Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Potpuno se slažem. 

Milivojević takvim roditeljima dođe kao dobrodošlo opravdanje jer nikako ne bi da se zamisle nad svojim odnosom prema detetu.

potpuno se ne slažem :).

takvi roditelji uopšte ne misle da im treba opravdanje. glupi milivojević je "popularan" samo zato što je tu, viri iz svake kutije.

(i zato što je populista i šarlatan i egomanijak koji je svoje govorništvo pojačao da bi dobio na intrigantnosti. šoumen).

nema dubljih motiva, niko neće pod njegovim uticajem promeniti način na koji vaspitava dete.

n-i-k-o.

 

a i ne mislim da je za (normalnog) roditelja udariti dete linija manjeg otpora, odnosno da je to nešto što se "lako" čini.

tačnije, ne mogu da zamislim šta bi (osim akutnog straha za život deteta koji čoveka izmesti iz pameti) dovelo do stanja u kome se udari dete.

 

edit. i, za kraj, uopšte ne mislim da milivojevići uspevaju samo u srbiji.

Edited by pt 2.0
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ej, ćao, super ti je avatar!

Inače, smrzla bi se kad bi znala koliko roditelja tuče decu i smatra to svojim prirodnim pravom, koje Milivojević samo potvrđuje.

 

edit: Milivojevići uspevaju manje-više svuda, ako si mislila na instant vodiče kroz život

Edited by Notorious
Link to comment

Ej, ćao, super ti je avatar!

Inače, smrzla bi se kad bi znala koliko roditelja tuče decu i smatra to svojim prirodnim pravom, koje Milivojević samo potvrđuje. 

ponavljam - takvima ne treba milivojević kao alibi.

oni sigurno ne traže opravdanje i ne misle da im treba ikakvo opravdanje. 

 

milivojević bi bio samo još jedna kap u poplavi kvaziluka što davi društvo i uništava živote ljudi u srbiji, da nije reakcije stručne javnosti koju je izazvao.

nadam se da će reakcija da se pretvori u akciju i dovede do nečeg trajno dobrog (nisam optimista, doduše).

 

edit. hvala :)

Edited by pt 2.0
Link to comment

Poslednjih godina se sve više govori o pravima deteta, postoji zilion programa za promovisanje borbe protiv nasilja u porodici/školi/društvu, pa verujem da zastupnicima batina je iz raja izašla i ja sam te rodio ja ću te ubijem pristupa, koji bi uskoro trebalo da budu i zakonski sankcionisani, Milivojevićeva priča deluje kao potvrda da su u pravu. Ej, tamo neki veliki dr mr (premijer, patrijarh, veličina prema temi i potrebi) kaže da to baš tako treba. 

 

Pretvaranje reakcije u akciju zahteva sistemski pristup a, kao što sigurno znaš, čim se priča institucionalizuje kreće laktanje i lov u mutnom. Nisam ni ja optimista. 

Edited by Notorious
Link to comment

Pitanje za Kroseka:

 

Zasto bi neko dete kao u tvom primeru, zelelo da se oglusi o roditeljsko upozorenje da treba da stane i saceka roditelje pre nego sto izadje na ulicu? U ovom tvo primeru se ne radi o prenebegavanju opasnosti, vec o suprostavljanju roditeljskom autoritetu. Mozda se detetu salju protivrecne poruke, kao u onom "ne smes da prelazis ulicu kad je crveno, ali kada smo zajedno onda to mozemo da uradim (ja znam da procenim kad sme, a kad ne sme)".

 

A mozda se dete vaspitava po Milivojevicevim metodama, pa je steklo odbojnost prema autoritetu odraslih, jer taj autoritet dozivljava kao nasilje (sto on u ovom slucaju) zapravo i jeste.

Link to comment

pa sad stvarno. ok, apsolutni si protivnik tjelesne kazne. ali pretpostavka da je dijete u svakom momentu potpuno kontrolabilno je bas pretjerana. pa nije robot.

Edited by morgana
Link to comment

A mozda se dete vaspitava po Milivojevicevim metodama, pa je steklo odbojnost prema autoritetu odraslih, jer taj autoritet dozivljava kao nasilje (sto on u ovom slucaju) zapravo i jeste.

 

 

Ja mislim da je ovo. U zemljama u kojimanema Milivojevica, poznato je, deca ne pretrcavaju ulicu, niti im ikada pada na pamet da gurnu prst u steker.

 

pa sad stvarno. ok, apsolutni si protivnik tjelesne kazne. ali pretpostavka da je dijete u svakom momentu potpuno kontrolabilno je bas pretjerana. pa nije robot.

