Jump to content
IGNORED

Quo Vadis ICT?


Recommended Posts

Kako god, to će se uvek vrteti na nekom hardveru, a to je meni posao, tako da... :)
+ :thumbup:Zidic pametno prica, vecini ljudi se fucka di su njihovi podaci. Jos kad marketinski timovi udju u punu brzinu sa bezbednoscu, lakocom, ih...
Link to comment
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vapad

    21

  • wall

    13

  • Shan Jan

    6

  • Zverilla

    5

Hm... tableti neće sigurno zameniti desktop računare još dugo vremena :) Malo koliko sam koristio Win8 izgleda mi idealan za tablete, ali me to ne sprečava da na desktopu i dalje držim Win7 i ne verujem da ću ga menjati u skorije vreme ;)

Edited by Time Crisis
Link to comment

Ma naravno, ali koliko je to "jos dugo".Pamtim(o) vremena bez interneta?28.8 kbps 33.6?Ne tako davno u firmi je bio standard 10Mbps za lan... Sada je to normalno za kucni internet.Cisco u svojoj studiji ocekuje ucetvorostrucenje internet saobracaja do 2015. Prosecna brzina interneta 28 Mbps...Secam se jos nekih ludackih podataka o milionama minuta videa koji ce trcati jednom minutom na internetu i sl.Moguce da gresim, ali neki oblik oblaka je neminovan i necemo se mnogo pitati da li zelimo ili ne...

Link to comment
Ja sam skroz za integracije, ali primerene, voleo bih napraviti lep UPS za kućne računare, fin NAS, i zakačiti sve televizore i računare na njega. Deliti informacije na nivou kuće.Voleo bih da se kuće povežu u mreže na nivou naselja, sa lokalim message bordovima za razna pitanja, vole bih da se ta naselja organizuju na nivou grada, pa opštine pa pokrajine pa republike. Voleo bih da više ne trošimo ni trunku papira, na novine, knjige i ostalo, da učimo sa tableta u školama i fakultetima.Ali mislim da to nema veze sa oblakovskom organizacijom aplikacija i podataka, mislim da je upravo u individualizmu fora, tu leži snaga interneta, ta fleksibilnost, to bogatstvo ideja.
+ kol'ko 'oces power to the people!! :)jbg, ja nekako uvek kapirao da je internet i citav progres vezan za njega potekao iz, i razvio se do ovoga danas, zahvaljujuci mnostvu pojedinaca i entuzijazmu rodjenom iz slobode ideja (+ omniprisutnosti procesorskih kapaciteta). ono, kvantitet radja kvalitet. omnisprisutnost klasicnih PC arhitektura je zasluzna da se milioni ljudi zainteresuju za informatiku, a medju kojima se nadje tu i tamo poneki genije koji da leap doprinos. ovako sa thin klijentima izgleda kao da ce neke buduce generacije korisnika imati mozda ne manje mogucnosti, ali definitivno manje entuzijazma za bavljenje informatikom. naravno, progres se ne moze zaustaviti, te sam svestan da inf. uredjaji svakako postaju najobicniji commodity, ali bih svakako voleo da se ne svede bas sve na puki "service" koji bi za 99.9% svojih korisnika bio 99.9% "intangible". jbmlga, ne umem bolje da objasnim. sem da mi se cini da jedno kriticno opste dobro polako postaje privatizovano, a samim tim bi svaki zacetak progresa svakako morao prvo kroz korporacijske filtere. edit:
(skoro smo uspeli da response time spustimo sa 40ms na 2ms ubacivsi u konfiguraciju od 200 HDDova samo dva SDD i to ta dva zbog RAID1, daklem prakticki jedan)
mozes li jos par reci o ovome? ako razumem, imas storage od par stotina HDD-ova, i ti si uglavivsi negde u arhitekturi dva SSD-a uspeo da smanjis response time ka ostalim hdd-ovima sa 40 na 2ms? Edited by urkozamanje
Link to comment
A win8 stvarno ima šanse, objedinjuje sa istim konceptom, i u velikoj meri interfejsom i svim pratećim, sve nivoe, telefon, tablet, laptop, desktop. Pa će ti biti lakše da skačeš. Winu8 ne treba AV, ima svoj za koji tvrde da je dovoljno dobar, za win8 ti ne treba browser, ima svoj, i on će ti skenirati dowload da vidi valja li, uporedi naspram neke crne liste, nema šta da brineš, prepusti se ti velikom bratu W8, i sve će biti u redu. Treba ti nov telefon, evo W8, i imaćeš iste aplikacije kao na desktopu za dž ili malu doplatu, oćeš tablet, ima... Mrzim ih, mrzim mrzim...na kraju, neće ti ništa do tableta ni trebati, i to ne preterano jakog, pošto će se sve vrteti na oblaku preko nekog interfejsa, a ti ćeš iznajmljivati aplikacije i procesorsku snagu...i neće ti trebati više niiiiišta drugo u životu do W8-a.
ja samo ne vidim nijednu losu stranu u ovome sto si ti napisao.sta, bolje da kupim 10 razlicitih aplikacija, za svaki uredjaj po jednu, i pride nekompatiblinih, te onda i odgovarajuci set konvertora?da, hocu da mi jedne iste aplikacije rade svugde jednako dobro, za istu cenu.i ako mi treba visio da ga iznajmim za 2$ na dan, umesto da bljunem 300$ ms.u za kopiju koja ce mi ostati zauvek, da skuplja prasinu.
Link to comment

