Jump to content
IGNORED

Kancer u Srbiji - osiromašeni uranijum kao izazivač


Frile

Recommended Posts

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aineko

    17

  • Indy

    16

  • fragand

    14

  • Agni

    12

Top Posters In This Topic

@RadagastNe znam da li si citirao da opovrgnes ono sto sam naveo par redova iznad ili da necim smislenim dopunis raspravu, ali, citirano ti se odnosi, koliko vidim, na upotrebu DU zrna na Kosovu iz americkih aviona, i dejstvo cestica na trupe koje su zatim usle na taj teren, odnosno, na BiH, SiCG i Kosovo, kako stoji dalje u tekstu. O Hrvatskoj i onome sto je tamo ispaljivano na kanadske trupe - ovde nema ni reci.Tako da ne znam sta insinuiras sa obimnom zaverom cutanja ili cime, ali, kako god...Ako te bas ne mrzi, guglaj dalje, mozda ces naci ponesto o zdravstvenom stanju kanadskih vojnika nakon bitke kod Medaka sa HV, i o tome na sta se sumnjalo u prvim nalazima i zbog cega. Svoje podatke na osnovu kojih sam napisao ono sto stoji gore - o upotrebi sovjetske municije sa DU jezgrom, incijalno namenjene probijanju protivnickog oklopa, a kod Medaka ispaljenoj kao "cisti" artiljerijski projektili - dobio sam 2002. godine direktno od najvise rangiranog kanadskog oficira na teritoriji exYu sa kojim sam imao privilegiju da razgovaram o onome sto se desavalo kod tog lickog sela. Mislim da ces se sloziti da je to kredibilniji izvor od pojedinih internet foruma & sajtovaSto se identicnih nalaza tice, pa ni tu nema neke velike misterije: ispaljeno zrno iz topa aviona A-10 sam imao prilike da posmatram iz neposredne blizine, jos 2000. godine, sve uz sertifikat Instituta u Vinci da emitovano zracenje zrna nije opasno po ljudsko zdravlje. Kod DU projektila, najopasniji je momenat samog pogotka kada se cestice rasipaju kroz vazduh ili nakon toga dok se nalaze u povrsinskom sloju zemljista. Kada se uradi propisno ciscenje kontaminiranog terena, nema dalje pretnje. Ako posmatramo samo NATO bombardovanje, najveca opasnost po gradjane Srbije od tada do danas nisu DU projektili (bar tamo gde je zemljiste sanirano) vec sadrzaj hemikalija koje su se izlivale u vode i vazduh nakon pogodaka odredjenih fabrickih postojenja (Pancevo, Lucani, Baric, Cacak, itd...) (ista stvar je bila i u BiH u Hadzicima 1995. gde je stopa smrtnosti od maligniteta eksplodirala nakon napada NATO aviona, koji cak nisu ni imali DU zrna u svom borbenom kompletu).I, da opet ponovim: trazeci glavni uzrok tolikog porasta broja obolelih od malignih bolesti u Srbiji pre bih se fokusirao na monopolisticki uvezenu rusku naftu i naftne derivate, odnosno, izduvne gasove takvih derivata; na nacin na koji je preradjena, kao i na sistem rada motora u Srbiji jos uvek dominatnim starim vozilima, nego na NATO osiromaseni uranijum. Ako bi se u tom smeru krenulo, rezultati bi bili porazavajuci ali bi smo barem znali gde da zapocnemo prevenciju. Ovako, dok nasi strucnjaci teraju NATO zmajeve, ljudi, zene i deca sve vise oboljevaju od uzroka o kome se ni ne govori. Ako postoji neka zavera cutanja, tu bih je najpre trazio.

Edited by Topola
Link to comment

mozda postoje i drugi uzroci radioaktivnosti, mozda je i to opasno, mozda je moguce prepoznati sekundarne pokazatelje....suvise je toga mozdasavet da treba povrce dobro oprati uvek stoji

