Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Ovo vec lici na objasnjenje:Qantas plunge: autopilot probeThe transport safety watchdog has confirmed it is analysing the autopilot system of QF72 as part of its investigation into why the Qantas airliner dropped nearly 1000 feet in two terrifying plunges earlier this week.The Herald reported yesterday that Qantas insiders believed a problem with the autopilot system was linked to an apparent malfunction of the A330's vertical elevator.The elevator device - which controls the aircraft's up-and-down movement - was highlighted by investigators on Wednesday as possibly contributing to the dramatic loss of altitude which left 15 people seriously injured.The Australian and International Pilots Association president, Captain Ian Woods, backed the view that the autopilot system was involved, saying that - based on investigator's statements - a problem auto-flight control was "a likely explanation".Australian Transport Safety Bureau investigations director, Julian Walsh today confirmed that investigators were focussing on the aircraft's autopilot system, as well as its flight control computers and the crew's interaction with them."The plane was on autopilot before the incident happened," Mr Walsh said."We will be investigating whether the autopilot switched off and at what point it switched off and why.""At this point, the event appears very complex. The aircraft contains very sophisticated and highly reliable systems whose interaction is very complex. As far as we can understand, there seems to be issues with some on-board components."---Interesantan clanakhttp://www.news.com.au/travel/story/0,2605...1-36335,00.html

Edited by Indy
Link to comment

Bio danas na avio mitingu. Organizacija odlična, prvo letela 29-ka, pa Kraguj i ostali :blink: ...ko je malo zakasnio propustio je hajlajt, tj. 29-ku. Skupilo se sve s koca i konopca, samo nije bilo 20 kečeva? Klipni avioni su naša budućnost, falio je samo 1 Polikarpov. Evo i par fotkiimg1079kr4.jpgimg1099tj4.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...
Qantas opet u vestima, ovaj put malo ozbiljnije od prethodnih. Let QF 72 (A330) iz Singapura za Pert je nad zapadnom Australijom naglo propao nekih 5,000 stopa. Sto je najzanimljivije, izgleda da nije "turbulence" iliti "air pocket", vec "systems failure".Nije mi jasno kakav to systems failure moze da prouzrokuje ovako nagli pad. Srecom, teze povredjenih izgleda nema. 40 prebaceno u bolnice nakon sto su prinudno sletili na neki vojni aerodrom.
U nekim vestima se spominje da je "neko vidjen da koristi wireless mouse"-a (izgleda im je promaklo da je u pitanju infracrveni signal koji doseze max 0.9m, u idealnim uslovima). Wi-fi je vec nesto drugo, obzirom da 95% korisnika ne ume da iskljuci (a ni ukljuci) wireless adapter na laptopu. Takodje i druge zezalice sad imaju Wi-fi... ne znam nista o avio-elektronici, te kako bi Wi-fi mogao da posalje avionu signal da se spusti nekoliko hiljada stopa. Zvuci priti anbilivabl.
Elem hteo sam da pišem o prijavi bombe u avionu i mom traženju bombe pre 2 godine u Tivtu, ali tek sad videh ovu gore diskusiju, pa da iskomentarišem:U pitanju je torbulencija, jer nema te tehničke greške, koja će u sred kruzinga zalepiti putnike za plafon (ono konstantna brzina avina + čista fizika ;) ). Mobilni telefoni, wireless i bežični miševi, po mojim saznanjima nisu ni blizu avio frekvencama i namerno su tako pravljeni... Možda bi recimo, neki bebi alarm, ili stari bežični telefon, ili dečiji toki-voki, vojna ili amaterska radio stanica mogla da utrči u granične vrednosti navigacije ili komunikacije...Ne jednom, video sam pilote da tokom leta koriste mobilne telefone, a pojedine aviokompanije imaju u svakom avionu kompanijski mobilni telefon, kojim komuniciraju sa kompanijskom operativom, u slučaju nekog problema van matičnog aerodroma...E sad postoji teorija harmonika, da signal osim na osnovnoj frekvenci, isijava i osciluje i na pojedinim nižim frekvencama, samo sa sve manjom snagom, kako frekvenca ide naniže... I to može eventualno, napraviti neke smetnje... Mada su ti signali (kompa i mobilnog) em, previsoki, em premale snage, em