Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Prodaje se na kioscima a nisu novine :611_projector:

 

Kvadrat  , dobtnik Zlatne palme , satiričan pogled na savremeni svet,postmodernizam,otuđenost,cenzuru,snobizam,siromastvo...ma ima puno toga,možda i previše

Zahvalan film,posle koga će te dugo biti pod utiskom. Nedostaje mu punch,finiš , nekako ostaje sterilan sa skoro pola sata viška. Dominica Westa trebalo je malo više.

Možda objedini titule 4.marta, ako se  ne oduže Zvjagnjicevu.  Mislim da samo jedan film ima i Palmu i Oskara, možda Pijanista 

 

Link to comment

To za Martija je tačno samo ako se gleda nagrada za najbolji film na engleskom govornom području. Ali, The Square ne spada u tu kategoriju.

 

Oba filma Billa Augusta, koji su dobili Zlatne palme, dobili su i Oskara za najbolji strani film: i Pele osvajač i Najbolje namere.

 

Dobila je i Hanekeova Ljubav nedavno i Zlatnu palmu i Oskara za najbolji strani film.

 

Dobio je i Limeni doboš i jedno i drugo. Dobili su i Crni OrfejJedan čovek i jedna žena isto obe nagrade.

 

Odmah posle Martija je dokumentarac Cousteaua Svet tišine dobio obe odgovarajuće nagrade: i Zlatnu palmu i Oskara za najbolji dokumentari film.

 

Inače, Nadnica za strah je verovatno najzanimljivija u ovom pogledu, iako nije dobila nijednog Oskara. Film je odneo sve tri najvrednije nagrade u Francuskoj, Nemačkoj i UK-ju: Zlatnu palmu, Zlatnog medveda i BAFTA-u za najbolji film.

 

Poslednjih godina je meni lično postalo gotovo odurno u kojoj se meri preklapaju liste nominavanih filmova. Žiriji desetak prestižnih nagrada u prevelikoj meri šetaju iste filmove, a kada ih najzad sve odgledaš, budeš daleko od impresioniranog.

 

Primera radi, iako je Svet tišine pobrao silne nagrade za hiljadu devetsto pedeset šestu, BAFTA-u nije dobio. Ona je otišla dokumentarcu On the Bowery  Lionela Rogosina. E, to je već ozbiljnija priča.

 

 

Edited by Ajant23
Link to comment
3 hours ago, Ajant23 said:

To za Martija je tačno samo ako se gleda nagrada za najbolji film na engleskom govornom području. Ali, The Square ne spada u tu kategoriju.

 

Oba filma Billa Augusta, koji su dobili Zlatne palme, dobili su i Oskara za najbolji strani film: i Pele osvajač i Najbolje namere.

 

Dobila je i Hanekeova Ljubav nedavno i Zlatnu palmu i Oskara za najbolji strani film.

 

Dobio je i Limeni doboš i jedno i drugo. Dobili su i Crni OrfejJedan čovek i jedna žena isto obe nagrade.

 

Odmah posle Martija je dokumentarac Cousteaua Svet tišine dobio obe odgovarajuće nagrade: i Zlatnu palmu i Oskara za najbolji dokumentari film.

 

 

 

e zbog ovoga je mene uvek stra' dati osvrt na neki film, stalno razmišljam kako će me Ajant zaskočiti. :lol:

 

Link to comment
2 hours ago, I*m with the pilots said:

Ima smisla i kao kvadrat i kao trg :)

mene je bacila u dilemu ona slika u kristijanovom stanu, oni koncentricni kvadrati sto podsecaju na poznatu seriju albersovih slika ''omaž kvadratu'' jer mi se cini da je to trebalo da potencira njegov nesvesni izbor da bude omedjen i otudjen, ma koliko nastojao da bude korektan u odnosima. sa druge strane, u opisu onog famoznog, najvaznijeg projekta koji treba da se izvede u muzeju (the square) se kaze "the tquare is a sanctuary of trust and caring. within it we all share equal rights and obligations" tu mi ''the square''  mnogo bolje zvuci kao trg nego kao kvadrat :-) no, istina je da je umetnik to mesto vrlo precizno omedjao u obliku kvadrata. 

 

opet, onaj maljevicev suprematizam i famozni crni kvadrat ima mnogo intimnije znacenje da bi opisao problematiku ovog filma, a koja se otprilike svodi na kritiku socijalne otudjenosti, povrsne drustvene odgovornosti, laznog morala, narcizma i licemerja (sam maljevic je taj svoj kvadrat opisao kao potrebu udaljavanja od objektivnosti koja ga dovela je u "pustinju" u kojoj ništa nije stvarno sem osećanja, pa su tako osećanja postala suština njegovog života)

 

bas bi mi bilo interesantno da procitam zasto je reditelj uveo tu zackoljicu i dilemu da li kvadrat ili trg? :)

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...