Link to comment
@RadagastNe znam da li si citirao da opovrgnes ono sto sam naveo par redova iznad ili da necim smislenim dopunis raspravu, ali, citirano ti se odnosi, koliko vidim, na upotrebu DU zrna na Kosovu iz americkih aviona, i dejstvo cestica na trupe koje su zatim usle na taj teren, odnosno, na BiH, SiCG i Kosovo, kako stoji dalje u tekstu. O Hrvatskoj i onome sto je tamo ispaljivano na kanadske trupe - ovde nema ni reci.Tako da ne znam sta insinuiras sa obimnom zaverom cutanja ili cime, ali, kako god...
U pravu si. Jesam pokusao da opovrgnem ono sto si naveo i napravio sam gresku: pogresno sam protumacio da se boldovan citat odnosi na kanadske trupe na Balkanu, a ne samo na Kosovu. Ipak, ostaje otvoreno pitanje zasto ovaj izvestaj, koji ima odredjenu verodostojnost obzirom na to za koga je radjen i ko ga je radio, ne pominje uopste slucaj medackog dzepa u svom razmatranju prilika gde su kanadski vojnici bili izlozeni DU municiji. Ovo za zaveru cutanja nije bilo tebi upuceno, nego je par forumasa ranije u diskusiji napisalo da su jedine studije o posledicama DU municije uradili Ameri, koji su jelte parcijalni po tom pitanju jer je i sami koriste.
Ako te bas ne mrzi, guglaj dalje, mozda ces naci ponesto o zdravstvenom stanju kanadskih vojnika nakon bitke kod Medaka sa HV, i o tome na sta se sumnjalo u prvim nalazima i zbog cega. Svoje podatke na osnovu kojih sam napisao ono sto stoji gore - o upotrebi sovjetske municije sa DU jezgrom, incijalno namenjene probijanju protivnickog oklopa, a kod Medaka ispaljenoj kao "cisti" artiljerijski projektili - dobio sam 2002. godine direktno od najvise rangiranog kanadskog oficira na teritoriji exYu sa kojim sam imao privilegiju da razgovaram o onome sto se desavalo kod tog lickog sela. Mislim da ces se sloziti da je to kredibilniji izvor od pojedinih internet foruma & sajtova
Nisam nasao ni jedan ozbiljan izvor o tome na netu. Sto se tvog intervjua sa MacKenziem tice - pa verujem ti, ali posto se radi o svedocenju prenesenom na forumu, mozda ne bas 100%.
Sto se identicnih nalaza tice, pa ni tu nema neke velike misterije: ispaljeno zrno iz topa aviona A-10 sam imao prilike da posmatram iz neposredne blizine, jos 2000. godine, sve uz sertifikat Instituta u Vinci da emitovano zracenje zrna nije opasno po ljudsko zdravlje. Kod DU projektila, najopasniji je momenat samog pogotka kada se cestice rasipaju kroz vazduh ili nakon toga dok se nalaze u povrsinskom sloju zemljista. Kada se uradi propisno ciscenje kontaminiranog terena, nema dalje pretnje. Ako posmatramo samo NATO bombardovanje, najveca opasnost po gradjane Srbije od tada do danas nisu DU projektili (bar tamo gde je zemljiste sanirano) vec sadrzaj hemikalija koje su se izlivale u vode i vazduh nakon pogodaka odredjenih fabrickih postojenja (Pancevo, Lucani, Baric, Cacak, itd...) (ista stvar je bila i u BiH u Hadzicima 1995. gde je stopa smrtnosti od maligniteta eksplodirala nakon napada NATO aviona, koji cak nisu ni imali DU zrna u svom borbenom kompletu).I, da opet ponovim: trazeci glavni uzrok tolikog porasta broja obolelih od malignih bolesti u Srbiji pre bih se fokusirao na monopolisticki uvezenu rusku naftu i naftne derivate, odnosno, izduvne gasove takvih derivata; na nacin na koji je preradjena, kao i na sistem rada motora u Srbiji jos uvek dominatnim starim vozilima, nego na NATO osiromaseni uranijum. Ako bi se u tom smeru krenulo, rezultati bi bili porazavajuci ali bi smo barem znali gde da zapocnemo prevenciju. Ovako, dok nasi strucnjaci teraju NATO zmajeve, ljudi, zene i deca sve vise oboljevaju od uzroka o kome se ni ne govori. Ako postoji neka zavera cutanja, tu bih je najpre trazio.
Guglajuci nesto malo o uzrocima porasta broja obolelih na nasim prostorima, naleteo sam na jednu hrvatsku studiju, koja je ispitala vise mogucnosti i zakljucila da je rast stope pojedinih tipova raka (napr leukemije) najveci tamo gde je kao posledica etnickog etnickog ciscenja doslo do najveceg mesanja stanovnistva. Posto mi je ta teza zazvucala kao rasisticki junk-science, proguglao sam jos malo i video da je ne mali broj medicinskih clanaka brani (mesanje stanovnistva kao uzrok raka, nevezano za Hrvatsku ). Posto nisam nimalo strucan, ne znam sta da mislim o tome.
Link to comment
ne razumem, kako etnicko ciscenje dovodi do mesanja stanovnistva?
Nisam siguran, video sam samo abstract, a pretpostavljam da se radi o prilivu izbeglica. Ono sto je nejasno je sam pojam mesanja, jer koliko sam shvatio studije o tome se uglavnom bave sredinama sa vecim brojem imigranata, dok su imunoloske razlike na tako malom prostoru, po mom laickom shvatanju, beznacajne.Eve ga
Eur J Epidemiol. 2004;19(1):55-60. Haematological malignancies in childhood in Croatia: investigating the theories of depleted uranium, chemical plant damage and 'population mixing'.Labar B, Rudan I, Ivankovic D, Biloglav Z, Mrsic M, Strnad M, Fucic A, Znaor A, Bradic T, Campbell H. SourceFaculty of Medicine, University of Zagreb, Croatia. blabar@iskon.hr AbstractSome of potential causes proposed to explain the reported increase of haematological malignancies in childhood during or after the war period in several countries include depleted uranium, chemical pollution and population mixing theory. The aim of this study was to define the population of Croatian children aged 0-14 years who were potentially exposed to each of those risks during the war and to investigate any possible association between the exposure and the incidence of haematological malignancies. The authors analyzed the data reported by the Cancer Registry of Croatia during the pre-war period (1986-1990), war period (1991-1995) and post-war period (1996-1999). In the group of 10 counties potentially exposed to depleted uranium and two counties where chemical war damage occurred, no significant difference in incidence of the studied haematological malignancies was noted in comparison to pre-war period. The incidence of lymphatic leukaemia significantly increased in four counties where population mixing had occurred during the war period, supporting the 'mixing theory'. In those counties, the incidence of Hodgkin's lymphoma decreased during and after the war. In Croatia as a whole, decreases in incidence of myeloid leukaemias during war and non-Hodgkin lymphoma after the war were noted.
Edited by Radagast
Link to comment
Ipak, ostaje otvoreno pitanje zasto ovaj izvestaj, koji ima odredjenu verodostojnost obzirom na to za koga je radjen i ko ga je radio, ne pominje uopste slucaj medackog dzepa u svom razmatranju prilika gde su kanadski vojnici bili izlozeni DU municiji. Nisam nasao ni jedan ozbiljan izvor o tome na netu.
Ostaje otvoreno pitanje zasto je u samoj Kanadi tek devet godina kasnije otvorena tema bitke kod Medaka. Odlikovanja za hrabro drzanje pod neprijateljskom vatrom su podeljenja 2002. godine, na veliko iznenadjenje kanadske, hrvatske pa cak i srpske javnosti. Do tada se uglavnom mislilo da su tamo hrvatske snage pregazile polozaje VRSK. U okrsaju su ucestvovale i manje francuske formacije. Ali, odosmo daleko od teme...2) off on: pa, mozda ni na netu nema bas uvek sve, tj. mozda citavo ljudsko iskustvo nije jos digitalizovano :) off off
Link to comment
  • 2 weeks later...
Ajd oladi malo, ok? Idi na istoriju, tamo te niko ne dira, i prekini da stalkujes. Ti si neki ekspert, sve znas, sta onda pitas kojikurac, da izvinu deca & dame.
Шта се жестиш, Пере?Лупио си глупост коју не можеш да поткрепиш?Која је то тенковска муниција са осиромашеним уранијумом за Т-55?У којим то тенковским борбама је кориштена?
Link to comment

