Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

pa i to zgražavanje je deo neravnopravnosti, polne, u neku ruku, zar ne?

Ne znam, možda.

Btw. trebalo je onda da staviš promiscuous pod znake navoda, izbegli bismo ovu konfuziju. :)

Link to comment

prazna muska sela su i posljedica vlasnicke situacije, zene nisu vezena za selo tj zemlju jer je ipak nesto rjedje nasljedjuju - mada se vec decenijama uglavnom ne nasljedjuje po tradiciji tj muskoj liniji 

sto se tice visokog obrazovanja, ono sto je manc kacio iz nekog istrazivanja, da je udio zena medju studentima i visokoobrazovanim posljednjih godina preko 50% u tranzicijskim zemljama vazi i na zapadu ali to nam ne govori nuzno ili samo o emancipaciji zena nego (i) o promjenama na trzistu rada 

zapravo ono sto je tu vazno reci ovako kako smo postavili temu je da nije svaki ishod koji je za zene pozitivan nuzno posljedica emancipacije

dalje, zene u sudstvu, nemoj da ulazis u tu zamku! nema ih previse u advokaturi :)

(sad digresija: pad nataliteta, opet, a imali smo i o tome temu, jeste dokaz emancipacije, ali (a moglo bi ti par forumasa reci nesto poblize o tome) taj je trend kako izgleda kolebljiv a ponegdje i varljiv. imali smo primjere francuske i sjevera evrope gdje je blagi rast nataliteta upravo bio u vezi sa boljim uslovima koje drustvo kreira za zene tj manjim pritiskom koji im namece - sto je dovelo do nekog malog rasta  nataliteta kao posljedice preferencija a ne moranja. ali naravno, srbija nije skandinavija niti francuska, a i u pitanju su logicne faze)

 

ono gdje si ti u pravu je teren sistemskih poboljsanja, ostaje da je drugi tabor u pravu na terenu kulture i mekog pritiska, nekad simbolicne nekad realne retradicionalizacije

i radnog prava :)

 

dodala bih ipak da u privatnoj sferi itekako ima pomjeranja na bolje. koliko je oceva aktivno i stalno ucestvovalo u odgoju svoje djece u generaciji nasih roditelja a koliko sada? otac je ranije vecinom bio rekreativni roditelj, tu da odvede dijete na sladoled i u bioskop dok je majka administrirala djecu na dnevnom nivou.

 

manc i nera pominju objektifikaciju zena i u popularnoj kulturi, jel? pa ono, ako je iko ispratio globalni trend onda su to pevaljke. nisu to cice za stipkanje s ibarske magistrale, mi samo volimo da ih tako posmatramo :)

ogradjujem se, mozda nisam najbolje shvatila na koga se op[aska o objektifikaciji u ovom smislu odnosi.

kako god, ok je biti na muzicki pogresnoj strani i takav izbor ne govori mnogo ni o cemu osim o muzickom ukusu - makar prije izvjesnog broja godina i jeste govorio.

Ni pre zene nisu nasledjivale zemlju, pa mi ovo nije najjasnije. Ikratko, zene sada imaju vecu slobodu da odu da traze posao i srecu u gradu i inostranstvu.

O obrazovanju mislim da je izlisno govoriti,jedno su zamke u koje mozemo da upadnemo,ali opet,ja ne tvrdim da je sada situacija idealna,nego da je bolja. Isto vazi i za sudstvo, vise zena na pravnom,vise zena u pravosudju, vise zena sudija itd , posebno usled zakona o suzbijanja diskriminacije,kacio

Onda kazes da su sagovornici upravu za meku stranu i kulturni deo, a da se ipak slazes,ne znam zbunjujuce je sve to. Opet cak se i kulturni model, zenske obaveze i ono sto se ocekuje promenilo za 35 godina(koliko se samo istopila ta podela na zenske i muske poslove u kuci). 

