Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

dobro lep je Constellation...i volim da ga gonim u Flight Simu, ali ovaj novi je nesto najlepse sto sada vozi ljude po nebu. Kad nema Konkorda...
:lol: Ima, ima, sta ste se bre uhvatili za tog Amerikanca...00349.jpg
Link to comment

Kada su brodovi bili avioni. I obrnuto.Air France I, Air France II, Air France IIIAF_1.jpgIzgradjeni 1930. godine, za kompanuju Air France, da pokriju tada nedostizni za avione deo puta od Afrike (Dakar) do Bahie (Brazil). I - prevoze postu.Radili su taj posao kratko, ali kako treba, sve dok avioni nisu osvojili i taj vazdusni put. Kljucna imena: Latecoere, Mermoz...Postali brodovi za spasavanje, u ratu pomocni patrolni, 60 metara duzine, 7.50 sirine, 2 diesel motora ukupne snage na osovini 1350 KS, brzine 15 cvorova, dve pogonske osovine.Preziveli rat i 1946. godine vraceni u komercijalnu sluzbu. Ali je njihovo vreme kao dopune avionima nepovratno proslo.

Edited by woodooinstalater
Link to comment
Samo za vasudevu :)Poleteo je i drugi vec.
ANA, my honey.Narucili su 55 masina. Odose postojeci B-767 nekome drugome.Qantas je vec otkazao Dreamlinere zbog kasnjenja, kako kazu. Mozda pre zbog nemanja posla i para.ANA je, izmedju ostalog, cekala jer se 55% tog aviona pravi u Japanu. Bila je prvi narucilac i prva ce ga dobiti kada ( a stici ce jednog dana) bude gotov.
Link to comment
Eh sad, ovo si napisao kao da je Super Connie avion ranga C-152 koji leti ispod oblaka
Nije li Aeroput bio prvi na svetu da ima Connie? Mislim da sam to procitao u JAT-ovoj reviji pre 30 godina.
Link to comment
Nije li Aeroput bio prvi na svetu da ima Connie? Mislim da sam to procitao u JAT-ovoj reviji pre 30 godina.
Ne znam za Constelation/Super Constelation, onako, odoka, Aeroput mi je premator za avion nastao dobrano posle WW2, kao vrh klipnih putnickih aviona, a sumnjam da je JAT-u tada i trebao toliki avion. Convair-i su stigli taman na vreme da popune na pravi nacin i potrebe i prazninu do pojave/uvodjenja mlaznjaka, a i vremena su se promenila.Interesantno da ko god da je o tim stvarima odlucivao u ex-Yu, kada je u pitanju civilno vazduhoplovstvo nije imao dileme: osim nekoliko zaostalih i po nuzdi koriscenih Dc-3/Li-2 i par Il-14, bez ostatka su nabavljane zapadne konstrukcije (Aviogenex ne racunam, to je druga i sporedna prica). Takozvano RV se moralo da zadovolji, posle zlatnog Sabre doba, sa sovjetskim konstrukcijama. Cak se i najveci sin nasih naroda i narodnosti vozio zapadnim putnickim avionima, ne racunajuci veoma kratku epizodu sa Il-18...
Link to comment
Ne znam za Constelation/Super Constelation, onako, odoka, Aeroput mi je premator za avion nastao dobrano posle WW2, kao vrh klipnih putnickih aviona, a sumnjam da je JAT-u tada i trebao toliki avion. Convair-i su stigli taman na vreme da popune na pravi nacin i potrebe i prazninu do pojave/uvodjenja mlaznjaka, a i vremena su se promenila.Interesantno da ko god da je o tim stvarima odlucivao u ex-Yu, kada je u pitanju civilno vazduhoplovstvo nije imao dileme: osim nekoliko zaostalih i po nuzdi koriscenih Dc-3/Li-2 i par Il-14, bez ostatka su nabavljane zapadne konstrukcije (Aviogenex ne racunam, to je druga i sporedna prica). Takozvano RV se moralo da zadovolji, posle zlatnog Sabre doba, sa sovjetskim konstrukcijama. Cak se i najveci sin nasih naroda i narodnosti vozio zapadnim putnickim avionima, ne racunajuci veoma kratku epizodu sa Il-18...
My bad.It was Lockheed Electra.
Link to comment
My bad.It was Lockheed Electra.
Jeste Lockheed Electra, ali ne L-188:Poznata po onom ljudozderstvu na Andima, americki pandan Il-18 i Vickers Viscountu, iz koje su posle razvili Orion, protivpodmornicki avion koji jos uvek radi, nego Electra L-10, predratni konkurent Boeingovom B-247 i pobedniku, nenadjebivom Dc-2 iz koga je nastao Dc-3:To je bio avion koji je razmatran u Avioputu... :)
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ima vec vise od godinu dana kako je Cessna za svoj model Citation Columbus, cije se uvodjenje u sluzbu ocekuje 2014. godine, izabrala Pratt&Whitney motor sledece generacije Pure Power PW810C, koji ranijih godina u fazi ispitivanja bio poznat kao Geared Turbofan Engine.Od novog motora se ocekuju procentualno dvocifrena poboljsanja koja se odnose na potrosnju goriva, emisiju stetnih gasova, smanjenje buke i troskova odrzavanja. Motor je zasnovan na usavrsenom sistemu redukcije koji omogucava znatno sporije okretanje ventilatora bez smanjenja broja obrtaja kompresora niskog pritiska i same turbine, sto ce, pre svega, omoguciti smanjenje buke i potrosnje goriva.U motor je ugradjen i znatno usavrseni ventilator, kompresori, turbina i P&W nisko emisioni sistem sagorevanja, od cega se ocekuju jos bolji rezultati u pogledu smanjenja potrosnje goriva, znatno manji stetan uticaj na okolinu, kao i, u buducim fazama razvoja, siroke mogucnosti za povecanje snage odnosno potiska.Mitsubishi i Bombardier su za svoj novi avion za regionalni saobracaj, CS serije, cije se uvodjenje u sluzbu ocekuje 2013. godine, izabrali novi motor, a u toku su ispitivanja takzvanog full-scalle PW1000G modela na fabrickom B-747 avionu. Ocekuju se takodje i slicna ispitivanja na Airbus-ovom A340 modelu.

Edited by woodooinstalater
Link to comment
Mitsubishi i Bombardier su za svoj novi avion za regionalni saobracaj, CS serije, cije se uvodjenje u sluzbu ocekuje 2013. godine, izabrali novi motor, a u toku su ispitivanja takzvanog full-scalle PW1000G modela na fabrickom B-747 avionu. Ocekuju se takodje i slicna ispitivanja na Airbus-ovom A340 modelu.
dobar post, ali gde su slike :D1 ovde i 1 ovde
Link to comment

Иначе Boeing 787 Dreamliner добија титанијум компоненте из Русије. Тако су направили заједничку компанију Боинг и ВСМПО-АВИСМА(највећи проивођач титанијума на свету у саставу руске државне технолошке корпорације који се налази у Јекатеринбургу-http://en.wikipedia.org/wiki/VSMPO-AVISMA).http://www.rostechnologii.ru/en/archive/0/detail.php?ID=5111Отворена заједничка фабрика,http://www.rostechnologii.ru/en/archive/3/detail.php?ID=5168

Edited by No7
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...