Jump to content
IGNORED

Quo Vadis ICT?


Recommended Posts

Da Vapade, ovo su neke normalne bezbednosne aktivnosti, ali one te ne stite od korporacija... Korisits njihove proizvode i o njima znas onoliko koliko su voljni da ti kazu. Game over.
Pa ćemo zato tim korporacijama da ipak poverimo daleko više nego sada?Mi ćemo da pišemo svoje kritike korporacija na njihovom klaud ofisu, da sačuvamo rad na njihovom klaud storidžu i da ga publikujemo na blogu koji se vrti opet na njihovom serveru i zamišljamo da će to sve savršeno da funkcioniše.Kada si čestito uzemljen imaš izbora. Možeš da se štitiš od koropracija, donekle, ukoliko smatraš da je to potrebno, mislim da nije, ali je lepo moći.Možeš da koristiš tor. Ne moraš da koristiš google, znaš to, ne vrti se sve preko njih, a i za poznate stvari ti ne treba. Ti ne moraš da koristiš njihov mejl, ni outlook, ni yahoo, ti ne moraš da imaš face, mnogi ga nemaju, i i dalje možeš da učestvuješ u informatičkom društvu, pišeš na forumu, čitaš novine i tekstove, edukuješ se, slušaš muziku, možeš da se čuješ sa ortacima preko mirca ili icqa ili desetina drugih manje poznatih servisa a ne skajpa i gtalka, imaš izbor.A kada ti čitav operativni sistem, i prateće aplikacije, budu u nekom oblaku, mikrosoftovom, googlovom ili čijem već, da li ćeš imati taj izbor?Po indikacijama iz W8 vidim da će se težiti da sigurnost izjednače sa uniformnošću po njihovim aršinima, na kraju će stvarno biti game over, zato što ćeš morati da koristiš njihove proizvode i znaš tek onoliko koliko su voljni da ti kažu. Edited by Vapad
Link to comment
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vapad

    21

  • wall

    13

  • Shan Jan

    6

  • Zverilla

    5

Već da sam svestan gde i šta radim, moji primarni mejlovi ne primaju spam, moj kompjuter ne napada nikoga, moj face nema ni jednu aplikaciju kojoj je dozvoljen da piše po mom a kamoli tuđem zidu, ne dajem spoljnim svoje podatke. To što Face i Google trguju sa mojim navikama je relativno prihvatljivo, nema besplatnog ručka, znam da mora da se nekako plati, samo kažem da na netu nema privatnosti odavno, kada se ponašaš u skladu sa tim, nemaš nikakvih problema. Naravno, otvoren sam da čujem i druga mišljenja te i da, narafski, promenim svoje...možda nešto propuštam.
Quis custodiet ipsos custodes?Ukoliko neko ima jasan potencijal i nameru da zna određene stvari o nekom (svakom?) čoveku više od njega samog, ovo pitanje će se vazda nametati.
Link to comment

Znam da je, recimo, korporativni moto Googlea "Don't be evil", a sada su postali bahatiji od M$-a. Daleko od toga da je Google jedini. Trend zabrinjava, nepostojeći besplatni ručak - pogotovu sa činjenicom da je ogromnu većinu ljudi briga za privatnost - pretenduje da postane jednog dana preskup. Ne kažem da hoće ali sasvim realno može, a to je već dovoljan razlog za zabrinutost. Za sada je to bezazleno, uglavnom filtriranje pretrage i bombardovanje određenim reklamama. Za sada.Nek se, uostalom, uloguje svako ko koristi neki od Google servisa (ima li uopšte nekoga da ne koristi bar jedan?!) na Google Dashboard pa nek proveri šta se sve skladišti tamo.

Edited by Jolly Roger
Link to comment

Dashboard je način da pratiš sve svoje. Ali da, to je ideja. Na sreću tamo ima samo moj mejl i aplikacije koje su na mom test android telefonu (a za komunikaciju koristim nokiju koja radi tačno ono što treba). Nema istorije, znam da prate ali to barem rade nelegalono pošto sam isključio, obrisao sam google+, kontakti su iz mejla povađeni samo što još pride ima i opcija starred in android - no android ne radi preko toga tako da sam miran. Ali opet, koristim njihov servis koji daje pregled svih njihovih servisa. Trebao bih biti srećan što sve imam na jednom mestu :DDa, to je samo početak, tako to treba da izgleda samo ne u browseru, nego kada uključiš računar on će učitati sa hard diska nešto sitno i onda povući sa neta baš taj dešbord , u stvari ne njega nego iGoogle, tvoja početna stanica za sve, za praćenje vesti, komunikaciju, datumar, njihov office paket, picasa, apsolutno sve, zar se ne osećaš sigurno, tvoji podatci su ušuškani na njihovim serverima i od njih te u svakom trenutku na bilo kojoj tački zemaljske kugle, a i šire, deli jedan klik, nije li to divno Dejv.edit: i pored toga što koristim samo toliko malo od googla oni znaju moje ime i prezime, datum rođenja, adresu, broj telefona, imei mog androida, sve moje prijatelje i, čak, šta sam sve gledao na youtubetu :D - divni ljudi, brižni