Bez obzira sta mantijasi zeleli a neki sa b92 foruma i pescanika se plasili,  dovoljno je da uporedim svoje koleginice,prijateljice,devojke sa njihovim majkama i bakama i vidim ko je u boljem polozaju generalno i ko uziva vece slobode                                                                                            

ps ona dva posta su gore greskom, bar dok ne otkrijem kao da ih obrisem ili to ne uradi moderator  :isuse: 

Link to comment

ne odlaze vecinski zene sa sela od juce, nego malo duze

vise je zena sudija jer sudstvo, javni sektor, donosi stabilno radno vrijeme i benefite koji zenama u okviru organizacije zivota a i po preferencijama ka sigurnosti posla (izmedju ostalog) vise odgovaraju.

advokatura je druga vrsta cimanja

naravno da su sagovornici u pravu za meku stranu, pogledaj malo tretman zena iz sou biza po medijima recimo, a mozes i na forumu ako cemo pravo, sve krava do kobiletine (a odemo li do ekstrema i kurva). mnogo je manje zgrazavanja nad zenama do 90tih. uporedi reakcije na polugolu marinu perazic ili sladjanu milosevic u odnosu na polugolu karleusu. zivi paradoks. namjerno pominjem bas ovaj primjer jer su takvom apsurdnom razmisljanju nerijetko skloni intelektualci.

ili recimo, kad si vec potegao primjer ljepote poroka, uporedi emiliju i violetu popadic, taman iz iste 1986. ili malo kasnije, i bilo koji iz asortimana selo gori a baba se ceslja i slicnih zenskih likova.

(naravno da mozemo da za primjer uzmemo i sta ja znam lisice gorcina stojanovica a ovamo ostavimo ljepotu poroka, da se razumijemo)

 

i sta kazes, i ti sad poredis koleginice i prijateljice s mamama i babama? :)

 

ali ti znas sve ovo sto mi pisemo.

 

ako ti je problem sto se djelimicno slazem i sa jednom i sa drugom stranom, onda jebiga... ali ti samo razigravas temu, jel da? 

 

reteriraces u ophodjenju prema sagovornicima za jedno mjesec dana, kao i vecina ostalih novopridoslih na forum :)

posto si postigao vidljivost, mozes i odmah (doduse i vec si u nemaloj mjeri)

 

postove ne mozes da brises, tj mozes samo njihov sadrzaj

 

 

edit, neko je pomenuo mali dnevnik i rodne uloge, ja pretpostavljam da su se gledaoci bunili jer od jednog momenta one nisu vise bile krute kao u startu, tj starije dijete je pametovalo mladjem a ne nuzno djecak djevojcici (ako nisam sta novije propustila, ne gledam u posljednje vrijeme)

Edited by morgana
Link to comment

ne odlaze vecinski zene sa sela od juce, nego malo duze

vise je zena sudija jer sudstvo, javni sektor, donosi stabilno radno vrijeme i benefite koji zenama u okviru organizacije zivota a i po preferencijama ka sigurnosti posla (izmedju ostalog) vise odgovaraju.

advokatura je druga vrsta cimanja

naravno da su sagovornici u pravu za meku stranu, pogledaj malo tretman zena iz sou biza po medijima recimo, a mozes i na forumu ako cemo pravo, sve krava do kobiletine (a odemo li do ekstrema i kurva). mnogo je manje zgrazavanja nad zenama do 90tih. uporedi reakcije na polugolu marinu perazic ili sladjanu milosevic u odnosu na polugolu karleusu. zivi paradoks. namjerno pominjem bas ovaj primjer jer su takvom apsurdnom razmisljanju nerijetko skloni intelektualci.

ili recimo, kad si vec potegao primjer ljepote poroka, uporedi emiliju i violetu popadic, taman iz iste 1986. ili malo kasnije, i bilo koji iz asortimana selo gori a baba se ceslja i slicnih zenskih likova.

 

i sta kazes, i ti sad poredis koleginice i prijateljice s mamama i babama? :)

 

ali ti znas sve ovo sto mi pisemo.

 

reteriraces u ophodjenju prema sagovornicima za jedno mjesec dana, kao i vecina ostalih novopridoslih na forum :)

posto si postigao vidljivost, mozes i odmah (doduse i vec si u nemaloj mjeri)

 

postove ne mozes da brises, tj mozes samo njihov sadrzaj

Promena promena promena , slazem se 

za ovo drugo,naravno javni sektor i sl benefiti,ok, ali promena je u tome sto sada nisu otvorena samo mesta sekretarica, daktilografkinja i sl, nego i mesta za sve vise advokatica i sudija, i da na tim mestima koje nose vise moci imas vise zena.

Ovo za likove,ipak su likovi danas sve ekstremniji,raznovrsniji,netipicni, mada nisam siguran na sta ciljas do kraja. 

Sto se tice nastupa,ponovicu,upitanju je samo reakcija, na lepo lepim i obrnuto.

