Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Dobro, propisi postoje da ipak štite i one koji nisu toliko pametni. Jeste da su bočni efekti potpune slobode komentarisanja na internetu da je ok da pogine svako ko nije jako pametan, ali treba zadržati i neko zrno empatije.

Slažem se i izvinjavam se svima koji su protumačili u mom pisanju da zanemarujem ili ignorišem empatiju.

 

 

Toni, može li neki dodatni info za dijagnoze koje deliš

 

 

 

Nije mi jasno kako je mogao neko tek tako da "pomeri" džersi barijeru, za to je potrebna mehanizacija.

 

Verovatno je neki lokalac traktorom to pomerio za svoje neke potrebe pristupa, pa tako ostalo.

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iz komentara na tu arhivsku vest o batajničkoj nesreći:

 

Noc pre ove tragedije prosao sam tim putem. Isao sam iz BG ka Pazovi. Rasterecenoscu deonice sam predpostavio da taj put i dalje nije u upotrebi. Ono sto sam primetio jeste vertikalna signalizacija "slepa ulica" na oko 300m pre kraja puta i na samom kraju puta znak za obavezan polukruzni okret levo, nazalost nije bilo fizickih barijera neposredno pre zavrsetka puta. Vratio sam se nazad do metroa i izasao na stari novosadski put.

 

Zašto toga nema na ovom mestu gde se sveža tragedija desila?

 

Ako je neki lokalac pomerio prepreke (a to nije jedina opcija - bilo je komentara da su ih putari pomerili kad su kvazisređivali put), onda je to bilo pre više meseci i od tada niko nije proverio da li prepreke stoje na svom mestu, isto kao ni za putokaz. Dakle opšta kurcobolja.

 

Da ne pričamo o tome da je milion puta jeftinije postaviti prepreke u više redova ili ih fiksirati za podlogu nego gubiti stanovništvo ovakvim glupostima.

 

moj brat je pre par meseci bas tuda isao. Pricao mi je kako je izasao na nov autoput, nije bilo nijednog znaka da mu kaze da put nije gotov, nigde nikog. Cudio se kako je put nov a na njemu nema zive duse, milina voznja, kaze, i onda odjednom na 13 kilometru kraj puta.
Okrenuo auto i vratio se, proverio, nigde ne postoji znak da put nije zavrsen i da ne moze po njemu da se vozi.
Srbija u 21. veku!

 

http://www.blic.rs/forum/automobilom-se-zakucao-u-betonsku-barijeru-dve-osobe-poginule-na-neotvorenom-delu,2,3388026,0,czytaj-najnowsze.html#share

 

Ja sam se zeznuo pre neka tri meseca, neko je skinuo prekirivač sa znaka i delovalo je kao da je taj deo puta pušten u saobraćaj, a prepreka je bila sklonjena. i da, na delu puta su bila oštećenja kao da je put već u saobraćaju, ali to važi i za puteve građene pod gospođom ministarkom.

 

http://www.blic.rs/forum/automobilom-se-zakucao-u-betonsku-barijeru-dve-osobe-poginule-na-neotvorenom-delu,2,3388026,0,czytaj-najnowsze.html#share

 

A evo inače koliko se propisno obeležavaju nezavršene deonice i putarski radovi u Srbiji.

 

U samom Beogradu, tacnije na autoputu od NS prema Bg, petlja za Batajnicu koja se pravi ko Skadar na Bojani, znak pokazuje skretanje za Batajnicu. I to ne samo jednom vec i nakon iskljucenja pokazuje Zemun pravo a Batajnica desno. A kad tamo betonski zid. Ista stvar se desava iz smera Zemuna prema Batajnici i ukljucenju za autoput ka NS. Lepo pise NS desno a Batajnica pravo, a kad tamo betonski zid. Znaci tesko je bilo potrositi 10 metara lepljive trake i lupiti krst na putokazu preko imena Batajnice. Ma strasno.

