Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Ne razumemo se.Ne donosim sud o njima nego o drustvu iz kojeg dolaze njihovi fanovi.Ako i jedna i druga imaju iste (mislim na fanove) onda situacija nije tako uniformna, kako je prikazujes.Uglavnom, u celom tvom pisanju ne vidim rešenje problema osim nekog čekanja da evoluiramo, edukujemo generacije pa kad bude.OK i to ali sta da radimo sada i narednih par desetina ili stotina godina?Represija nije dobra, strah od represije nije dobar, sprovodjenje zakona nije dobro, koje resenje koje ce iskljuciti nas, krvozderne sadiste, a opet posredne krivce za silovanja, predlazes?
Kad što je Sejlorka već primetila, pripisuješ mi nešto što nigde nisam rekao. naprotiv, složio sam se sa Milogledom da je sprovođenje postojećih zakona i eventuanlno njihovo pooštravanje (bez katracije, jel) pravo rešenje, samo što nije dovoljno.Ne mislim da treba čekati na evoluiranje društva, već da treba raditi na razgradnji štetnih patrijarhalnih društvenih obrazaca, i to ne samo u ekstremnim slučajevima kada dovedu do zločina. Da, ovo znači drugačije obrazovanje i drugačiji stav prema rodnim ulogama.Stvarno ne vidim šta je ovde problematično i zašto moraš da izvrćeš moje reči i da mi pripisuješ nešto što nisam rekao.Evo posegnut ću i za kvotovima:
Ako nekome pretnja 15 godina robije nije dovoljna da ga odvrati od silovanja, nece biti ni kastracija i zigosanje. Zasto? Zato sto niko ne racuna s tim da ce biti uhvacen. Tezina zaprecene kazne je sekundarna; kljucno je efikasno otkrivanje ucinilaca krivicnih dela i dosledno sprovodjenje kaznenog zakona, kakav god on bio. It's that simple.
To je to.Zapravo treba nam bolje funkcionisanje institucija, a umesto toga, populizam nam daje upravo zaobilaženje procedure i zadovoljenje niskih strasti za tuđom krvlju. To ne rešava ništa osim što pruža sadističko zadovoljstvo.
Elem, naravno da se slazem da treba menjati drustvenu svest, sistem vrednosti, bla bla. Ali to je dugotrajan proces. U medjuvremenu, dok ne postanemo moderno i emancipovano drustvo, policija treba da hapsi silovatelje a sudovi da im ne odmeravaju minimalne ili kazne ispod zakonskog minimuma. To je sve sto zelim kasti.
Ma naravno, oko toga smo se već složili, čini mi se. Samo što su ovde kriminološki problemi, neposredno povezani sa onim sociološkim, a Sailorman je pokazala i kako. I kao što rekoh već nekoliko puta, problem nije samo srpsko-tranzicione prirode, imaju ga i mnogo uređenija u stabilnija društva.
Edited by Syme
Link to comment
U pravu si, naravno. S tim što povici za žigosanjem mogu ići ruku pod ruku sa kulturom silovanja.A inače ja sam naglasio da ne mislim samo na Srbiju. ovo je problem patrijarhata uopše.
Ma ne, povici za kastracijom su razumljivi, ali nazvati ih sadističkim (što je samo konstatovanje činjenice) je malo prejako, ne?Ako ti je išta lakše, radi se o sadističkom uživanju na koje niko nije imun, a ja kao osvedočeni ljubitelj Djanga i Inglorious Basterds, svakako ne.
Link to comment
Nova studija objavljena u stručnom časopisu “Ameriken soušiolodžikal rivju”pokazuje da muževi koji manje vremena posvećuju obavljanju tradicionalno ženskih poslova, kao što su kuvanje, čišćenje i kupovina, više vremena posvećuju seksu sa svojim partnerkama.
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimljivosti/365472/Parovi-u-kojima-muskarac-vise-cisti-i-kuva-redje-imaju-seksTotalno ima smisla.
Link to comment
Edit: Samo da dopunim - slika praznih srpskih sela, jedna je od slika tradicionalnog patrijarhata - onog trenutka kad žene dobiju mogućnost da biraju, one odu i ostane ti selo puno sredovečnih neženja.
Ne ostane selo puno sredovečnih neženja nego ostane jedan u 30 kuća, po pravilu mali Ćukov koji nije baš najbistriji. Žene prosto statistički gledano nešto bolje funkcionišu u vremenima kad se menjaju pravila igre i kad je turbulentno. Manjina muškaraca, ali opet ih je više nego žena, ne uspeju da se snađu i ostanu u selu u fazonu šta to bi. Iz sela se ide zbog sirotinje a ne zato što žene neće da žive u patrijarhatu. A žene su tek nešto malo uspešnije bile u tome nego muškarci,mada su i muškarci generalno gledano očigledno jako uspešno izveli svoju seobu.A drugi glavni razlog iz koga žene malo bolje uspeju da se odsele iz sela je što imaju malo jači drajv da neće da smrde na osoku.
