Jump to content
IGNORED

Россия


Sirius

Recommended Posts

do pre par godina je samo ta opcija i postojala, kakav oficijalni taksi, to niko nije koristio. sad vec ima dosta taksi sluzbi, ali se vozilo na poziv ceka 30-45 min obicno

 

ja sam se vozio sa divljacima (rusi ih zovu бомбила) par hiljada puta sigurno. kada zivis tamo znas koje su cene i ne cenkas se, vec kada vozac otvori prozor ti mu kazes nesto u stilu "idemo za 200, vise ti ne dam". ako je iskusan, vozac te pusti u kola ili odmahne i ode. ti obicno za par sekundi zaustavis sledeceg dok se ne dogovoris. 

 

kada je бомбила novi kolacic i da ne zna grad, oni se cenkaju na slepo. grad je ogroman, u zavisnosti od relacije trzisna cena moze biti 100 i 1000 rubalja. oni jadni nemaju pojma kolika je udaljenost, ali gledaju da ti kazes prvi cenu (200npr) i on kaze ma nema sanse 200, 400 i idemo. 

 

nije to ni bezbedno uvek naravno. mog caleta su opljackali, bivsa devojka je fasovala isto. ima par pravila kao sto su da se ne seda ako je dvoje u taksiju ili ne nazad ako je vozilo sa 3 vrata.  

 

ako nisi 100% djentlmen pa ne pratis devojku door to door, izadje se na dzadu, zaustavi vozilo, dogovori cena, ubaci devojka i da vozac cuje kaze se "javi se kada stignes, ja cu zapisati registraciju" i onda kobajagi zapises broj. 

 

 

 

 

Link to comment
  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sirius

    27

  • banecare1

    23

  • Muwan

    16

  • Korki

    6

Top Posters In This Topic

Spomenik Petru Velikom (rad pomenutog Zuraba Cerecelija koji je takođe autor "Kolumbovog jajeta" u Sevilji i "Suze" u NYC):

 

DSCN4159.jpg

 

DSCN4167.jpg

 

 

MGU i pogled na Moscow City:

 

DSCN4181.jpg

 

DSCN4188.jpg

 

 

Muzeon:

 

DSCN4172.jpg

Link to comment

Vala je čisto za sve pare, jedva da ima i onih fleka od žvaka. Grafita tj. škrabotina neuporedivo manje nego u Beogradu a uz to ih i uklanjaju.

 

Od đubreta sam na ulici video uglavnom pivske konzerve. Inače je posle 12h sasvim normalna pojava da ljudi idu ulicom i cirkaju poveći vops, onako usput.

 

U predgrađu u kojem smo odseli je bilo malo opuštenije™ ali opet daleko čistije i urednije nego u Beogradu. Jedna stvar koja solidno podseća na Beograd je potpuno haotično parkiranje stanara, po sistemu ko se gde zabode oko zgrade.

Edited by beowl
Link to comment

da, i mene je ta cistoca ulica u moskvi zaista fascinirala. u odnosu na npr. pariz, london - moskva je pojam urednosti. ali razlog je sto oni u tom tranzicionom periodu nisu otpustali ljude, vec su ih zaposljavali tamo gde bi imali kakav- takav posao da obavljaju. moju zgradu, na kutuzovskom, bas tu negde kod ukrajine, a koja je otprilike kao neka veca zgrada na bg opsluzivalo je po ceo dan 5-6 cistaca. zimi su cistuckali sneg, u jesen cistili i skupljali lisce, odrzavali su i trotoare i dvorista zgrada, a sve su to oni obavljali lagano, ali temeljno :-)

 

inace, i izvestaj i fotke su ti sjajne, mene uvek obuzme teska nostalgija kad se samo setim moskve. dobro je da si obisao i novodevicji manastir i groblje, mislim da ti to nisu preporucili, a zbilja je monumentalno mesto. gotovo sve moje ljubavi, tu su nasle spokoj :-)

ako budes ponovo dolazio u moskvu, a bude lepse vreme, obavezno poseti parkove caricino i arhangelskoe. i park pobede. i probajte da nadjete neku kartu za boljsoj ili konzervatorij cajkovski.

