Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    787

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

27 minutes ago, nenad said:

 

bas te pogodilo. :(

Jok, ni najmanje, barem sto se CG veze tice: uobicajeno zezanje na CG teme.

Ali jeste me podbolatm tvrdnja, tvoja, da za biti kontrolor letenja nije potrebna bog zna kakva obuka...

Sa sve dodatkom da si siguran da ce oni, svi koliko ih ima 'ladno u strajk ako samo nesto zaskripi ili im se nesto ne svidi...

Nece.

 

 

Obaska sto smo, mrzi me sada da trazim, pre kratkog vremena ovde na forumu videli fotografije iz niskog kontrolong tornja… :isuse:

I obaska sto je saopstenje sindikata bio jedini korektan nacin, za mene barem, da pokusam da ukazem na neka od sranja u SMATSA...  

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Jok, ni najmanje, barem sto se CG veze tice: uobicajeno zezanje na CG teme.

Ali jeste me podbolatm tvrdnja, tvoja, da za biti kontrolor letenja nije potrebna bog zna kakva obuka...

Sa sve dodatkom da si siguran da ce oni, svi koliko ih ima 'ladno u strajk ako samo nesto zaskripi ili im se nesto ne svidi...

Nece.

 

 

Obaska sto smo, mrzi me sada da trazim, pre kratkog vremena ovde na forumu videli fotografije iz niskog kontrolong tornja… :isuse:

I obaska sto je saopstenje sindikata bio jedini korektan nacin, za mene barem, da pokusam da ukazem na neka od sranja u SMATSA...  

 

nisam tvrdio da nije potrebna bog zna kakva obuka, nego da on pre obuke nije imao bilo kakve kvalifikacije za taj posao. koliko ja znam ta obuka je jako ozbiljna, barem bila, i to sto ces preko veze upasti na obuku, ne znaci da ces i biti zaposlen.

 

kad vec hoces da se pravis pametan, mogao bi citati sta ljudi koje prozivas pisu.

 

sto se strajka tice, mozda hoce kao sto ja mislim, a mozda i nece. nisam ja ti pa da mislim da znam sta ce se desiti u buducnosti. i da ne dozvoljavam mogucnost da u forumskoj raspravi nisam u pravu.

Link to comment

@nenad Ne postoje nikakve kvalifikacije pre obuke da bi radio kao kontrolor, koliko ja znam. Nema "fakluteta" za to. Zahtevaju se neke psiho-fizicke, numericke i druge sposobnosti kao predselekcija, i onda da bi neko postao kontrolor mora da prodje tu obuku, koja je vrlo ozbiljna. 

Link to comment

obuka se danas plaća i to debelo, ali nije garancija da ćeš položiti krajnje testove.

dođu tako skorojevići u nadi da će im se za dve do tri godine uloženo vratiti. stolica ima da se zagreje i da pitaš ima li još, a psihofizička sposobnost se podrazumeva plus te sleduju redovne kontrole. čula sam da je učenik bio lik koji doslovno nije znao da odredi strane sveta. pa jbt.

Link to comment
27 minutes ago, palikaris said:

@nenad Ne postoje nikakve kvalifikacije pre obuke da bi radio kao kontrolor, koliko ja znam. Nema "fakluteta" za to. Zahtevaju se neke psiho-fizicke, numericke i druge sposobnosti kao predselekcija, i onda da bi neko postao kontrolor mora da prodje tu obuku, koja je vrlo ozbiljna. 

 

jbg, to sam i ja pokusao da kazem.  jer je prica pocela od toga da ce dovuci likove sa megatrenda. samo mnogo radim ovih dana, pa nemam vremena da pazim kako cu se izraziti.

 

ali svakako je uvek bilo puno ljudi koji su hteli da dodju na ta testiranja i obuku, i svakako je trebala veza da do toga dodjes, ili je to bar dosta olaksavalao. znam nekoliko ljudi koji su pokusavali, ali nikad nisu pozvani na testiranja, a imali su na papiru mnogo bolje skole od ovog drugara koga sam pominjao.

