Jump to content
IGNORED

Hladni rat


bigvlada

Recommended Posts

6 minutes ago, pasha said:

Evo primera kako je sovjetski Politbiro bi skupina ludaka koji su svojim delovanjem resurse zemlje preusmeravali na totalno pogresne stvari:

 

38 minutes ago, pasha said:

iako su vecim delom '60-ih bili ispred Amera u istrazivanju svemira. Skroro sve su oni prvi odradili.

 

:D 

Link to comment

Mnogo vise sovjetska jer nisu imali resurse za to. Ipak su oni bili razbucani u Drugom svetskom ratu a ne Amerika.

Koliko su Kinezi imali nuklearki/atomki na vrhuncu? Koliko znam manje od 500. Pri cemu tu nije samo pitanje bombe, nego razvoj raketa i svega ostalog sto prati i izvlacenje resursa za to.

Ali su zato Kinezi poceli sa reformom poljoprivrede da im se ne bi desio novi "Veliki skok napred"i milioni umrlih od gladi kao za vreme Maoa,

Neko na hranu, neko na nuklearke.

 

Link to comment

Sad vi mene ispravite ali tj skok na ruse kao najgore zlo ovog sveta se i desio negde nakon dolaska komunista? Nisam toliko pratio istoriju 19. veka ali ne secam se da smo tada imali sukoba zapad vs. istok vec su pravili promenjive saveze svi sa svima u Evropi.

 

Mozda je i to objasnjenje i danasnjeg napada na Kinu i Rusiju i sve ostale zemlje koje su vise vodjene od strane jake centralne vlasti a manje su otvoreno trziste za zapadne korporacije. 

 

Pojednostavljujem verovatno :) 

Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Sad vi mene ispravite ali tj skok na ruse kao najgore zlo ovog sveta se i desio negde nakon dolaska komunista? Nisam toliko pratio istoriju 19. veka ali ne secam se da smo tada imali sukoba zapad vs. istok vec su pravili promenjive saveze svi sa svima u Evropi.

 

Mozda je i to objasnjenje i danasnjeg napada na Kinu i Rusiju i sve ostale zemlje koje su vise vodjene od strane jake centralne vlasti a manje su otvoreno trziste za zapadne korporacije. 

 

Pojednostavljujem verovatno :) 

 

Ne postoji nikakav skok na Ruse kao "zlo ovoga sveta"

Rusija/Sovjetski savez ima naftu i resurse. Hitleru, Kajzeru trebaju resursi jer ih Nemacka nema. Boje se mnogoljudnog takmaca na istoku koji ima resurse i u fazi je modernizacije.

Teutinci juracu prema Baku i juznim sovjetskim oblastima(Ukrajina) gde ima raznih ruda, uglja i dobrog poljoprivrednog zemljista.

 

Na pocetku 19 veka smo imali sukob zapad vs istok, Napoleon koji predvodi skoro istu vojsku kao i Hilter na Rusiju, ceo kontinent.

 

Ne bih mesao ovo danas sa Hladnim ratom.

Link to comment
On ‎26‎.‎10‎.‎2014‎. at 0:55, namenski said:

Sta imaju zajednicko komsomolac sa ove fotografije:

VybornovAldrIv02_zps13ff27c4.jpg

kome su, kako se da videti, skolarci grada Kasira, Moskovska oblast, inace njegovog rodnog mesta, dobrovoljnim prilozima kupili lovacki avion, i:

ovaj standardni sovjetski general, Zvezda heroja Sovjetskog Saveza na stranu:

VybornovAldrIv_zpse866e5f8.jpg

 

A tek sta je zajednicko njemu i ovom cudovistu od aviona, poznatom kao MiG-25, na Zapadu tamogdetreba nazvanom Foxbat:

 

MiG-25_zps40af6c3f.jpg

 

Александр Иванович Выборнов

rodjen 1921, sto znaci da je 1941. imao 20 godina, neuspeo pokusaj da postane nastavnik fiskulture i uspeo pokusaj da postane pilot u Radnicko-seljackoj crvenoj armiji.

Clan Partije je postao 1943, zabelezio je 28 pobeda, napredovanje od serzanta do komandanta eskadrile 728. lovackog puka, 256. lovacke divizije, 2. vazdusne armije, 2. ukrajinskog fronta.

Zabelezio je i Orden Lenjina, posleratno diplomiranje na visokim vojnim skolama, komandovanje pukom, pa divizijom.

Pisao se i kao glavni za takozvanu bojevu gotovost lovacke avijacije one ogromne organizacije koja se vodila kao PVO SSSR.

