Jump to content
IGNORED

Slavsko-domaćinska tema


renne

Recommended Posts

Ljubičasta razbija.

Meni su ispala nikad gora, jebo me pas kad kupujem najjeftiniju farbu. U pola farbanja sam otišao da kupim drugu farbu i odmah druga priča.

Takođe sam se prešao pa sam ih direktno iz farbe stavljao u karton pa se na dnu skupi 1 kap farbe kao čir. Ali nema veze, važno je drugarstvo.

Link to comment

Zna se sta je uskrsnja klopa, jagnjetina pecena na "kleftiko" nacin

za doručak obavezno kuvana šunka, kuvana kolenica i kuvane kolenice, bez toga ne postoji Uskrs

Link to comment

Zna se sta je uskrsnja klopa, jagnjetina pecena na "kleftiko" nacin

Ja ne jedem jagu. Baš zbog Uskrsa, pre 20 godina u Solunu. Morala da jedem i onaj pilav sa jaginim stomakom. Otada nikad, osim ono ovčetine što stave u ćevape.

 

Keva sprema jagnjeću kapamu za Uskrs tradicionalno.

 

A ja volim ovu kuvanu šunku više od bilo kog pečenja.

Link to comment

daj upute za to ''kleftiko''

 

 

Verovatno  to i sama znaš ali bez tog imena :)

 

"Kleftiko" je izraz koji potiče iz vremena hajdučkih zbegova u egejskom kršu, kada su hajduci pekli jagnjetinu u dubokim jamama koje bi zatisnuli vrelim ugljevljem, i u tome pekli celo jagnje, dugo i bez dima, nekada i do 24 sata. Zamisli te hajduke koji, u svom skrovitom mestu pod planinom, tiho pevaju pesme o tome kako je Turčin poharao njihovo selo i stari kaštel, dok iz jame miriše jagnješce raslo na diktamusu i drugim egejskim planinskim travama.

 

Poenta "kleftiko" pečenja je u dugom tinjanju i u zaptivanju posude u kojoj se peče meso. Meso se može zatvoriti u foliju, tako da svuda "dihtuje". Može se peći dobro prekriveno pergamentom za pečenje, može se i u glinenom sudu peći, ako imaš poklopac, i tada se sud zatisne testom.

 

Pošto imam lep i veliki komad plećke, oko 3 kilograma, ja tu već ulazim u domen mogućnosti moje dve velike glinene posude koje ću spojiti i zatisnuti testom. Meso ću pre toga dva dana marinirati u kuminu, belom luku, paprici, limunu, majčinoj dušici i ruzmarinu. Kad dođe vreme za pečenje, meso ću posoliti, dobro zaliti hladno ceđenim maslinovim uljem i belim vinom i zatvoriti u posudu. Neću ga oprljiti pre toga, po mom iskustvu nema potrebe za time. Peći ću oko 6 sati, prvo na temperaturi od 120 stepeni. 

 

Sat vremena pred kraj, otvoriću posudu i dodaću krompire sečene na ploške i ponovo zatvoriti, uz temperaturu od 180 stepeni. Dvadeset minuta pred kraj, otklopiću posudu i uključiti gril. Deset minuta pred kraj, prevrnuću meso da korica uhvati svuda. I to je to!

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Mudro zboriš bubo, vidi se iz kojih si krajeva :)

eee, brate, odoshe svi danas u krajeve, a mene ostavishe bez svega i beshunke <_<

 

idem da farbam, da bi ova mala stoka mogla posle da lepi shljokice i crta bubamare :s_w:

 

 

 

edip. izgleda da nemam dosta shecera <_<

Edited by gospa buba
Link to comment

Dođi našunku prekosutra

fala kao da mogu, al ne mogu. imam 1 raspad sistema, tradicionalan :D

 

mada realno, to mi je najbliza shunka u ovom trenutku :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...