Jump to content
IGNORED

velika ivanča


Ayatollah

Recommended Posts

ako hoce dimitrijevic da prica o ratu i veteranima, neka to ne radi povodom ovog slucaja, nego, kako bih rekla, "sam od sebe".u protivnom, svako ce se setiti nekog veterana koji nije, ali bi mogao, pod pravim okolnostima, ako mu zatreba ...
Problem je u tome što Dimitrijevića niko neće zvati da priča o veteranima bez da tome ne prethodi neki užas ovakvog tipa. Medije u Srbiji veterani zanimaju samo ukoliko počine neki zločin. Inače ih sistematski stigmatizuju već godinama. Svaki put kada neko počini zločin, a ima boravak na ratištu u biografiji, to ratište se momentalno poteže i stavlja u prvi plan. Ako nemaju ratište, onda očajnički idu od komšije do komšije u potrazi za bilo kakavim, pa i najbanalnijim ekcesom iz prošlosti (vikao na prodavca voća na pijaci, razbio čašu u kafani), kako bi ga pretvorili u monstruma™. A još ako iskopaju neku gudru ili ako je lik bio ćutljiv/povučen, čeka ga topli zec samo takav.
Link to comment
  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Turnbull

    26

  • gagorder

    24

  • fonTelefon

    23

šta vam je ljudi, pa znate li vi koliko je ljudi ratovalo, pa da je samo do toga, ne bi nas bilo živih uopšte
Naravno, nisam se dobro izrazio sa onim ex-ratnik. Mislim na tipove koji su (pa recimo da postoje osnovane sumnje za to) uzivali u ratovanju, znaci razne dobrovoljce, tigrove, gardiste i ostalo slicno drustvo.Podsetila si me da ubuduce napravim razliku izmedju te 2 sorte "ex-ratnika".
Link to comment
Naravno, nisam se dobro izrazio sa onim ex-ratnik. Mislim na tipove koji su (pa recimo da postoje osnovane sumnje za to) uzivali u ratovanju, znaci razne dobrovoljce, tigrove, gardiste i ostalo slicno drustvo.
e da, to je već druga pričamoje je neko iskustvo, a pošto sam izbosne, to iskustvo nije malo, nažalost,da posle tih ratnih užasnih godina, problematično se ponašaju oni koji su takvi bili i ranije. i obrnuto
Link to comment
nice try. malo eluzivan, ali sta je tu je :)da se ispostavi da je tip bio narkoman, da je na ratistu bio kuvar i pomagao hrvatskim civilima a posebno deci, da ga je otac zlostavljao i da je imao tumor, da li bi i dalje hteo da pricas o ratu, ili o nasilju u porodici, ili o narkomaniji, ili o ljudskim random acts of kindness?ucitavas mi nekakvu teznju za objektivnostu (uuu, losha rec, losha), valjda kao protivtezu tvojoj potpunoj pausalnosti i slobodi da upotrebis, kao povod, bilo sta za bilo sta (ovo drugo bilo sta se od ostalih bilo sta izdvaja po tome sto ti mislis da je osobito vazno).
Slažem se, ne znamo dovoljno, i ima potencijalnih otkrića koja bi mogla potpuno da ponište ovo moje tumačenje (taj tumor npr., a već sam rekao i zašto). Ovo sa kuvarstvom i pomaganjem civilima teško da bi promenilo stvar. Eno ti Vapadove priče o nekome ko nije učestvovao u neposrednim ratnim dejstvima, pa ipak...Naravno da su sve ovo spekulacije, ali teško da su sve spekulacije jednako ubedljive. Razrađivanje svih teoretski mogućih scenarija često ne vodi boljem razumevanju, nego nikakvom razumevanju, posebno, rekoh, kada su u pitanju ljudski činovi.
Link to comment
Uopšte, to što su (ako sam dobro razumeo) svi bili neki rod i što je sistemski išao od kuće do kuće, pre ukazuje na vrlo jasnu nameru da "izbriše" porodicu sa zemlje, nego na neko nasumično 'pucanje' zbog trauma iz rata od pre 20 godina.
+ Izjava supruge da je rekao nešto tipa "Nema nam života više".Ko zna šta se desilo u pormačenom umu, da li je "mislio" da im čini uslugu ili tako nešto...
Link to comment
A nisam siguran ni da je ovde glavna kako kažeš, "prediktivna vrednost". Postoje različite vrste objašnjenja, i nije svima cilj predikcija, mnogima je cilj upravo bolje razumevanje tuđih činova i motiva.
pa ako je to cilj, onda sve sto si ti predlozio kao metod ostaje u domenu nepodobnog pokusaja. prosto, fails to deliver.ti si uzeo jednu buzzword i proglasio je za objasnjenje i otvorio raspravu o ratistu.da je cilj da se istrazi konkretan cin i motivacija, morao bi da se uzdrzis i da sacekas da vidis sta jos tu ima, a ne da odmeravanje potencijalnih motiva/uzroka/razloga nazoves marsovskim objektivizmom.
Link to comment
šta vam je ljudi, pa znate li vi koliko je ljudi ratovalo, pa da je samo do toga, ne bi nas bilo živih uopšteako je neko prošao pakao u ratu, onda je to moj rođeni ujakjoš je imao neki čin ne mali (ne znam koji, ništa se u to ne razumem), bio u okruženju, sa golobradim neiskusnim mladićimako zna koliko ih je izginula, ma užas jedansigurno nije bio zločinac jer i danas živi tu gde je živeo, tj. u bosni, ali se sigurno nagledao svega i svačegai isti je čovek (dobar) kao i ranije, brižan otac i deka i mogla bih da garantujem životom da nema tihokolnosti u kojima bi on nekoga ubio
of course- pentagon je napravio istraživanje posle ww II gde su vojnici mogli da ostanu anonimni i iskreno odgovore na upitnik, elem ispalo je da je samo 20% vojnika pucalo iz svog oružija a samo 2% se trudilo da pogodi švabe, istraživanje je sprovedeno na prašinarima, dakle bez kurira, ćata, kuvara, inž. itd- iz čega proizilazi da je potreban vrlo redak tip karaktera da bi neko bio dobar vojnik, da bi eto takve dobre vojnike (dobre za vojne potrebe) trebao pratiti psihijatar po povratku iz rata- možda bi to dovelo do prevencije ozbiljnih incidenata
Link to comment