Danas u Politici dobar tekst na ovu temu.
Републички завод за статистику објавио је да је у периоду између два последња пописа укупан број неписмених смањен за чак 45,28 одсто, али и да у овој популацији апсолутно доминирају жене. По речима начелнице Одељења за попис становништва Снежане Лакчевић, међу 164.884 неписмених, 82,1 одсто чине жене које углавном живе на селу, по занимању су домаћице и у просеку имају 71,5 годину.– Мене овај податак није изненадио, пре бих рекао да је то врло тужан податак за све нас – каже академик Драган Шкорић, председник Одбора за село Српске академије наука и уметности.На наше питање да ли ови проценти могу да имају везе и са полном дискриминацијом, он одговара да сигурно делом имају везе, јер је син увек имао предност. Академик износи и мало познате податке да је на селу у овом тренутку 260.000 неожењених мушкараца и 100.000 неудатих жена до 40 година.Да је лош социјални положај жена на селу условљен изразитом имовинском неједнакошћу, став је Групе за развојну иницијативу „Секонс”. Она је својевремено у Привредној комори Србије објавила резултате свог истраживања које показује да су жене двоструко маргинализоване као припаднице пољопривредних домаћинстава и као жене унутар економске и породичне организације тих домаћинстава.Према овим подацима, жене су власнице тек једне десетине сеоских домаћинстава, 84 одсто њих не поседује земљу, пензијско и инвалидско осигурање не уплаћује 93 процента, а 17 одсто нема ни здравствено осигурање, јер немају свој новац.Више од 70 одсто жена на селу има статус помоћног члана домаћинства, што значи да су ангажоване у породичном послу, али нису плаћене за тај рад. Оне за то не добијају никакву накнаду, па практично раде за пуко преживљавање, за преноћиште и храну, коју саме узгајају и саме спремају. У сезони пољопривредних радова 65 одсто жена ради дуже од прописаног пуног радног времена, без дана одмора.Др Ана Пешикан, професорка Филозофског факултета и једна од креатора Стратегије развоја образовања Србије, каже да није изненађена најновијим подацима пописа становништва и додаје да је потребно тражити више разлога за чињеницу да је 80 одсто жена неписмено, пошто се овде укршта неколико феномена.– Овде треба гледати „иза” процената који на први поглед говоре да више жена напушта школу, па су стога жене неписменије. Међутим, позадина овога може бити и још један феномен, а то је да са села емигрира више жена. Оне млађе, способније, желе да се додатно образују, желе да потраже бољи живот у граду. Већина одлази из нужде не зато што не воле село, и када тако гледате, логично је да тамо остају углавном мушке главе и старе жене које су неписмене – објашњава др Пешикан.
Link to comment
Što?
Za početak, zato što nije dato nikakvo objašnjenje (bar ne u Blicu) na koji način obavljanje "muških" odnosno "ženskih" poslova utiče na seksualnu aktivnost. To što obavljanje "ženskih" poslova, s jedne, i učestalost seksualnih odnosa, s druge strane, pokazuju negativnu korelaciju u određenom broju slučajeva nije dovoljno da bi se uspostavila zakonitost. Šta je sa ostalim faktorima koji utiču na seks??Dalje, indirektni zaključak istraživanja je da muškarci koji obavljaju "ženske" poslove gube svoju muškost (u sopstvenoj percepciji bar). Čak i da je to tako, problematično je to što ovo istraživanje prezentuje taj zaključak kao prirodnu činjenicu, praktično negirajući da je "gubitak muškosti" uvek posredovan društvenim normama. To je ustvari i moja glavna zamerka ovom i sličnim istraživanjima - banalizacija i simplifikacija složenih društvenih odnosa. Ako operišeš sa pojmovima koji su čisti društveni konstrukti ("ženski" i "muški" posao, na primer), onda ne možeš da ih tretiraš kao prirodne pojave.Na stranu to što je bolno očigledni cilj ovog istraživanja učvršćivanje tradicionalnih rodnih uloga. Edited by sailorman
Link to comment

