Jump to content
IGNORED

Ravnogorski pokret


Recommended Posts

Četnici nisu imali jedinstven komandni lanac i bilo je puno vojvoda-odmetnika, kolaboracija sa Italijanima je opravdana zbog spasavanja Srba etc. Edited by dillinger
Link to comment
  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pere urban x

    145

  • Topola

    71

  • Filipenko

    57

  • kim_philby

    57

Top Posters In This Topic

Posted Images

OK, tvoj izbor. Ali ako ostaneš na nepovezanim fragmentima i durenju kad se dotaknemo konkretnog sadržaja, mala je šansa da ćeš ikoga izvući iz okova komunističke verzije o četnicima.
OK, na sreću, ti si ovde, sa nama, pa ćeš nas hladne glave, sofisticirano konkretno, uvesti u svijet spoznaje. Koga ne zanima istorija, ti ćeš već linkovati Dežulovića i na još nekom topiku, ćisto da nam ne promakne... A još ako se neko i upeca na provokaciju, pa dobije ban ili još malo warn-a, kud ćeš lepše. Ostaće ti univerzalno pravo na istinu & tumačenje.Nego, pošto je ovde tema "Ravnogorski pokret" - mada bi ispravnije bilo topik preimenovati u JVuO - ajmo jednu štih probu, kao što ti voliš ove ultimativne postavjke sa a,b,c i d odgovorima, da postavim ja tebi na isti način pitalicu, pa da zaokružiš odgovor, Može?Koju bi od fotografija pripojio uz Dežulovićev tekst ako bi ga linkovao na još nekom topiku (hint: obrati pažnju na kape, skoro sve su iste):srbi2_zpse8fce139.jpgsrbi4_zpsae65953c.jpgsrbi3_zps04249af2.jpgsrbi1_n_zps69d91450.jpgSrbialzamalo_zps7a637a68.jpg
Link to comment

Neverovatna koincidencija, baš sam želeo da primetim kako će najverovatnije jedini odgovor na pitanje KL-a biti revija modnih asesoara 1941-1945.

Link to comment
Četnici nisu imali jedinstven komandni lanac i bilo je puno vojvoda-odmetnika, kolaboracija sa Italijanima je opravdana zbog spasavanja Srba etc.
Naravno, naravno... ali valjalo bi da širioci objektivne istine objasne, je li ovo potkazivanje komunista po Dalmaciji patriotski čin u okviru borbe protiv crvene nemani i kako gledaju na čišćenje komunističkih legala po omiškom zaleđu gdje su jednim udarcem postignuta oba cilja, i osveta Hrvatima za ustaške zločine i uništenje komunističkih jataka.@ Topola, ne kapiram zašto se uzbuđuješ. Pa četnici su pobijedili; predsjednik Srbije je četnički vojvoda, četnici su zakonom priznati kao antifašisti, na tv ide Ravna gora... Očekivao bih malo opušteniji pristup u takvoj pobjedi po cijeloj crti fronte. Šteta je što izgleda ne umiješ više osim slaganja fragmenata i postavljanja zagonetki. Bilo bi bolje kad bi uz fotke stavljao i kratak komentar. Od ovih prepoznajem samo sahranu Pere Ćetkovića, vječna mu slava i hvala. Edited by king louie
Link to comment
Pere, Topola, može li komentar na ovog Dežulovića? Osobito bi bilo zanimljivo rasvijetliti odnose između u textu pomenutih četnika i Draže Mihajlovića, onako objektivno, slobodno i bez ikakve prisile totalitarnog komunističkog režima.Koji je dakle točan odgovor:laže, izmišlja, nije istina;nisu to ti četnici, ovo su neki čobani, budale;Dežulović je ustaša.
Ради историјске тачности на којој шатро инсистираш, започео бих од исправног писања имена.Дакле, Михаиловић а не Михајловић.
Link to comment