drugačije modulisani, ali ajd`da kažem, da možda može da se potrefi neka teorija mizernog procenta, da se neki od harmonika sklopi, sa nekom od avionavigacionih frekvenci i izazove neke smetnje...Naravno, tehnička greška u ovom australijskom slučaju je isključena, jer nema tehničke mogućnosti da avion koji leti konstantnom brzinom vodoravno, najednom propadne ili uzleti gore ili dole... (osim ako nije Harrier ;)) E, a što se tiče lepljenja putnika za plafon i povraćki po plafonu, po tome su najčešće bili poznati letovi za Mostar. Zaboravih ime planina, ali na njihovom vrhu sudarali su se kontinentalne i morske vazdušne struje i razlika vazdušnih pritisaka sa jedne i druge strane planine je bila povelika...To rezultira da sa momentom preletanja vrha vazdušna strujnica koja ide uz, ili niz planinu dograbi avion i ili ga digne recimo par hiljada fita ili ga sljušti nizbrdo i tada se desi da putnici i stjuardese koji nisu vezani završe na plafonu... Piloti su zato uvek išli visoko na Mostar, jer recimo sa sporim ATR-om nikad ne znaju da li će da ih strujnica sljušti 200 ili 2000 fita... Znači visoko, putnici i stjuardese vezani pa polako dole...Ovde u Australiji nije bilo planina, ali na različitim visinama duvaju različiti vetrovi u različitim pravcima i ovakve stvari umeju da se dešavaju kada avion menja flight level u manjoj ili većoj meri... Naravno što je brzina aviona veća to se ove vertikalne promene manje osete (sigurno ste osetili da pilot tokom torbulencije dodaje gas).A kapetan je napravio emergency sletanje, ne zbog tehničkog stanja aviona, već zbog 40 povređenih putnika koji su se švrćkali po avionu i završili na plafonu... :rolleyes: To je to.O bombi ću drugi put... :)
Link to comment

kad se pominje Italija na onom drugom topiku [bitno je da su svi putnici i posada ok]:

Rome's Ciampino airport has temporarily closed after a Ryanair flight from Frankfurt suffered "substantial damage" as it made an emergency landing.The budget airline said the plane had experienced problems after birds were sucked into the engine as it came in to land at Rome's second-largest airport.Passengers left the Boeing 737 using emergency chutes.
rya960_1226315860.jpghttp://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7719716.stm
Link to comment
mislim da je '84 bilo jedno sletanje na sarajevski aerodrom
ako mislis samo na sletanje, bilo ih je vise na BEG, i to poslednje nesto bas skoro [isto kargo?]ovaj je registrovan u Makedoniji.
Link to comment
kad se pominje Italija na onom drugom topiku [bitno je da su svi putnici i posada ok]:rya960_1226315860.jpghttp://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7719716.stm
Ovo deluje prilično opasno i zajebano... Nejasna mi je ta priča sa pticama... I nevažna, jer ptice udaraju po avionima i motorima non stop... I to se sve završava bez posledica. (tj, ako ulubi oplatu zameni se oplata... ako protrči kroz motor, motor se pregleda, zamene pokrivljene lopatice i tako to... Pilotsko staklo ume da prsne, ali nikada ne pukne, bar ja nisam video, te se isto zameni...) Elem kad dođe do udara ptice avion se ili vrati ili produži, ali cela situacija, nije ne znam kako rizična...Međutim na ovom Ryanovom 737, deluje da levi glavni stajni trap nije zabravio u otvorenom položaju i da je tako poluotvoren, landarao tokom sletanja... Ako je tako sleteo onda je to super sreća, da se pri sletanju nije izokretao i pokidao motor sa tog krila, ako ne i celo krilo... Taj deo priče deluje prilično opasno...Srećom sve se završilo dobro... :Hail:Elem, bomba! :rolleyes: Jednog leta pre par godina, raduckao sam u Tivtu... Stiže avion, izađoše putnici, ali novi ne ulaze... šta ima, šta se dešava, pitam ja...Kažu, postoji prijava bombe na avionu... Ajd`dobro...Kažu, javiće proceduru, specijalna ekipa za bombe je na putu iz Podgorice... Ajd`dobro... Posada zapalila u hotel, kolega sa stalnim boravkom u Tivtu mora da skupi sitnu decu sa plaže, a ti Dare sedi kod aviona da čuvaš bombu... :unsure: Zovu iz operativnog, kažu majstore, avion mora da se prebaci na početak piste... Ja tu onda viknem, da mi to nije u opisu radnog mesta, i što koj`moj nisu pilotima odmah rekli da prebace avion, a