Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

iz tuluza, tacnije iz gajaka i kord sir sjela donela sam srecno i uspesno upakovan i vakumiran kamember, rokamandur, crno vino i foа gra, gusciji i paciji. sutra mi dolaze drugarice pa molim za predloge sa cim to da uparim. mislila sam da kupim grozdje (znam da sada nije bas neko, ali sta je tu je), dzem od borovnica, da napravim tost i sad ne znam jel to ok i jel neko ima jos neki predlog sta bi uz to moglo?

 

ako vam jos nesto padne na pamet, slobodno me posavetujte :D

 

Link to comment

u da, to moja snajka (xaxaxaxa) uvek pravi kada dodje kod nas :wub:

mozda i napravim to, mada mislim da su se svi prejedali ovih dana, a i ceka nas djurdjevdan, tako da sam blize ideji da to ipak bude neka hladna i laksa zakuska, sa ovim bi to ipak bila vecerinka.

 

no, kada prodju praznici i ogladnimo malo, sigurno cu praviti i tartiflet (taman u junu npr kada naidje i moj sin da produzi pasos)

Link to comment

francuska musaka, najpribliznije. 

krompir kuvan u mleku i zapecen sa puuuuuunooooo sira, slaninicom i pavlakom... otprilike tako nekako :D

Link to comment

Mmm, ne bih se složio s većim delom opisa :D

kod mene je to sitan neljušten krompir propržen na maslacu, pa zapečen u rerni. Slannnica i sir, mnogo sira, stoje. Ako treba detaljnije, mogu kasnije popodne :)

Link to comment

Ako je sir dobar greota ga zapecati.

Ne bih ja tu nista dodavao sem dobrog hleba tostiranog - vino i meze.

Btw na svadbi sam nedavno iz dosade grickao groždje i bilo je fenomenalno. Nagadjam da je iz južne amerike

 

Link to comment
40 minutes ago, aram said:

Mmm, ne bih se složio s većim delom opisa :D

kod mene je to sitan neljušten krompir propržen na maslacu, pa zapečen u rerni. Slannnica i sir, mnogo sira, stoje. Ako treba detaljnije, mogu kasnije popodne :)

moja snajka kuva krompir u mleku, tako se u njenom kraju (burgundija) to sprema :tongue:... sve ostalo je iz pozicije posmatraca, cak ni jela, dakle, opisno i povrsno  sam bubici predstavila to francusko jelo :)

a ti napisi kako ga ti spremas, trebace i meni

Link to comment

Dakle evo, ja vako: 

 

Sastojci:
 
1200 grama krompira, sitnijeg 
500 grama reblochon sira ili neke zamene
puter
veća glavica luka, sečena na tanke listiće
200 grama dimljene slanine isečene na kockice, tj. tzv lardons, imamo li mi reč za to?
oko 1dl suvog belog vina
200ml slatke pavlake
par čenova belog luka
soli i bibera po ukusu
 

krompir vrlo kratko blanširati u posoljenoj vodi, dobro procediti, pa prebaciti u tiganj u kome je rastopljena kašika putera i pržiti dok fino ne porumeni. u drugom tiganju propržiti slannnicu i luk, isto na puteru. kad krene da se lepi za tiganj i da dobija braonkaste tonove, doliti vino i pustiti da skoro sasvim ispari. onda umešati u to pavlaku i skloniti s vatre. rernu uključiti na 200°C. sir iseći na pola po horizontali, tako da se dobiju dva lepa tanja kruga. vatrostalnu činiju dobro istrljati belim lukom, staviti pola krompira, pola luka i slanine, začiniti po ukusu, poklopiti polovinom sira. staviti ostatak krompira i luka sa slaninom, opet začiniti i poklopiti ostatkom sira (korica ozgo, kad se to lepo zapeče, mmmm). peći 15-tak minuta, tj. dok ne počne da brboće i da dobija lepu braonkastu nijansu ozgo, pa uključiti gril još 3-5 minuta, zavisno koliki nivo hrskavosti gornje korice želite. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...