Jump to content
IGNORED

Srbija na razmeđu 1990/91.


Milogled Bluff

Recommended Posts

Sa ovim se slažem. Pogrešan izbor na relaciji Milošević-Marković, Srbija će plaćati još 50 godina. Samo nemojte mahati Draškovićem u tom kontekstu.
Pazi, odbojnost Draskovica je neupitna. Taj covek mi je uvek bio...ili smesan, ili uzasan, ili jednostavno neozbiljan i odbojan. Da je on uspeo da se nametne kao najveci vodja opozicije u jednom trenutku govori dosta o Srbiji tog vremena.No ovo sto teacher kaze ima itekako smisla - Milosevic je gori od Draskovica. Da li neko stvarno misli da bi Draskovic pravio veca sranja od Milosevica? Da je za to uopste bio sposoban? A cak i da je u periodu 1990.-1992., da je bio na vlasti, pravio ista sranja kao Milosevic, 1992. ili 1993. bi bio ekspresno smenjen na izborima. Draskovic nikada ne bi mogao da postane nekakav diktator kao sto je to bio Milosevic, jer bi on na vlast dosao spolja, a ne iznutra, i ne bi mogao da za kratko vreme prevesla sve vojne, policijske i DB strukture na svoju stranu i da ih instrumentalizuje i cilju svog beskrajnog ostanka na vlasti - pod uslovom da bi on uopste i pokusao/hteo tako nesto.Draskovic je bio budala, ali u poredjenju sa Milosevicem jedna daleko manje opasna budala.
Link to comment
  • Replies 808
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    109