Zabelezio je, u ratu, i postupak o kome bi Holivud do sad snimio nekoliko verzija sa sve pripadajucim rimejkovima, postupak kome su na Istocnom frontu pribegavale obe strane, a o kome jos nikom nije palo na pamet da snimi film: sleteo je na teritoriju koju su drzali Nemci, istrcao iz aviona lovca, dakle naprave nimalo pogodne za tu vrstu gimnastike, i iz kabine oborenog aviona izvukao tesko ranjenog kolegu kog je uspeo da spakuje u inace veoma skucen prostor u sopstvenom avionu.

Uspeo je i da uzleti, a ranjeni kolega i da prezivi.

 

Zabelezio je, posle Koreje i Vijetnama, a pre onog incidenta sa norveskim Orionom, negde pocetkom osamdesetih godina 20. veka, jednu epizodu koja sigurno spada u zvezdane trenutke crvenog vazduhoplovstva: uoci i za vreme Setodnevnog rata Arapa sa komsijom Izraelom, leteo je uzduz i popreko Izraela, na ocaj i zaprepascenje Izraelaca i prisutnih Amerikanaca.

Leteo je na napravi obelezenoj kao MiG-25, u dva navrata, 18. i 26. maja 1967. namerno i direktno iznad nuklearnog reaktora u Dimoni i to kao deo poruke vecitog ministra inostranih poslova SSSR Andreja Gromika da je – za slucaj da stvari podju tamo gde ne treba da podju – u igri i atomsko naoruzanje.

I to ono pravo.

Izrael je smislio nacin da doaka avionu MiG-25 tek nekoliko godina kasnije, 1973: obarani su sirijski avioni, ali tada vec to nije bilo to.

 

U prilogu ovaj sovjetski reklamni film sa notorno nefotogenicnim pilotima, oficirima i ostalim osobljem, karakteristicnim socrealistickim kolorom…

Nigde marketinga.

Osim ako se ne racunaj nemoc posada izraelskih Hawk raketa koje su, kako su pristigle iz Amerike, bile prvo rasporedjene bas oko Dimone i posade tadasnje uzdanice izraelskog ratnog vazduhoplovstva Miraza III….

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, namenski said:

(.....)

Pojam fasizma smo u medjuvremenu devalvirali, bojim se ne slucajno, koristeci ga za svaku priliku i razvodnjavajuci mu znacenje do apsurda da ga koliko sutra necemo moci da prepoznamo kada se u obnovljenom sjaju ponovo pojavi u ko zna kakvom obliku koji ce mu, mozda, da omoguce moderne tehnologije.

(.....)

 

+1

Ali neće ga omogućiti tehnologije nego, kao i do sada, apsolutističke religije.

Link to comment

Tehnologija je pomogla fašizmu kao što je pomogla i razvoju srednje klase u Evropi i razvoju ideje ravnopravnosti ali nije stvorila fašizam. Fašizam potiče iz ideje da neki nisu ljudi nego bubašvabe jer je Naš bog transcedentan tj. van sveta i nevernike (tj, one drugačije, neljude, bubašvabe) osudjuje na večni pakao. 

 

Meni kao ateisti, najgora stvar koju mogu da kažem verniku je: Jbg, brte, zajebao si se, traćiš život na verovanje u gluposti. 

No, on, vernik, je dužan da me osudi na večni pakao jer ne poštujem prvu božju zapovest.

 

Pa, jebemumiša, ako to nije agresivnost, ne znam šta je.

 

I to radja ideju drugosti, čini da me smatraju bubašvabom. To stvara fašizam.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment

Fasizam je pre svega ekonomski sistem u korporativisticki uredjenoj partokratskoj drzavi olicenoj u liku Vodje kojem se duguje bespogovorna poslusnost i gde se neguje kult Nacije kao nesto najsvetije cemu se sve drugo podredjuje. On moze a najcesce i ima rasisticku ili u najmanju ruku agresivno etnicko nacionalisticku komponentu ali moze da postoji i bez nje. Pored kulta nacije ono sto se istice u prvi plan su tzv tradicionalne vrednosti poput porodice, narocito crkve, vojnickog duha i tome slicno. Celo drustvo je uredjeno po vojnickom uzoru od vrha piramide na kojoj sedi vodja do baze koju cine obicni gradjani i svacija uloga je strogo definisana u smislu obaveza i privilegija koje nosi. Privreda je i dalje u privatnim rukama ali se njom upravlja iz centra, trzisna utakmica prakticno ne postoji, svako proizvodi po planu, prodaje po planiranoj ceni, placa radnike po planiranoj tarifi i tu nema odstupanja. Kao takav, fasizam se cesto zadovoljava uredjivanjem sopstvenog dvorista i ne nuzno ide u ekspanzionisticke pohode (mada tu i tamo virka preko plota i pokusava malko da pomeri medju naustrb komsiluka).

