Jump to content
IGNORED

Digitalizacija TV emitovanja u Srbiji na kritičnoj tački


dvb-t manijak

Recommended Posts

  • Replies 423
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    88

  • dvb-t manijak

    65

  • Frank Pembleton

    31

  • Haralampije

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pitao bih nešto uz rizik da ispadnem glup u društvu ...

 

Prikačio sam pre par meseci moj TV u vikendici na risiver preko SCART kabla (stariji model pa nema HDMI ulaz) ...

 

Iz nekog drugog razloga juče sam vratio risiver na fabrička podešavanja i prilikom ponovnog setovanja, u brzini sam ostavio "difoltno" HDMI umesto SCART povezivanja ...

 

I, pazi čuda, slika je značajno bolja i kontrastnija. To, naravno, nije čudno samo po sebi jer je HDMI konekcija tehnički savršenija od zastarele SCART ...

 

Mene čudi kako je to uopšte moguće, jer su risiver i TV vezani samo SCART kablom, HDMI izlaz na risiveru je slobodan, a TV, kao što je već napomenuto, uopšte nema HDMI ulaz?

Link to comment

Digitalna tv (bilo kablovska, satelitska ili zemaljska) u svojoj sustini je jednosmerni internet.

Protokoli su RTP i UDP, ali to ionako nije bitno ni korisnicima ni televizijama.

 

STB hardverski u tjuneru otvara kanal i cita transport strim.

Iz njega dekoder izdvaja strimove videa, audio i data signala i dekodira ih.

Onda in d/a konvertor pretvara u analogni video ili se samo rutira digitalni signal na hdmi.

 

Nisi mogao da dobijes ostriju sliku, vec ti je ucitao drugacije vrednosti za nivoe crnog i belog i tako si dobio bolji kontrast.

 

Sent from my WP 7.8 using Tapatalk!

Link to comment

evo ga rasim u vrscu iskljucio i ukljucio...

digitalna tv krenula od vrsca i rasimove blage ruke.

Rasimova balaga ruka stisnuše dugme što već stisnuto bijaše:

http://www.youtube.com/watch?v=2uiOFeDtz-U

 

Kao što sam i pisao, digitalne predajnike su samo pipkali. Juče ništa digitalno nije uključeno, a isključeni su onaj privremeni digitalni na UHF 49 i analogija (sem RTS1, što je u redu jer on emituje na VHF i nema veze sa digitalizacijom)

Edited by dvb-t manijak
Link to comment

Digitalna tv (bilo kablovska, satelitska ili zemaljska) u svojoj sustini je jednosmerni internet.

Protokoli su RTP i UDP, ali to ionako nije bitno ni korisnicima ni televizijama.

STB hardverski u tjuneru otvara kanal i cita transport strim.

Iz njega dekoder izdvaja strimove videa, audio i data signala i dekodira ih.

Onda in d/a konvertor pretvara u analogni video ili se samo rutira digitalni signal na hdmi.

Nisi mogao da dobijes ostriju sliku, vec ti je ucitao drugacije vrednosti za nivoe crnog i belog i tako si dobio bolji kontrast.

Sent from my WP 7.8 using Tapatalk!

Jel možeš da pojasniš ovo da je npr. DVB-S u suštini jednosmerni internet? Zar nije to najobičnija difuzija? UDP valjda ulazi u igru tek ako želiš DVB signal da dalje prenosiš IP mrežom, ali to je onda IPTV za koji mi je jasno da je u suštini internet. Npr. ako primam DVB-S signal sa mojim kućnim tanjirom i sat risiverom, gde je tu UDP ili RTP? Ili ako primim digitalni rts preko dvb-t antene, ne bih rekao da je to IP mreža pa da se koristi UDP. Mislim, ono B je od broadcast, a to je suštinski različito od interneta. Postoje DVB-IP gateway-i koji DVB transport stream enkapsuliraju u UDP pakete iz tako ih prilagode za IP mrežu, a može i obrnuto: sat internet tako što IP pakete enkapsuliraš DVB transport stream. Zašto uopšte postoji DVB-IP gateway, ako je DVB u suštini jednosmerni internet?

Link to comment

Posto ne razumem nista od ovoga sto pisete, imam jednostavno pitanje.

 

Keva i ja imamo IPTV na jednom tv-u i obican antenski signal na drugom. Sta ova digitalizacija konkretno znaci za nas?

Link to comment

@Zli Gli

Mozete:

1. Da kupite dvb-t2 za drugi tv

2. Da uzmete jos jedan iptv (300din mesecno je bilo)

 

@Heaviside

Nisam bas strucnjak za mreze, ali mislim da to sto sam napisao da je DVB u sustini jednosmerni internet potpuno tacno.