Nisam citao clanak, ali verovatno nije ni cilj da se prikaze da je odnos kauzalan (npr. placanje racuna da utice na libido... neveruem). Objasnjenje su onda unobservables, razne licne karakteristike odgovorne za autoselekciju u odredjenu populaciju. Clanak jeste u neku ruku argument onima koji bi rekli kako "samo pickice rade te zenske poslove", ali ASR (American Sociological Review) sigurno nije bastion tradicionalnog razmisljanja. S druge strane, clanak se bavi apsolutno savrsenom temom za prikupljanje gomile citata u rekordnom roku, za medijsku eksponiranost (ubedljvo najvise komentarisan socioloski clanak poslednjih godina), a gomila kolega se hvata za glavu u fazonu "kako meni nije palo na pamet da ovo uradim". Stoga, ako je bilo nekih niskih pobuda pri pisanju clanka, onda bi to bila zelja da se donekle tabloidnom tematikom napravi brz prodor u akademskoj karijeri. Rezultati su pokazali sta su pokazali, ali prostora za interpretaciju i dalje ima onoliko.

Link to comment

Pošto nisam ni ja čitala članak, glupo mi je da dalje komentarišem. Prihvatam mogućnost da cilj istraživanja nije učvršćivanje tradicionalne rodne podele nego prikupljanje citata (ili nešto treće), ali to iovako nije bila moja glavna zamerka. Gore sam napisala šta mi najviše smeta kod ovakvih istraživanja (zanemarivanje društvenog konteksta i tretiranje socioloških fenomena kao prirodnih), s tim što ta zamerka važi samo pod pretpostavkom da je članak iz Blica dobro preneo suštinu.

Link to comment

ko jos ocekuje od blica da relativno tacne informacije jos i korektno interpretira.nemojmo se saliti ^_^http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/365031/Nada-u-novu-terapiju-Rak-ce-za-5-godina-biti-samo-hronicna-bolest

Link to comment
Pošto nisam ni ja čitala članak, glupo mi je da dalje komentarišem. Prihvatam mogućnost da cilj istraživanja nije učvršćivanje tradicionalne rodne podele nego prikupljanje citata (ili nešto treće), ali to iovako nije bila moja glavna zamerka. Gore sam napisala šta mi najviše smeta kod ovakvih istraživanja (zanemarivanje društvenog konteksta i tretiranje socioloških fenomena kao prirodnih), s tim što ta zamerka važi samo pod pretpostavkom da je članak iz Blica dobro preneo suštinu.
predlazem da privedemo drustveni kontekst i da ga mucimo dok ne prizna da je on kriv sto se svet ne ponasa prema tvojim vizijama pa ces da vredjas istrazvace. blic je samo prepisao agencijsku vest verovatno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...