Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

nema potrebe za sarkazmom, ja samo pokusavam da od jankove izjave napravim opstiju temu.
Tako sto je zakivas i dajes svoj konacan odgovor.. Zanimljiv nacin da se nacne temaZato je kod mene uvek vise znakova pitanja, nego ostalih -_-evo,da li je pobeda na muskom i zenskom turniru bas = ucinak? Ili je njihovo izjednacavanje primer pozitivne diskriminacije, kad joj vreme nije?
Link to comment
Tako sto je zakivas i dajes svoj konacan odgovor.. Zanimljiv nacin da se nacne temaZato je kod mene uvek vise znakova pitanja, nego ostalih -_-evo,da li je pobeda na muskom i zenskom turniru bas = ucinak? Ili je njihovo izjednacavanje primer pozitivne diskriminacije, kad joj vreme nije?
Šta je uopšte učinak tenisera ili sportista uopšte. Ako je to samo pobeda onda je svejedno muška ili ženska konkurencija, ako je učinak ono što se prihoduje onda sve zavisi od spremnosti nekoga da plati, dok ima interesa da jednako plaća tenisere i teniserke što bi to meni smetalo, ne otima niko moje pare.I ako je u pitanju pozitivna diskriminacija, što joj ne bi bilo vreme. Opet diskriminaciju vrši neko ko daje svoje pare.edit: Zašto nije u svim sportovima izjedačeno plaćanje u muškoj i ženskoj konkurenciji, očito da u nekim sportovima nema zainteresovanih sponzora da daju pare, ništa od moje eventualne želje da zarađuju jednako i ništa od jednakog uloženog napora. Nema para. Edited by Div
Link to comment
...nego, janko to ne predlaze, a ipak bi da kada gubi dobije vise od zene koja pobedjuje.nadam se da on ustvari tvrdi pazar da se muski slem svede na dva dobijena.
po onome što sam video ne predlaže ni da gubitnici dobijaju više od pobednica već da se ili izjednače uslovi ili napravi razlika u nagradama.
pa ne zalažu se žene ni za šta. postoji status quo i janko bi da ga promeni. treba da da razloge. razlog je, koliko razumem, taj što se on duže znoji a plaćen je isto. međutim, nagrade se i ne dele prema trudu nego prema učinku....
žene se zalažu za status kvo, da dobijaju iste pare i da ne igraju više od dva seta.daleko da je janko tu jedini, postoji čitav niz izjava tenisera koji ukazuje na da je nezadovoljtvo prisutno. pre par godina ana ivanović je objašnjavala nadalu da "žene ne mogu da igraju na tri seta". pre par meseci francuz simon, član saveta udruženja tenisera izneo je i druge zamerke:
Simon also told L’Equipe he was upset that the ATP tour agreed to make the tournament in Rome a joint event with the women without consulting the players directly."The year before, the women, for their final, they had 20 spectators," he said. "And so, in that case, you save them, but when you want a practice court, there aren’t any left.”
ne pratim tenis ali rekao bih da, osim razlike u dužini mečeva, među teniserima postoji uverenje da ženski tenis parazitira na popularnosti muškog i da se to ne bi promenilo ni izjednačenjem dužine mečeva bilo na tri ili na dva dobijena seta. argumenti zašto su u sadašnjem sistemu žene u prednosti su još i povrede kojih kod muškaraca ima više jer mnogo više sati odrade na terenu i bolje mogućnosti za žene da se takmiče i u konkurenciji parova, opet zbog mnogo manje napora koji ulažu u single mečevima. Edited by eoten
Link to comment
...Pare dolaze od karata, reklama i čega još ne, i od toga i nekih pregovora zavisi koliki je nagradni fond. Rajka stvarno ima poentu tu.
problem u tenisu je što su neki turniri objedinjeni za muškarce i žene pa onda postoji pritisak za jednakost nagrada a nema jasnih podataka koliki je interes za takmičenje po polovima. ako bi se svi turniri potpuno razdvojili stvari bi bile mnogo jasnije. muški i ženski vimbldon bi mogli da dele pare koje skupe i niko ne bi mogao da se buni ako bi žene dobijale i više para od muškaraca za kraće mečeve.
Pa pazi, možda to i jeste tačno da je razlog što ljudi slabo gledaju ženski fudbal to što je slabije medijski ispraćen. Isto kao što je u nekim zemljama zanimljiviji fudbal a u nekima kriket ili tako nešto egzotično....Možda bi bilo interesantno izvesti eksperiment sa sličnom medijskom zastupljenošću muškog i ženskog fudbala, baš me zanima kakav bi bio rezultat - da li bi neko počeo to da gleda :P
eksperiment u švedskoj je već u toku. videćemo rezulate za par godina.
Link to comment