^^Amen :)

Ma naravno, ali koliko je to "jos dugo".Pamtim(o) vremena bez interneta?28.8 kbps 33.6?Ne tako davno u firmi je bio standard 10Mbps za lan... Sada je to normalno za kucni internet.Cisco u svojoj studiji ocekuje ucetvorostrucenje internet saobracaja do 2015.Prosecna brzina interneta 28 Mbps...Secam se jos nekih ludackih podataka o milionama minuta videa koji ce trcati jednom minutom na internetu i sl.Moguce da gresim, ali neki oblik oblaka je neminovan i necemo se mnogo pitati da li zelimo ili ne...
Tableti imaju i nekih fizičkih ograničenja, ne samo programskih. Ne znam kako je kucati 10 sati na ekranu od 7", ali nisam ni zainteresovan da otkrijem. Da ne pominjem one što igraju besne igre, rade u nekim jakim aplikacijama i slično, rekao bih da tablet ne samo što (trenutno) ne može, već ni nema nameru da potpuno zameni desktop :)
Link to comment
ja samo ne vidim nijednu losu stranu u ovome sto si ti napisao.sta, bolje da kupim 10 razlicitih aplikacija, za svaki uredjaj po jednu, i pride nekompatiblinih, te onda i odgovarajuci set konvertora?da, hocu da mi jedne iste aplikacije rade svugde jednako dobro, za istu cenu.i ako mi treba visio da ga iznajmim za 2$ na dan, umesto da bljunem 300$ ms.u za kopiju koja ce mi ostati zauvek, da skuplja prasinu.
Mislim da je unifikacija, jednoobrazno razmišljanje i oslanjanje na sistemska rešenja loše za mozak.Kada su obavezali microsoft da implementira izbor browsera (N varijanta) dosta ljudi na bordovima je stala iza giganta iz redmonda,vele da to nije fer i nije tržišno terati ih da promovišu konkurenciju, iako se win plaća a browseri su besplatni, tako da ne vidim u čemu je šteta ali ajde.Mislim da microsoft ne želi da mu se tako nešto ponovo desi, bez obzira što IE i dalje gubi na svim testovima, od brzine do sigurnosti. No, ne treba zaboraviti da su zato što je IE bio loš nastali hrom, fajerfoks i opera, prva dva od starta besplatni a opera tek nešto kasnije u potpunosti, sa svojim rešenjima su naterali microsoft da radi na svom browseru, dali nove ideje, neke koje su uspele a neke ne. Od netskejpa tabovi, mouse gestures od opere, turbo mode, add-ons, private mod, sandboxing...napredak rekao bih.Btw, priča se da će na RT verziji osmice moći da se vrti samo IE. Slažem se da je lepo imati jedan paket za sve platforme. Ali vidiš kako Avast ima AV za desktop, i AV za android koji su jednako besplatni u osnovnoj verziji i jednako dobri/popularni. Mislim da je rad sa različitim sistemima, drugačijim logikama i organizacijama izuzetno koristan. Doprinosi ukupnom razvoju. Uzgred, da li bi free office-like rešenja bila moguća da je office bilo moguće iznajmiti za par centi?Da li bi win 7 bio to što jeste da nije bilo par izvanrednih linuks distribucija koje su bile izuzetno user frendly?Pobeda bilo kog jednog sistema nije dobra, ni u softveru ni u hardveru, iz tržišne trke kao jedini pravi pobednik izlazi korisnik.Mislim da oblak izbija neke adute iz ruku korisnika, a bojim se da ide tome da izbije i adut slobodnog izbora.
Link to comment
Mislim da je unifikacija, jednoobrazno razmišljanje i oslanjanje na sistemska rešenja loše za mozak....Slažem se da je lepo imati jedan paket za sve platforme. Ali vidiš kako Avast ima AV za desktop, i AV za android koji su jednako besplatni u osnovnoj verziji i jednako dobri/popularni. Mislim da je rad sa različitim sistemima, drugačijim logikama i organizacijama izuzetno koristan. Doprinosi ukupnom razvoju.
ovo sto kazes ima smisla kada bi svi cekali da m$ (ili gugl, ili ko vec) preuzme celo trziste oblaka i uredjaja koji se vrte na njemu.sto se nece desiti. oni ce se klati izmedju sebe a mi (korisnici) profitiramo. bas kao u ovim primerima koje si dao.
Uzgred, da li bi free office-like rešenja bila moguća da je office bilo moguće iznajmiti za par centi?
ako bi office bilo moguce iznajmiti za par centi, ne bi bilo ni potrebe za free-office paketima (koji su btw. tesko sranje ako si u njima pisao ista ozbiljnije od pisma/3stranog izvestaja)
Da li bi win 7 bio to što jeste da nije bilo par izvanrednih linuks distribucija koje su bile izuzetno user frendly?
da.oni se plase osX.a, ne linuxa+iz mog skromnog iskustva, procenat obicnih korisnika koji ce se odluciti za linux je mizerijanebitno sto je dzabe i koliko je instalacija user-friendly
Link to comment

