Jump to content
IGNORED

Quo Vadis ICT?


Recommended Posts

ehm...khm...khm... ne sviđa mi se osmica, ne sviđa mi se ideja osmice. Ne sviđa mi ex Metro, ne sviđa mi se ništa što je u "oblaku" ne volim da moja mašina ikome govori bilo šta. Ne volim majkrosoft, tek nešto manje od apple ili google ili bilo koga ko u jednom ili drugom trenutku kaže "prepustite se našim sigurnim rukama", fuck off,ja neću šarene pravougaonike po mom ekranu. I neka je i brži i uglaćaniji pod tim od sedmice, nisam zainteresovan. Iskreno se nadam da win8 neće proći.

Link to comment
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vapad

    21

  • wall

    13

  • Shan Jan

    6

  • Zverilla

    5

ima ih sada i mnogo su bolji za rad. vec sam kacio neki samsungov core i5 koji vrti win8.Ppa biraj da li hoces touch i tablet varijantu, ili ces da pokrenes neki program (mi se igrali u developer studiu)e sad, to ne kosta 150ak evra. blize je 10x vecoj ceni :)za shanjan.a - sacekaj m$ surface pro, treba se pojavi u novembru, i da bude i dalje skup ali navodno ce biti potpuno funkcionalna laptop/tablet kombinacija (pa koristis sta ti treba)
Pa ak je potpuno fukncionalan mozda i isporucim vecu svoticu :)
ehm...khm...khm... ne sviđa mi se osmica, ne sviđa mi se ideja osmice. Ne sviđa mi ex Metro, ne sviđa mi se ništa što je u "oblaku" ne volim da moja mašina ikome govori bilo šta. Ne volim majkrosoft, tek nešto manje od apple ili google ili bilo koga ko u jednom ili drugom trenutku kaže "prepustite se našim sigurnim rukama", fuck off,ja neću šarene pravougaonike po mom ekranu. I neka je i brži i uglaćaniji pod tim od sedmice, nisam zainteresovan. Iskreno se nadam da win8 neće proći.
Pisi propalo. Cloud je must, nesto ko internet ranije. Da, i dalje mozes da imas kompove bez neta samo to vise niko nece da radi. A mislim da je tvoj strah neopravdan, sigurnost i jeste daleko veca ako su ti podaci smesteni u oblaku a informacije o tebi ce u svakom slucaju biti prodavane, bilo sve drzao na laptopu il isao po oblacicima. Al ako ti je bas frka dodji ovamo na jug. Ovdi je net toliko uzasno spor da je nemoguce implementirati cloud.
Link to comment

Mene uopšte ne plaši što će neko prikupljati informacije o meni, nema tu šta "opasnog", uostalom moj digitalni trag je već sada dug i bogat i lak za praćenje.Mene nervira čitav koncept, pomeranje os i aplikacija u oblak, ja to smatram distopijom, uređenje koje i nije u osnovi dobro, nego profitabilno, za nekoga, i nefleksibilno pride, narafski. Gde možeš da napraviš aplikaciju koju ti mogu i odbiti, ne uklapa se u koncepte, ćao-zdravo.Ako se predivđanja o masovnom odumiranju androida i izuzetnom porastu win8 obistine...A win8 stvarno ima šanse, objedinjuje sa istim konceptom, i u velikoj meri interfejsom i svim pratećim, sve nivoe, telefon, tablet, laptop, desktop. Pa će ti biti lakše da skačeš. Winu8 ne treba AV, ima svoj za koji tvrde da je dovoljno dobar, za win8 ti ne treba browser, ima svoj, i on će ti skenirati dowload da vidi valja li, uporedi naspram neke crne liste, nema šta da brineš, prepusti se ti velikom bratu W8, i sve će biti u redu. Treba ti nov telefon, evo W8, i imaćeš iste aplikacije kao na desktopu za dž ili malu doplatu, oćeš tablet, ima... Mrzim ih, mrzim mrzim...na kraju, neće ti ništa do tableta ni trebati, i to ne preterano jakog, pošto će se sve vrteti na oblaku preko nekog interfejsa, a ti ćeš iznajmljivati aplikacije i procesorsku snagu...i neće ti trebati više niiiiišta drugo u životu do W8-a.

Link to comment
ehm...khm...khm... ne sviđa mi se osmica, ne sviđa mi se ideja osmice. Ne sviđa mi ex Metro, ne sviđa mi se ništa što je u "oblaku" ne volim da moja mašina ikome govori bilo šta. Ne volim majkrosoft, tek nešto manje od apple ili google ili bilo koga ko u jednom ili drugom trenutku kaže "prepustite se našim sigurnim rukama", fuck off,ja neću šarene pravougaonike po mom ekranu. I neka je i brži i uglaćaniji pod tim od sedmice, nisam zainteresovan. Iskreno se nadam da win8 neće proći.
+1
Link to comment

Ja bih samo da dodam da je ceo koncept oblaka™ u stvari prepisan stari koncept terminala i podignut na nivo čitave zajednice...Koncept je dobar za firme, za pojedince jok... Samo, ako krenu da ga nameću, nema tu odbrane...A ovo apokaliptično predviđanje da ćemo gotovo svi završiti kao korisnici tableta, a da će se jebeni programi vrteti u nekom fucking cloudu, koje se i meni priviđa, mi je užasno, ali užasno mrsko...

