Jump to content
IGNORED

Hladni rat


bigvlada

Recommended Posts

@Peter Fan Pepsi inace ima poprilicnu predistoriju sa pokojnim CCCP-om:

 

Hruscov-Nikson-USA-Izlozba-1959.jpg

Tadasnji glavni i odgovorni CCCP, pracen budnim okom drugova iz Politbiroa :D i tadasnjim podpredsednikom SAD, American National Exhibition, Moskva 1959...

 

Tu-95-Crew.jpg

 

Ali mi zao, nikako ne mogu da nadjem c/b fotografiju, vrsnjakinju ove gore, iz nekih cini mi se 70-ih u kojoj lik kroz ovaj donji prozor nazdravlja zapadnoj pratnji litarskom bocom Pepsi...

Steta, bila je to svojevremeno eksploatisana fotografija onoliko...

Link to comment
32 minutes ago, namenski said:

Ali mi zao, nikako ne mogu da nadjem c/b fotografiju, vrsnjakinju ove gore, iz nekih cini mi se 70-ih u kojoj lik kroz ovaj donji prozor nazdravlja zapadnoj pratnji litarskom bocom Pepsi...

Steta, bila je to svojevremeno eksploatisana fotografija onoliko...

 

http://aviadejavu.ru/Images6/AI/AI77-11/27-2.jpg

 

Left: Enlargement of tail section blister shows Russian crewman holding something up. Right: Further enlargement shows that it is a Pepsi Cola bottle

 

Odavde: http://aviadejavu.ru/Site/Arts/Art6416.htm

Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

Steta sto nije datirana, ili ja ne umem da nadjem?

 

Novembar 1977. iz casopisa Air Pictorial (pise gore levo)

 

Air Pictorial 1977-11

 

ETA: sama fotografija nije (ali je verovatno tad bilo aktuelno?)

Edited by jms_uk
Link to comment
33 minutes ago, jms_uk said:

 

Novembar 1977. iz casopisa Air Pictorial (pise gore levo)

 

Air Pictorial 1977-11

 

ETA: sama fotografija nije (ali je verovatno tad bilo aktuelno?)

Nasao i ja, konacno...To i jeste bilo tih dana, potezano je poprilicno do posle toga, sve do maltretiranja onog norveskog Oriona, kada je Su-27 imao medjunarodni debitm...

0001.jpg

 

To je, bese, vec neka '87...

 

0002.jpg

 

Sa sve jednim poginulim usisivacem za prasinu u norveskom avionu...

0007.jpg

 

 

 

Mada, znalasu ta njihova poigravanja i da se drugacije zavrse:

 

 

 

Edit: pade mi na pamet, nedajboze, kako je pocelo, da se nesto slicno danas dogodi.... :cry:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Operacija Ju-Jitsu, ili - 'ajde da se malo produciramo, moze nam se, a i da im zavirimo u avliju...

 

Resize-of-Ju-Jitsu-Crew-02.jpg

 

Ponosni pripadnici Kraljevskog vazduhoplovstva, slikani za uspomenu i dugo secanje ispred svojih, doduse rentiranih RB-45 valjda verzija C, izvidjacka, inace izvodjaci radova na operaciji nazvanoj Ju-Jitsu, letenju do duboko u vazdusni prostor CCCP-a godina 1952. i 1954...

1953. se pauziralo, buduci da je ocenjeno da je situacija zbog smrti Josifa Visarionovica malo ipak prenapeta...

Nedonosce Hladnog rata, jedan od prvih koraka u izgradnji moderne vazdusne moci North American B-45 krsten Tornado, i odluka Amerike da se - Koreja je ipak pokazala da se nije saliti sa Sovjetima u vazduhu - izmakne iz price o mogucem vazdusnom izvidjanju CCCP-a...

rf-4c.jpg

 

Izvrsenje je palo na Britance, tacnije na vladu koja je dosla umesto laburisticke i koju je vodio 1 Winston...

Koji je pismeno odobrio ceo posao:

05.jpg

 

Avioni su prigodno dobili britanske oznake:

04.jpg

 

I krenuli na izvrsenje:

03.jpg

 

Tehnicki, letacki, posao je bio zahtevan i vredan divljenja: jos uvek nedovoljno savladano tankovanje u vazduhu u nekoliko navrata je izrodilo potrebu da se neplanirano slece u baze u Zapadnoj Nemackoj - Danci su odbili i samu pomisao da se koriste njihovi aerodromi, bez obzira na frku - i da se time ugrozi supertajnost operacije.

 

Sovjeti su, em neuspesno pokusali presretanje, em neuspesno pucali, jos uvek (samo) topovima...

I mudro (pre)cutali.

Ali udarili recketm i dali se u ubrzani razvoj andrmolja koje ce ovakvim rabotama da doakaju...

 

Link to comment
  • 1 month later...
On 14.2.2022. at 16:07, nautilus said:

nemaju milion vojnika. možda trećinu od toga. pri tom njihov bataljon je manji od NATO bataljona, plus tenkovski i artiljerski bataljoni imaju manje ljudi od pešadijskog.

 

 

 

On 14.2.2022. at 16:08, Redoran said:

 

Milion je cifra za svih 5-6 rodova vojske. Kopnene snage imaju oko 300 hiljada redovne vojske. Ovih bataljona imaju ukupno oko 180.

Koja je organizacijsko-formacijska struktura tih BTG? Kako organizuju vatrenu podrsku i PVO na tom nivou (ne racunam na operativnom nivou)?

Link to comment
  • 3 weeks later...

Imao sam priliku gledati 1:25000 topografske mape Njemacke koje je imala JNA, i kotam koji ce nam to djavo, ali ovo sto je SSSR imao prevazilazi svu logiku. Zasto im je trebala detaljna (1:10000) mapa zapecka kao sto je Galvenston, TX?

 

Fascinantan tread:

 

  • Hvala 1
Link to comment
18 hours ago, Peter Fan said:

Imao sam priliku gledati 1:25000 topografske mape Njemacke koje je imala JNA, i kotam koji ce nam to djavo, ali ovo sto je SSSR imao prevazilazi svu logiku. Zasto im je trebala detaljna (1:10000) mapa zapecka kao sto je Galvenston, TX?

 

Fascinantan tread:

 

ako hoces brodom da udjes u Galveston Bay, na cijem kraju se nalazi hjustonska luka, moras da prodjes pored Galvestona. 

 

Alternativna teorija je da su hteli da nadju nekadasnju rusku (a sada srpsku) pravolslavnu crkvu, a to bez detaljne mape nemere da se nadje...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...