Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drugim recima, cusnes ga pa ako prodje, prodje, Ako ne prodje, probaj nesto drugo sto ce zahtevati vise energije, truda i smislenosti od jednog ili vise zamaha sakom.

 

Mislim da je upravo ovo razlog ovolike podrske za ovu pseudointelektualnu nakazu i foliranta. Ne biju roditelji decu jer su debili po default-u vec zato sto smatraju/nauceni su da je cuska najefikasniji metod odvracanja po ulozenoj jedinici kolicine truda, neka vrsta linije manjeg otpora. Kao i svaki drugi oportunista i Milivojevic svira kurcu upravo na toj liniji, ovo ostalo sa zlim Amerikama i navodnoj zastiti tradicionalnih vrednosti je samo salata koju Milivojevic posluzuje tradicionalnom Srbendi uz glavno oportunisticko jelo kako bi ga podsetio da je bezanje u podrum od pomracenja sunca i mlacenje dece neotudjivo pravo Onoga Koji Voli Svoje Dete Najvise Na Svetu u koje, jel'te, ne sme da se dira.

 

Potpuno se slažem. 

Milivojević takvim roditeljima dođe kao dobrodošlo opravdanje jer nikako ne bi da se zamisle nad svojim odnosom prema detetu.

Namerno kršenje zabrana je obično pokušaj skretanja pažnje na sebe ili samopotvrđivanja, ali lakše je opaučiti dete i uterati mu strah u kosti nego se zapitati zašto to radi. A ako dođe do tačke u kojoj je fizičko kažnjavanje jedini način da se dete obuzda, često je kasno za preispitivanje i naknadnu pamet. 

Link to comment

Potpuno se slažem. 

Milivojević takvim roditeljima dođe kao dobrodošlo opravdanje jer nikako ne bi da se zamisle nad svojim odnosom prema detetu.

Namerno kršenje zabrana je obično pokušaj skretanja pažnje na sebe ili samopotvrđivanja, ali lakše je opaučiti dete i uterati mu strah u kosti nego se zapitati zašto to radi. A ako dođe do tačke u kojoj je fizičko kažnjavanje jedini način da se dete obuzda, često je kasno za preispitivanje i naknadnu pamet. 

 

 

? A sta ces sa informacijom da dete pretrcava ulicu/leti niz stepenice/pakuje drugare u burad pa ih odgurne sa brda na saobracajnicu dole, iz razloga sto hoce da bude glavni pred drugarima? Na stranu to sto mislim da su uzroci nekih od ovih stvari i plainly sto ih to zabavlja, i sto svakako nisu svesni posledica nekih akcija kad su mladji.

Link to comment

pa da. sve te generalizacije "obicno", "uglavnom", "uvek" ne adresiraju problem normiranja. kako da se odvoji prihvatljivo od neprihvatljivog i da se ovakve ruzne moralne panike ne podizu ubuduce. stvar treba razresiti i dati jasne odgovore.

 

cim bude svima jasno da je to definitivno zabranjeno a da je neprotivpravno i/ili nepodlozno represivnim merama iz por. zakona samo u vrlo konkretno i racionalno utvrdjenim scenarijima - motivi koji se sad mogu zabasuriti, vise se nece moci i bice jasna patologija i moralna i intelektualna beda zalagaca za batine kao metod vaspitanja.

Link to comment

? A sta ces sa informacijom da dete pretrcava ulicu/leti niz stepenice/pakuje drugare u burad pa ih odgurne sa brda na saobracajnicu dole, iz razloga sto hoce da bude glavni pred drugarima? Na stranu to sto mislim da su uzroci nekih od ovih stvari i plainly sto ih to zabavlja, i sto svakako nisu svesni posledica nekih akcija kad su mladji.

Kad budeš imala dete, znaćeš pta treba da radiš, a da ne udaraš dete.

 

Ako želiš da ga ne udaraš.

 

Ja za ovih 6+ godina malu nisam nijednom udario, a bilo je perioda kad je bila nesnosna, kad ništa neće da sluša, kad ugrožava i sebe i druge, pa opet je nisam udario. Sve se može razgovorom (i dizanjem tona u tom razgovoru) rešiti. Samo ako roditelj hoće. Ako baš zabrlja, bude kažnjena na neki nači. Na primer, ukinemo joj crtane flmove, ukinemo joj nešto što voli ili mora da radi nešto korisno što ne voli. I to sve, funkcioniše kao kod Yoyogija™. Samo je pitanje volje roditelja da ne koristi telesnu kaznu...

Link to comment

ni to ne resava problem normiranja jer se ne moze utvrditi "odgovornost roditelja za to sto je dete vaspitao/la tako da u datom momentu jedino tupkanje po guzi proizvodi neophodan efekat uklanjanja opasnosti"

 

apsolutna zabrana fizickog kaznjavanja bez jasnog pravnoteorijskog objasnjenja ili propisivanja da se mogu primeniti standardi analogni krajnjoj nuzdi je neodgovorno i preko resenje.

