoji jedno moguce objasnjenje i ne postoji jedna mogucnost prevencije i bolje detekcije. Konstantna psihoedukacija nacije, kao dobra zdravstvena i socijalna struktura sigurno doprinose tome, ali time nisam rekla nista novo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...