Edited by Vapad
Link to comment
Pazi, nekada se slican razgovor vodio i oko dekstopova i laptopova. :)Naravno da tableti sada nisu ni zamena za pc-jeve, niti imaju neku ozbiljniju poslovnu primenu, to sam valjda vec vise puta napisao...Ali verujem da ce vrlo brzo biti takvi uredjaji koji ce uz docking, tastaturu i monitor zameniti poprilican broj pc-jeva.
I da i ne. Ako i dalje moraš da imaš tastaturu, miš, monitor i dock (i eksterne diskove najverovatnije), onda nisi daleko odmakao od desktop/laptopa :)
Link to comment
Pa ćemo zato tim korporacijama da ipak poverimo daleko više nego sada?Mi ćemo da pišemo svoje kritike korporacija na njihovom klaud ofisu, da sačuvamo rad na njihovom klaud storidžu i da ga publikujemo na blogu koji se vrti opet na njihovom serveru i zamišljamo da će to sve savršeno da funkcioniše.Kada si čestito uzemljen imaš izbora. Možeš da se štitiš od koropracija, donekle, ukoliko smatraš da je to potrebno, mislim da nije, ali je lepo moći.Možeš da koristiš tor. Ne moraš da koristiš google, znaš to, ne vrti se sve preko njih, a i za poznate stvari ti ne treba. Ti ne moraš da koristiš njihov mejl, ni outlook, ni yahoo, ti ne moraš da imaš face, mnogi ga nemaju, i i dalje možeš da učestvuješ u informatičkom društvu, pišeš na forumu, čitaš novine i tekstove, edukuješ se, slušaš muziku, možeš da se čuješ sa ortacima preko mirca ili icqa ili desetina drugih manje poznatih servisa a ne skajpa i gtalka, imaš izbor.A kada ti čitav operativni sistem, i prateće aplikacije, budu u nekom oblaku, mikrosoftovom, googlovom ili čijem već, da li ćeš imati taj izbor?Po indikacijama iz W8 vidim da će se težiti da sigurnost izjednače sa uniformnošću po njihovim aršinima, na kraju će stvarno biti game over, zato što ćeš morati da koristiš njihove proizvode i znaš tek onoliko koliko su voljni da ti kažu.
Mislim da se ne razumemo.Imaces isti izbor kao i sada, samo cloud tehnologiju.Dakle, neces google, idi na na neciji drugi servis tj cloud... Neces ms alate, idi na, lupam, sun cloud.Kao sto sada biras koju ces aplikaciju instalirati tako ces i birati oblak.Ustvari, moguce da se desi upravo suprotno, veliki broj dostupnih servisa, mogucnost koriscenja za male pare, trial periodi...Mislim, nagadjam(o), ali ja ne vidim da ce mi biti uskracene neke slobode ili izbor.A verujem da se monopolizam najvecih nece tolerisati.
Link to comment
I da i ne. Ako i dalje moraš da imaš tastaturu, miš, monitor i dock (i eksterne diskove najverovatnije), onda nisi daleko odmakao od desktop/laptopa :)
Pa docking tastatura i monitor za stolom, a tablet u dzep pa kuci (kafanu).Dakle, nije neophodno ali ce biti komfornije koristiti tablet s tim periferijama.Kao i za notebook, uostalom.
Link to comment
ehm...khm...khm... ne sviđa mi se osmica, ne sviđa mi se ideja osmice. Ne sviđa mi ex Metro, ne sviđa mi se ništa što je u "oblaku" ne volim da moja mašina ikome govori bilo šta. Ne volim majkrosoft, tek nešto manje od apple ili google ili bilo koga ko u jednom ili drugom trenutku kaže "prepustite se našim sigurnim rukama", fuck off,ja neću šarene pravougaonike po mom ekranu. I neka je i brži i uglaćaniji pod tim od sedmice, nisam zainteresovan. Iskreno se nadam da win8 neće proći.
