Jump to content
IGNORED

velika ivanča


Ayatollah

Recommended Posts

  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Turnbull

    26

  • gagorder

    24

  • fonTelefon

    23

Stalno se u vezi ovog zlocina spominje "psihoza". Zasta? Sta ukazuje na nju?Isto je sa ovim "vijetnamskim sindromom. Sve sto je iz stampe poznato ukazuje da je ubica pre moga biti istraumatizovan neorganizovanoscu i slabom disciplinom jedinice u kojoj je bio, nego zlocinima kojima je bio svedok.

Link to comment

ova naša novinarska žgadija, na čelu sa kurirom, zaslužuje krivično gonjenjeza nepoštovanje žrtava, za zaglupljivanje naroda,za objavljivanje neproverenih informacija ... je ono što mi prvo pada na pametsigruno bi se još toga pronašlo

Link to comment
Stalno se u vezi ovog zlocina spominje "psihoza". Zasta? Sta ukazuje na nju?
U ovom slucaju bi to bila pretpostavka ako kao jedno moguce objasnjenje uzmes da je ovaj akt imao "smisla" za pocinioca, tj. da se radilo o jednom za njega logicnom sistemu u kome je ovaj postupak imao opravdanje ili je stigao kao naredba ili misija neke vise sile kojoj se nije mogao odupreti (a indicije da je bio religiozan postoje). Imas npr. obolele koji su u akutnom stanju ubedjeni da se moraju zrtvovati da bi spasili covecanstvo. Jedna moja zaista tesko obolela, rano-traumatizovana, psihoticna i depresivna (uz to jako religiozna) pacijentkinja je, izmedju ostalog, zivela u ubedjenju da je los covek jer je zelela lose onima koji su je godinama zlostavljali i da zbog toga mora da ode u "cistiliste". Na kraju je nakon mnogih meseci, godina provedenih u raznim psihijatrijskim ustanovama, gomile lekova i razgovora, pokusaja uspostavljanja trajnijeg i dubljeg kontakta, izvrsila samoubistvo tako sto se polila benzinom i zapalila.
Link to comment
My 2 cents iz psihoanaliticko-psihijatrijsko-lekarskog ugla:Razumevanje motivacije/uzroka u ovom slucaju nije moguce bez nekog dubljeg razumevanja strukture licnosti ovog coveka, koja zbog vrlo porsnih obzervacija onih koji su ga poznavali i cinjenice da je covek mrtav tj. ne moze sam da doprinese razjasnjavanju nije jasna. Poznati podaci iz biografije ukazuju na to da je vrlo moguce da su ta rana traumaticna iskustva (samoubistva, telesno i psihicko nasilje) u svrhu "prezivljavanja" doveli do izgradnje jedne vrlo rigidne strukture licnosti odnosno strukturalnih poremecaja, zbog cega nije bilo zdravih mehanizama odbrane. Moguce je da se neka vrsta retraumatizacije dogodila '91, a moguce je i da su postojeci mehanizmi odbrane, tj. za njega moguci ("dozvoljeni") nacini "obrade podataka" doveli do razvoja psihoze, koja ili nije prepoznata ili je namerno (zbog straha od ogovaranja, osude okolide, stida, sopstvenih poremecaja licnosti porodice ili porodicne dinamike itd.) zataskavana ili bagatelizovana. A mozda je zaista imao neki akutni organski poremecaj. Ne postoji jedno moguce objasnjenje i ne postoji jedna mogucnost prevencije i bolje detekcije. Konstantna psihoedukacija nacije, kao dobra zdravstvena i socijalna struktura sigurno doprinose tome, ali time nisam rekla nista novo.
Mnogo više nego 2 cents! Hvala za još jedan bitan post na ovom topicu.
Link to comment
- U Srbiji postoji oko 80.000 ljudi koji boluju od posttraumatskog sindroma i koji svakog trenutka mogu da urade nešto slično jučerašnjem zločinu kod Mladenovca! Njima nema ko da pomogne. Mnogi od njih dolaze u udruženje i pričaju stravične priče, koje oslikavaju njihove probleme. Jedni u pola noći ustaju i u polusnu traže puške po kući kako bi pucali, jer ih je “neprijatelj napao”! Još uvek misle da su u rovu i na prvim borbenim linijama. Drugi, iako je prošlo toliko od kraja ratnih dejstava, ne mogu da spavaju u krevetu, već u vrećama za spavanje pored kreveta, jer ne mogu da se naviknu – kaže Milošević.On objašnjava da pored razgovora s veteranima koji dođu da se žale na probleme, ne postoji drugi način da se nešto više uradi za njih. Jučerašnji masakr nije ni prvi ni poslednji u kome učestvuju ratni veterani, a prema njihovim podacima, od 10 ubistava u Srbiji u šest ili sedam su izvršioci bivši borci!
Nemam pojma odakle im ove brojke, niti koliko su tačne (ne deluju mi preterano tačne), ali mislim da sam priča nije nebitna, iako je izvor Telegraf. Edited by Syme
Link to comment

