Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

26 minutes ago, maharaja said:

Priča mi drugarica iz Japana, oni nisu imali čistače u školi, nego deca na kraju dana sve sama čiste. Od pranja poda do pražnjenja kanti. Mogu samo da zamislim kako to deluje vaspitno da se manje prlja i baca đubre, a i generalno bude manje bahat.

Zamislite to u nekoj privatnoj gimnaziji u Beogradu, sa budućom elitom.

U stvari, lakše mi je da to zamislim u privatnoj školi nego u državnoj...

Link to comment
  • Replies 37.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    787

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, arheolog1981 said:


 

 


Ajd daj mi podatke koliko su kazne učinile Švedsku, Nemačku ili Finsku tako čistim državama. Il pak Sloveniju. Eto s njima smo živeli u istoj državi, isti zakoni su važili i za njih i za nas. Iz prve ruke primer: zakletva u Ljubljani 1985. godine. Stigli Srbi iz Vojvodine, vozom. U parku nakon njih brdo smeća gde pre nije bilo jednog opuška.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Ih, pa ne ide to tako brzo, ziveli u istoj drzavi. Slovence je Austrougarska peglala vekovima, oni su u Jugoslaviju vec usli sa navikama (stecenim batinom). Srbina coveka nikad niko nije stvarno pritegao oko tih stvari, nego narod oduvek ovde radi sta mu se hoce, dok kod placa danak/glasa za koga treba/mota kablove za 200 evra il sta je vec ovde uvek bilo bitno. Na to smo se fino navikli, niko se ne buni, kao sto vidis. 

 

Nikad se ovde niko nije ozbiljno i na duze staze pozabavio tim stvarima, kako se ponasamo prema zajednickom prostoru, to vidis i u zgradama i u parkovima i u sumama i na livadama. I kad je bilo, bile su neke ad hoc akcije kratkog daha, jer ljudi koji vode ovu drzavu nikad nisu nasli za shodno da se nesto uvede, uredi i istrajno sprovodi dok se svi ne naviknu da to rade instiktivno, a za to su potrebne generacije.

 

I za to moras prvo da imas izgradjenu svest kod ljudi koji bi trebali te zakone i kazne da sprovode. U toj Sloveniji koju spominjes sam kako klinac, 80-ih, video pandura, onog socijalistickog, milicionera sa sapkom, kako se izuva, zavrce nogavice, i ulazi u potok da izvadi neku kesu koja se tu zatekla. To mi se urezalo u secanje. Jbt, pandur. Dal mozes srpskog pandura da zamislis da to uradi tako, samoinicijativno? Ne bi ni primetio kesu, ne vidi nista lose u kesi u potoku. A jos da se iscima tako, da se spusta na taj nivo, eee. U mojoj osnovnoj skoli, uciteljica je bacala papirice po ulici, ili kad krene kuci isprazni pikslu iz kola na trotoar, i kako ce ta krava nekoga nesto da nauci, kad ni sama nema osecaj da je to nesto lose?

Link to comment
54 minutes ago, Leia said:

Proslo vreme za edit 

@Caligula

Zapravo to pise bukvalno u postu koji si citirao:ph34r::lolol:


Valjda je jasno da sam ti tu tercirao. U prethodnom postu si napisala nesto drugo btw.

 

Odgovarao sam maziteljima Mileta po glavi, onima koji misle da je Mile retard, kucni ljubimac ili nesto slicno pa ga treba zastiti od ovdasnje malogradjanstine (sto je btw. i pisalo u tvom prethodnom poustu idi pa vidi)

 

@aram   :Jova:

Edited by Caligula
Link to comment
37 minutes ago, maharaja said:

Priča mi drugarica iz Japana, oni nisu imali čistače u školi, nego deca na kraju dana sve sama čiste. Od pranja poda do pražnjenja kanti. Mogu samo da zamislim kako to deluje vaspitno da se manje prlja i baca đubre, a i generalno bude manje bahat.

Zamislite to u nekoj privatnoj gimnaziji u Beogradu, sa budućom elitom.

Pa to je isto i u Nemačkoj...

Link to comment
3 minutes ago, Caligula said:


Valjda je jasno da sam ti tu tercirao. U prethodnom postu si napisala nesto drugo btw.

 

Odgovarao sam maziteljima Mileta po glavi, onima koji misle da je Mile retard, kucni ljubimac ili nesto slicno pa ga treba zastiti od ovdasnje malogradjanstine (sto je btw. i pisalo u tvom prethodnom poustu idi pa vidi)

 

@aram   :Jova:

 

Mhm... dobro :rolleyes:

Sta sam napisala u prethodnom postu, ako ti se prica dalje o tome - citiraj.

 

To o cemu ti pricas, taj fazon da je Mile intelektualno na nivou kucnog ljubimca pa ga neko mazi i brani meni pre izgleda kao patroniziranje, dok je malogradjanstina kad ga gledas sa visine i prezires u fazonu Biki Srbljanovic. Da se bar oko necega dogovorimo...

Link to comment
7 minutes ago, maharaja said:


Šta znam, može znanje o ‘elitnim’ privatnim gimnazijama u Beogradu se zasniva od drugara koji je predavao u jednoj od njih, i zaključio da to nije obrazovna institucija nego nešto sasvim drugo. 1 elita na belom koja se od malena uči da bude 1 elita na belom kojoj je apsolutno sve dozvoljeno i gde je samo nebo granica bahatosti.