ne sad da ih savatavaju po plaži... Ajd`nema veze rekoh, prebacićemo ga traktorom, mada mi ni to nije u opisu radnog mesta... Ali ajd`dobro...Elem, vučem ti ja tako avion, glasno komentarišući u stanicu i pljuckajući celu situaciju... Kad zovu iz operativnog, kažu moli se mehaničar koji vuče avion da se uozbilji, jer se svi razgovori snimaju i biće pregledani od strane inspekcijskih službi... Tu ja onda pitam, jel`to onda znači, da ne smem javno da pričam viceve o Milu... Našta operativni viknu: Nemoj Dare ko boga te molim, shvati da je ovo ozbiljno... Ajd?dobro... <_< Ostavismo mi avion na kraju piste i ja odoh u ofis, malo do foruma u nedoumici, da li smem da pišem o bombi ili ne smem... I dok sam se tako razmišljao, eto ti dva crnogorska pandura: "-Jel si ti mehaničar!" " Jesam...". Kažu: "Ideš sa nama da tražimo bombu...""Stoj!" Vičem ja, "Zemljaci, to mi nije u opisu radnog mesta, ama baš dibidus, a ja stvarno nikada nisam maštao da budem heroj..." Tu jedan pandur izađe i viknu: "šefe dođi molim te, ovaj ovde zajebava..." Tu se pojavi jedan štrkljasti nasmejani mladić u civilu i kroz smeh mi reče, da se pitanje mog učešća, uopšte ne postavlja icon_slap.gif i da nije higijenski da se svađamo, te je bolje da pođem milom nego silomicon_blabla.gif Ajd`dobro...Nazovem šefa u BGD. pitam jel ima neka procedura i bonus dnevnice za traženje bombe... On kaže, snađi se pričaćemo kad dođeš... Ajd`dobro...icon_superman.gifI tako i ja odoh sa specijacima... Kažu, jebi ga... Oni su trenirali na Fokeru, te ja moram da im pokazujem mesta, gde bi neko mogao da postavi bombu i da gledam, ako vidim da nešto nije na svom mestu... I tako, polako, okolo, naokolo od rupe do rupe... <_< WC-e iskidaše dibidus, ostalo nekako spasoh... Dok ja dotrčim sa šrafcigerom oni pola panela pokidaše... Aman ljudi, ne lomite, treba posle to neko da sastavlja... Ali džaba... Ekipa rastura, a štrkljasti opasno nasmejani šef, nosi taj aparat za bombe i kobajagi nešto gleda... Kaže Dare gledaj dobro, ako vidiš nešto neobično...Elem dotični aparat deluje kao mali ručni bacač sa durbinom i radi kao recimo handy skener, koji drugačije boji predmete sa drugačijom gustinom i tu mi kao, tražimo specifičnu gustinu/boju plastičnih eksploziva ili već nekih drugih eksploziva koje su oni školovali na nekom specijalnom belosvetskom kursu... <_< Naravno, ništa nismo našli... štrkljasti šefčić specijalaca mi se zahvali, što sam im pomogao da odškoluju sve rupe za skrivanje bombi na 737... šta ću nasmejem se i slegnem ramenima... Ajd dobro... I to je to. Jedva nekako sastavih WC-e i polomljene panele po kabini, poručih da u BGD avion sačeka cela brigada mehosa enterijera i sredi sve to... Prevukosmo avion nazad i pozvasmo putnike za BGD... Moj kolega se pojavi... Posada takođe... Namazani dibidus... Kažu Dare, svaka ti čast... <_< Ali to nije kraj... :rolleyes: Posle par dana puče bruka po štampi, da je ekipa specijalaca u Bgd. trenirala postavljajući plastični eksploziv(bez upaljača) u prtljag redovnih putnika, a onda puštala utrenirane kerove da isti nađu... Elem trening je uspešno završen, izuzev što je jedan komad plastičnog eksploziva nedostajao, kao i prtljag u koji je bio postavljen... Pretpostavljalo se da je taj prtljag odleteo na letu za Tivat ili Istanbul koji su polazili u to vreme... Isti nikada nije nađen, a verovatno ga je NN putnik po otpakivanju prtljaga, našao i začuđeno bacio u đubre...I to je negde kraj priče... Nije bilo bombe, ali je bilo eksploziva... Trenirali su i srpski i crnogorski i turski specijalci... Dare je bogatiji za još jedno iskustvo, i sledeći put se neće dati navatati za traženje bilo kakve bombe... Bonus dnevnica za moju malenkost nije bilo... <_< Čiča miča i gotova priča... :rolleyes: Edited by dare...
Link to comment
Koliko se sećam, objavljeno je da je eksploziv pronađen. Tebi verujem više nego zvaničnim saopštenjima.Znači, izgubili su taj C 4...vrh.
Pazi ovako... Ovaj prvi deo sa traženjem bombe je iz prve ruke...A onaj deo sa treningom i sakrivanjem eksploziva u prtljag, koji posle nisu mogli da nađu, je iz štampe... Vrtelo se par dana po novinama...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...