Jedina razika između W8beta (držao sam je mesec dana) i W7 je što je W8 u beta fazi bila brža i što su ukinuli start meni, umesto kog su se pojavili oni odvratni, šareni pravougaonici. Ali već tad su se bile pojavile zakrpe za tu katastrofu, ne znam kako sad stoje stvari.
Link to comment
Mislim da se ne razumemo.Imaces isti izbor kao i sada, samo cloud tehnologiju.Dakle, neces google, idi na na neciji drugi servis tj cloud... Neces ms alate, idi na, lupam, sun cloud.Kao sto sada biras koju ces aplikaciju instalirati tako ces i birati oblak.Ustvari, moguce da se desi upravo suprotno, veliki broj dostupnih servisa, mogucnost koriscenja za male pare, trial periodi...Mislim, nagadjam(o), ali ja ne vidim da ce mi biti uskracene neke slobode ili izbor.A verujem da se monopolizam najvecih nece tolerisati.
Definitivno se ne razumemo.Stavi na stranu oblak organizaciju, recimo da mi je jasno da je za većinu korisnika to sasvim ok rešenje i da može biti na kraju jeftinije, tako što ćeš kupovati jeftinu SoC mašinu bez hdda, i moći ćeš da pozoveš svoj "desktop" odakle god hoćeš, i što se tiče lokacije i što se tiče uređaja. Lavli džavli.Pitanje koje ja postavljam je:1. da li ćeš kao korisnik mikrosoftovog klaud OS i paketa aplikacija uopšte moći da priđeš, recimo, sunovom klaudu.2. kako da ti neko ponudi alternativu a da nema čitav oblak iza sebe, tj. da li će, recimo, mikrosoftov klaud OS dozvoliti da bilo šta sa strane instalirašta dva pitanja me more, ne znam odgovor, a, ponovo kažem, indikacije su da neće biti baš tako lako.@Anonymous: znam to, znam i da je brži, no - na tabletu valjda nećeš imati ništa iza ex metro (a sada samo win 8) interfejsa, a ovo što ti je dozvoljeno sada, te obilaznice da u startu ugasiš metro, mislim da je već išla priča da su to ili onemogućili ili otežali, problem je u konceptu i pravcu razvoja, ovo posmatraj kao prelazno rešenje, sledeći OS možda neće imati ništa iza šarenih pravougaonika. Edited by Vapad
Link to comment
Definitivno se ne razumemo. Stavi na stranu oblak oranizaciju, recimo da mi je jasno da je za većinu korisnika to sasvim ok rešenje i da može biti na kraju jeftinije, tako što ćeš kupovati jeftinu SoC mašinu bez hdda, i moćićeš da pozoveš svoj "desktop" odakle god hoćeš, i što se tiče lokacije i što se tiče uređaja. Lavli džavli.Pitanje koje ja postavljam je:1. da li ćeš kao korisnik mikrosoftovog klaud OS i paketa aplikacija uopšte moći da priđeš, recimo, sunovom klaudu.2. kako da ti neko ponudi alternativu a da nema čitav oblak iza sebe, tj. da li će, recimo, mikrosoftov klaud OS dozvoliti da bilo šta sa strane instalirašta dva pitanja me more, ne znam odgovor, a, ponovo kažem, indikacije su da neće biti baš tako lako.
Pazi, nagadjamo.:)Verujem da ce morati, kao sto sada moraju da ti omoguce instalaciju openofficea, firefoxa i sl.Slozices se, da se isto pitanje moglo postaviti pre 20 god...Zasto verujem, pa kao sto sam rekao monopol nije prihvatljiv i dobro se kaznjava, drugo takva izolacija finansijski vodi i propast.Sigurno ce biti resenja, pa i sad ih imamo, vise os-a na jednoj masini, virtualke, os koji se dize sa cd-a...
Link to comment

