Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

sino na vojvođanskoj TV "Vrata" Ištvana Saboa sa Helen Miren i Martinom Gedek. Vrlo, vrlo dobro. Helen Miren sjajna.
bila sinoć repriza .. dobar film! Edited by ivy
Link to comment
zasto bi mu to bila mana?
pretenciozan (fr. pretentieux)koji polaže neka uobražena prava na što, koji ima o sebi preterano lepo mišljenje, uobražen, naduvan.mozemo debatovati o tome da li to moze biti i odredjeni pozitivni kvalitet, koji daje jednu novu dimenziju delu, ali jednostavno ta rec ima negativne konotacije. valjda :P. btw, u OGF je trebalo da glumi luke evans koji je otpao kako bi glumio u hobitu 2 & 3 (ravanelli ajd daj neku silosku posalicu) pa je gosling bio veliki covek i uskocio da pomogne drugaru. kobni, tesko vreme? wf? pa nije valhala dokumentarac niti je danasnjica manje brutalna.
Link to comment
kobni, tesko vreme? wf? pa nije valhala dokumentarac niti je danasnjica manje brutalna.
Današnjica nije manje brutalna od srednjeg veka? Zanimljivo... pa, valjda je manje brutalna tamo gde se radnja Valhale dešava, u najmanju ruku. Mada nije ni bitno, bitno je šta se šalje gledaocu, kakva informacija. Valhala ima u sebi razne paradokse (npr. sa dečakom koji prevodi to što Mikelsen misli), ima i veoma zanimljive usputne znake vremena (npr. to što žene prodaju kao stoku). Ne kažem da je poenta da se srednji vek predstavi "realno" - to bi bilo i nemoguće, već to što ti tačno nađeni detalji i okolnosti, epoha "igraju" za narativ. U OGF toga nema - čitav milje deluje "generički", ne utiče na narativ, već je tu kao ukras. Sad, međutim, pomišljam da je to isto hteo i u Valhali, samo još, valjda, nije dovoljno bio svesan toga.Nego mene zanima, kako tebi deluje taj motiv žrtve, koji se ponavlja već treći film? Gde se tu pronalaziš?
Link to comment
Današnjica nije manje brutalna od srednjeg veka? Zanimljivo... pa, valjda je manje brutalna tamo gde se radnja Valhale dešava, u najmanju ruku. Mada nije ni bitno, bitno je šta se šalje gledaocu, kakva informacija. Valhala ima u sebi razne paradokse (npr. sa dečakom koji prevodi to što Mikelsen misli), ima i veoma zanimljive usputne znake vremena (npr. to što žene prodaju kao stoku). Ne kažem da je poenta da se srednji vek predstavi "realno" - to bi bilo i nemoguće, već to što ti tačno nađeni detalji i okolnosti, epoha "igraju" za narativ. U OGF toga nema - čitav milje deluje "generički", ne utiče na narativ, već je tu kao ukras. Sad, međutim, pomišljam da je to isto hteo i u Valhali, samo još, valjda, nije dovoljno bio svesan toga.Nego mene zanima, kako tebi deluje taj motiv žrtve, koji se ponavlja već treći film? Gde se tu pronalaziš?
Pa zene i danas prodaju kao stoku. Sta je drugo trafficking i organizovana prostitucija? Samo nasilje u OGF je estetizovano i hipnoticko kada ga vidimo, posto uvek klizi iz kadra, i samim tim nas cesto vise uznemiruje.I zasto bih se pronalazio u motivu zrtve? Takodje je taj motiv variran. Mitski, romantican/filmski i na kraju jednostavo (cak banalno) psihoanaliticki. Ocigledno je to deo neke refnove autorske putanje. Stavise, ako mislis na OGF i samo finale filma to nije zrtva vec jednostavna kastracija kao cin koji garantuje neciji opstanak u zajednici ljudi. Povratak oca (sto bi lakan rekao ime-oca) i uvodjenje u simbolicki poredak/individualizaciju sina kroz odvajanje od majke koja je sama smrt. Meni je, posto sam citao scenario, bilo najzanimljivije da vidim kako refnov specifican rediteljski postupak menja tekst. Doslovce izgleda kao kada neko uzme skupa kola i onda ih iznenada skrene sa puta ili pocne da vozi u suprotnom pravcu. Refn to postize kroz insistiranje da se film snima hronoloski bez vracanja na 'starije' scene i kada pocne da menja u hodu tekst sebe je vec odredio nemogucnoscu da 'vrati' vreme. Tako je tekst zapravo rasplinut, gubi na koheziji, i to bas insistiranjem na postovanju vremenske dimenzije filma.
Link to comment
Pa zene i danas prodaju kao stoku. Sta je drugo trafficking i organizovana prostitucija? Samo nasilje u OGF je estetizovano i hipnoticko kada ga vidimo, posto uvek klizi iz kadra, i samim tim nas cesto vise uznemiruje.I zasto bih se pronalazio u motivu zrtve? Takodje je taj motiv variran. Mitski, romantican/filmski i na kraju jednostavo (cak banalno) psihoanaliticki. Ocigledno je to deo neke refnove autorske putanje. Stavise, ako mislis na OGF i samo finale filma to nije zrtva vec jednostavna kastracija kao cin koji garantuje neciji opstanak u zajednici ljudi. Povratak oca (sto bi lakan rekao ime-oca) i uvodjenje u simbolicki poredak/individualizaciju sina kroz odvajanje od majke koja je sama smrt.Meni je, posto sam citao scenario, bilo najzanimljivije da vidim kako refnov specifican rediteljski postupak menja tekst. Doslovce izgleda kao kada neko uzme skupa kola i onda ih iznenada skrene sa puta ili pocne da vozi u suprotnom pravcu. Refn to postize kroz insistiranje da se film snima hronoloski bez vracanja na 'starije' scene i kada pocne da menja u hodu tekst sebe je vec odredio nemogucnoscu da 'vrati' vreme. Tako je tekst zapravo rasplinut, gubi na koheziji, i to bas insistiranjem na postovanju vremenske dimenzije filma.
To poslednje je svakako zanimljivo, samo što ja to nisam mogao nigde da vidim u filmu, mislim to, da radnja ide kontra replike. Možda neki primer da daš, možda sam prevideo. Mislim, ok je to kao ideja, , to bi bio neki pozorišni način razmišljanja, nemam ništa protiv, samo ne vidim neki svrsishodan rezultat toga.Što se tiče ovoga da to nije žrtva, već nešto drugo i da je motiv variran - ako je i variran on je variran isključivo u mitskom/religijskom kontekstu. Uostalom i sam Refn kaže:
I wanted to make a movie about a man who belives he is god vs a man who's searching his religion
Otprilike tako kaže, imaš na trećoj strani topika o OGF, youtube link, postovao Sludge. Tamo priča i to o hronološkom snimanju.Ovo, o nasilju - ništa me nije fasciniralo, niti mi je bilo teško da gledam kao Ravanelliju, ali dobro, to sam valjda ja (i još bukvalno deset gledalaca na jedinoj projekciji u ušću, od kojih je četvoro izašlo posle pola sata). Dobro, taj film i nije za svakoga, šta ćeš... Od čitave njegove režije vidim samo pokušaj da se izazove napetost uz pomoć statičnosti, što stvarno nije raketni inžinjeraj™, na polju režije. Međutim sve to pada u vodu zbog jake odstranjenosti od junaka. OGF je nekakav formalizam, pa...skoro - likovni formalizam. Krenuo je on u pravcu Grineveja, a šatro kao se loži na Ozu-a.
Link to comment