 

Link to comment

ovako na nivou drustva, meni se cini da stvari nisu gore nego pre nekoliko decenija, ali da su gore nego sto bi se dalo ocekivati da ce biti, da smo kojim slucajem projektovali ocekivane trendove pre nekoliko decenija na danas. drugim recima, postoji usporavanje, postoje koraci unazad, ali mislim da nisu toliko veliki da nas vrate u doba kad npr. nasilje u braku nije bilo poznata kategorija. 

 

zaključ

Link to comment

Promena promena promena , slazem se 

za ovo drugo,naravno javni sektor i sl benefiti,ok, ali promena je u tome sto sada nisu otvorena samo mesta sekretarica, daktilografkinja i sl, nego i mesta za sve vise advokatica i sudija, i da na tim mestima koje nose vise moci imas vise zena.

Ovo za likove,ipak su likovi danas sve ekstremniji,raznovrsniji,netipicni, mada nisam siguran na sta ciljas do kraja. 

Sto se tice nastupa,ponovicu,upitanju je samo reakcija, na lepo lepim i obrnuto.

 

 

te pozicije nose vise moci i manje cimanja, a novac je tu trejdovan za sigurnost (sto je sasvim ok, da se razumijemo)

a vidi ovo, u socijalistickim zemljama redom imas rani upliv zena u tradicionalno muske profesije kao sto je inzinjering, dosta rano poslije ww2. u rusiji je nesto bilo preko 40% inzinjera zena, sto sad nije bitno nego je meni bilo impresivno pa pominjem. hocu da kazem, nije uopste tacno da su za zene bile rezervisane samo pozicije sekretarica i slicno, tj razmisljanje da jesu nas mozda vode u gresku jer polazimo od identicnih preferencija ka profesijama kroz vrijeme. mogli smo sa istim procentom visokoobrazovanih zena imati razlicite njihove rasporede po djelatnostima. imamo zene negdje vec vecinski, globalno gledano, u medicini, ili makar u dinamickoj prednosti. sta onda ima veze sto ih je manje drugdje?

ako pominjemo bilo samo sektore gdje je zena vise bilo one gdje je zena manje nego nekad, onda je to mozda cherry picking.

i tu je opet vazno sagledati trziste rada u cjelini. 

Edited by morgana
Link to comment

te pozicije nose vise moci i manje cimanja, a novac je tu trejdovan za sigurnost (sto je sasvim ok, da se razumijemo)

 

Kako je novac trejdovan za sigurnost kad su bolje pare u drzavnim poslovima?

Link to comment

te pozicije nose vise moci i manje cimanja, a novac je tu trejdovan za sigurnost (sto je sasvim ok, da se razumijemo)

a vidi ovo, u socijalistickim zemljama redom imas rani upliv zena u tradicionalno muske profesije kao sto je inzinjering, dosta rano poslije ww2. u rusiji je nesto bilo preko 40% inzinjera zena, sto sad nije bitno nego je meni bilo impresivno pa pominjem. hocu da kazem, nije uopste tacno da su za zene bile rezervisane samo pozicije sekretarica i slicno, tj razmisljanje da jesu nas mozda vode u gresku jer polazimo od identicnih preferencija ka profesijama kroz vrijeme. mogli smo sa istim procentom visokoobrazovanih zena imati razlicite njihove rasporede po djelatnostima. imamo zene negdje vec vecinski, globalno gledano, u medicini, ili makar u dinamickoj prednosti. sta onda ima veze sto ih je manje drugdje?

ako pominjemo bilo samo sektore gdje je zena vise bilo one gdje je zena manje nego nekad, onda je to mozda cherry picking.

i tu je opet vazno sagledati trziste rada u cjelini. 

Svestan sam toga,ali ne moze se tako lako proediti sfrj i sssr iz dva razloga, prvi je to da je u sssr emancipacija pocela min 25 godina ranije, a drugi taj sto je sssr izgubio 8,6 miliona vojnika,i jos 16 miliona civila, vecinom muskaraca. I da, procenat zena sa fakuletetom raste,ali je sada najvisi i to mnogo vise nego u odnosu na pre, a to pokazuju same statistike fakulteta. I opet bih se ogradio,cela diskusija je krenula oko tvrdnje da su 80te bile najbolji period po pitanju polozaja zena i ravnopravnosti, bolje i od danasnjice,u srbiji, ne bih ulazio u kritiku PZ u socijalistickim zemljama

Link to comment

Kako je novac trejdovan za sigurnost kad su bolje pare u drzavnim poslovima?