  • henrik larsson

    59

  • Yoda

    52

  • Prospero

    48

Pa da je u isto vreme racionalno glasati za Slobu, 200 000 000 puta goreg od Draškovića, ako je ikakvo poređenje i moguće. A da ne govorim o ovim poređenjima sa DS-om. Slutim da je kružok čitao neku vrlo pametnu knjigu, pa se sada jedva čeka da nam kaže da je i DS bio daleko gori izbor od Miloševića. Koristeći reči racionalno i Milošević u istoj rečenici pogrešilo se na toliko mesta da imam neveru da o tome diskutujem. Ko je hteo da vidi, video je čemu vodi Miloševićeva politika™ 1988., a da ne govorim šta je trebalo da se misli 1991.
Evo dao sam svoje viđenje u prethodnom postu kako je to izgledalo običnom narodu u to vreme, na osnovu sećanja na razgovore sa starijima u tom periodu i bez konsultovanja sa stručnom literaturom. Jako je lako sada znati ovo što sada pišeš, ali trebalo je gledati malo dalje unapred da bi se i tada tako mislilo, a tada nije bilo foruma i tako to da te neko podseti na neki aspekt Slobinog govora koji miriše na rat.
Link to comment
Pazi, odbojnost Draskovica je neupitna. Taj covek mi je uvek bio...ili smesan, ili uzasan, ili jednostavno neozbiljan i odbojan. Da je on uspeo da se nametne kao najveci vodja opozicije u jednom trenutku govori dosta o Srbiji tog vremena.No ovo sto teacher kaze ima itekako smisla - Milosevic je gori od Draskovica. Da li neko stvarno misli da bi Draskovic pravio veca sranja od Milosevica? Da je za to uopste bio sposoban? A cak i da je u periodu 1990.-1992., da je bio na vlasti, pravio ista sranja kao Milosevic, 1992. ili 1993. bi bio ekspresno smenjen na izborima. Draskovic nikada ne bi mogao da postane nekakav diktator kao sto je to bio Milosevic, jer bi on na vlast dosao spolja, a ne iznutra, i ne bi mogao da za kratko vreme prevesla sve vojne, policijske i DB strukture na svoju stranu i da ih instrumentalizuje i cilju svog beskrajnog ostanka na vlasti - pod uslovom da bi on uopste i pokusao/hteo tako nesto.Draskovic je bio budala, ali u poredjenju sa Milosevicem jedna daleko manje opasna budala.
S tim da i ti i teacher pišete ovo sa bezbedne udaljenosti od 20 i kusur godina. Tako je lako biti pametan.
Link to comment
Draskovic je bio budala, ali u poredjenju sa Milosevicem jedna daleko manje opasna budala.
Ono sto sporim je Teacherova teza da je to moralo biti jasno prosecnom glasacu 1990. godine. Ne znam odakle toliko visoka ocekivanja od ljudi. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
A zasto danas ljudi ne glasaju za npr. Srbu Turajlic?Pricamo valjda o realnoj situaciji. Izbor je bio izmedju Milosevica i Draskovica. Ne smatram Misu Janketica zlocincem sto se na tom izboru opredelio za "manje zlo". Eto, nije crtao kurcic, nije glasao za autsajdere, dao je podrsku onome koga je smatrao manjim zlom. Kad je video koliko je sati, napustio je tu pricu.
Ne glasaju za nju jer se nije kandidovala. Da jeste, mogli bi da pricamo o tome kako i zasto, ovako je bespredmetno.Cekaj stani bre malo. "Manje zlo" rezonovanje ima smisla u nekom drugom krugu predsednickih izbora. 1990. je Milosevic pobedio u prvom. I Draskovic je imao oko 16% glasova (ako verujemo da su izbori bili posteni, kao sto nisu, al ajde). Valjda u prvom krugu uvek podrzavas onoga koji ti je najbolji, pa makar bio autsajder.
Link to comment
pa ostali nisu imali prilike da se pokazu. mislim organizovali su neke paravojne postrojbe i drvili o etnickom razgranicenju ali nikada zapravo nisu bili na vlasti.
To je jasno. Problem je što se vrši polarizacija Zlobimir s jedne i VD i njegov kum sa druge strane. Kao da niko nije postojao između - Đurić, UJDI...Druga stvar: Zlobimir je socijalno-ekonomsku krizu jugo-komunizma, u času kada se evropski komunizam rušio, spinovao na ugroženo srpstvo (što je tema za sebe, i nije da tu nema finog materijala za razmatranje). Jedino što je obećavao je čvrsta ruka za rešenje svih problema - od birokratije do secesionista, bez velikih ideoloških reči. Ono što je ključna njegova osobina je metod - kordoni policije prema unutra, gardijska divizija prema spolja. U vremenu krize ljudi traže više vlasti, to je jasno i to jeste racionalan izbor za known quantity, ali samo na tom nivou. Problem sa tim je što kriza nije došla spolja nego iznutra; ona je direktan sistemski proizvod a ne njegova aberacija ili plod vansistemskih snaga. Na višem nivou posmatranja izbor je bio potpuno iracionalan jer je iazivačima krize (koja je trajala barem 1 deceniju) dao ovlašćenja da ga reše. A narod ga je dao zato što je bio anesteziran više-decenijskim odsustvom upliva javnosti i kontrole vlasti, te jačanjem harizmarhije koja je delovala kao droga. I na kraju krajeva, zato što nije smeo da zna ni za kog drugog.
Link to comment

Da li se priča o prvoj pojavi Miloševića i Draškovića ili o kasnijim njihovim radovima? Razlika je velika u periodima?Ideja sa naučenjacima tipa Đurić ili neko drugi je bila smešna-prosečan birač nije voleo takve što nit smrde nit mirišu, ne znaju da govore, a preučili su.

Edited by kapetanm
Link to comment
Ono sto sporim je Teacherova teza da je to moralo biti jasno prosecnom glasacu 1990. godine. Ne znam odakle toliko visoka ocekivanja od ljudi.
Tako je! I to je sve.Jedan laze i kaze da ce cuvati mir i razvijati samoupravljanje, bractvo-jedinstvo...Drugi ima ekipu statista iz Neretve i ne propusti da pomene klanje i krv i ne laze. On je zaista bio u tom fazonu.Sloba je birace obmanuo a Vuk svojim iskrenim namerama poplasio.Veoma su bedne Teacherove fore da ovde iko kaze da je trebalo glasati za Milosevica. To je valjda ono ucitavanje i za to bi mogao da se samowarnuje ili banuje na dan, dva...
Link to comment

Ne znam da li primećujete još jedno uvaljivanje teza tipa "takvo je doba bilo" i "moralo se tako, jbg"? Da li je slučajnost što se to pojavi svaki put kad treba makar delimično braniti išta što ima bilo kakve dodirne tačke sa komunizmom?A oko istorijskih distanci i naknadnih pameti... jebemu, već sam napisao, ako je meni kao klincu tada bilo jasno šta se dešava (Gazimestan, masovna luđenja, vatreni Slobini govori, krezave babe sa štancovanim transparentima, orkestracija po medijima, bojkoti slovenačke robe), kako je trebalo da reaguje prosečan odrastao čovek? Pritom sebe uopšte ne smatram specijalno vidovitim, jednostavno, neke stvari se vide iz aviona.