Link to comment

Ja gledam mozda malo s druge strane... Za mene je oblak neizbezan sa rastom brzine interneta. Slicno se desava sada sa virtualizacijom, od kad sam dosao nismo ni jednoj musteriji isporucili masine bez vmware-a il nekog drugog hypervisora. Razlika u ceni je 10x. Oblacici su jednostavno mnogo bolje optimizovani i samim tim jeftiniji te ce neminovno preuzeti trziste. Ali ne vidim u cemu apokaliptican pogled na to, svaka veca kompanija ima svoj oblak i tabanje u tom segmentu je izuzetno zestoko. Necemo svi biti zasuti samo sa win osmicom. A siguran sam da ce ostati i stari dobar net sa starim dobrim kompovima sa isto tako starim dobrim torentima :)

Link to comment

Hehehehe, daće bog da uskoro zaživi "oblak" i virtalne mašine način rada u katastru pa da vidiš šta je tačno tu loše. ;)Znaš kako, znam da je to jedna jako dobra stvar za velike sisteme, ali mora biti praćena infrastrukturom koja prati taj obim saobraćaja.Ne može se samo grunuti server i haj pipa i ostala ekipa.Ova država nije spremna za taj način rada, i neće biti još neko vreme, a nakon toga mora postojati posebna mreža za državne potrebe,posebna za poslovne a posebna za fizička lica.Glede bezbednosti, što bi rekao moj kolega, ne želim da moj operater može daljinski da uključi pumpu, ja želim da on ode i uključi pumpu, da bih bio siguran i da vidi da li su ventili zatvoreni i ne digne nešto u vazduh.Ja sam skroz za integracije, ali primerene, voleo bih napraviti lep UPS za kućne računare, fin NAS, i zakačiti sve televizore i računare na njega. Deliti informacije na nivou kuće.Voleo bih da se kuće povežu u mreže na nivou naselja, sa lokalim message bordovima za razna pitanja, vole bih da se ta naselja organizuju na nivou grada, pa opštine pa pokrajine pa republike. Voleo bih da više ne trošimo ni trunku papira, na novine, knjige i ostalo, da učimo sa tableta u školama i fakultetima.Ali mislim da to nema veze sa oblakovskom organizacijom aplikacija i podataka, mislim da je upravo u individualizmu fora, tu leži snaga interneta, ta fleksibilnost, to bogatstvo ideja.Neće biti torenata, strimovaće se za par centi film, torent će biti zabranjen naravno :) - verujem da će u W8 ili sledećoj iteraciji OS iz redmonda biti vrlo lako implementirati zabranu svlačenja torenta ili čega već. kill svič ako hoćeš

Edited by Vapad
Link to comment

Sam da kazem, moram malo da torocem jer mi tema itekako dotice posao, iskoriscenost resursa je u oblaku (po teoriji) gotovo maksimalna. CPU su npr. fizicke masine kod musterija trosile 1-2% a virtualne 5-10%. Uz to dodajte da je memorija jedan od najjeftinijih resursa i da su uskocili SDD diskovi s kojima se resava dobrim delom brzina pristupa podacima... (skoro smo uspeli da response time spustimo sa 40ms na 2ms ubacivsi u konfiguraciju od 200 HDDova samo dva SDD i to ta dva zbog RAID1, daklem prakticki jedan) a jos je i IBM npr. predstavio switcheve sa 40Gbitnim portovima (kazu spremaju se za novu generaciju)... Ako se uzme da ce u buducnosti u oblak samo da se trpa sve vise podataka koji se slabije koriste preuzimanje trzista uopste nece biti tesko. Uz to sansa da se zagubi neki vazan podatak jer je greskom izbrisan/crko HDD/komp sjeban ne postoji u oblaku. Skoro je jedan kolega pazario notebook (mislim dell) koji radi backup na server u amerike i sav je integrisan sa oblacicem. A torenta ce biti dokle god postoji znacajno trziste za njih. Ako vecina ljudi bude mogla da pazari filmove za par centi nestace, ako ne bude mogla ostace, mozda ne u microsoftovom al sigurno u nekom drugom oblacicu. Meni vise deluje da su ljudi uplaseni od nepoznatog al ajde...

Link to comment

^^Bojim se da nisam shvacen. :)Nisam ni ja neki fan cloud computinga ali mislim da ce biti tako nekako.Infrastruktura ti omogucava da jednostavno dodjes do sadrzaja, jbg kod mene 50% ljudi nije sigurno kako da prebaci fajl sa flesa na disk, ali zato na yotube-tu iz prve nadje play listu...Jednostavno, komfornije je dati par centi i gledati film nego ga skidati, konvertovati, traziti titl...Pogledaj oko sebe, ogromna vecina koristi kucni racunar za surf, chat, email, fb, yt... Mislis da ce primetiti kada budu u oblaku i kada te stvari budu pokretali tamo negde...

Edited by wall
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...