Razmišljao sam o tome dok sam pravio sebi baunti/sladoled kombinaciju :)Da.No, nas ovde ne interesuje obični korisnik, nego neko ko može, eventualno, napraviti leap napredak, teže će biti u zatvorenom, rigidnom, sistemu.No to nas dovodi do hardvera. Korisnik kome će biti dovoljan oblakovski OS, Office i sve ostalo, ne mora, u stvari nikako ni ne treba da baca novce na skupe procesore, gomile rama i velike hard diskove. SoC i zdravo.Osim ako oblak neće razmenjivati svoje usluge za procesorsku snagu, s' obzirom da velika većina svih korisnika retko kada koristi pun potencijal svojih mašina možda će doći do razmene, snaga za uslugu, time će svaki korisnik biti u stvari deo oblaka ne samo u softverskom već i u hardverskom smislu. Što bi imalo smisla.Opet, smatram da određeni sistemi, i time ne mislim na 99% korisnika, ne samo trebaju nego i moraju biti izdvojeni iz jednog takvog ustrojstva.EDIT:radio sam danas čitav dan sa libraoffice paketom na poslu, ja sam i dalje za 2007, ali naspram 2003 libra je, meni, intuitivnija i bolja. Sredio sam neke jako ružne fakture, koje su doduše ružne zato što ih je pravio neko ko ne ume ni office da koristi kako valja.Win se uplašio linuxa.Win se sada štiti kao linuks, kada te pita da li dozvoljavaš da određena aplikacija uradi nešto, daješ admin dozvolu toj aplikaciji.Da li stvarno misliš da je office priča jednosmerna, da izvrsni 2007 nije izašao kao odgovor na pojačano korišćenje OOo?