 

http://www.blic.rs/forum/automobilom-se-zakucao-u-betonsku-barijeru-dve-osobe-poginule-na-neotvorenom-delu,2,3388026,0,czytaj-najnowsze.html#share

 

Pre neki dan kod vuka idem iz dimitrija tucovica, desno gde se ukljucuje na ruzveltovu nema barijere, rekoh otvorili ulicu, iza mene jos 3 auta krenula. Stanem gore, vidim sve raskopano. Sviram tamo onom sto nadgleda pitam dal mogu da prodjem, on okrenu pogled. Izadjem i lepo ga pitam sta se desava a on kao pa vidis da se radi. Ja ga pitam a gde je dole znak da ne moze da se prodje, kaze sklonili smo ga jer je dosao kamion sa peskom. Pa sto ga niste vratili strucnjace, i eto tako se gine, sreca pa se tu ne vozi brzo. Niko ne odgovara i svakoga briga za to jer nema odgovornosti.

 

http://www.blic.rs/forum/automobilom-se-zakucao-u-betonsku-barijeru-dve-oso,3388026,czytaj-popularne.html#share

 

I sam sam bio svedok nebrojeno puta da se na putu iznenada pojave radnici u civilu, bez svetloodbojnih prsluka, koji rukama umesto zastavicama pokazuju da treba propustiti vozila iz suprotnog smera zbog radova, naravno bez ikakvih saobraćajnih znakova koji ukazuju na radove ili bilo čega sličnog. Odnos prema bezbednosti u Srbiji je katastrofalan.

Edited by vememah
Link to comment

 

Verovatno je neki lokalac traktorom to pomerio za svoje neke potrebe pristupa, pa tako ostalo.

 

To nije baš lako, ali recimo da je i bilo moguće da neko traktorom povuče barijeru, ostaje pitanje kontrole zapreka, koja definitivno nije rađena.

 

Jednostavno, apsolutno nije dopušteno da ostane i trunka sumnje da li je put zatvoren ili nije. Ukoliko postoji onda je sasvim izvesno da će do nesreća dolaziti.

 

Autoput je prekinut negde posle Deve, zato što su ga loše uradili, u smeru ka Sibiu, nisam imao ni delić sumnje da li da se isključim ili ne, put je zaprečen, tako da ga je nemoguće proći bez teške mehanizacije.

 

Znači mora da postoji nedvosmislena signalizacija, obična i svetlosna, kao i jasno obeležena nepremostiva prepreka.

 

Da li je noć, magla ili loš vozač, to ne sme da igra nikakvu ulogu.

Link to comment

@J-♣

isključivo problem i jeste u tome što ti u ovoj zemlji treba vodič za preživljavanje na putu, zato što te recept "vozi po putu, gledaj znakove, poštuj prednost i eventualno budi spreman za slučaj da ti nešto izleti", koji te u nomalnim zemljama vodi od tačke a do tačke b, u srbiji vodi u potencijalnu smrt. tvoje problematizovanje toga što ljudi nisu dovoljno adaptirani na takvo stanje stvari umesto toga što je uopšte tako je skandalozno glupo i poremećeno

Edited by Krošek
Link to comment

Slažem se i izvinjavam se svima koji su protumačili u mom pisanju da zanemarujem ili ignorišem empatiju.

 

 

Jako nejasno izvinjenje, ali priča koju si pokrenuo manje liči na neku drugu automobilsku nesreću, a više liči na priče tipa "ko im je kriv, što su uzimali u švajcarcima", "kako može neko da te maltretira u školi, mene da neko maltretira, pa ja bih njega lupio šamarom po licu" i sl. OK, razumem, ti ne voziš po putu gde nema automobila, ali od 1000 će jedan ili pet iz nekog razloga da uđe na taj put i da vozi do kraja.

Link to comment

To nije baš lako, ali recimo da je i bilo moguće da neko traktorom povuče barijeru, ostaje pitanje kontrole zapreka, koja definitivno nije rađena.

 

Jednostavno, apsolutno nije dopušteno da ostane i trunka sumnje da li je put zatvoren ili nije. Ukoliko postoji onda je sasvim izvesno da će do nesreća dolaziti.

 

 

Ti betonski elementi su pravljeni tako da kad se poređaju tako što se podužno nadovezuju mogu se povezati tako da se spreči razdvajanje samim tim je prilično otežano pomeranje čak i dozerima (mogu se i ankerisati, ali to se radi kad se rade trajna rešenja). Postoji jasna i precizna regulativa koja propisuje ko, zašto, kada i čime zatvara javni put, naveo sam je jer znam da postoji, a i čitao sam je pa se sećam sadržine nekih članova. Kako krivični zakon obrađuje onoga ko prekrši ovaj zakon o javnim putevima, to ne znam.