 

Meni je ovo sve malo wtf. Mislim ni ja nisam za lupanje deteta po dupetu, jer mi je to ponizavajuce pre svega po mene. Ono, ja ne bijem ljude, pa nekako ne bih ni decu, a mislim da vecina dece moze sasvim solidno da saradjuje i bez toga. Al sto se same dece tice, ovo im je pouka/kazna bas kao i svaka druga iz domena normalnog (objasnjavanje, povisavanje tona do neke mere, uskracivanje igracaka do neke mere), pa ako bas iz nekog razloga dete ne saradjuje lako a ovo ima nekog efekta, ne vidim problem.

Link to comment

slazem se. jedna od mogucih ultimativnih kazni.

 

e, jel ima sanse da se milivojevic sad nabode za, ako sam dobro shvatila, los rad u okviru te neke psihoterapeutske komore ili kako se vec zove to tijelo ili udruzenje? to je mnogo vaznija stvar od ove tekuce, ako je tacno da je uzurpirao poziciju ili je zloupotrebljava. namjerno pisem neodredjeno jer se ne sjecam bas svih detalja a pisalo se o tome na topiku i forumu.

Edited by morgana
Link to comment

ja sam se, iskreno, jako smorila tekstom u politici danas. novinarka je bila u soku kad je saznala da nije psihijatar, a onda je naslov glasio: Zasto je 130 psihologa i pedagoga optuzilo poznatog psihijatra... :( mislila sam da joj je neko peglao tekstove, ali sam onda shvatila da i b92 opusteno i dalje drzi njegove savete na sajtu. tako da mi se cini da je budja ispravno procenio.

 

Ovo si dobro primetila. Meni deluje kao da je neko nakalemio totalno različite pasuse jedan na drugi.

 

Inače današnji njegov tekst mi se čini na granici uznemiravanja javnosti. Pominje i neko odvraćanje ljudi od kulturnog obrasca...

Link to comment

Da, naravno. Odatle izvire i politička strana priče koju on verovatno neće direktno potencirati, ali će se ljudi itekako zakačiti za to.

 

Pri svemu tome mu i prilike idu na ruku. On to dobro procenjuje i zato je ceo jučerašnji tekst posvetio tome "kako da budemo sigurni da će ovo ispasti kako treba", uz snažnu sugestiju da može ispasti vrlo loše.

 

To je čist zicer, jer ljudi danas govore - "imamo demokratiju 15 godina i sve nam je gore".

Link to comment

potpuno se ne slažem :).

takvi roditelji uopšte ne misle da im treba opravdanje. glupi milivojević je "popularan" samo zato što je tu, viri iz svake kutije.

(i zato što je populista i šarlatan i egomanijak koji je svoje govorništvo pojačao da bi dobio na intrigantnosti. šoumen).

nema dubljih motiva, niko neće pod njegovim uticajem promeniti način na koji vaspitava dete.

n-i-k-o.

 

a i ne mislim da je za (normalnog) roditelja udariti dete linija manjeg otpora, odnosno da je to nešto što se "lako" čini.

tačnije, ne mogu da zamislim šta bi (osim akutnog straha za život deteta koji čoveka izmesti iz pameti) dovelo do stanja u kome se udari dete.

 

edit. i, za kraj, uopšte ne mislim da milivojevići uspevaju samo u srbiji.

ne slažem se sa ovim, uopšte. :) milivojević je bio vrlo popularan i pre nego što je počelo sistematsko promovisanje njegovih baljezgarija po svim mogućim medijima. njegovi su sledbenici (namerno odabrana reč) izuzetno lojalni, posvećeni i agresivni, skoro kao kult. razlog je prost - on im govori ono što žele da čuju. pa kad još u to udrobiš tezu koja se sve vreme suptilno provlači da je zakon o kome se debatuje ustvari napad na srpsku porodicu, te da su oni koji se milivojeviću suprotstavljaju (poput potpisnika aktuelnog saopštenja) ustvari strani plaćenici koji ni nemaju dece niti su istu ikad i videli sa manje od 5m udaljenosti, onda postane jasn da se radi o dobro poznatoj ideološkoj matrici.

 

milivojević jeste egomanijak i attention whore ali ovo što radi, radi pre svega zbog para i pri tom koristi recept koji jako dobro funkcioniše punih 25 godina u srbiji. on, ovakav kakav je, je za mene slika i prilika srbije i srpske vlasti. bio bih šokiran ako mu u bliskoj budućnosti ne nađu neko mesto pri nekom ministarstvu (npr. ovom koje vodi vulin) sa koga će on "iznutra da se bori" protiv antisrpskih zakona koje smo morali da usvojimo pod pritiskom zle evropske unije.