@ Topola, ne kapiram zašto se uzbuđuješ. @king louie, ne kapiram zašto nisi odgovorio. Očekivao sam malo opušteniji pristup. Kod slaganja fragmenata i postavljanja zagonetki...Ili ti je ipak, najomiljeniji spin?Čim se pojave slike, dokumenti, stavovi, eto tebe, pravo sa TV kritike na PDF Istorija, malo da zamutiš, i olabaviš impresije koje bi cijenjeni publikum mogao da stekne gledajući priloženo. Neko bi takvo ponašanje nazvao opstruktivnim.Uvodiš priču o predsjedniku Srbije, tv serijama, zakonskim priznanjima, o svim, dakle, aktulenim socio-političkim temama, na topik koji se bavi Istorijom (davno prošlim vremenom) i silno želiš da tu napraviš neke linkove. Pogledaj koliki je ovo forum, imaš adekvatnih topika koliko ti duša želi, ali, nekako, najdraže ti je da i ovde stvari izvučeš iz konteksta. I baciš malo dimne zavese. Da, znam, sve je ovo, reći ćeš, jedna šarenolika predstava, uz obilje "potprca", lingvističkih trikova i, kako ono reče neko od moderatora, skribomanije.Možda i jeste. Ali, ja ne pišem ovde da bih tebe ubedio u bilo šta. Tvoja pozicija je jasna, zbog nje sam svojevremeno dobio par bodova warna da mi se ponosno šepure ispod slike. Ali, pak, kako ovaj forum nije isto što i "burek", "krstarica" i slični, i kako ovde zalutaju neki malo ozbiljniji ljudi, smatram da nije loše obelodaniti ovde po koju zanimljivu činjenicu. Rekoh, možda će ponekog da zanima da pročita još ponešto osim Dežulovića.Mada, sve mi se više čini da si i ti svestan toga.A srpske krivnje nikad dosta. Pa taman kad se pojave neke slike i neki prikazi o tome kako je SS masakrirao četnike po srspkim planinama krajem 1942. i da je zbog toga Himler došao iz Nemačke, što bi, priznaćeš sebi nad epistolarnim stolom u tišini svoje kvartire, moglo da malo pokvari uvreženu sliku, ti dođeš, nekako s proleća, i doneseš nam lepu Borisovu priču o splitskom điru.Ukazati šta u toj priči ozbiljno ne funkcioniše sa stanovišta čiste istorijske hronologije, jalov je posao i nije za ovaj PDF. Možda za TV kritiku ili neki drugi od tisuću topika gde imamo taj link.Tako da nam ovde ostaje samo jedan alat: dokumenti, slike, izvori, prikazi... Adekvatni PDF-u. A čak i kad pristadoh na tvoju metodologiju, pa krenuh sa a,b,c,d sistemom, pripisao si mi "uzbuđenje". Da nije neprilično, usudio bih se reći da me to podseti na omiljeni vokabular (riječnik - prim. T) aktuelnog političara sa ovih prostora...