Edited by Vapad
Link to comment
Mene uopšte ne plaši što će neko prikupljati informacije o meni, nema tu šta "opasnog", uostalom moj digitalni trag je već sada dug i bogat i lak za praćenje.
Pitanje poštovanja privatnosti, pogotovu u novonastalim uslovima, nije pitanje koje bi trebalo da brine samo one koji imaju nešto da kriju.
Link to comment
A siguran sam da ce ostati i stari dobar net sa starim dobrim kompovima sa isto tako starim dobrim torentima :)
Đavola. Već sada se mučim da nađem bilo šta starije od godinu dana.A još file sharing sajtovi koji su postali totalno beskorisni.Pre par godina sam bio potpuno zatrpan stvarima za download, sad se kilavim i oko pišljivih drajvera.Opet ću da se vratim "šerovanju" putem nošenja hard-a... Što se tiče cloud-a, ok za firme, vrši velike uštede i ima logike, ali ako nam privatan Net bude u formi provajderovog clouda - welcome to China.
Mislim da oblak izbija neke adute iz ruku korisnika, a bojim se da ide tome da izbije i adut slobodnog izbora.
U potpunosti se slažem.Dodatno me nervira ovo "online" igranje.Od draži MultiPlayera napraviše mučilište za sve igrače.Sad igranje igara podseća na boravak u zatvoru. Propisan ti je svaki korak.Obore server da rade patchovanje, a ti se yebi što si platio. Ne sviđa ti se igra nakon patch-a, mnogo ih zabole.Pukla ti veza, izgubio si partiju - mnogo ih zabole.Primer blizzarda koji je postao mašina za usisavanje para, a usluga korisnicima za "tričavih" 60e - nedostupni serveri.Pa gde je tu zaštita prava korisnika?Danas šta god da kupiš imaš garanciju da zameniš ako ne valja. Ali kad je softver u pitanju, to ne važi.Da se razumemo, ne očekujem da postoji 100% bug free program ili igra.Ali me izbezumljuje koje se sve đubre danas izbacuje kao "finalan proizvod".
Link to comment
^^Amen :)Tableti imaju i nekih fizičkih ograničenja, ne samo programskih. Ne znam kako je kucati 10 sati na ekranu od 7", ali nisam ni zainteresovan da otkrijem. Da ne pominjem one što igraju besne igre, rade u nekim jakim aplikacijama i slično, rekao bih da tablet ne samo što (trenutno) ne može, već ni nema nameru da potpuno zameni desktop :)
Pazi, nekada se slican razgovor vodio i oko dekstopova i laptopova. :)Naravno da tableti sada nisu ni zamena za pc-jeve, niti imaju neku ozbiljniju poslovnu primenu, to sam valjda vec vise puta napisao...Ali verujem da ce vrlo brzo biti takvi uredjaji koji ce uz docking, tastaturu i monitor zameniti poprilican broj pc-jeva.
Link to comment
Pitanje poštovanja privatnosti, pogotovu u novonastalim uslovima, nije pitanje koje bi trebalo da brine samo one koji imaju nešto da kriju.
NIsam ni mislio da nemam šta da krijem :naughty:Već da sam svestan gde i šta radim, moji primarni mejlovi ne primaju spam, moj kompjuter ne napada nikoga, moj face nema ni jednu aplikaciju kojoj je dozvoljen da piše po mom a kamoli tuđem zidu, ne dajem spoljnim svoje podatke. To što Face i Google trguju sa mojim navikama je relativno prihvatljivo, nema besplatnog ručka, znam da mora da se nekako plati, samo kažem da na netu nema privatnosti odavno, kada se ponašaš u skladu sa tim, nemaš nikakvih problema. Naravno, otvoren sam da čujem i druga mišljenja te i da, narafski, promenim svoje...možda nešto propuštam.
Link to comment
ovo sto kazes ima smisla kada bi svi cekali da m$ (ili gugl, ili ko vec) preuzme celo trziste oblaka i uredjaja koji se vrte na njemu.sto se nece desiti. oni ce se klati izmedju sebe a mi (korisnici) profitiramo. bas kao u ovim primerima koje si dao.
Bas tako.Ne vidim da cemo nesto izgubiti. Mozda osecaj "moji programi", "moji fajlovi"... Ali to je samo osecaj. :)Istina, sada mozes iskljuciti lan kabl ili radikalnije, strujni, no onda cemu racunar.Sto se tice bezbednosti, jasno je tvorcima clouda da je poverljivost i dostupnost podataka primarna stvar i da bez toga nema $.Uostalom i sada koristimo bezbroj servisa za koje podrazumevamo da su bezbedni i niko ne pita "ko ima pristup mom email boxu", "koliko je bezbedan server ili software koji drlja po mom racunaru i pronalazi potrebne updateove i patcheve"...
Link to comment
NIsam ni mislio da nemam šta da krijem :naughty:Već da sam svestan gde i šta radim, moji primarni mejlovi ne primaju spam, moj kompjuter ne napada nikoga, moj face nema ni jednu aplikaciju kojoj je dozvoljen da piše po mom a kamoli tuđem zidu, ne dajem spoljnim svoje podatke. To što Face i Google trguju sa mojim navikama je relativno prihvatljivo, nema besplatnog ručka, znam da mora da se nekako plati, samo kažem da na netu nema privatnosti odavno, kada se ponašaš u skladu sa tim, nemaš nikakvih problema. Naravno, otvoren sam da čujem i druga mišljenja te i da, narafski, promenim svoje...možda nešto propuštam.
Da Vapade, ovo su neke normalne bezbednosne aktivnosti, ali one te ne stite od korporacija... Korisits njihove proizvode i o njima znas onoliko koliko su voljni da ti kazu. Game over.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...