Ja znam drugačiju priču, gde je privatna gimnazija napravljena značajno drugačije po vrlo modernim metodima i nema preteranog elitašenja™... Čak su izbacivali djake ako ne poštuju pravila...

Link to comment
23 minutes ago, Leia said:

 

Mhm... dobro :rolleyes:

Sta sam napisala u prethodnom postu, ako ti se prica dalje o tome - citiraj.

 

To o cemu ti pricas, taj fazon da je Mile intelektualno na nivou kucnog ljubimca pa ga neko mazi i brani meni pre izgleda kao patroniziranje, dok je malogradjanstina kad ga gledas sa visine i prezires u fazonu Biki Srbljanovic. Da se bar oko necega dogovorimo...

 

Malogradjanin je  (a pricalo se na PPP o tome onoloko) onaj koji prihvata drustvena pravila i norme zdravo za gotovo, ne dovodeci ih u pitanje. Ne dovodi ni autoritet u pitanje. Onaj koji ne shvata razumom sta je moralno i zasto je nesto ispravno nego moralne zakone buba napamet. Procvetao je u gradjanskim drustvima pre par vekova i evo cveta i dalje. To su ti pristojnity likovi cije su se babe tukle oko sadnica tresnje onomad.

 

E taj malogradjanski pristojnity kaze "ne dirajte Mileta, sram vas bilo, zar ne vidite da je glup" iako MIle itch nije glup.

Edited by Caligula
Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

Ima nas oko sedam miliona, svi imamo ista prava i odaveze. I neka govna jede svako ko je glasao ili podrzao ove ratne profitere, kleptomane, ubice i totalitariste da li zbog kifle sa sunkom ili radnog mesta i to mu kazem ja, covek sa jednakim pravima i obavezama kao i on.

 

Ali pametniji i svesniji, jelte..

Pa ne nuzno, samo si u daleko boljoj poziciji po svim mogucim kriterijumima i po mom misljenju nemas bas puno prava mu da spocitavas izbore koje pravi.

A kao sto sam vec rekla, sve to uopste i nije ni bitno za ovu pricu o djubretu jer je krivac neko treci a to je drzava, i ka tamo treba usmeriti rantovanje.

 

 

Link to comment
1 hour ago, maharaja said:

Priča mi drugarica iz Japana, oni nisu imali čistače u školi, nego deca na kraju dana sve sama čiste. Od pranja poda do pražnjenja kanti. Mogu samo da zamislim kako to deluje vaspitno da se manje prlja i baca đubre, a i generalno bude manje bahat.

 

Normalno:

 

 

Btw, tek je J- odgledao prvi video do kraja - poenta je u količini odsustva mozga, svih - i onih što bacaju, i onih što "čiste" (btw, smeće prebacuju još jednom 2km dalje, preko neke ustavnice!), u poražavajućoj činjenici da je po njihovoj logici trenutka kad se izgubilo iz vida, problem smeća nestao. I apsolutno nikakav problem u lobanji oni s tim nemaju, daju izjave za dnevnik, goveda.

 

Što se average Hansa tiče, eto Tonija, eto ostale pečalbe, pa pokažite kolegama snimak, baš me zanimaju reakcije.

Link to comment
3 hours ago, teacher said:

Sigurno. Nemci su ipak nadljudi.

istina

 

naročito onomad na, recimo, makarskoj rivijeri

 

stoka par ekselans, oblokavanje praćeno sejanjem đubreta random

 

varvari istorijski, nego ipak draži džep od ispoljavanja i ostvarivanja

Link to comment

Сви се овде слажу да бацање смећа треба санкционисати. Вишак расправе лежи у потреби неких дискутаната да сигнализују своју грађанску свест и да у томе добију валидацију од других учесника у расправи. Покушаји да се бацање смећа сместе у стваран друштвени контекст њима делују као цинизам, јер они заправо желе да говоре о грађанским врлинама и да се дистанцирају од олоша, обичне светине.

 

Истовремено се, на овој платформи, признаје да смо једна од најсиромашнијих земаља Европе, у којој влада тиранија једног господара и стотина његових бандита-поручника, у којој се сваки покушај поправке државе изврће руглу, и тврди да је лична одговорност ипак изнад свега, да свима нама може бити боље само ако мало запнемо, ако се освестимо. Па и ти сиромаси који вену под јармом охлократије, само кад би стекли мало друштвене свести, покупили то смеће, и њима би свануло. Тако изгледа конфликт малограђанског уверења да се живи у најбољем од свих светова, који додуше кваре незахвални адраповци по имену Миле, и све јачег, и наравно тачног  утиска да овде данас јако мало тога зависи од малога човека. Занимљива когнитивна дисонанца.

Link to comment

Има везе са преовлађујућим и једним делом тачним ставом да не постоји позитивна корелација између индивидуалних чинова и општег добра. 

Како год било, то нам је што нам је. Можемо се згражавати над Милетом а можемо и покушати да разумемо зашто се ствари раде овако како се раде. Мени је јасно који је приступ кориснији.

Link to comment

Pa zar nismo pokusali da razumemo zasto se stvari ovako rade? Recimo Palikarisov post mi je dobar. 

 

Ne postoji pozitivna korelacija izmedju individualnih cinova i opsteg dobra. OK. Postoji ta skola misljenja, a ima i ona da je opste dobro rezultanta individualnih cinova. U svakom slucaju individualni cinovi su sigurno veliki faktor, licno ne vidim kako mogu biti izbaceni iz jednacine.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...