Link to comment
Ради историјске тачности на којој шатро инсистираш, започео бих од исправног писања имена.Дакле, Михаиловић а не Михајловић.
Dobro, za početak sasvim dobro. A dalje, ima li dalje, ili se zadovoljavaš što znaš prezime Draže Mihajlovića do posljednjeg samoglasnika?
Link to comment
Кинже, можеш ли да ми кажеш који то крајеви нису били погођени изравним ратним деловањима у некој од фаза рата и где није било терора над цивилима?Ревизионизам је карактеристичан управо за послератни период када спознајемо његове најбруталније облике а светло монитора у долазећим деценијама донеће многа документа и сазнања која нису уништена већ бункерисана у депоима безбедносних служби.То што многи за тачку почетка савремене историје на овим просторима узимају 1945. није проблем за историчаре.Иако ово твоје Rusi pire, Englezi 'lade, a mi ništa, mi muzikanti, не заслужује озбиљан одговор ипак ћу, ради оних који читају а не опструирају, поједноставити...Совјети жарко желе да извезу своје уређење у што више европских држава (светска револуција, пролетери свих земаља...).Британци не желе комунизам али та идеја није без значаја у њиховим радничким и интелектуалним круговима те тако и међу мобилисаним поданицима краља Џорџа.На једном од кључних обавештајних места везаних за ове просторе налази се управо такав, који уз то и ради за Совјете.На терену мисије скупљају податке о герилским покретима, негде је успешнија ЈВуО а негде партизани.Помоћ се шаље углавном Михаиловићу да би временом била преусмерена ка Брозу.Многи фактори утичу на такву одлуку...јак партизански покрет на територији НДХ, извештаји са терена (овакви и онакви), прагматично али привремено дување у исту тикву са Совјетима итд.
Pismo čitateljima Blica i gledateljima serije “Ravna gora”Boris DežulovićPere, Topola, može li komentar na ovog Dežulovića? Osobito bi bilo zanimljivo rasvijetliti odnose između u textu pomenutih četnika i Draže Mihajlovića, onako objektivno, slobodno i bez ikakve prisile totalitarnog komunističkog režima.Koji je dakle točan odgovor:laže, izmišlja, nije istina;nisu to ti četnici, ovo su neki čobani, budale;Dežulović je ustaša.
Хвала на одговору.
Link to comment
Čim se pojave slike, dokumenti, stavovi, eto tebe, pravo sa TV kritike na PDF Istorija, malo da zamutiš, i olabaviš impresije koje bi cijenjeni publikum mogao da stekne gledajući priloženo. Neko bi takvo ponašanje nazvao opstruktivnim.
Hajde pusti mene, kad ne izbacuješ fragmente, onda drviš kakav sam ja nikakav. Koga to zanima.
Ukazati šta u toj priči ozbiljno ne funkcioniše sa stanovišta čiste istorijske hronologije, jalov je posao i nije za ovaj PDF. Možda za TV kritiku ili neki drugi od tisuću topika gde imamo taj link.
Znači ništa, ćorak, šiš-miš. Nije vreme. Nije mesto. Pa zar te istorija nije naučila da tako ne ide? A to za masakr četnika '42ge, koliko je tu masakrirano Dražinih antifašista? Jesu uspjeli imalo uzvratiti?
Link to comment
Neverovatna koincidencija, baš sam želeo da primetim kako će najverovatnije jedini odgovor na pitanje KL-a biti revija modnih asesoara 1941-1945.
Невероватна коинциденција, баш сам желео да приметим како Дабовић неће имати ништа против тога да КЛ може да не даје одговоре на питања али са пуним правом тражи да се на његова одговара.Омбудсман 1/1, изгласајмо човека, његове објективности никада доста.
Link to comment

Pa evo, možete meni dati odgovor, jeste da sam ovakav i onakav, ali me još niko nije optužio da ne umem da priznam grešku, niti smatram da su svi četnici bili kvislinzi.Zbilja me zanima istorijski kontekst anegdote iz splitske luke o kojoj piše Dežulović.

Link to comment
Хвала на одговору.
Pa ja ću odgovoriti, što mi teško. Recimo istočna Slavonija i zapadni Srem nisu bili tako teško pogođeni kao drugi hrvatski krajevi naseljeni Srbima. Većina Srba je privremeno primila katoličanstvo, bilo ih je u domobranima i čak u ustaškoj mladeži, živjeli u svojim selima cijeli rat, popovi se sklonili, neki i u partizane.Pri čemu taj kraj ipak ne potvrđuje Yodinu tezu o apolitičnosti, ovaj narod je skoro bez iznimke bio uz Tita. Ustaških i njemačkih odmazdi nakon partizanskih akcija je bilo, ali u cjelini su mnogo bolje prošli nego Banija, Kordun, Lika. Eto, odgovorih ti. Hoćeš li ti meni?
Link to comment
Pa evo, možete meni dati odgovor, jeste da sam ovakav i onakav, ali me još niko nije optužio da ne umem da priznam grešku, niti smatram da su svi četnici bili kvislinzi.Zbilja me zanima istorijski kontekst anegdote iz splitske luke o kojoj piše Dežulović.
Pročitaj od Sima Dubajića " Od Kistanja do Kočevja", tu je, kad se razgrnu mnogi slojevi, dosta kvalitetno opisan odnos Srba, Italijana i Hrvata na prostoru Dalmacije tokom rata. Nije jednostavno, odmah da ti napomenem, i lako za crno-belo predstavljanje.Mnogo puta sam ponovio: drugi svetski rat na prostorima tadašnje Jugoslavije je bio Izuzetno složen proces za današnje olako tumačenje, sa obiljem aktera, i u neprestanoj "fluidnosti". Kod Dubajića je posebno vredno otkrivanje veza srpskih ustanika protiv ustaških klanja i Italijana, kao i kasniji napori hrvatskih komunista da se ustanički pokret okrene ka "antifašizmu", tj. protiv Italijana, iako je sa te strane dolazila zaštita.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...