 

a od klope, drugi put obavezno probaj soljanku i sci. i meni je kao i banetu, sci omiljena ruska corba :-)

Link to comment

Vala je čisto za sve pare, jedva da ima i onih fleka od žvaka. Grafita tj. škrabotina neuporedivo manje nego u Beogradu a uz to ih i uklanjaju.

Za grafite i skrabotine treba malo zaci u unutrasnjost stambenih blokova. Evo jednog nedaleko od metroa Prospekt Vernadskog

 

pb140384.jpg

Link to comment

Ја ти beowl говорио да не трошиш време за Останкино јер ћеш сасвим добар поглед имати и код МГУ. Доста битних ствари си пропустио а могао си да видиш за тих пар сати што си чекао за Останкино. Останкино је занимљиво видети као велику грађевину(од средине '60их до средине '70их највишу на свету и данас је у Европи највиша) и лепша је ноћу када је среде са светлима(као и неки други делови града који су преко дана прилично соцреалистично ружњикави, што ће се видети када ставим видео).

Ти у маскирним плавим униформама је московски ОМОН(http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9E%D0%9C%D0%9E%D0%9D).

Што се тиче великих улица то ти је није нико рекао јер сисам видео да је практично немогуће прелазити их.

Пропустио си доста ствари попут Кремља, посете Тријумфалној капији на Кутузовском проспекту(у част победе над Наполеоном) и припадајуће музеје, Бољшој театар(у којег треба ући), Царицино...и то само од већих ствари. Где је још музеј Булгакова са мотивима из "Мајстора и маргарите" или музеј посвећен револуционарној уметности(разна авангарда и футуризам) попут Мајаковског, Кандинског или да јуриш специфичне револуционарне објекте попут Шуховљевог торња...

Ниси пробао палачинке са кавијаром и сгушчонком.

Нажалост није било добро време пре твог доласка па није озеленило, када би се уверио колико је Москва зезлена са својим каналима(тамна је прича о њима), плус ни фонтане нису радиле. По мени најбоље време за посету Москви је касно лето.

Останкино ноћу

https://www.youtube.com/watch?v=xeKaN1q81ks

 

Видим да посећујеш тржне центре. Тај пословни центар који си снимио(4 од 5 највиших зграда Европе се налази ту), Москва сити(Међународни пословни центар, званично име), има између тих небодера велики тржни центар, што се види на горњем видео снимку. Тако да знаш када следећи пут будеш долазио.

Москва је уреднија од Лондона и Париза а рекао бих и сигурнија.

Што се тиче остатка Русије, одмах иде прича о Санкт Петербургу. Ако ти се допадају Париз или Беч онда мораш посетити и СП.

Link to comment

Nije meni žao vremena utrošenog na Ostankino, ja volim takve stvari :)  Ali recimo gospođa nije bila impresionirana odnosom uloženog vremena i dobijenog pogleda a posle sam je efikasno dokrajčio tako što satima nisam hteo da izađem iz muzeja astronautike, tek se u VDNH malo oporavila a onda je morala klještima da me odvaja od Burana :D

 

Nije bilo šanse da se ubaci više od onog što smo obišli, rado ću ostaviti Caricino, Park pobede i još svašta nešto za narednu posetu. Ali pre te posete sigurno će se raditi St. Petersburg.

 

GUM smo posetili kad smo već bili na Crvenom trgu i stvarno je vredelo. Inače nastojimo da makar na odmoru poštedimo sebe molova. Kavijar ne mogu očima da vidim tako da od tih palačinki neće biti ništa. Ali probao sam dosta zanimljivih stvari, ne samo Boršč i salate nego i one uzbečke đakonije, a od pića kvas (odličan) i onaj potpuno neprevaziđen čaj od obelniha. Ladno su u Čaihoni pristali da nam prodaju 300 grama smese, spakovali nam to lepo u alu paket i ja ga mamlaz zaboravim u frižideru :isuse: Žao mi je što nisam uslikao čajnik, već na prvi pogled zove da se obločeš od njega i onda bude navlakuša na prvo probanje.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...