Promenilo se to, gone fishing. Znajući to, sproveli su promene koje su rezultirare efikasnijim vojnim sastavom (Vijetnam je primer kako je to izgledalo).

Link to comment
+ Izjava supruge da je rekao nešto tipa "Nema nam života više".Ko zna šta se desilo u pormačenom umu, da li je "mislio" da im čini uslugu ili tako nešto...
Otprilike. Možda neka velika sramota ili ko zna šta, što samo njemu ima smisla. Ovo sve sa ratom bi pre bio razlog da je izvršio samoubistvo ili nešto slično. Još jedna stvar koja se ne pominje, u novinama se kaže da je imao stari pištolj koji nije koristio, ali i da je bio pun metaka, da su mu i u bolnici ispadali iz džepova. Ne razumem se baš u pištolje, ali da li je normalno držati toliko municije za stari pištolj koji se ne koristi? Ili je možda nedavno išao u "nabavku"? Edited by Time Crisis
Link to comment
pa ako je to cilj, onda sve sto si ti predlozio kao metod ostaje u domenu nepodobnog pokusaja. prosto, fails to deliver.ti si uzeo jednu buzzword i proglasio je za objasnjenje i otvorio raspravu o ratistu.da je cilj da se istrazi konkretan cin i motivacija, morao bi da se uzdrzis i da sacekas da vidis sta jos tu ima, a ne da odmeravanje potencijalnih motiva/uzroka/razloga nazoves marsovskim objektivizmom.
Pa hajde da se složimo da se ne slažemo. U principu - naravno da se treba suzdržati u bilo koje službene svrhe, ali čini mi se da je teško izbeći staviti ovj događaj u nekakav interpretativni okvir i pre nego što dodamo detalje (ako ih ikada dodamo, odnosno dobijemo). Meni se čini da se ovaj okvir prosto nameće, i da postoje dobri razlozi zašto se nameće. Ali očigledno da niko nije spreman da ga prati, te da će se sve na kraju svesti na priče o genetskoj predispoziciji za samoubistvo, i možda neposredne okidače.Neko bi morao da osvetli ratni deo priče, a da bi to učinio, morao bi to da smatra vrednim poduhvatom, a takvih izgleda nema. Tako da mi kao privatni građani nikada nećemo saznati taj deo priče. Ostaju nam, dakle spekulacije. Edited by Syme
Link to comment

@gagorderPistolj je bio star, ali ne i neupotrebljiv (poredim sa onom puskom koju je navodno nasledio od dede i nikad nije pucao). CZ88 iz 1981. godine. U njega stane 9 metaka, valjda. Ako mu je u bolnici ispalo 15ak metaka, a ispalio je jos toliko, to je ukupno 30ak metaka. Nista neuobicajeno.

Link to comment
Otprilike. Možda neka velika sramota ili ko zna šta, što samo njemu ima smisla. Ovo sve sa ratom bi pre bio razlog da je izvršio samoubistvo ili nešto slično. Još jedna stvar koja se ne pominje, u novinama se kaže da je imao stari pištolj koji nije koristio, ali i da je bio pun metaka, da su mu i u bolnici ispadali iz džepova. Ne razumem se baš u pištolje, ali da li je normalno držati toliko municije za stari pištolj koji se ne koristi? Ili je možda nedavno išao u "nabavku"?
nije to puno municije, kutije metaka.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...