Jump to content
IGNORED

velika ivanča


Ayatollah

Recommended Posts

  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Turnbull

    26

  • gagorder

    24

  • fonTelefon

    23

umro
Jbg, i dobro i lose. Zena mu je, ako sam razumeo, van zivotne opasnosti, valjda ce to pomoci da se rasvetli sta se dogadjalo u njegovom zivotu, i inace i u tih par sati pre svega toga.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment

dugujem odgovor zasto sam kvotovala arielov post pre n stranica, u kom se stresa i zgrazava nad postavljanjem pitanja.ja se ne stresam i ne zgrazavam, ali mislim da je besmisleno. ne svako pitanje, nego pitanje sta je ovog coveka nateralo na ovaj cin, odnosno zasto je bas ovaj covek prsao bas na ovaj nacin. razlog zasto je besmisleno - osim sto ne mozemo da znamo zasigurno - je jer za koji god skup faktora da se uhvatimo (ukljucujuci i cuveni tumor), kad se zapitamo koliko ljudi sa ovim skupom faktora je izvrsilo ovakav cin, odgovor je - jedan. ovaj covek. sve sto mozemo sa ovim pitanjem je da trokiramo. jedan nacin izlaska iz trokiranja je da ubedimo sami sebe da znamo da je glavni uzrok zapravo ovaj a ne onaj, i onda smo kao resili dilemu. problem je sto je ta dilema onda resena za onog ko razmislja o tome, i ni za koga vise. odgovora nema, i u nekom momentu treba izaci iz pokusaja da se on da. *ono sto je po meni smisleno jeste promeniti pitanje. jedno smisleno pitanje je sta sve moze dovesti (bilo kog) coveka do toga da prsne, ne na ovaj nacin nego uopste. i sta mozemo s takvim, naprsnutim, covekom. pa ako pokusamo da pomognemo svima koji su pod rizikom psihickog sloma, povecavamo sansu da pomognemo i onima kod kojih bi se taj slom izrazio na ovaj nacin - bez da nagadjamo ko bi pukao kako. tu vec imamo dosta dobre odgovore, poznate i proucene (jer je fenomen cest), i tu ima itekako smisla pricati o ratnim veteranima. to je dimitrijevic i uradio - odbio je da spekulise o ovom slucaju, ali je prebacio pricu na one koji su generalno psihicki rizicna populacija. takodje je pricao o tome kako su tretirani od strane drustva: sikanirani su i stigmatizovani, dosta uz pomoc medija, i tu je pozvao svakog da ucini nesto po tom pitanju. ja sam ovaj deo razumela kao: tretiraj psihicki bolesne ljude kao ljude, a ne kao zapete puske koje mogu da okinu bilo kad**.drugi nacin da se promeni pitanje je da se upitamo ne sta je dovelo do ovoga, nego - da li bi odsustvo nekog faktora sprecilo masovno ubistvo? tu postoji jedan sasvim trivijalan odgovor, oruzje u kuci, i jedan slozeniji, obuka u koriscenju oruzja, sto moze biti bilo rat, bilo vojska, bilo nesto trece. ali svaki pokusaj da se neki faktor odredi kao kljucni bas za ovu pricu, upravo obesmisljava pricu.* u americi su bezbednosne sluzbe u jednom momentu dosle na genijalnu ideju da se napravi profil skolskog ubice, ne bi li se 'rizicna deca' stavila pod posebnu prismotru, a sve pod plastom zastite ostale dece. da im je to poslo za paranoicnom rukom, mogu samo misliti koliko bi se decijih zivota sjebalo zbog posedovanja pogresnog skupa karakteristika (bubuljicavi latino decak od 16 do 19 godina bez prijatelja - sklanjajte decu od njega!), ali na srecu analize nisu pokazale da postoji neki tipicni licnosno-demografski profil. posebno mi padne mrak na oci na crna predvidjanja da je ovo samo pocetak, i da nas tek ceka serija monstruma koja ce da zaredja od vrata do vrata. onda se logicno postavlja pitanje kako ih prepoznati i kako se zastititi, i otvaraju se vrata za paranoicnu odbranu i zastitu.** primera radi, moja prva komsinica u beogradu ima sizofreniju i povremeno prestane da pije lekove i pogorsa joj se stanje. zna da tada moze da pozvoni kod nas, zna da cemo pozvati njenu rodbinu (ovo smo se dogovorili s njom jednom ranije), i zna da ce oni doci, dati joj lekove i sve ce biti ok. posle se zeza na svoj racun, 'ja malo poludela, haha', mi se nasmejemo, i to je to. a mogli smo i da stavimo dodatni katanac na vrata, da se zastitimo od ludace jer ko zna sta moze da nam uradi tako poremecena.

Link to comment
Uopšte, to što su (ako sam dobro razumeo) svi bili neki rod i što je sistemski išao od kuće do kuće, pre ukazuje na vrlo jasnu nameru da "izbriše" porodicu sa zemlje, nego na neko nasumično 'pucanje' zbog trauma iz rata od pre 20 godina.
da. to je je i meni upalo u oci, pomislio sam da je to selo tipican primer porodicne zajednice koja se naziva zadrugom. zaboravlja se da u srbiji u selima nije postojala gradjanska porodica u danasnjem znacenju pojma porodice vec je postojala porodicna zadruga sa patrijarhom zajednice, medjusobno regulisanim odnosima itd, administrativno se vodila kao "jedan odzak" tj jedan poreski obveznik. cak i sam izgled sela isti kao etnografski opisi porodicne zadruge iz ranog 19. veka. to je naravno samo asocijacija na prvo citanje jer zaista ne znam kako danas funkcionisu seoske porodice ovakvog tipa gde su prakticno svi seljani u bliskom srodstvu. ukoliko je verovati clanku koji je postavljen ovde, ubica je ziveo i ponasao se kao patrijarh zadruge iz etnografskog filmai da, topik je sve kvalitetniji kako sati odmicu. mogu samo da kazem kamo srece da je kvalitet izvestaja medija i svi moguci komentari u svim mogucim emisijama i novinama makar upola kao postovi ovde, bilo bi mnogo manje medijskog trovanja ovih danasyme malopre pomenu da objasnjenje ovog slucaja moze da ima za cilj bolje razumevanje tudjih cinova i motiva. na zalost ta prilika je u ovom slucaju propustena jer je ubica preminuo a bez njega kao objekta psiholoskih i psihijatrijskih ispitivanja sanse da se dodje do objasnjenja njegovog ubilackog cina su prakticno svedene na minimuma vapadu dubok naklon i postovanje za njegov izuzetan post@bettyupravo procitah tvoj post, dokaz vise za ono sto malopre napisah, kamo srece da u medijima koji izvestavaju o ovoj tragediji ima makar 50% kvaliteta u pisanju koje ovde citam, zaista bih bio postedjen mucnine zbog trovackih clanaka i izjava Edited by Pontijak
Link to comment

Deset faktora rizika koji su doveli do masakra u Velikoj Ivanči - novi tekst u Blicu. Ne treba "koji su doveli" nego "koji su mogli uticati". S obzirom kakvi su inače tekstovi u novinama, ovo je dosta dobar tekst, ako se čita na pravi način.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...