 

Ono o ljudima i bubasvabama je vec nacizam, koji je umnogome slican fasizmu ali ne i identican, i koji je u jednom periodu bio u sukobu sa fasizmom (Musolinijev savez fasistickih zemalja ITA-AUT-HUN sa ciljem ogranicavanja Hitlera, u koji je pozivao i Francusku i Britaniju ali one tada nisu bile zainteresovane za to; Hitlerov krvavi obracun sa fasistima u Nemackoj - Straser i njegov Crni Front, kao i u Austriji nakon Anslusa gde su lokalni fasisti po kratkom postupku deportovani u logore i na njihovo mesto usoliceni lokalni nacisti). Kod nacizma sustina svega je rasizam, teorija o visoj rasi ("mi") nasuprot koje stoje podljudi ("oni") koje treba istrebiti, ne samo unutar sopstvenih granica nego globalno iz cega proizilazi i krajnje agresivna ekspanzionisticka spoljna politika i ideje o osvajanju Zivotnog Prostora (tj njegovom oslobadjanju od "onih" koji su ga nepravedno zaposeli da na njemu parazitiraju). Sto se tice ekonomije, trzisna privreda cesto i dalje funkcionise u fulu (doduse pristup joj imaju samo "podobni" sto rasno sto politicki - jer su svi ostali ionako vec stavljeni van zakona). Slicno fasizmu gaje se kultovi Vodje i Nacije, drustvo se ustrojava po vojnicki, velicaju se tradicionalne poroicne vrednosti i vojnicki duh, ali se organizovana religija ne gura u prvi plan, cesto se cak i suzbija ili se nude nekakve ad-hoc alternative (neo-paganizam itsl).

 

Oba sistema su izrazito protiv parlamentarno-demokraskog uredjenja drzave na koji gledaju kao mlacenje prazne slame i gubljenje vremena, a jos vise protiv komunisticko-socijalistickog koji je po njima internacionalisticka prevara; sa ekonomske strane, oba su protiv komunistickog sistema, fasizam je i protiv kapitalistickog (sebe vide kao tzv. "treci put") dok se nacizam ne izjasnjava per se protiv kapitalizma i najcesce pusta ekonomiju da ide svojim tokom bez puno intervenisanja. Oba sistema su antiinternacionalisticka, s tim sto je kod nacizma etnicki rasizam sve i svja dok kod fasizma moze ali ne mora da bidne - oni cesto vise naginju drzavnom nacionalizmu (svi drzavljani moje drzave bez obzira na poreklo su bolji od svih ostalih - taj neki fazon) nego full on rasizmu.

 

Istorijski splet okolnosti doveo je do toga da fasizam i nacizam budu na jednoj strani a na drugoj parlamentarne demokratije i komunisticki SSSR; lako je moglo doci i do drugacijih rasporeda snaga - tu pre svega mislim na Musolinija na strani svojih saveznika iz WW1 pre nego li na nekakve (dugorocne) saveze Hitler-Staljin jerbo Hitler ako bi jos nekako i mogao da predje preko ideoloskih razlika sa komunizmom nikada ali nikada ne bi bio u stanju da u Slovenima vidi ljudska bica i ravnopravne saveznike. Zato su se i za ovo sto mu se prisljamcilo izmisljali novi "arijevski" identiteti, te malo Vikinzi-Varjazi, pa malo Goti, pa kurac-palac...

 

 

Link to comment
36 minutes ago, Bujodrag said:

Tehnologija je pomogla fašizmu kao što je pomogla i razvoju srednje klase u Evropi i razvoju ideje ravnopravnosti ali nije stvorila fašizam. Fašizam potiče iz ideje da neki nisu ljudi nego bubašvabe jer je Naš bog transcedentan tj. van sveta i nevernike (tj, one drugačije, neljude, bubašvabe) osudjuje na večni pakao. 

 

Meni kao ateisti, najgora stvar koju mogu da kažem verniku je: Jbg, brte, zajebao si se, traćiš život na verovanje u gluposti. 

No, on, vernik, je dužan da me osudi na večni pakao jer ne poštujem prvu božju zapovest.

 

Pa, jebemumiša, ako to nije agresivnost, ne znam šta je.

 

I to radja ideju drugosti, čini da me smatraju bubašvabom. To stvara fašizam.

Ne znam, Bujo: mozda nas ceka pun krug, prvo verski ratovi, pa redom...

Mene ponajvise stra', i na forumu i u RL, mentalnog sklopa koji dodje i ocas posla ti, u par recenica, objasni kako zaistatm stvari stoje...

Bez dileme, bez trunke zapitanosti...

Bas kao i onih koji imaju u svojim тефтерима uredno slozene zive ljude po kategorijama, k'o bozemeprosti bube u insektarijumu: nacionalista, fasista, nacista, staljinista, neostaljinista, desnicar, levicar, demokratski nacionalista, nacionalni nacionalista...

Al' bice da pricamo o istoj sorti koja utehu trazi i nalazi u unapred datim tumacenjima, sazvakanim pa ispljunitim, instant misljenju za svaku priliku....

Jebemliga… :sad:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...