Jump to content
IGNORED

Quo Vadis ICT?


Recommended Posts

Priča se da ssd nema budućnost, da je ograničen.
Ko to prica? Sigurno ne neko ko je koristio racunar sa SSD-om. SSD je trenutno skup, daleko je od svojih krajnjih mogucnosti (i po pitanju performansi i po pitanju brzine), medjutim moj (i ne samo moj) prvi susret sa SSD-om je, jednostavno izazvao sok.
Link to comment
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vapad

    21

  • wall

    13

  • Shan Jan

    6

  • Zverilla

    5

Đavola. Već sada se mučim da nađem bilo šta starije od godinu dana.A još file sharing sajtovi koji su postali totalno beskorisni.Pre par godina sam bio potpuno zatrpan stvarima za download, sad se kilavim i oko pišljivih drajvera.Opet ću da se vratim "šerovanju" putem nošenja hard-a...Što se tiče cloud-a, ok za firme, vrši velike uštede i ima logike, ali ako nam privatan Net bude u formi provajderovog clouda - welcome to China.
Ovde postoji hardverska i softverska strana, tj. iznajmljivanje procesora, memorije i storidza (IaaS) sa jedne strane i sa druge ono sto zovu SaaS gde su tebi aplikacije i podaci u oblacicu. Ja gledam prevashodno IaaS i tu zaista ne vidim da se stvar uopste moze zaustaviti (hteli mi to ili ne). Medjutim ni tu ne treba biti katastrofican, velike kompanije kao IBM i EMC se zestoko biju koja ce da ispostavi najbolje masine za to, onda oni koji kupe te masine se biju koji ce da ispostave najjeftinije & najbolje usluge itd... Da stvar bude bolja cak i u malenoj Bocvani ima lokalnih provajdera IaaS (za sad samo vladin IT departman koji iznajmljuje vladinim ali i paradrzavnim korisnicima), ali mozete videti gde ce to ici... Uopste ne mislim da cemo postati zarobljeni u nekom velikom monopolu niti ostati bez fleksibilnosti, bar sto se tice hardverske strane. Za SaaS ne znam jer mi smo IBM partner a oni nisu toliko u softveru. Najdalje sto su trenutno predstavili je PaaS.Izvinjavam se na uskoku bez prethodnog citanja, nemam trenutno vremena a bas me zanima sta stari sajlonac prica :)
Link to comment

@aion:Dobro, bre što se ljutiš, evo ja pričam. Shesh, svi ste u stalnom ČvP modu ili šta...Mislim da je ta tema apsolvirana na ŠdK (Šta da Kupim), ssd je brz, preporučujem ssd, želim ssd.Verujem da je vas malo briga za budućnost tehnologije, da ćete koristiti šta kako naiđe, uvek se trudeći da dobijete best bang for your buck.I to je ok, skroz ok. Ja sam čitao vesti vezane za ovo istraživanje - http://cseweb.ucsd.e...2BleakFlash.pdfOno što tu piše da nije jasno kako će se stvari glede nekih drugih stvari razvijati, naravno, oni nisu imali pristup najnovijim tehnologijama, ko znašta se sve sprema za sledećih par godina.Uz sve to, SSD može i da ubrza, ali ako nemaš interfejs koji može da prenese toliko podataka, džaba brzina. Do sata 4 nema potrebe da ih i prave brže.Kapacitet, pa baš smo pričali o tome, kome treba više od terabajta. A terabajtni SSDi će, verovatno do kraja ove ili sredine sledeće godine. A što bi i pravili veće.Dosta je uloženo u SSD, mnogo je tehnologija u zadnjih deset godina predlagano, i danas se predlažu nove i zanimljive,u ovu je dosta uloženo, svi mi ćemo izgustirati par SSDova u našim mašinama pre no što se do se dođe do zida u razvoju.Mene interesuje ono iza toga.A i želim da kupim pravu stvar u pravo vreme. Ako se o sata4 ne priča, da li će se preći na PCIe. Ili će ostati na toj brzini i raditi da zadrže tu brzinu a povećaju kapaciteti i radni vek. Prosto - interesuje me.Edit: evo nešto lepo novohttp://www.youtube.com/watch?v=iKW0CkTTBU0&feature=youtu.beI obaveznohttp://www.hotchips.org/wp-content/uploads/2012/08/HC24.28.key1-SurroundComputingEra-Papermaster-AMD.pdf