da dodam i ja nesto, bez namere da se pravim previse pametan.- kazu da je ubica bio na ratistu. ok. nigde nije spomenuto da je bio u nekim paravojnim formacijama, dakle verovatno je bio kao rezervista. ako je bio kao rezervista, znaci da je bio u Mirkovcima, da je bio opkoljen u Cericu (selo kraj Vinkovaca, inace rodno selo Satana Panonskog), i da se vratilo kuci. Uglavnom, iz te jedinice vrlo malo njih se vratilo u mrtvackom sanduku (nazalost, iz gluposti. jedan od njih je moj skolski). Nekih bitniji slucajeva koji bi se vezivali za posttraumatski sindrom na tom podrucju do sada nije bilo.- Velika Ivanca teritorijalno pripada opstini Mladenovac, koja je sve samo ne bogata i u kojoj cveta hiljadu cvetova razne vrste kriminala.- Bejase jedan jako dobar post na prvim stranama ovog topika koji opservira o stanju na srpskom selu (prica je bila konkretno o selu u okolini Knica, da sada ne trazim post). To je globalna slika srpskog seoskog mentaliteta, hteo to neko da prizna ili ne.- Cinjenica je da Srbi nikada nisu u potpunosti prihvatili hriscanstvo i pravoslavlje vec su ih prilagodili slovenskom panteizmu. Otuda i slave, litije, ali i mnogobrojne price koje sa strane racionalnog uma deluju kao praznoverje. Nije bitno da je to praznoverje ispravno ili ne, cinjenica je da postoje ljudi koji u to veruju i u ciju veru ih ne mozete pokolebati.- Tabloid u su se toliko najeli govana, da to nije potrebno komentaristi.- Kao u vecini misterioznih slucajeva, krivac je zena (da ne citiram onu francusku poslovicu) i nasli su je, samo sto je receno da je ona iz susednog sela Vlaskog polja. To je greska od nekih 15-20 km. Vlasko polje je dolina kad jaganjci/prasici utihnu (MB, Dascara, ... ).- danas po tabloidnoj stampi citam da se ta "misteriozni krviac" zena doselila u susedno selo, ali sada pravilno imenovano - Pruzatovac.e, sada, malo bi se pozabavio geografijom, sto mislim da treba uzeti kao faktor u razmisljanju o ovom zlocinu....- da bi se stiglo do Velike Ivance, prvo se skrene sa kragujevackog druma, pa se skrene ka Pruzatovcu, pa u nastavku sledi Ivanca. Dalje nema. Udara se u obronke Kosmaja. Dakle, selo je slepo crevo. Nema dalje. Pravo mesto da za odrzavanje tradicije svakojake vrste, pa i one o prokletstvima, ukletosti, drekavcima i tome slicno ....- i u vreme kada je Mladenovac licio na varos (a danas je daleko od toga) Ivanca je nekako bilo slepo crevo. Iza Ivance se islo, ali se u nju retko stizalo.- znam pomalo o tome je sam odrastao na siru i kajmaku iz Pruzatovca, a jedared jedva izvukao zivu glavu odatle (al to je neka druga prica)- u ovom slucaju, odnos popa i sela nije mi zacudjujuci. nisam siguran da li ivanca i pruzatovac imaju zajednickog popa ili postoje popovi u oba sela (pruzatovac nesto manje od 1000 dusa, ivanca tek nesto veca) - ipak, ono sto sa sigurnoscu znam je da je u susednom pruzatovcu, u vreme hiper inflacije, pop drzao litanije za slavu - na recku. nemas 5 ili 10 marke da platis, ok, pisem u knjizicu, ali nema sledece pojanje dok ne vratis dug.- takodje cinjenica, ivanca se pominje jos negde od 15-16 veka, i ljudi koji zive tamo su potomci starosedelaca, tamo nije bilo doseljavanja sa strane. dovoljno kvalitetan prostor za ocuvanje tradicije i predanja bilo kakvih.za kraj citiracu jednog svog dobrog poznanika (u ciju trezvenost ne sumnjam) koji za ivancu kaze - "ma tamo je sve ludo". verujem mu, jer je tamo rodjen i tamo zivi.I da,ono sto su cak i tabloidi propustili da pomenu u domenu sveopste teorije zavere. Ubistvo Ane Lund (svedske... premijerke? ) - Odakle je ubica... ?

Link to comment
Iz Svedske?
jes` da je ziveo tamo ali je iz Pruzatovca. A Pruzatovac i Ivanca su dva tela a jedna dusa.I opet da se pozovem na onaj topic gde se spominjalo selo oko Knica, gde se nekom malom ne da da igra fudbal sa drugarima, jer je neki iz njegove familije pre 25 godina ubio nekoga ...tradicija indulgencija je izgleda mnogo starija i u nekim oblicima jos uvek zivi.ubicina baba je uredno nudila po 1000 dinara pre par godina svaki put kad je dolazila da primi injekciju u seoskoj ambulanti. porivi za to su verovatno jasni
Link to comment

To stoji, ali i sam znas da ima gastarbajtera koji su se prilagodili sredini i zive normalne zivote u skladu sa okolinom, a ima i onih koji ce celoga veka biti na "privremenom radu", bez da pomeraju praziluk iz rektalnog predela.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...