Daj bre, stvarno sam te zamolio da ne stalkujes. A sad i haluciniras, kakav Pere covece...?! Pisi sta hoces, gde god,kad god, samo oladi sa tim zalepljivanjem. Koliko znam, i to je jedna od stvari koje na ovom forumu vode u warn&ban.

Link to comment

Дај нам један извор да је у Хрватској и Босни кориштена муниција са ОУ.Поткалибарна муниција која садржи ОУ се користи само у борбама тенк на тенк, а тога је било врло мало.Код нас није произвођена. Набавка из иностранства је мало вероватна.Борбе тенкова су биле изузетно ретке, а и да их је било, имали су мање, али довољно ефикасну домаћу муницију, како поткалибарну тако и кумулативну.Набављање поткалибарне муниције са ОУ и данас није лако. Осим тога, таква зрна имају другачију балистику од домаћих зрна, те је било потребно прилагођавање СУВ-а.

Link to comment
:mellow:
vidi ovo:The population mixing theory initially focused on the possibility of an unidentified infectious agent (i.e., a virus). However, the current consensus is that exposure to a variety of infectious agents (i.e., viral and bacterial) may trigger an unusual and rare reaction that affects a very small number of children within the susceptible population. The hypothesis suggests that ALL is not infectious, spreading from one person to another; but an unusual complication to a common infection within a susceptible population. The population-mixing theory is supported by the observation that excesses of ALL eventually subside, presumably because of increased population immunity. This theory requires further examination.(all - neki oblik leukemije)
Link to comment

džaba ste mračili.

Srpska zdrava hrana ide za BahreinIzvor: Novosti utorak 7.05.2013. | 09:19Beograd -- Ka Bahreinu je krenula prva isporuka mesa, suvomesnatih i mlečnih proizvoda sa Peštera, pišu Novosti.Ukoliko se potvrdi kvalitet, isporuke će biti uvećane i obogaćene i drugom hranom iz Srbije.Prva isporuka mesa, suvomesnatih i mlečnih proizvoda iz netaknute prirode na Pešteru krenula je ka Bahreinu, a sledeća pošiljka biće otpravljena već za koji dan. Dogovorom koji je ministar u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao sa uvoznicima iz Behreina, predviđeno je da svakog drugog dana pešterski proizvođači mesa, mleka i mlečnih proizvoda u ovu zalivsku zemlju šalju po dve tone hrane. Ako se u Bahreinu potvrdi kvalitet, isporuke bi mogle biti uvećane.Očekuje se da će se u izvoz uključiti i drugi proizvođači iz Srbije i da će, osim mesa i mlečnih proizvoda, u Behrein krenuti i voće, povrće i druga hrana iz Srbije.http://www.b92.net/b...7&nav_id=711407
Edited by Hella
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...