Edited by Vapad
Link to comment
Izvinjavam se na uskoku bez prethodnog citanja, nemam trenutno vremena a bas me zanima sta stari sajlonac prica :)
i ja se izvinjavam sto sam dosadan, ali pomenuo si neko zanimljivo resenje pa te ovde pitah mozes li par reci vise o tome. unapred hvala.
Link to comment
... a i cene diskova (storage.a generalno, ukljucujuci i ssd) su generalno otisle u bescenje te prodati onda uredjaj bez diska, ako veliki ssd disk vec kosta 10$ ce biti nemoguce(a kostace toliko za nekoliko godina)
Teško, magnetni diskovi su skuplji nego pre par godina, a SSD će 10 dolara koštati za par decenija, ukoliko se nastavi sadašnji tempo obaranja cena.Ja sam moj SSD platio 160 evra ovog proleća, nemoguće je da sam baš tolika budala.
Link to comment
To je talk jedne gubitničke kompanije, čim jedna hardware kompanija počne programerima kenjati o tome kako trebaju mijenjati svoj lagodni x86 modus operandi da bolje iskoriste njene nekonkurentne proizvode, to vrišti - pušiona.AMD ima još par godina životarenja u sebi, zaboga, izgubili su čak i MacBook business, i to u nadmetanju sa superb-execution Jen Huangom, jebate..
Link to comment
i ja se izvinjavam sto sam dosadan, ali pomenuo si neko zanimljivo resenje pa te ovde pitah mozes li par reci vise o tome. unapred hvala.
Izvini! Unapred da kazem da nisam storage expert, samo sam gledao sta je jedan drugi inzenjer radio sa covekom iz IBMa.Jedna musterija je trazila upgrade svog sistema pa je pokusavano da se nadje najbolje resenje cena/kvalitet. IBM storage funkcionise tako sto se na sve diskove istovremeno pisu podaci (pravi se obicno 6 diskova u RAID5 a onda mozes povezati sve RAID5 arraye na jednog hosta, tj. servera). Mi smo se odlucili za male diskove (300GB) jer osim vece rotacione brzine oni i samim tim sto su manji imaju manji seek time. Uz to time ide vise enclosure-a u ceo sistem a samim tim i vise FC i SAS portova, kesa i CPUa. Radili smo u nekom IBMovom simulatoru nakon sto su pokupljeni podaci o trenutnom okruzenju. Nisam siguran doduse tacno koliko detaljno su ti podaci isli ali pretpostavljam da su rangirani bar po broju pristupanja odredjenom bloku.Response time je na cisto HDD konfiguraciji bio dobar do nekih mislim 15 000 IOPSa. Nakon toga je rapidno rastao, doticuci 40ms na 25 000 (procena musterijinih zahteva). Onda smo se igrali ubacivanjem SSDa i sa 2x400Gb na RAID1 je response time bio 2-3ms i za preko 30 000. Povecanje broja SSDova nije znacajnije povecavalo performanse.Bilo je tu i drugih detalja za gledanje, al ja sam samo dosao da posmatram dok su ovi brzinski radili.Uostalom, evo mozes istrazivati i sam:http://www-03.ibm.com/systems/storage/disk/storwize_v7000/overview.html
Enable storing up to five times more active primary data in the same physical disk space using IBM Real-time Compression
Ovo su reklamirali na zadnjoj konferenciji. Pricalo se da ce smanjiti storage za win masine na polovinu a za linux na trecinu a radi i na starim v7000 (samo upgrade softvera). Free za 60 dana mislim, a posle davaj dolare :) Radi na principu kompresovanja i dekompresovanja svih podataka u storageovom CPU. Dolazeci podaci se tu kompresuju i onda salju na diskove. Nakon sto se trazeni podaci pokupe sa diska ili iz kesha dekompresuje ih i onda salje serveru. Kazu da ce brzina biti ista ili veca™ al praksa ce pokazati sta je istina a sta prica sales-a.
Link to comment
To je talk jedne gubitničke kompanije, čim jedna hardware kompanija počne programerima kenjati o tome kako trebaju mijenjati svoj lagodni x86 modus operandi da bolje iskoriste njene nekonkurentne proizvode, to vrišti - pušiona.AMD ima još par godina životarenja u sebi, zaboga, izgubili su čak i MacBook business, i to u nadmetanju sa superb-execution Jen Huangom, jebate..
AMD može biti kupljen, Qualcomm ili bog zna ko.Znaš da je hardver ograničen softverom, ukoliko softver ne ume da koristi to što si napravio, nisi ga ni napravio.Generalno, problem je u kalemljenju na zastarele koncepte, ovakva iskakanja su pozitivna, iako osuđena na propast.Doduše, nisu tu ni programeri nešto krivi, verujem da je sve teže i teže pratiti razne zamisli inžinjera, to je kao arhitektura i građevina, ako arhitekta zamisli vazdušast stakleni oblik mesto krova građevinac će da popizdi, ne može to tako, kako će to biti nošeno, kako će trpeti opterećenja, svašta nešto, i tu je ponekad potrebno usvojiti nove tehnologije i nove načine gradnje.Ali.... i to je veliko ali pošto kinta više nije tu, kinta je u mobilnim uređajima, u laptopovima i u serverima.... AMD i dalje nudi bang for buck za najšire narodne mase, sa APU koji iako slabije kompjuting moći imaju jače grafike i jeftinim čipsetovima koji imaju pristojan feature set za pristojnu cenu imaš sve što će jednom najobičnijem korisniku koji se ne igra, preterano, trebati. Edited by Vapad
Link to comment
Teško, magnetni diskovi su skuplji nego pre par godina, a SSD će 10 dolara koštati za par decenija, ukoliko se nastavi sadašnji tempo obaranja cena.Ja sam moj SSD platio 160 evra ovog proleća, nemoguće je da sam baš tolika budala.
pa mogu i ja malo da preterujem kad vapad vec vidi apokalipsu :Ppazi, sad vec mozes kupiti za 15e 32giga usb stikcenim da ce za nekoliko godina ce postojati neki slican storage, recimo duplo veci ali brzi, bas za lagane i prenosive uredjajea kad se dosegne granica od 64giga, to je vec ozbiljan prostor za obicne podatke (ne i za multimediju)
Link to comment

već imaš 64GB, a i više, usb3 za 50$+, a imaš i thunderbolt 120gb ssd od 300$ ili 500Gb hdd od 230$, a kapaciteti idu i do 12Tb.Nego... Integracijia ili...GALAXY_Camera_with_logo.jpga za samo 2000$+ možete uneti radost u živote kužnih ljudihttp://vimeo.com/47000322

Edited by Vapad
Link to comment
Nego... Integracijia ili...
Ostalo delova i od telefona i od aparata, pa da se potrosi dok ne stigne inkvizicija da pleni imovinu i odnese Apple-u.
Link to comment
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...