 

 

bolje u sudstvu nego u advokaturi?

samo ako oslobadjas nekog darka sarica optuzbe. mada i tu advokat zna da uzme bas dosta.

 

kurjace, i rekla sam da je rusija pomenuta samo jer je impresivan (a sustinski nebitan) podatak. ostatak posta je mnogo vazniji a njega nisi ni pipnuo, jel.

 

 

edit, ja sam inace slabo zainteresovana za zensko pitanje i sve u svemu ne vidim da danasnje vrijeme ide na stetu zenama vise nego muskarcima.

ono sto mi je interesantno je nacelno gledano poredjenje pozne sfrj i danasnjih relikata.

Edited by morgana
Link to comment

 

 

Uzrok za brojčanu prevlast žena treba tražiti još u ambijentu s početka devedesetih godina (prošlog veka) kada su mnogi muškarci napuštali pravosuđe i odlazili u advokaturu. Sudijske plate su bile vrlo skromne, naročito u vreme inflacije, pa su muškarci s položenim pravosudnim ispitom tražili finansijski sigurnije poslove, dok je ženama bilo možda važnije radno mesto u struci. 

 

 

Nezgodna terminologija

Žene sudije nikada nisu insistirale na poštovanju rodne ravnopravnosti prilikom oslovljavanja. Sudija je imenica i ženskog i muškog roda. Građani ih, međutim, često oslovljavaju sa „gospođo sudija” i „sudijnice”.

Malo je drugačija situacija sa ženama tužiocima jer ih kolege u šali zovu „tužilje”. Zajednički birokratski naziv za sve sudije i tužioce – „nosioci pravosudnih funkcija” često je u sudskim kancelarijama prevođen na ženski rod, pa su žene u šali nazivane „nosilje pravosudnih funkcija”.

 

Politika od pre 5 godina

Edited by MancMellow
Link to comment

bolje u sudstvu nego u advokaturi?

samo ako oslobadjas nekog darka sarica optuzbe. mada i tu advokat zna da uzme bas dosta.

 

kurjace, i rekla sam da je rusija pomenuta samo jer je impresivan (a sustinski nebitan) podatak. ostatak posta je mnogo vazniji a njega nisi ni pipnuo, jel.

 

 

edit, ja sam inace slabo zainteresovana za zensko pitanje i sve u svemu ne vidim da danasnje vrijeme ide na stetu zenama vise nego muskarcima.

ono sto mi je interesantno je nacelno gledano poredjenje pozne sfrj i danasnjih relikata.

Hej,polako,neko ide na spavanje i na posao sutra :D ,nije odmah upitanju losa namera i vrdanje. 

Razmisljanje je zanimljivo,osim sto postoji mala kvacica, procenat visoko obrazovanih je bio manji, a neka mesta su bila zatvorena za njih.

I to bukvalno, kao sto danas feministkinje pisu o staklenom plafonu u upravnim odborima velikih mega korporacija. Jedan deo razloga su sigurno licne preferencije,koje su opet delom oblikovane patrijahalnim sistemom koji je prozimao(i danas prozima,samo u malo manjoj meri) drustvo,a drugi deo jesu upravo sistemska i kulturna ogranicenja.

Link to comment

bolje u sudstvu nego u advokaturi?

samo ako oslobadjas nekog darka sarica optuzbe. mada i tu advokat zna da uzme bas dosta.

 

 

Bolje generalno u drzavnim poslovima nego u privatnim firmama.

Link to comment

Politika od pre 5 godina

Manc ako nemas sada bilo kakav tekst koji ce da pokaze suprotnu situaciju u odnosoma i ophodjenju prema ono malo zena sudija sto ih je imala sfrj 80tih, idalje nema poente

Link to comment

^^procenat visokoobrazovanih jeste bio manji ali nesto nije bilo hiperprodukcije diploma. odnos se unekoliko jeste promijenio. imas povecan zenski upliv na studije, prevashodno humanisticke, i napolju. i vise djecaka u dobro placenim poslovima za koje fakultet nije neophodan.

ono sto je zanimljivo za sfrj je nemali procenat zena u muskim profesijama.

 

dagmare, ako govorimo o advokaturi jasno je da ne govorimo o bilo kom poslu u privatnom sektoru. slicno ako govorimo o preduzetnistvu. ne zezaj.

 

 

isuse, 1h. odoh :D

muzika mi odvrnuta ko u 2 popodne, ubice me neko od komsija.

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...