Edited by henrik larsson
Link to comment
S tim da i ti i teacher pišete ovo sa bezbedne udaljenosti od 20 i kusur godina. Tako je lako biti pametan.
Ono sto sporim je Teacherova teza da je to moralo biti jasno prosecnom glasacu 1990. godine. Ne znam odakle toliko visoka ocekivanja od ljudi.
Pa ja ne kazem da je Draskovic prosecnom glasacu izgledao bolje ili benignije od Milosevica 1990. Samo kazem da su glasaci hteli to sto je Draskovic pricao, samo u blazoj umivenijoj varijanti, a ta varijanta je bila Milosevic. I takodje kazem da je bilo jos kandidata za koje se moglo glasati, nisu bili samo Milosevic i Draskovic u opticaju. Te kazem da je apsolutna glupost reci da je vecina koja je glasala za Milosevica 1990. to radila jer se bojala nacionalizma - naprotiv. Da su se bojali nacionalizma glasali bi za neke izricito ne-nacionalisticke stranke i kandidate, kao sto nisu.
Link to comment
Pa da je u isto vreme racionalno glasati za Slobu, 200 000 000 puta goreg od Draškovića, ako je ikakvo poređenje i moguće. A da ne govorim o ovim poređenjima sa DS-om. Slutim da je kružok čitao neku vrlo pametnu knjigu, pa se sada jedva čeka da nam kaže da je i DS bio daleko gori izbor od Miloševića. Koristeći reči racionalno i Milošević u istoj rečenici pogrešilo se na toliko mesta da imam neveru da o tome diskutujem. Ko je hteo da vidi, video je čemu vodi Miloševićeva politika™ 1988., a da ne govorim šta je trebalo da se misli 1991.
nije DS bio gori ali je bio potpuno nekoherentan sto se tice svoje osnovne politicke orijentacije. stranka koja se najvise puta cepala u istoriji srpskog parlamentarizma.dakle u toj situaciji ti deluje kao racionalan izbor neko ko ce ocuvati zemlju, nece otici u potpuni naci-amok & ko te nece gurnuti u novi ekonomski sistem kao u ladnu vodu.
Baš tako.Glasanje za Slobu u to doba tačno odslikava većinsku šizofreniju naroda u to doba, čije posledice trpimo i sad. Protiv Hrvata, Šiptara, Slovenaca, ali za SFRJ, mešavina osećanja nacionalnog ponosa, izdaje i relikata komunističke bajke, zapravo najgori elementi svake od raspoloživih ideologija. Ujedno i dokazuje koliko se ovde sve posmatra isključivo kroz ikonografiju, simbole i prazne priče, tako i sad imamo stranke koje se deklarišu kao razni desni i levi centri, levi liberali, ovo i ono, a zapravo je u praksi sve naopako, ako ičega i ima.U skladu sa tim, uopšte me ne čudi što istaknuti forumski levičari smatraju tadašnje glasanje za SPS za racionalan izbor.
istaknuti forumski levicari od istaknutih forumskih spadala imaju jednu razliku: prave su demokrate. ja zaista verujem u ljude i verujem da oni donose odluke koje, iako cesto iskrivljene strahovima i zeljama, ipak jesu odraz necega sto oni drze da je racionalno i dobro za najsiru zajednicu. ti i ucitelj kao pravi autoritarci verujete da ljude treba vuci kroz zivot kao stoku zato sto jednog jutra mogu da se probude i kidaju grkljane zubima.samim tim ne mislim da je njihov izbor bio iracionalan vec samo pogresan. a zasto su lose birali je komplikovano pitanje koje ukljucuje i razmisljanje o tome sta su bili drugi izbori u tom trenutku i kako su se oni pozicionirali. Edited by kim_philby
Link to comment