 

DVB prenos podataka ide po OSI modelu.

Ako ides preko IP mreze onda je normalno da ide TCP/IP.

Upravo zbog toga, na prelazu sa DVB-a moras da imas getvej ili sta god.

Ako neko zna tacnije neka se javi, ne mogu sada da trazim po knjigama iz mreznog racunarstva.

 

:)

 

Sent from my WP 7.8 using Tapatalk!

Link to comment

znam ja tačnije, to mi je zanimanje. Ne kapiram zašto se uopšte frljaš izrazima ako se ne razumeš u taj deo. Sad pominješ TCP, a malopre UDP...majko mila, pa ta dva ne idu zajedno. OSI modelom može da se predstavi svaka mreža, poenta je da su OSI nivoi interneta i DVB-a drugačiji. Brate mili, hiljade naučnih radova su napisane na temu kako preneti DVB signal preko IP mreže i kako iskoristiti DVB sistem za prenos IP paketa, a ti i dalje tvrdiš da su ta dva u suštini ista stvar.

 

Sve u svemu, potpuno je netačno da je DVB u suštini jednosmerni internet, jedino što im je zajedničko je oba služe za prenos digitalnih signala. Za IPTV može to da se kaže.

Link to comment

@Heaviside
Ne znam ni ja što sam išao na brzinu u te detalje, a da nisam razmislio o tome šta pišem.

 

 

Obrazovanje mi "kompjutersko", pa naravno da razlikujem TCP, IP i UDP, a vrlo mi je poznata tehnologija prenosa podataka preko DVB-S sistema.

 

...i da,.. teško da za IPTV može da se kaže da je jednosmerni, al' nema veze.

 

 

Glupo je da sada u dane gašenja spamujemo temu akademskim raspravama. Izvinjavam se svima.

 

(više neću da pišem postove sa WC šolje u glupom Tapatalku)

Link to comment

Imam pitanje.

 

Pored ovog modernog TV sa ful HD-om imam i jedan običan TV ( moj tata voli da gleda na njemu prenose skupštine i druge slične penzionerske zanimacije), i imam tv karticu u kompjuteru. Da li će SBB kada ovde u Beogradu ugase analogni signal, meni kroz običan kabl koji ide do tog starog tv-a i mog kompa, slati digitalni signal ilil šta će biti? Sada mi je na ta dva uređaja slika ok, ima kanala ( strani) koji su super i neki domaći (ne svi)  koji su kao da se gledaju preko krovne antene. 

Znači, da li ću imati neko poboljšanje na ta dva uređaja?

Link to comment

To je sve digitalni signal u kablu, tako bi trebalo.

 

Ja imam u široj porodici problem jer je u kod njih u zgradi zajednička antena, bez kablovskog operatera... bila neka slepačka firma što je razvlačila kablove ali koju su oterali vrlo brzo. Ne znam dal će da se stavlja neki zajednički konvertor ili će svako po stanovima da nabavlja svoje?

Edited by akibono
Link to comment

Imam pitanje.

 

Pored ovog modernog TV sa ful HD-om imam i jedan običan TV ( moj tata voli da gleda na njemu prenose skupštine i druge slične penzionerske zanimacije), i imam tv karticu u kompjuteru. Da li će SBB kada ovde u Beogradu ugase analogni signal, meni kroz običan kabl koji ide do tog starog tv-a i mog kompa, slati digitalni signal ilil šta će biti? Sada mi je na ta dva uređaja slika ok, ima kanala ( strani) koji su super i neki domaći (ne svi)  koji su kao da se gledaju preko krovne antene. 

Znači, da li ću imati neko poboljšanje na ta dva uređaja?

za sada ne planiraju da ugase analogne kanale na sbb-u, mogu da nastave da ih puštaju još 20 godina a mogu i da iskoriste priliku i ugase ih i primoraju nas da koristimo  tzv sbb kuću, tv u svakoj sobi koji su ograničili na 2 tv zapravo <_<

Link to comment

To je sve digitalni signal u kablu, tako bi trebalo.

 

Ja imam u široj porodici problem jer je u kod njih u zgradi zajednička antena, bez kablovskog operatera... bila neka slepačka firma što je razvlačila kablove ali koju su oterali vrlo brzo. Ne znam dal će da se stavlja neki zajednički konvertor ili će svako po stanovima da nabavlja svoje?

Svako za sebe mora da nabavi stb
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...