Palookaville (1995)Bolji film u poslednje vreme nisam odgledao. Zaista, pravo malo blago među nezavisnim filmovima. Sve u ovom biseru je fantastično. Scenario pametno napisan, sjajna gluma, odlična muzika, fenomenalno dočarana atmosfera, malog učmalog gradića, kao i likova u njemu...Definitivna preporuka, a ocena od mene, ne manja od 10/10.(bez nekog preterivanja)

Link to comment

The Snapper (TV Movie 1993) Simpatična mala irska drama, sa puno duhovitih dijaloga, interesantnih likova i sjajne režije. Iako napravljen u formi TV-filma, nikako ne zaostaje svojim kvalitetom, čak naprotiv...Dirljiva priča u kojoj trijumfuje porodična vrednost, uprkos svim nedaćama i sitnim ogovaranjima. Poučan film i definitivna preporukasmiley32.gif

Link to comment

Sneper je odličan, jedno 20x emitovan na TV Politici svojevremeno.ontopic: After Earthod koga je, dobro je.kombinacija Vil Smit (scenario), M. Najt Šalabajzer (režija) nikako nije obećavala, ali mi je delovao kao ok film za bioskop. U principu, to je vehicle za Smita juniora, priča je šuplja (umeju da koriste wormholes u svemiru, a ne umeju da naprave blokator feromona itd), ali sam očekivao daleko gluplji film. Ovako imaš samo još jedan prosečan sf koji nit previše smrdi, nit nešto miriše. Ne mogu da kažem da su bačene pare, ali ga je ok odgledati i kod kuće.

Link to comment

Desilo se i to konačno, pogledao sam film koji je gori od legendarnog Devet smrti nindže. Dead hooker in a trunk, kanadski, valjda horor. Highlight filma su ipak bliznakinje, Soska sisters :)soska-sisters.jpg7589390.jpg?size=620x400s

Edited by bigvlada
Link to comment

Parked 2010Još jedna u nizu sjajno odigranih uloga, Colm Meaney. Dirljiva priča, predobra kamera. Govori o ljudima koji su zaglavljeni u vremenu i prostoru. Kojima je potrebno malo, kako bi se pokrenuli u životu... Veoma poučan, preporuka 8/10

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...