Ne znam da li primećujete još jedno uvaljivanje teza tipa "takvo je doba bilo" i "moralo se tako, jbg"? Da li je slučajnost što se to pojavi svaki put kad treba makar delimično braniti išta što ima bilo kakve dodirne tačke sa komunizmom?A oko istorijskih distanci i naknadnih pameti... jebemu, već sam napisao, ako je meni kao klincu tada bilo jasno šta se dešava (Gazimestan, masovna luđenja, vatreni Slobini govori, krezave babe sa štancovanim transparentima, orkestracija po medijima, bojkoti slovenačke robe), kako je trebalo da reaguje prosečan odrastao čovek? Pritom sebe uopšte ne smatram specijalno vidovitim, jednostavno, neke stvari se vide iz aviona.
Ne vide se. Ne potcenjuj glupost. Bolje ju je uvek preventivno precenti!SVI mi ovde smo videli. To je jasno. Ali, znas li ti koja smo mi statisticka greska u ovoj zemlji??? Ja nikad ne mogu dovoljno da se zabezeknem.To sto kazemo da nisu videli, ne znaci da ih pravdamo. Mrzim ih, mamu im jebem glupavu! Iskijavacu njihov moronluk zauvek!!
Link to comment
Ne znam da li primećujete još jedno uvaljivanje teza tipa "takvo je doba bilo" i "moralo se tako, jbg"? Da li je slučajnost što se to pojavi svaki put kad treba makar delimično braniti išta što ima bilo kakve dodirne tačke sa komunizmom?
Aha, ovo je odbrana komunizma, ja smatram Slobu komunistom pa ga branim, i rekao sam "moralo je tako".Aj malo čitajte šta se piše, pobogu ljudi.
Link to comment
Ne znam da li primećujete još jedno uvaljivanje teza tipa "takvo je doba bilo" i "moralo se tako, jbg"? Da li je slučajnost što se to pojavi svaki put kad treba makar delimično braniti išta što ima bilo kakve dodirne tačke sa komunizmom?A oko istorijskih distanci i naknadnih pameti... jebemu, već sam napisao, ako je meni kao klincu tada bilo jasno šta se dešava (Gazimestan, masovna luđenja, vatreni Slobini govori, krezave babe sa štancovanim transparentima, orkestracija po medijima, bojkoti slovenačke robe), kako je trebalo da reaguje prosečan odrastao čovek? Pritom sebe uopšte ne smatram specijalno vidovitim, jednostavno, neke stvari se vide iz aviona.
Kakvim sad komunizmom? A ovo drugo - lagana zamenica poente. Naravno da su pametni videli čemu vode Sloba, skupština, Ušće i Gazimestan (čak je i meni bubuljičavom tad bilo sumnjivo), ja samo pitam da li je po istom principu bilo moguće zaključiti čemu vodi Drašković?
Link to comment
Tako je! I to je sve.Jedan laze i kaze da ce cuvati mir i razvijati samoupravljanje, bractvo-jedinstvo...Drugi ima ekipu statista iz Neretve i ne propusti da pomene klanje i krv i ne laze. On je zaista bio u tom fazonu.Sloba je birace obmanuo a Vuk svojim iskrenim namerama poplasio.
Samo sto, druze empe, Sloba nije govorio samo o cuvanju mira, bratstvu jedinstvu, Titovoj Jugoslaviji, AVNOJu, i slicno. I nije govorio samo o svedskom standardu i slicno. On je itekako govorio o ugrozenom srpstvu, o nepravednom ustrojstvu SFRJ, o podeljenoj Srbiji, i tako dalje. Mislim, alo, covek je poceo karijeru tako sto je jahao na srpskoj nacionalistickoj reakciji na Kosovu, jesmo li to zaboravili?Da je pricao samo i jedino o tekovinama NOBa i samoupravljanju imao bi u 1. krugu 20-30% glasova, a ne 65% (opet, ako predpostavimo da su izbori bili posteni, u sta sumnjam...).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...