 

 

Jako nejasno izvinjenje, ali priča koju si pokrenuo manje liči na neku drugu automobilsku nesreću, a više liči na priče tipa "ko im je kriv, što su uzimali u švajcarcima", "kako može neko da te maltretira u školi, mene da neko maltretira, pa ja bih njega lupio šamarom po licu" i sl. OK, razumem, ti ne voziš po putu gde nema automobila, ali od 1000 će jedan ili pet iz nekog razloga da uđe na taj put i da vozi do kraja.

Jasnije:

Zaista mi je žao svih poginulih saputnika u obe navedene saobraćajne nesreće, žao mi je i njihovih porodica što izgubiše svoje najbliže. Žao mi je i vozača, a njegova odgovornost za nesreću nikako nije nezanemarljiva, pa tek onda uslovi puta na koje je mogao ranije i preventivno da utiče drugi ljudski faktor iz sistema društva - oni koji vode brigu o bezbednosti i ispravnosti puteva.

Link to comment

Taj fazon da se odgovornost prebaci na zrtvu sam video samo u Srbiji (ne tvrdim da nema i drugih zemalja po svetu koje su takve ali ja se nisam s tim sreo). 

 

Sve ti treba da znas unapred i da 500 puta promislis i da se sa svakim problemom snadjes jer... onog drugog bole kurac i za tebe i za bilo koga drugog. Treba srbima cvrsta ruka pa to ti je :D

Link to comment

jebote o cemu se raspravljate sa likom, ako je put nezavrsen ne bi smelo da postoji opcija da mu se pristupi, ili makar da iz aviona ne bude vidljiv znak

ajd ne seri,

 

koliko god put da obezbediš fizički barijerama naći će se "pametan" da napravi sebi prolaz, a onda tim prolazom i drugi da potraže prolaz bez obzira šta  saobraćajni znaci ukazuju, da li je postoje - ne postoje, da li su privremeno prekriveni ili je košava oduvala prekrivku pa onda pokazuju  "da je sve u redu"

 

kad se dese nesreće sa smrtnim ishodom uvek se pretresaju dve stvari: sistem sa svojom regulativom i ljudski faktor

Link to comment

jebote o cemu se raspravljate sa likom, ako je put nezavrsen ne bi smelo da postoji opcija da mu se pristupi, ili makar da iz aviona ne bude vidljiv znak

 

pa kad je lik paragon "nove normalnosti" koja dominira današnjicom - nenormalno je biti neadaptiran na nenormalno stanje. fakat jeste "normalno" na evolutivnom-neuroscience-bihevioralnom planu biti adaptiran uslovima u kojima si se zatekao, ali u kontekstu života u zajednici, ne menjati to nenormalno stanje u normalno znači biti nenormalan, a ne normalan.

Link to comment

njegova odgovornost za nesreću nikako nije nezanemarljiva, pa tek onda uslovi puta

 

Tako je, šta koji kurac ima neko da se na autoputu znakovima obaveštava o tome da će da udari u beton (na kome opet nema nikakvog znaka za opasnost ili kraj puta osim onih izbledelih crveno-belih štrafti) ako ne uspori, to je sporedna stvar, ti treba autoputem da ideš 40 da bi bio spreman da se zaustaviš praktično u mestu jer u Srbiji nikad ne znaš kad ćeš da naletiš na nezavršeni most ili betonski zid/ogradu.

Edited by vememah
Link to comment

ako je put nezavrsen ne bi smelo da postoji opcija da mu se pristupi, ili makar da iz aviona ne bude vidljiv znak

 

+1

 

Ubeđen sam da su iz propagandnih razloga (gradimo autoputeve kao nikad u istoriji) tako "obeležili" isključenje iako put ni izdaleka nije završen. Šljašteći putokaz za autoput za Beograd, prelepljen tankim iksom crvene boje.

 

Na drugim mestima sam viđao postojeće putokaze (table) potpuno prekrivene folijama, nečitljive, tako da nikako nije moguće zajebati se i slediti putokaze na put na kome se radi. Valjda je tako po pravilu trebalo u Nepričavi. Nema puta, nema putokaza, ima samo barijera ili bankina koja će biit uklonjena jednog dana.

 

I sad su krivi fantomski seljaci koji su verovatno pomerili džersi barijeru. Koja je verovatno postojala i verovatno potpuno zatvarala prilaz nezavršenom putu.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...