Edited by Krošek
Link to comment

? A sta ces sa informacijom da dete pretrcava ulicu/leti niz stepenice/pakuje drugare u burad pa ih odgurne sa brda na saobracajnicu dole, iz razloga sto hoce da bude glavni pred drugarima? Na stranu to sto mislim da su uzroci nekih od ovih stvari i plainly sto ih to zabavlja, i sto svakako nisu svesni posledica nekih akcija kad su mladji.

 

Da citiram post koji si kvotovala i boldujem poslednju rečenicu. Ne počinje se pakovanjem drugara u burad. 

Link to comment

posle spenkinga roditelj mora sto pre odabrati pogodan momenat, sesti sa detetom i objasniti mu sta se desilo i zasto je to bilo neophodno, sta je smisao kazne, da ga utesi, pomazi po glavici itd. bez toga ne valja.

Link to comment

Kad budeš imala dete, znaćeš pta treba da radiš, a da ne udaraš dete.

 

Ako želiš da ga ne udaraš.

 

Ja za ovih 6+ godina malu nisam nijednom udario, a bilo je perioda kad je bila nesnosna, kad ništa neće da sluša, kad ugrožava i sebe i druge, pa opet je nisam udario. Sve se može razgovorom (i dizanjem tona u tom razgovoru) rešiti. Samo ako roditelj hoće. Ako baš zabrlja, bude kažnjena na neki nači. Na primer, ukinemo joj crtane flmove, ukinemo joj nešto što voli ili mora da radi nešto korisno što ne voli. I to sve, funkcioniše kao kod Yoyogija™. Samo je pitanje volje roditelja da ne koristi telesnu kaznu...

 

 

Pa ja nemam nameru da bijem svoje dete, ali iz moje porodice vidim da ne moze jedan pristup za svako dete. Meni i sestri su uvek sve objasnjavali i mi smo prosto bile dobra deca koja uglavnom slusaju to sto se kaze. Sa bratom medjutim to nije uvek radilo, pa je umeo da dobije i po dupetu.

(daleko od toga da su ga uvek tukli ili tako nesto, cak i u onim pitanjima gore to nije navedeno kao situacije koje se resavaju batinama, nego prosto kao pitanje kakve veze ima da li roditelj bas tacno razume zasto se desava neko detetovo ponasanje sa udaranjem po dupetu? Nekad ne razumes al mu kazes da prestane pa ono prestane, a nekad razumes al ga udaris po dupetu. Prosto nejasno mi je kakve logike ima u stavu da roditelji "opauce dete jer ne razumeju zasto se ponasa ovako ili onako").

Link to comment

Da citiram post koji si kvotovala i boldujem poslednju rečenicu. Ne počinje se pakovanjem drugara u burad. 

 

Pa ovaj naravno da se ne pocinje sa tim nego letenjem niz stepenice, jer sa godinu i po ne mozes fizicki da izvedes pakovanje drugara u burad, ali mozes letenje niz stepenice. Mislim u sledecoj fazi je pisao slova, pa imamo vremenski niz padanje niz stepenice - pakovanje drugara u burad - pisanje - samostalno oblacenje.

Link to comment

Pa ja nemam nameru da bijem svoje dete, ali iz moje porodice vidim da ne moze jedan pristup za svako dete. Meni i sestri su uvek sve objasnjavali i mi smo prosto bile dobra deca koja uglavnom slusaju to sto se kaze. Sa bratom medjutim to nije uvek radilo, pa je umeo da dobije i po dupetu.

(daleko od toga da su ga uvek tukli ili tako nesto, cak i u onim pitanjima gore to nije navedeno kao situacije koje se resavaju batinama, nego prosto kao pitanje kakve veze ima da li roditelj bas tacno razume zasto se desava neko detetovo ponasanje sa udaranjem po dupetu? Nekad ne razumes al mu kazes da prestane pa ono prestane, a nekad razumes al ga udaris po dupetu. Prosto nejasno mi je kakve logike ima u stavu da roditelji "opauce dete jer ne razumeju zasto se ponasa ovako ili onako").

 

Svako ponašanje ima svrhu, ako se potrudim da razumem svrhu, moći ću da razmotrim mogućnosti reagovanja koji se ne svode na uterivanje straha. 

 

edit: alternativa letenju niz stepenice i sličnim dečjim egzibicijama bi mogla da bude pojačana fizička aktivnost, na primer. 

Edited by Notorious
Link to comment

znaci potpuno razumevanje vodi potpunoj kontroli i uklanjanju opasnosti koju dete samo sebi moze da priredi.

 

tu ima puno diskutabilnih stvari. moralo bi se to argumentovati malo jace.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...