Link to comment

@nenad znas kako, nije keva sina karala zbog toga sto se kockao, nego zbog toga sto se vadio...

A bice da si se ti sinoc ipak malo zaleteo, dzaba ti pozivanje na moju nepogresivost, uostalom ti prvi bi morao da procitas svoje pisanje...

;)

 

O&O

 

 

Link to comment
19 minutes ago, nenad said:

 

jbg, to sam i ja pokusao da kazem.  jer je prica pocela od toga da ce dovuci likove sa megatrenda. samo mnogo radim ovih dana, pa nemam vremena da pazim kako cu se izraziti.

 

ali svakako je uvek bilo puno ljudi koji su hteli da dodju na ta testiranja i obuku, i svakako je trebala veza da do toga dodjes, ili je to bar dosta olaksavalao. znam nekoliko ljudi koji su pokusavali, ali nikad nisu pozvani na testiranja, a imali su na papiru mnogo bolje skole od ovog drugara koga sam pominjao.

Kazem ti, skole su nebitne. Nema skole za taj posao. Bitno je da se prodju ti preliminarni psihofizicki i ostali testovi, i posle obuka. Znam nekoliko matorih kontrolora, u penziji su vec, od formalnog obrazovanja su imali srednju skolu. Ali su prosli testove i zavrsili obuku (to je u stvari skola za kontrolore, vrlo zahtevna i ozbiljna) i sve ostalo posle, staz, iskustvo, itd. 

Link to comment
4 minutes ago, palikaris said:

Kazem ti, skole su nebitne. Nema skole za taj posao. Bitno je da se prodju ti preliminarni psihofizicki i ostali testovi, i posle obuka. Znam nekoliko matorih kontrolora, u penziji su vec, od formalnog obrazovanja su imali srednju skolu. Ali su prosli testove i zavrsili obuku (to je u stvari skola za kontrolore, vrlo zahtevna i ozbiljna) i sve ostalo posle, staz, iskustvo, itd. 

 

ma jasno, ali ako dobijes 2000 aplikacija a hoces na testiranje da pozoves 200, moras upotrebiti neki metod selekcije.

Edited by nenad
Link to comment
On 17.12.2019. at 22:32, radisa said:

Da, ljudi koji znaju da pričaju engleski i mogu da prate zilion tačkica na ekranu i komuniciraju sa njima paralelno, te donose odluke ko kad kako i zašto se rađaju na Megatrendu i mogu lako da zamene ove postjeće...

 

U stvari, kad ovak napišem, jeza me hvata...

 

Koliko je ono Reagan kontrolora leta otpustio nakon štrajka? 11.000? :fantom:

Link to comment

'92/'93 je pokrenut veoma ozbiljan i sveobuhvatan štrajk u tadašnjem SUKL-u, a danjašnjoj SMATS-i. Pokušali su da ih preveslaju sa vojnim kontrolorima, koji su i inače imali svoje pozicije u "mračnoj sali" (koja u međuvremenu to više nije), pojačali ih do ful ljudstva ali đoka....nije to to...ne fercera nikako. Štrajkači su masovno pootpuštani ali i pozvani posle izvesnog vremena nazad na posao. Dosta ih se već razbežalo po bratskim nam republikama jer je odvajanje već uveliko trajalo, najviše u Slo i Mk, a njima je takav kadar vrlo nedostajao. Ko je ostao ovde, posao ga je čekao.

Da je sve to lako postaviti ili zameniti druga bi priča bila. Da i ne poredim današnji saobraćaj sa tadašnjim...

Naša kontrola je dugo važila za jednu od najsposobnijih a samim tim je i jedna od najcenjenijih u Evropi bar do skora bila. Ovi rade na sjebavanju svega redom pa su vrv i oni došli na red.

E sad, da su radile veze za zapošljavanje, radile su i te kako oduvek, ali nekompletni ili vezare nikada nisu mogli sesti za ekran, ali sve ostalo da.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...