@VapadJa sam na onom oficijelnom topiku o W8 bio negde napisao da ovo izgleda rade da bi navukli svoje korisnike na Windows Mobile (unificiraju stvari), velike su pare u igri sa tim mobilnim sranjima. Govna. Ali hoću da kažem da ću bezbolno preći na W8, a Majkrosoft je oduvek bio smrdljiva kompanija, istorija mog odnosa s njima je uvek bio kako da ih zajebem na bilo koji način.

Link to comment
Verujem da ce morati, kao sto sada moraju da ti omoguce instalaciju openofficea, firefoxa i sl.
http://news.cnet.com/8301-1001_3-57431236-92/microsoft-bans-firefox-on-arm-based-windows-mozilla-says/
Sigurno ce biti resenja, pa i sad ih imamo, vise os-a na jednoj masini, virtualke, os koji se dize sa cd-a...
Ah, :), sve to navedeno nije ni lakše ni udobnije... ;)
Zasto verujem, pa kao sto sam rekao monopol nije prihvatljiv i dobro se kaznjava, drugo takva izolacija finansijski vodi i propast.
A o monopolu na polju OS, pitaj apple, njihov iOS je san svakog programera, koji uspe da se plasira, mogu da se naplate, a da ne pričamo o iTunes. To je super, i greota je što je android toliko lak za pirateriju da je to strašno, neće ljudi da plate ni 1$ za nešto što im treba ili makar "treba". Rešenje bi trebalo biti između rigidnih, zatvorenih, sistema i suviše slobodnih.Pravila moraju postojati. Moraju se sprovoditi. Neke granice se moraju poštovati. Ali se mora omogućiti svakome, apsolutno svakome, ko te granice može i hoće ispoštovati da pod jednakim uslovima ponudi svoje znanje i usluge najširim narodnim masama. Ni iOS ni Android nisu sasvim dobra rešenja. A ovo što se sada radi više liči na iOS. Mislim da je to gore od dva loša.@Anonymous; kao što vidiš i ovde, unifikacija se na posmatra kao nešto loše. Zbog tog lošeg vidika ja ću ostati na sedmici, kako sam win2000 rabio do XP SP2, a SP3 do sedmice tako ću i sedmicu dok se ne razbistri. Ne želim čisto zato da ne bi bio jedan broj u statistici "zadovoljnih" korisnika, da ne pomisle slučajno da mi se sviđa, kada već gledaju sve :D
Link to comment

mislim da se malo vrtimo u krug.poenta, barem po meni, je da vizija takve visoko centralizovane arhitekture nije dobra po Internet sam. pri tom pod internetom ne podrazumevam samo danas poznate servise (i njihov kvalitet), trenutnu hardversko/softversku infrastrukturu, itd. vec i celokupni tzv. Body of Knowledge i njegov razvoj.recimo ovako:danas svaka kompanija koja broji vise od 200 zaposlenih, a da pri tom ima geo-distribuiranu organizacionu strukturu, i/ili dinamican projekt portfolio, i/ili iole kompleksnije poslovne procese, zahteva distribuirani informacioni sistem sa mnostvom aplikacija i servisa kao podrsku poslovanju. samim tim, takva organizacija zahteva i odredjeni informaticki know how (u ulozi podrske poslovanju). naravno da je kratkorocno gledano cost-beneft na strani kompletnog outsourcinga. no, ako bi bili vise, sto bi se reklo foresighted, to moze biti problem iz nekoliko razloga:

  • problem za kompaniju. iz prostog razloga sto prethodno pomenuti informaticki know-how nema samo ulogu puke podrske poslovnim procesima, vec bi (IMHO) trebalo da je u ulozi nekoga ko predlaze optimizaciju poslovnih procesa kroz informatiku. a ako bas hocete, zahteva jednu vrstu vizionarstva koja vodi ka kaizenu i kontinualnoj optimizaciji. ako se tako posmatra, uloga IMS dept. u kompaniji daleko prevazilazi tradicionalno shvatanje danasnjih menadzera (iako ne volim taj izraz, ali tu i tamo moras ponekog da evandjelises), i trebalo bi da spada u domen strateskih odluka.tu na scenu stupa Gartnerov tzv. Vendor Influence Curve i upozorenje:
    the large vendor will typically aim to expand its offerings and affect an increasingly larger portion of the architecture, where the net result for the enterprise is a continued loss of control, with an increasing deviation from its true business requirements.
    hiljadu reci:vic.pngnekoliko reci:
    by controlling more aspects of your ICT infrastructure, technology decisions that drive your business are suited to your requirements instead of complying big vendors’ business strategy.
    iliti, da parafraziramo P.A. Strassmana, brain outsourcing is not feasible :)

  • sa druge strane, uvek ce neko reci da ga nije briga jer outsourcingom instant smanjio troskove, ali to i dalje ne znaci da je strateski to dobra odluka.iz prethodno navedenih razloga, potpuno udaljavanje tog istog informatickog know-how-a :D od neposrednog i kontinualnog kontakta sa samim poslovanjem firme (in-house vs. out-source) znaci pre svega mnogostruko manu verovatnocu potpunog sagledavanja PRAVIH potreba jedne kompanije, a i kada se to nekim cudom desi, po defultu svaka ideja o optimizaciji sistema uvek prvo biva propustena kroz filtere biznis agende provajdera/vendora. a takve kompanije i njihove potrebe su osnovni preduslov progresa.
  • takodje, ne samo zato sto od toga neki od nas 'leba jedu, potpuni outsourcing bi definitivno desetkovao broj ljudi koji se bave informatikom na globalnom nivou. drugim recima, svodi se na to da se korisnik zaglupljuje. a to nije dobro. ni po koga.pogotovo ne u oblasti koja ima prilicne predispozicije, ili bolje reci potencijal da kontrolise dobar deo nasih zivota u buducnosti.

Edited by urkozamanje
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...