Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

y4mJFLbs5gfqFcB2myM-VFqzxGzLqLnR0CY3uiUq

 

parmigiana di melanzane m

Spoiler

modificata

 

YT kanal Italia Squisita ima dobru seriju videa koji prikazuju jela urađena na tradicionalan način i paralelno modernu interpretaciju.

Ideja za moj pečeni patlidžan preliven paradjz sosom i sosom od parmezana dolazi odavde (od 13. min): https://www.youtube.com/watch?v=eox3ZN0e07I

 

Način pripreme sam prilagodio.

Patlidžan: Jedan krupan patlidžan ispekao sam prethodnog dana, u rerni, na papiru za pečenje, preliven sa malo ulja. Po pečenju i nakon malo vremena za hlađenje, blago sam pritiskao patlidžan kuhinjskom daskom za sečenje, pri čemu je kora pukla. Nakon što sam dovoljno izravnao površinu patlidžana, dodatno sam ga opteretio šerpom sa vodom i ostavio tako pritisnutog sat-dva.

Višak vode sam ocedio i dobio zadovoljavajuće spljeskan plod.

Danas sam nožem izrezao gotovo pravilan pravougaonik i oljuštio ga. Potreban je oprez prilikom manipulacije patlidžanom obzirom da je njegovo meso meko i sklono pucanju.

Taj pravougaonik premazao sam smesom ulja od pečenja patlidžana i soja sosa i kratko ga dodatno pekao u rerni, uz dva-tri dodatna premazivanja (imao sam vremena, jer sam ovo radio paralelno sa pečenjem paradjza).

Sos od paradajza: Ispekao sam paradajz u rerni. Koristio sam preostali šljivar od vikend pijačne nabavke. Plodovi presečeni na pola, zaliveni maslinovim uljem i začinjeni biberom. Preskočio sam čak i so, treba nekad pojesti i malo kalijuma. Po pečenju sam oljuštio koru paradajza (ovo inače ne radim jer sam pobornik grube pripreme hrane i protivnik bilo kakvog rasipništva u kuhinji) i izblendirao paradajz.

Sos od parmezana: standardno, u pavlaci za kuvanje istopio narendani parmezan.

 

Patlidžan sam na tanjiru zalio sosom od paradjza, a zatim i od parmezana i odozgo narezao dosta svežeg bosiljka.

 

Moja prezentacija ni izbilza ne nalikuje onoj u videu. Moj je sos od paradjza bio znatno ređi i svesno sam to uradio. Za gušći sos dovoljno je bilo koristiti samo meso paradajza, a ja sam iskoristio i sav preostali sok iz posude za pečenje (uostalom taj ostatak od maslinovog ulja i paradajza je esencija ukusa!).

 

Šta sam na kraju dobio?

Zapravo vrlo blago, lako i delikatno jelo. Ne znam zbog čega sam očekivao nešto malo teže? Možda zbog soja sosa (bez koga sasvim lepo mogu da živim), ili zbog topljenog parmezana?

Tek, na jeziku i napcima uživa se baš u ta tri različita sloja: mesnatom i slatkom od patlidžana, slatko-kiselom od paradajza u kontrastu sa gotovo osvežavajućom senzacijom od krema od parmezana.

Bilo bi izlizano reći simfonija ukusa, prava reč bila bi: simfonijeta!

 

 

 

 

Edited by Ras
  • +1 6
  • Wub 2
Link to comment

Moram sutra da pripremam novo, bas sam napravila knap -.-

66c3b19d8ff6d707204447dc5fcb3370.jpg

60d562e5d5b31ed6896f2f3ab2e8bac1.jpg

Inace nisam eksperimentisala kao [mention=1278]Ras[/mention] sto odobravam apsolutno uvek, ali sam obradu patlidzana usvojila ranije sasvim jednostavno, dakle isecem na ploske iste debljine po duzini, posolim i ostavim da puste vodu, ocedim ih dobro, premazem samo uljem i ispecem u gril tiganju.
Isprobavala sam i sa przenjem u ulju i sa prethodnim pohovanjem patlidzana, kao sto mnogi rade, medjutim previse je to zaista, patlidzan je jak sam po sebi, plus je tu zacinjen sos, plus mocarela i parmezan, sasvim je dovoljno masnoce. Na ukusu ovako samo dobije jelo.

Sos: izdinstam crni/crveni luk, nekoliko sitno seckanih cenova belog, sa kasikom paradajz pirea sve uprzim, pa dodam isecen paradajz, prethodno oljusten (sada je vec i prezreo pa se korica svima odvaja, tako da volim da je skinem), dodam i jednu konzervu pelata, izgnjecim malo sve, pola case crnog vina, 2 karanfilica, dosta sveze m.dusice i zacinim po ukusu (so, biber). Dobro ukrckam da nema tecnosti previse.

Po djuvecari ili dubljoj tepsiji, koja ide u rernu, malo po dnu rasirim sos, zatim ploske patlidzana u jednom redu, sos, mozarela, listice svezeg bosiljka, narendan parmezan, pa dalje redom dok ima materijala.

Kolicine su odokativne, zavisi i od pleha, ne samo za koliko osoba.
Poslednji put pravila sam za osam osoba, bas je bio proces, sada za dve i po [emoji3] sa 2 srednja patlidzana. I ako ostanu sastojci, uvek mogu da se iskoriste sutradan.



  • +1 4
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Tri karabataka začinio (so, senf u prahu i ras el hanout u mom slučaju, ali kako ti dođe), turio u kesu i ostavio u frižider sat vremena. Tu i tamo promuljao tu kesu. Onda ih bacio u Zepter tiganj kome sam skinuo bakelitne ručice na malo ulja da porumene sa obe strane, pa izvadio u tanjir. Na isto ulje dodao još 50 grama putera, jedan cluk na kockice i jednu sitno iseckanu šargarepu. Pustio da omekne, a sa strane pripravio oko 750ml bujona. Rernu uključio na 180, bez ventilatora. Kad je povrće krenulo da zagoreva dodao mu 300ml grčkog jogurta i čašu od 300ml pirinča, dobro promešao, nalio supom, turio karabatake ozgo i zatvorio sve lepo folijom pa u rernu na pola sata. Onda pojačao na 230 sa ventilatorom i skinuo foliju, vratio u rernu koliko da kožica postane malo krckava, a da se pirinač ne osuši, to ćeš morati da paziš, zavisi od pirinča.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...