Svašta je tu Janko nabacao, ali realno ako sponzori nemaju problem sa davanjem tog novca, može samo da kuka. Činjenica jeste da je ženski tenis manje gledan, da realno ima manjeg interesovanja, da je pitanje da li će sledeće sezone WTA naći sponzora, jer Sony izlazi iz te priče, itd.Jankova primedba potiče verovatno (s obzirom da je data posle još jedne Serenine demontaže protivnice sa nulom u osmini finala GSa) od ugla gledanja, da je u ženskoj konkurenciji mnogo manji quality depth i da zbog te plitkoće, one ustvari lakše zaradjuju isti novac, a brani se i tezom o količini gemova i setova.I tačno je da zbog tih zajedničkih turnira (koji su i najplaćeniji) stoji mišljenje, da cure otimaju veći deo kolača nego što bi im realno pripadaoŠto se tiče toga da gubitnici dobijaju veći novac, to je od ove godine povećano na svim Grend Slemovima, tako da momci i devojke koji ispadaju u prvim kolima dobiju veću zagarantovanu sumu, baš zbog činjenice da je najveći kolač uglavnom išao u ruke prvih 30, sa naglaskom na bruka pare za prvih 3-4.edit: Još jedan bitan aspekt je i da ATP navodno samo 15 posto novca izdvaja za tenisere, dok je u NBA to valjda 50 posto. Dakle, moguće je i da entertaineri hoće da stisnu organizatore da se malo više otvore.

Edited by Garnirung
Link to comment
Svašta je tu Janko nabacao, ali realno ako sponzori nemaju problem sa davanjem tog novca, može samo da kuka....
vimbldon je dugo odolevao pritisku da potpuno izjednači nagrade tako da možda problem sa davanjem istog novca i za žene možda i postoji.u sadašnjoj situaciji i mnogo bolje artikulisani argumenti od jankovih se svode na kukanje kao i sve drugo što se odnosi na muškarce kao grupu. najbolja taktika bi verovatno bila upravo pritisak na potpuno razdvajanje muškog i ženskog tenisa. bar bi se stvari isterale na čistac pa da vidimo kakvi bi argumenti bili potezani zašto to ne treba raditi. Edited by eoten
Link to comment

sad vidim po nekim komentarima da je navodno u tenisu situacija promenljiva i da je u nekim periodima ženski tenis bio popularniji kod publike od muškog. po meni razlog više da se razdvoje pa nek svako deli ono što uspe da prikupi.

Link to comment

ja ne vidim o cemu se ovde diskutuje. sta je problem janka? mala mu satnica? nije mala, ali ga boli sto neke zene za isto vreme zarade vise? buuhuu, ne vidim da se buni kad se u ostalim profesijama desava ista stvar. jbt, jedan jedini primer da zene zaradjuju isto/vise (a svi su i inace preplaceni), i eto ih muskarci kukaju. mos misliti nepravde.

Link to comment
Ok, razumem primedbu o uloženom radu, moraću da se delimično korigujem. Radnu teoriju vrednosti ionako nikada nisam nešto preterano cenio. :)Mataton svi trče 42km i imaju jednaku nagradu. . Žene se takmiče u svojoj konkurenciji a muškarci u svojoj, iz očiglednih razloga. I to je ok, to je ravnopravno.Ako je tako, onda bi i teniski meč trebalo da traje jednako za obe kategorije ako su već plaćeni isto.Da li se do ovog momenta slažemo?
U jednu ruku si u pravu... ;)Momci bacaju kuglu od 7,25 kg, a devojke od 4 kg. Razlikuju se i tezine diska, koplja... Na kraju, u dijamantskoj ligi glavnu nagradu moze osvojiti i zensko koje trci 800m za 2,00, a musko koji trci 15 sekundi brze ne dobije nista, kao sto ne dobije zvanicno (sta dobije ispod ruke to je drugo pitanje) ni Bolt koji je atraktivniji i zbog kog je doslo 90% gledalaca nego glavnu premiju dobije neatraktivna devojka koja baca laksu kuglu.Poput atletike i teniski GS turniri su takmicenja gde istovremeno ucestvuju oba pola i po meni je vrlo zdrava logika da oba pola dobijaju isti novac kao sto je to i u atletici. Pre 120 godina zene nisu ni igrale GS pa su se izborile za svoja prava, pre 20 godina su bile manje placene pa su se izborile za ravnopravnost. Kao sto su se crnci ili homoseksualci izborili za neka prava ovo je jednostavno civilizacijski pomak za koji su se zene izborile, a kad se za nesto izboris onda je nezgodno ukidati to pravo ma koliko se nekom drugom to ne dopadalo.
Link to comment
Meni se cini da Janka boli uvo za ovo o cemu raspravljate.
+1A da ne pricam o tome kako mu se konstantno podmece neki seksizam gde ga nema. Jadne zene, uvek potlacene, a muskarci uvek reprodukuju zensku potlacenost stagod da kazu. :(
Link to comment
A da ne pricam o tome kako mu se konstantno podmece neki seksizam gde ga nema. Jadne zene, uvek potlacene, a muskarci uvek reprodukuju zensku potlacenost stagod da kazu. :(
to su stotine godina podmetanja.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...