Link to comment

Pitanje za Kroseka:

 

Zasto bi neko dete kao u tvom primeru, zelelo da se oglusi o roditeljsko upozorenje da treba da stane i saceka roditelje pre nego sto izadje na ulicu? U ovom tvo primeru se ne radi o prenebegavanju opasnosti, vec o suprostavljanju roditeljskom autoritetu. Mozda se detetu salju protivrecne poruke, kao u onom "ne smes da prelazis ulicu kad je crveno, ali kada smo zajedno onda to mozemo da uradim (ja znam da procenim kad sme, a kad ne sme)".

 

nije bitno zasto bi dete sta zelelo nego da li stvarno postoji opasnost. ako je izlazenje na ulicu opasno onda je opasno, ako nije onda nije, tertium non datur.

Link to comment

mirjana bobic mojsilovic u novostima:

 

SRCE POD PRITISKOM: Batine i vaspitavanje

Kad sam ja bila mala, mama me je bila varjačom, tako da se uvek ispostavljalo da me nije tukla mama, nego varjača

 

cak je i pogodila tezu, da uz fizicko kaznjavanje postoje i mnogi drugi roditeljski postupci koji na decu ostavljaju traga. ali naravno kao i svi zastupnici batine iz raja, raspravlja sa nekom imaginarnom predstavom od roditelja zapustenog deteta. 

plus na kraju napise ovo:

 

A mami sam odavno oprostila one varjače.

 

juce se oglasio i zli unicef:

 

Beograd, 14. decembar 2014. – UNICEF pozdravlja nameru Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da uvede zabranu fizičkog kažnjavanja kao amandman na postojeći Fizičko kažnjavanje bilo koje vrste krši prava deteta na dostojanstvo, telesni integritet, kao i pravo na nediskriminaciju i jednaku zaštitu pred zakonom.

Konvencija o pravima deteta zahteva od država da zaštite decu od „svih oblika fizičkog i mentalnog nasilja“, dok je pod brigom roditelja i drugih (član 19 i 37). Ipak mnogi stručnjaci veruju da telesno kažnjavanje nije oblik nasilja i zbog toga nije u suprotnosti sa Konvencijom. Komitet za prava deteta je izdao posebno Mišljenje o ovoj temi kojim se potvrđuje da telesno kažnjavanje jeste oblik nasilja i poziva sve države članice da uvedu zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja. 1

Fizičko kažnjavanje boli i ponižavajuće je. Ono negativno utiče na detetov osećaj samopoštovanja i ne ostavlja prostor za objašnjenje zašto je neko ponašanje neprihvatljivo. U tom smislu, fizičko kažnjavanje nema obrazovnu vrednost.

Više nego na bilo koji drugi način, deca uče tako što imitiraju druge. Deca uče da budu nasilna ili nenasilna - ona uče od ljudi koje poštuju i najviše vole, a to su uglavnom njihovi roditelji. Poruka koju šalje fizičko kažnjavanje je veoma jasna: sporovi i neslaganja mogu se rešiti nasiljem.

Istraživanja koja su sprovodena u zemljama koje su uvele zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja su pokazala da veći broj roditelja veruje da je fizičko kažnjavanje pogrešno. Takođe, roditelji češće potvrđuju da oni ne tuku svoju decu. Društva u kojima je uvedena zabrana fizičkog kažnjavanja postaju manje tolerantna prema ozbiljnim slučajevima nasilja nad decom i postoji veća verovatnoća da će prijaviti takve slučajeve, i na taj način omogućiti intervencije koje mogu spasiti živote dece. 2

Uvođenje zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja ne dovodi do toga da roditelji idu u zatvoru i ne dovodi do povećanja broja dece koja su institucionalizovana. Ali će verovatno povećati broj roditelja koji će dobiti dobar roditeljski savet i podršku od praktičara ili porodičnog saradnika. Država ima obavezu da obezbedi podršku roditeljima u obavljanju svojih roditeljskih dužnosti.

UNICEF veruje da uvođenje zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja treba da bude podržano informacijama i savetima o pozitivnom roditeljstvu i efektivnim alternativnim metodama disciplinovanja. Istraživanja su pokazala da sve navedeno zaista može da napravi razliku! Zdrava i dinamična rasprava o roditeljstvu je dobrodošla.

Zakonska zabrana fizičkog kažnjavanja je jedan od načina da se napravi sledeći korak u dobrom pravcu kada su prava deteta u pitanju; zabrana je vrsta akcije koja može da pomogne da pozitivne društvene norme postanu roditeljska praksa. MICS 53  rezultati iz 2014. godine jasno pokazuju da 93% roditelja u Srbiji smatra da fizičko kažnjavanje nije potrebno primenjivati u disciplinovanju dece, dok je istovremeno 43% dece doživelo fizičko kažnjavanje!

Srbija ima tradiciju negovanja dece i zaštite prava deteta. Unapređenje prava deteta su podržali renomirani pesnici, glumci, pisci, pevači, sportske ličnosti i druge javne ličnosti. Ovo nasleđe mora da se nastavi.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...